Etruskowiehttp://www.polskieradio.pl/nauka/artykul.aspx?id=47940Kaftorhttp://www.nastrazy.pl/nastrazy/czytaj.php?rok=2005&numer=1&plik=Jeroz_pukt_zap_4 Jerozolima - punkt zapalny
IV Brama Damasceñska - Jerozolima i Palestyñczycy
Ludwig Schneider
Brama Damasceñska, znajduj±ca siê w murze pó³nocnym miêdzy Bram± Now± a Bram± Heroda, jest najbardziej imponuj±c± bram±, jak± kaza³ wznie¶æ Sulejman podczas budowy murów (537-1546). Masywno¶æ zosta³a tu misternie spleciona z wytworno¶ci±. ¯adne inne miejsce nie jest tak ¶ci¶le zwi±zane z histori± Jerozolimy jak Brama Damasceñska. By³a ona ¶wiadkiem nie tylko tego, jak Jerozolima z biegiem lat przechodzi³a z r±k do r±k, ale te¿ tego, jak zmienia³y siê równie¿ nazwy jej samej. Ju¿ w okresie przedchrze¶cijañskim znajdowa³a siê tutaj ma³a brama, która nale¿a³a do trzeciego muru Jerozolimy, co dowodzi, ¿e le¿±ca naprzeciwko Ska³a Czaszki, Golgata (Ogród Grobu), znajdowa³a siê poza miastem, jak wzmiankuje Ew. Jana 19:17.
Gdy w roku 135 po Chrystusie cesarz rzymski Hadrian zdusi³ ¿ydowskie powstanie Bar-Kochby, przemianowa³ Jerozolimê na Aelia Capitolina. Hadrian by³ zapalonym budowniczym. Jego dzie³em jest du¿ych rozmiarów Brama ¦rednia, przeznaczona dla ruchu zaprzêgów konnych i wozów ci±gniêtych przez os³y, oraz dwie ma³e bramy po bokach, dla pieszych. Brama Damasceñska, przez któr± wchodzi siê dzisiaj do miasta, to tylko górna czê¶æ dawnej bramy, która mierzy³a pierwotnie 14 metrów wysoko¶ci. Hadrian nazwa³ j± Porta Neapolis, bowiem ulica z niej wychodz±ca wiod³a do Neapolis, czyli "nowego miasta", zbudowanego przez Hadriana na miejscu biblijnego Szechem - Sychem, dzi¶ Nablus. Poniewa¿ Arabowie nie wypowiadaj± "p" i zamieniaj± je na "b", z Neapolis powsta³o Nablus.
W IV wieku Bizantyjczycy zmienili nazwê Porta Neapolis na Brama Szczepana, poniewa¿ w pobli¿u zosta³ ukamienowany i pochowany pierwszy chrze¶cijañski mêczennik Szczepan. W XII wieku chrze¶cijanie nazw± Bramy Szczepana zaczêli okre¶laæ Bramê Lwi± po wschodniej stronie miasta, jako ¿e muzu³manie nazwali bramê upamiêtniaj±c± dot±d Szczepana Bab el-Amud (Brama Kolumny), co mia³o przypominaæ niezwykle wysok± kolumnê, jak± cesarz Hadrian kaza³ ustawiæ po wewnêtrznej stronie bramy ku swojej czci. Na bêd±cej mozaik± mapie Madaba z VI wieku, najstarszym ujêciu geograficznym Ziemi ¦wiêtej, kolumna ta ukazana jest jako nieskoñczenie wysoka. Dopiero pod koniec XVII wieku wzmiankowana brama otrzyma³a u¿ywan± dzi¶ nazwê Damasceñska, gdy¿ wtedy z bramy tej wychodzi³ szlak handlowy prowadz±cy do Damaszku. ¯ydzi zw± j± jednak¿e jak za czasów biblijnych Sza'ar Szechem, muzu³manie Bab el-Amud, a chrze¶cijanie Damasceñska.
Poniewa¿ brama ta uczêszczana jest licznie przez Palestyñczyków, którzy sprzedaj± tam swoje towary, warto spytaæ, sk±d oni pochodz± i co Biblia mówi na ich temat.
Najpierw musi siê wyra¼nie powiedzieæ, ¿e wszyscy ludzie zostali stworzeni na obraz Bo¿y. Nie ma ani "podludzi", ani "nadludzi", nawet je¶li jednych od drugich oddzielaj± granice polityczne, religijne czy jêzykowe. Ktokolwiek pogardza drugim cz³owiekiem z powodu innego koloru skóry albo innej narodowo¶ci, grzeszy przeciwko obrazowi Bo¿emu. Gdyby¶my powa¿ali naszych bli¼nich, nie by³oby konfliktu bliskowschodniego, bo Izraelici i Palestyñczycy potrafiliby ¿yæ w pokoju. Jednak funkcjonowanie okre¶leñ "syjoni¶ci" i "Palestyñczycy" przybra³o formê z³ej polemiki.
