Strony: [1] 2

STARO¯YTNE LUDY.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
STARO¯YTNE LUDY.
« : Luty 03, 2010, 11:29:17 »

Etruskowie


http://www.polskieradio.pl/nauka/artykul.aspx?id=47940


Kaftor

http://www.nastrazy.pl/nastrazy/czytaj.php?rok=2005&numer=1&plik=Jeroz_pukt_zap_4


          

Jerozolima - punkt zapalny
IV Brama Damasceñska - Jerozolima i Palestyñczycy
Ludwig Schneider

Brama Damasceñska, znajduj±ca siê w murze pó³nocnym miêdzy Bram± Now± a Bram± Heroda, jest najbardziej imponuj±c± bram±, jak± kaza³ wznie¶æ Sulejman podczas budowy murów (537-1546). Masywno¶æ zosta³a tu misternie spleciona z wytworno¶ci±. ¯adne inne miejsce nie jest tak ¶ci¶le zwi±zane z histori± Jerozolimy jak Brama Damasceñska. By³a ona ¶wiadkiem nie tylko tego, jak Jerozolima z biegiem lat przechodzi³a z r±k do r±k, ale te¿ tego, jak zmienia³y siê równie¿ nazwy jej samej. Ju¿ w okresie przedchrze¶cijañskim znajdowa³a siê tutaj ma³a brama, która nale¿a³a do trzeciego muru Jerozolimy, co dowodzi, ¿e le¿±ca naprzeciwko Ska³a Czaszki, Golgata (Ogród Grobu), znajdowa³a siê poza miastem, jak wzmiankuje Ew. Jana 19:17.

Gdy w roku 135 po Chrystusie cesarz rzymski Hadrian zdusi³ ¿ydowskie powstanie Bar-Kochby, przemianowa³ Jerozolimê na Aelia Capitolina. Hadrian by³ zapalonym budowniczym. Jego dzie³em jest du¿ych rozmiarów Brama ¦rednia, przeznaczona dla ruchu zaprzêgów konnych i wozów ci±gniêtych przez os³y, oraz dwie ma³e bramy po bokach, dla pieszych. Brama Damasceñska, przez któr± wchodzi siê dzisiaj do miasta, to tylko górna czê¶æ dawnej bramy, która mierzy³a pierwotnie 14 metrów wysoko¶ci. Hadrian nazwa³ j± Porta Neapolis, bowiem ulica z niej wychodz±ca wiod³a do Neapolis, czyli "nowego miasta", zbudowanego przez Hadriana na miejscu biblijnego Szechem - Sychem, dzi¶ Nablus. Poniewa¿ Arabowie nie wypowiadaj± "p" i zamieniaj± je na "b", z Neapolis powsta³o Nablus.

W IV wieku Bizantyjczycy zmienili nazwê Porta Neapolis na Brama Szczepana, poniewa¿ w pobli¿u zosta³ ukamienowany i pochowany pierwszy chrze¶cijañski mêczennik Szczepan. W XII wieku chrze¶cijanie nazw± Bramy Szczepana zaczêli okre¶laæ Bramê Lwi± po wschodniej stronie miasta, jako ¿e muzu³manie nazwali bramê upamiêtniaj±c± dot±d Szczepana Bab el-Amud (Brama Kolumny), co mia³o przypominaæ niezwykle wysok± kolumnê, jak± cesarz Hadrian kaza³ ustawiæ po wewnêtrznej stronie bramy ku swojej czci. Na bêd±cej mozaik± mapie Madaba z VI wieku, najstarszym ujêciu geograficznym Ziemi ¦wiêtej, kolumna ta ukazana jest jako nieskoñczenie wysoka. Dopiero pod koniec XVII wieku wzmiankowana brama otrzyma³a u¿ywan± dzi¶ nazwê Damasceñska, gdy¿ wtedy z bramy tej wychodzi³ szlak handlowy prowadz±cy do Damaszku. ¯ydzi zw± j± jednak¿e jak za czasów biblijnych Sza'ar Szechem, muzu³manie Bab el-Amud, a chrze¶cijanie Damasceñska.

Poniewa¿ brama ta uczêszczana jest licznie przez Palestyñczyków, którzy sprzedaj± tam swoje towary, warto spytaæ, sk±d oni pochodz± i co Biblia mówi na ich temat.

Najpierw musi siê wyra¼nie powiedzieæ, ¿e wszyscy ludzie zostali stworzeni na obraz Bo¿y. Nie ma ani "podludzi", ani "nadludzi", nawet je¶li jednych od drugich oddzielaj± granice polityczne, religijne czy jêzykowe. Ktokolwiek pogardza drugim cz³owiekiem z powodu innego koloru skóry albo innej narodowo¶ci, grzeszy przeciwko obrazowi Bo¿emu. Gdyby¶my powa¿ali naszych bli¼nich, nie by³oby konfliktu bliskowschodniego, bo Izraelici i Palestyñczycy potrafiliby ¿yæ w pokoju. Jednak funkcjonowanie okre¶leñ "syjoni¶ci" i "Palestyñczycy" przybra³o formê z³ej polemiki.

Trzeba zaznaczyæ, ¿e nazwa Palestyñczycy w tej formie w Biblii nie wystêpuje, poniewa¿ wywodzi siê dopiero z okresu wykraczaj±cego poza czas wydarzeñ biblijnych, gdy cesarz rzymski Hadrian w roku 135 po Chrystusie - roku, w którym nazwa Izrael mia³a pój¶æ w zapomnienie - zast±pi³ nazwê Judea okre¶leniem Filistea, pochodz±cym od nazwy najwiêkszego wroga Izraela i brzmi±cym po ³acinie Palaestina. Szkoda tylko, ¿e wielu ludzi kraj, który Bóg nazwa³ Jude± albo Izraelem, nazywa Palestyn±, co merytorycznie jest doprawdy przewrotne. Nie mówi siê przecie¿ NRD o Niemczech z czasów Lutra. ¦wiat musi zdecydowaæ, kogo chce bardziej s³uchaæ: Boga czy poganina Hadriana. Bóg poleci³ wyra¼nie, pocz±wszy od Jakuba: "Imiê twoje jest Jakób; nie tylko bêdzie zwane imiê twoje na potem Jakób, ale Izrael bêdzie imiê twoje; i nazwa³ imiê jego Izrael" - 1 Moj¿. 32:28; 35:10. Sprzeciwi³ siê temu cesarz Rzymu i oznajmi³: "Nie, masz siê nazywaæ Palestyna!" Kogo chcemy bardziej s³uchaæ - Boga czy Hadriana?

Przypomina nam to Psalm 83. Ju¿ wtedy wrogowie Izraela próbowali zg³adziæ sam lud, jak i jego imiê: "O Bo¿e! Nie milcz¿e (...) bo siê oto nieprzyjaciele twoi burz±, a ci, którzy ciê w nienawi¶ci maj±, podnosz± g³owê. Przeciwko ludowi twemu wymy¶lili chytr± radê, a spiknêli siê przeciw tym, których ty ochraniasz, mówi±c: Pójd¼cie, a wytraæmy ich, niech nie bêd± narodem, tak ¿eby i nie wspominano wiêcej imienia izraelskiego" - Psalm 83:2-5. Wrogo¶æ jest zatem skierowana nie przeciwko Izraelowi, ale przeciwko Bogu. Jak na tle tych biblijnych i historycznych podstaw mo¿na kraj nazwany przez Boga Izraelem okre¶laæ mianem Palestyna?

Aby naukowo uzasadniæ okre¶lenia Palestyna lub Palestyñczyk, musimy przywo³aæ ich pierwotn± wymowê Filistea lub Filistyñczyk. Po hebrajsku Filistyni czy Palestyñczycy to plisztim. Cztery sylaby tworz±ce to s³owo pe-lamed-szin-taf nie s± idiomem semickim, lecz indogermañskim, bowiem Filistyni to potomkowie Pelasgerytów, bia³ego szczepu Indogermanów, jak np. Albañczycy, w odró¿nieniu od czerwonego plemienia Fenicjan. Uznawane znaczenie nazwy Filistyñczyk wywodzi siê od s³owa falasa i oznacza "emigrowaæ" lub "imigrowaæ" albo te¿ "emigrant" lub "imigrant".

Powiedzmy te¿ od razu, ¿e Filistyni czy Palestyñczycy nie pochodz± od Abrahama. Poniewa¿ Filistyni nie s± Semitami, nie wywodz± siê tak¿e ani od Ismaela, ani od Ezawa.