Trzeba zaznaczyæ, ¿e nazwa Palestyñczycy w tej formie w Biblii nie wystêpuje, poniewa¿ wywodzi siê dopiero z okresu wykraczaj±cego poza czas wydarzeñ biblijnych, gdy cesarz rzymski Hadrian w roku 135 po Chrystusie - roku, w którym nazwa Izrael mia³a pój¶æ w zapomnienie - zast±pi³ nazwê Judea okre¶leniem Filistea, pochodz±cym od nazwy najwiêkszego wroga Izraela i brzmi±cym po ³acinie Palaestina. Szkoda tylko, ¿e wielu ludzi kraj, który Bóg nazwa³ Jude± albo Izraelem, nazywa Palestyn±, co merytorycznie jest doprawdy przewrotne. Nie mówi siê przecie¿ NRD o Niemczech z czasów Lutra. ¦wiat musi zdecydowaæ, kogo chce bardziej s³uchaæ: Boga czy poganina Hadriana. Bóg poleci³ wyra¼nie, pocz±wszy od Jakuba: "Imiê twoje jest Jakób; nie tylko bêdzie zwane imiê twoje na potem Jakób, ale Izrael bêdzie imiê twoje; i nazwa³ imiê jego Izrael" - 1 Moj¿. 32:28; 35:10. Sprzeciwi³ siê temu cesarz Rzymu i oznajmi³: "Nie, masz siê nazywaæ Palestyna!" Kogo chcemy bardziej s³uchaæ - Boga czy Hadriana?
Przypomina nam to Psalm 83. Ju¿ wtedy wrogowie Izraela próbowali zg³adziæ sam lud, jak i jego imiê: "O Bo¿e! Nie milcz¿e (...) bo siê oto nieprzyjaciele twoi burz±, a ci, którzy ciê w nienawi¶ci maj±, podnosz± g³owê. Przeciwko ludowi twemu wymy¶lili chytr± radê, a spiknêli siê przeciw tym, których ty ochraniasz, mówi±c: Pójd¼cie, a wytraæmy ich, niech nie bêd± narodem, tak ¿eby i nie wspominano wiêcej imienia izraelskiego" - Psalm 83:2-5. Wrogo¶æ jest zatem skierowana nie przeciwko Izraelowi, ale przeciwko Bogu. Jak na tle tych biblijnych i historycznych podstaw mo¿na kraj nazwany przez Boga Izraelem okre¶laæ mianem Palestyna?
Aby naukowo uzasadniæ okre¶lenia Palestyna lub Palestyñczyk, musimy przywo³aæ ich pierwotn± wymowê Filistea lub Filistyñczyk. Po hebrajsku Filistyni czy Palestyñczycy to plisztim. Cztery sylaby tworz±ce to s³owo pe-lamed-szin-taf nie s± idiomem semickim, lecz indogermañskim, bowiem Filistyni to potomkowie Pelasgerytów, bia³ego szczepu Indogermanów, jak np. Albañczycy, w odró¿nieniu od czerwonego plemienia Fenicjan. Uznawane znaczenie nazwy Filistyñczyk wywodzi siê od s³owa falasa i oznacza "emigrowaæ" lub "imigrowaæ" albo te¿ "emigrant" lub "imigrant".
Powiedzmy te¿ od razu, ¿e Filistyni czy Palestyñczycy nie pochodz± od Abrahama. Poniewa¿ Filistyni nie s± Semitami, nie wywodz± siê tak¿e ani od Ismaela, ani od Ezawa.
Wy³ania siê tutaj jeszcze jeden b³êdny pogl±d, bowiem wielu s±dzi, i¿ muzu³manie s± potomkami Ismaela. Nie mo¿e to byæ prawd±, bo islam jest religi±, a nie ras±. Muzu³manie istniej± zarówno w Indonezji, jak i w Algierii. A có¿ maj± wspólnego muzu³manie na Bali z Ismaelem lub Ezawem? Nic! Sk±d wziêli siê Filistyni? W genealogii narodów (1 Moj¿. 10:14) Filistyni wspomniani s± jak "obcy lud", który wywodzi siê z Egiptu, sk±d zosta³ wypêdzony w roku 1176 przed Chrystusem przez faraona Ramzesa III; oryginalnie pochodz± Filistyni z wyspy na Morzu ¦ródziemnym, zwanej Kaftor, dzi¶ Kreta. St±d te¿ wziê³o siê okre¶lenie "Keretyci" i "Peletyci" (2 Sam. 15). W Biblii mówi siê te¿ o Filistynach "nieobrzezani". W Egipcie nazywa siê ich "Pulista" i unika jako "nieczystych". Na stelach egipskich pojawiaj± siê jako nieobrzezani i w nakryciach g³owy, zob. w Medinet Habu.....