Wy³ania siê tutaj jeszcze jeden b³êdny pogl±d, bowiem wielu s±dzi, i¿ muzu³manie s± potomkami Ismaela. Nie mo¿e to byæ prawd±, bo islam jest religi±, a nie ras±. Muzu³manie istniej± zarówno w Indonezji, jak i w Algierii. A có¿ maj± wspólnego muzu³manie na Bali z Ismaelem lub Ezawem? Nic! Sk±d wziêli siê Filistyni? W genealogii narodów (1 Moj¿. 10:14) Filistyni wspomniani s± jak "obcy lud", który wywodzi siê z Egiptu, sk±d zosta³ wypêdzony w roku 1176 przed Chrystusem przez faraona Ramzesa III; oryginalnie pochodz± Filistyni z wyspy na Morzu ¦ródziemnym, zwanej Kaftor, dzi¶ Kreta. St±d te¿ wziê³o siê okre¶lenie "Keretyci" i "Peletyci" (2 Sam. 15). W Biblii mówi siê te¿ o Filistynach "nieobrzezani". W Egipcie nazywa siê ich "Pulista" i unika jako "nieczystych". Na stelach egipskich pojawiaj± siê jako nieobrzezani i w nakryciach g³owy, zob. w Medinet Habu.....
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2011, 20:58:56 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #1 : Luty 08, 2010, 00:28:58 »
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2010, 00:42:55 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #2 : Marzec 30, 2010, 12:07:58 »

SWIAT BIBLIJNY

Jego historia pozostawiona dla potomnych..

http://casimir.kuczaj.free.fr/Polski/Swiat%20Biblii/swiat_biblijny.htm
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #4 : Maj 14, 2010, 14:45:40 »

Linia DNA Rodowa ( ROD) zawsze przekazywana przez Matke.




 Dziedziczenie [edytuj]

U ssaków mitochondria p³odu pochodz± wy³±cznie z komórki jajowej (plemnik tworz±c przedj±drze mêskie pozostawia wszystkie swoje organella poza komórk± jajow±), u wielu innych organizmów (np. owady) jednak plemnik wnika do komórki jajowej razem z w³asnymi mitochondriami. W zwi±zku z tym mitochondria dziedziczymy wy³±cznie w linii matczynej, "po k±dzieli", a geny mitochondrialne nie ulegaj± rearan¿acji przez rekombinacjê. Z tego powodu geny mitochondrialne porównywano dla ustalenia kiedy ¿y³a kobieta, od której pochodz± wszystkie aktualne mitochondria, nazwana niefortunnie przez prasê Ew± mitochondrialn±, co mylnie sugeruje jedynego przodka wszystkich ludzi. Wyniki wskazuj± na ok. 200 tysiêcy lat i Afrykê, z du¿ym marginesem b³êdu (kilkadziesi±t tysiêcy lat). Wyniki te, podobnie jak wiele innych badañ genetycznych, wspieraj± hipotezê "Po¿egnania z Afryk±" (zob. Prehistoryczne wêdrówki ludzko¶ci), zgodnie z któr± cz³owiek wspó³czesny wyewoluowa³ w Afryce i stamt±d kolejnymi falami migracji zaludnia³ Ziemiê. Pokazuj± jednak historiê zaledwie jednego fragmentu naszego genomu.
Genom mitochondrialny [edytuj]

Mutacje w genach mitochondrialnych powoduj± choroby mitochondrialne, których objawy dotykaj± g³ównie tkanki o najwiêkszym zapotrzebowaniu energetycznym - miê¶niow± i nerwow±. Choroby te maj± charakterystyczny, matczyny wzór dziedziczenia. Równie¿ mutacje kodowanych w j±drze komórkowym bia³ek mitochondrialnych powoduj± choroby genetyczne (np. ataksja Friedreicha).

Mitochondrialny DNA jest nara¿ony na uszkodzenia przez wolne rodniki z ³añcucha oddechowego, a w mitochondriach nie ma sprawnych mechanizmów naprawczych dla DNA. Le¿y to u pod³o¿a hipotezy t³umacz±cej objawy starzenia siê akumulacj± mutacji somatycznych mitochondrialnego DNA i obni¿aniem sprawno¶ci energetycznej komórek.

Tak zwany obszar hiperzmienny mitochondrialnego DNA to niekoduj±cy fragment genomu mitochondrialnego, który bardzo siê ró¿ni miêdzy lud¼mi. Dlatego wykorzystuje siê go do badañ genetyki populacyjnej oraz w medycynie s±dowej do ustalania to¿samo¶ci. Sekwencje niektórych genów mitochondrialnych, ró¿ni±ce siê miêdzy gatunkami, mog± s³u¿yæ jako "kod kreskowy" charakterystyczny dla poszczególnych gatunków i s± w zwi±zku z tym wykorzystywane w badaniach bioró¿norodno¶ci.

Poniewa¿ komórka zawiera tysi±ce kopii mitochondrialnego DNA, ma on wiêksz± szansê ni¿ DNA j±drowy zachowaæ siê w materiale kopalnym. Do niedawna jedyne znane sekwencje kopalnego DNA by³y sekwencjami mitochondrialnymi. Porównanie sekwencji DNA mitochondrialnego ludzi wspó³czesnych i neandertalczyków sugeruje, ¿e gatunki te nie krzy¿owa³y sie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitochondrium

Nie dla wszystkich DNA pramatka pochodzi z Afryki...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prehistoryczne_w%C4%99dr%C3%B3wki_ludzko%C5%9Bci

 Po¿egnanie z Afryk± [edytuj]

    Information icon.svg Osobny artyku³: Teoria wyj¶cia z Afryki.

Migracje cz³owieka w oparciu o teoriê mitochondrialnej Ewy

Tradycyjna i powszechnie przyjmowana teoria wyj¶cia z Afryki (ang. out of Africa) zosta³a przedstawiona prawdopodobnie w 1789 przez Jamesa Burnetta[1]. Obecnie zwolennicy tej teorii szacuj± czas pocz±tków migracji na ok. 160[2]-80 tys. lat temu. Cz³owiek przedosta³ siê z Afryki na Bliski Wschód (rozwa¿ane s± dwie mo¿liwe drogi przej¶cia), a nastêpnie jedna grupa uda³a siê na pó³noc do Europy i Azji, by przez such± wówczas Beringiê dotrzeæ do Ameryki Pó³nocnej i Po³udniowej, a druga - wzd³u¿ po³udniowych wybrze¿y Azji, a¿ do Australii.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 14:48:41 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #5 : Maj 14, 2010, 14:52:18 »

Bartdzo ciekawa grupa sa Tocharowie - Tochamerowie .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tocharowie

Tocharowie


Tocharowie (gr. Τόχαροι Tócharoi, ³ac. Tochari) – w staro¿ytno¶ci indoeuropejska grupa plemion, pos³uguj±ca siê jêzykami tocharskimi.

Wspomniani przez pisarzy antycznych, m.in. przez Strabona i Pliniusza Starszego. Zajmowali siê pasterstwem, upraw± roli, rzemios³em i handlem. W drugiej po³owie II wieku p.n.e. (ok. 130 roku p.n.e.) opanowali Baktriê, a w I wieku p.n.e. wspólnie z Kuszanami za³o¿yli w Azji ¦rodkowej silne pañstwo, które przetrwa³o do IV-V wieku. Jêzyki tocharskie, nale¿±ce do indo-europejskiej grupy centum (czyt. kentum), by³ u¿ywany na terenach wschodniego Kazachstanu i zachodnich rubie¿y Chin do VII w. n.e., kiedy zosta³ wyparty ca³kowicie przez jêzyk ujgurski. Tocharowie - obok Ujgurów - stanowi± g³ówn± grupê etniczn±, od której pochodz± dzisiejsi mieszkañcy zachodnich Chin, zw³aszcza prowincji Sinkiang. St±d obecni mieszkañcy Sinkiangu mog± mieæ cechy fenotypowe trzech ras: bia³ej pó³nocnej (substrat tocharski), ¿ó³tej (substrat Han) i ¶ródziemnomorskiej (substrat turkijski).


Jezyk Tocharski.

http://fronsac.republika.pl/jezyki/tocharskie.htm#gora

Dyskusje o Tocharach

http://www.historycy.org/historia/index.php/t726-50.html

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=8392

http://www.conservativepunk.net/forum/printview.php?t=7232&start=30&sid=06d91402a5b106dcc5668fd3034c214e

Innym zdaniem...

http://www.histurion.pl/strona/baza/art/indoeuropejczycy/3.html

http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Tocharowie

http://www3.uj.edu.pl/alma/alma/93/21.pdf
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 15:10:38 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #6 : Maj 14, 2010, 15:02:06 »

Antropologia o Tocharach.


 

Obecna struktura antropologiczna Europy jest w wynikiem tysiêcy lat migracji i wzajemnych kontaktów miêdzy ró¿nymi grupami ludzi reprezentuj±cych rozmaite typy rasowe. Co nie oznacza ¿e nie wystêpuj± ju¿ w Europie oddzielne typy rasowe. Istniej± i s± mniej lub bardziej przemieszane ze sob± ale mimo to da siê wyodrêbniæ pewne charakterystyczne cechy które umo¿liwiaj± ich odró¿nienie. S± to wzrost, budowa cia³a a przede wszystkim budowa czaszki (parametry takie jak jej d³ugo¶æ, szeroko¶æ, wysoko¶æ i ich wzajemne stosunki do siebie, kszta³t i budowa twarzy i nosa, oraz wiele innych), kszta³t w³osów i ich kolor jak równie¿ kolor oczu i skóry. Zanim przejdziemy do historii i opisu poszczególnych typów chcia³bym wyja¶niæ ¿e informacje tu zawarte czerpa³em g³ównie ze strony Society for Nordish Physical Anthropology i teorii z umieszczonej tam wersji online ksi±¿ki profesora antropologii z Harvardu Carletona Coona "The Races of Europe". Napisanej w 1939 roku i bêd±cej sum± dotychczasowej wiedzy antropologicznej.

http://niniwa2.cba.pl/typy-rasowe-europy.htm


Inne spojrzenie na Tocharow

http://grzegorj.w.interia.pl/lingwpl/renfrew.html

http://www.taraka.pl/?id=pelazgowie

Bazy bibliotekowe

http://mak.bn.org.pl/cgi-bin/jawi/makwww.exe?BM=23&IM=6&VI=1&TX=Tocharowie
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 15:16:54 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #7 : Maj 17, 2010, 20:55:06 »

Z przekazow odbieranych przez  Anton Parks o Sumerze i nie tylko.

http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=772.msg4613#msg4613

Nie ze wszystkim sie zgadzam.

Tak waznych przekazow nie robi sie 14 letniemu dziecku , ktore jest zbyt mlode na odroznianie i ocenianie systemu wartosci.
Tymbardziej iz przekazy byly robione w sposob nie kontrolowany przez chlopca bez jego woli , bez mozliwosci panowania nad nimi.

Jest to lamanie wolnej woli czlowieka , a tymbardziej dziecka niedopuszczalne w srod energii o wysokich wibracjach  i systemie wartosci.

Tak sie nie robi , jest to zakazane , co nie znaczy iz nie uzywane.

« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2010, 21:01:09 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #8 : Maj 23, 2010, 23:55:22 »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #9 : Maj 24, 2010, 11:37:32 »

Uzasadnienie obrzezania przez Dogonow.

Bardzo ciekawa jest symbolika obrzezania chlopcow w plemieniu Dogonow.

"Wspinaj±c siê na wzniesienie, dochodzimy do nawisu skalnego, pod którym widaæ ¶cianê pokryt± symbolicznymi znakami i kolorowymi rysunkami. Hogon wyja¶nia przeznaczenie miejsca i symbolikê znaków. Udaje nam siê zrozumieæ, ¿e w±¿ symbolizuje przodków, a ¶lady szakala s± wa¿ne, poniewa¿ wykorzystuje siê je do wró¿b. 

Potem t³umaczy istotê inicjacji, bez której cz³owiek nie pozyskuje jednoznacznej p³ci, a bez niej nie mo¿e prawid³owo funkcjonowaæ w spo³eczno¶ci, nie zdobêdzie od starszyzny ¶wiêtej wiedzy przodków i nie skorzysta z ich si³y ¿yciowej
.

Dogonowie uwa¿aj±, ¿e cz³owiek rodzi siê z podwójn± dusz± - ¿eñsk± i mêsk±. Pozosta³o¶æ po matce to u ch³opca napletek, a pozosta³o¶æ po ojcu u dziewczynki - ³echtaczka. ..."


http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,5814398,Tajemnicze_plemiona_Afryki___Dogonowie.html

Czyli tak naprawde poprzez obrzezanie pozbawia sie rytualnie  kontaktu chlopca ze swoim zenskim aspektem w sobie , a dziewczynke z meskim w sobie. Wprowadza sie dysharmonie w czlowieka.
Pozbawienie mezczyzny kontaktu ze swoja intuicja , to oslabienie jego mocy duchowych , oraz pozbawienie go dostepu do pokladow jego wiedzy wewnetrznej.
PNatomiast dziewczynka obrzezana , to kobieta bez kontaktu ze swoim meskim aspektem w sobie , dysharmonia , ktora odbiera jej moc realizacji swoich celi.

To nie sa pozytywne rzeczy dla czlowieka , ktory wierzy w moc rytualu, gdyz czlowiek , i kobieta i mezczyzna sa oslabieni brakiem uzyskania wewnetrznej harmonii. Traca  wlasna moc tworcza.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 11:50:06 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 15, 2010, 21:05:09 »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 29, 2011, 20:58:04 »

Wp³yw pañstw o¶ciennych na tworzenie siê Israela.


http://rozprawy.uph.edu.pl/gsdl/collect/rozprawy/index/assoc/HASH55bf.dir/Tarasiuk%20Lukasz.pdf
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Starozytne Ludy.
« Odpowiedz #13 : Czerwiec 29, 2011, 21:05:31 »

Wp³yw pañstw o¶ciennych na tworzenie siê dawnego  Israela.


http://rozprawy.uph.edu.pl/gsdl/collect/rozprawy/index/assoc/HASH55bf.dir/Tarasiuk%20Lukasz.pdf
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: STARO¯YTNE LUDY.
« Odpowiedz #14 : Styczeñ 11, 2012, 23:35:42 »

Aszantowie Ghana ciekawy ród z ciekawymi wierzeniami i tradycjami kontaktów z istotami poza fizycznymi.
Tradycja..... jednak dawanie do dyspozycji swojego cia³a fizycznego i ¿ycia jak dla mnie jest przejêciem cz³owieka przez byt nie fizyczny.



Uniwersytet ¦l±ski w Katowicach
Formacja aszanckich specjalistów rytualnych

Z³o¿ono¶æ kultu i jego ranga domagaj± siê istnienia specjalistów rytualnych, szczególnie odpowiedzialnych za sprawowanie kultu we wspólnocie. Dlatego spo³eczno¶æ Aszantów z Ghany rozpoznaniu oznak ich powo³ania oraz w³a¶ciwej formacji przypisuje tak wielkie znaczenie.
Na najni¿szym poziomie aszanckiej organizacji spo³ecznej nie ma wyspecjalizowanego stanu kap³añskiego. Duchy opiekuñcze domostw s± czczone przez gospodarza. Obowi±zki kultyczne sprawuj± wodzowie lub g³owy rodów (abusuapanyin), a wobec ca³ego ludu tak± rolê pe³ni król 1. Nie wymaga siê szczególnego powo³ania do takiej funkcji. Nastêpca g³owy rodu zawsze staje siê kap³anem rodziny. Jego funkcja jest dziedziczona, a przysz³ym kap³anom udziela siê specjalnego treningu, by zdolni byli przyj±æ na siebie ten obowi±zek i wymagania. Najstarsi cz³onkowie klanu uznawani s± za kap³anów rodowych i za najbli¿szych przodkom. Znaj± oczekiwania i ¿yczenia bóstw oraz przodków wzglêdem ¿yj±cych. W kulcie przodków w³adcy pe³ni± rolê kap³anów i po¶redników. Szczególnym znakiem tej wiêzi s± trony wodzów, s³u¿±ce usankcjonowaniu autorytetu w³adzy obecnego wodza, stanowi± one pomost ³±cz±cy ¿yj±cych ze zmar³ymi. W niektórych wioskach i wspólnotach istniej± jednak specjalne osoby ustanowione jako kap³ani domów, w których przechowywane s± ancestralne trony. Osoby te s± zwi±zane z duchem opiekuñczym wioski lub wspólnoty. Wykonuj± swe powinno¶ci w imieniu wodza, który pozostaje g³ow± lokalnych specjalistów rytualnych 2.
Podstawowym znakiem wyboru jest stan ow³adniêcia. Aszantowie




http://www.wtl.us.edu.pl/e107_plugins/wtl_ssht/index.php?numer=39,1&str=103-111
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 11, 2012, 23:41:02 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1] 2
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

meute-de-loups darzlubie pomorska rozmowcy poradniki