Strony: [1]

Historia polityczna Israela.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Historia polityczna Israela.
« : Luty 02, 2010, 12:29:29 »

Historia na tle doktoratu; http://www.sbc.katowice.pl/Content/7015/doktorat2732.pdf

Nie wiem na ile prawdziwa?
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Historia polityczna Israela.
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 12, 2012, 11:20:02 »

Ariel Szaron.

Ariel Scheinerman , syn Wiery.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ariel_Szaron
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Historia polityczna Israela.
« Odpowiedz #2 : Marzec 30, 2015, 07:34:32 »
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2015, 07:39:34 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: Historia polityczna Israela.
« Odpowiedz #3 : Maj 21, 2015, 13:13:51 »

Dawne historie ¯ydów z przed wojny...



Cadyk pierze po pysku

„Tandeta i sztampa” – podsumowa³ VIII Festiwal Singera czytelnik „Gazety Wyborczej”. TVP transmitowa³a z placu Grzybowskiego zamykaj±ce Festiwal widowisko „Dwór Cadyka”. „Takie przedsiêwziêcia – pisa³a GW – utrwalaj± najgorsze stereotypy: ¯ydzi to faceci w d³ugich cha³atach, którzy tañcz± majufesa (¿eby jeszcze majufesa!), pogryzaj±c czosnek”. Wiadomo, ¿e ka¿da podróbka jest gorsza od orygina³u. A o tym, jak chasydzi z Grzybowa „tañczyli majufesa”, przedwojenni mieszkañcy Warszawy wiedzieli akurat niema³o. Polska prasa do po³owy lat trzydziestych obszernie informowa³a o ¿yciu spo³eczno¶ci ¿ydowskiej. Wielokrotnie pisano o córce tego b±d¼ innego cadyka, która porzuci³a wiarê ojców i przyjê³a chrzest. W sensacyjnym tonie utrzymane by³y relacje z dworów cadyków, a tak¿e doniesienia o kulisach „dworskiej” polityki. Ciekawe, czy czytelnicy – Polacy – orientowali siê w zale¿no¶ciach miêdzy ró¿nymi dworami chasydzkimi tak dobrze, jak w powi±zaniach rodzinnych koronowanych g³ów.


Zawierucha w brodatym spo³eczeñstwie

W styczniu 1933 roku w gazecie uwagê przykuwa³ tytu³: Zdradzona lista szpiegów. Pop³och i zgroza panuj± na dworach cadyków. Czytelnicy z zapartym tchem ¶ledzili sprawê kradzie¿y „aktów politycznych” z otwockiej ekspozytury cadyka kozienickiego. Jej sprawc± by³ Mordka Cygenbok. Kiedy Cygenbok, sekretarz kozienickiego cadyka, po czterech dniach nieobecno¶ci nie pojawi³ siê przy szabesowym stole, rozpoczêto poszukiwania. Podczas przetrz±sania otwockiej willi cadyka dokonano dramatycznego odkrycia: przepad³o ca³e archiwum. Wówczas okaza³o siê, ¿e cadyk zosta³ zdradzony. Cygenbok uciek³.

Przy okazji wysz³o na jaw, ¿e na dworach cadyków w dawnej Galicji Zachodniej dzia³a³ swoisty kontrwywiad, a uciekaj±c, Cygenbok zabra³ ze sob± listê szpiegów pozostaj±cych na us³ugach cadyka kozienickiego i rebe reb Altera z Góry Kalwarii. „Wskutek tego na tamtych dworach odbywaj± siê rugi polityczne i wszyscy ukryci zausznicy cadyka Altera otrzymuj± dymisje”.

W efekcie dosz³o do trzech nadzwyczajnych zjazdów cadyków z dawnej Kongresówki. Po sze¶ciogodzinnej naradzie na jednym ze zjazdów zadecydowano o wys³aniu po¶cigu za zbiegiem. Na czele pogoni stan±³ dowódca kozienickiej „¿andarmerii sobotniej” Icie Majer Powid³o, który uda³ siê do Krakowa. Informacji oczekiwano tak¿e od Izaaksona, szefa dworskiej „komórki wywiadowczej”. O wspó³udzia³ w aferze Cygenboka podejrzewano cadyka Borucha Heidekorna  z Kiernozi, który „ulotni³ siê” z Warszawy.

„¯andarmeria sobotnia” aresztowa³a tylko jego bratanka, mieszkaj±cego w stolicy, którego „[...] przes³uchano w ci±gu dwóch godzin. W czasie przes³uchania rozbito mu okulary i dotkliwie poturbowano”. Podejrzeñ wobec cadyka z Kiernozi nabrano po skojarzeniu jego znikniêcia z faktem, ¿e Heidekorn od dawna podejmowa³ nieudane próby arbitra¿u pomiêdzy dwiema zwa¶nionymi stronami: dworami ma³opolskimi, na czele z cadykiem z Be³za, a dworami z Polski centralnej – i zapewne chcia³ siê odegraæ. Potem potwierdzi³a siê ta wersja, gdy¿ Heidekorn sta³ siê klientem jednego z ma³opolskich dworów.

W tym samym czasie cadyk z Bobowej wys³a³ do cadyka „górskiego” depeszê, bêd±c± tak naprawdê listem dyplomatycznym. Przesy³a³ b³ogos³awieñstwo wszystkim ¯ydom skupionym przy rabinach z dawnej Kongresówki i – co najwa¿niejsze – „[...] wyrazy najg³êbszego wspó³czucia z powodu dokonania zuchwa³ej kradzie¿y” w rezydencji cadyka kozienickiego.

¯ydowska Warszawa odczyta³a to jako sygna³, ¿e akcjê Cygenboka koordynowali bezpo¶rednio stronnicy... cadyka bobowskiego. Wobec dekonspiracji informatorów wys³anych na dwory ma³opolskie przez Abrahama Mordechaja Altera z Góry Kalwarii cadykowie i rabini, przybyli na jego specjalne wezwanie do Warszawy, postanowili rzuciæ kl±twê na Cygenboka. „Kl±twa zostanie rzucona przy czarnych ¶wiecach w bó¿nicy w Otwocku. Na ponury ten obrzêd zjedzie kilkudziesiêciu duchownych ¿ydowskich”. ¦wi±tobliwi ¯ydzi rozwa¿ali tak¿e zwrócenie siê o pomoc do policji, gdy¿ „czyn Cygenboka posiada wszelkie cechy kradzie¿y”.

„Aferê Cygenboka” rozpatrywaæ nale¿y w szerszym kontek¶cie. Otó¿, dwa obozy star³y siê w walce o „rz±d dusz”. Po jednej stronie sta³a Góra Kalwaria, reprezentantka Kongresówki, po drugiej za¶ Be³z, za którym opowiada³a siê dawna Galicja Zachodnia. Jêzyczkiem u wagi byli zwolennicy cadyka z Aleksandrowa [£ódzkiego], o których zabiega³y obie skonfliktowane strony. Szczególnie ostro spierano siê o wp³ywy w gminach wyznaniowych. Jak pisa³ jeden z korespondentów, w takich sporach „[...] kl±twy rzucane s± za kl±twami. Przekleñstwa sypi± siê jak z rogu obfito¶ci”.

W 1932 roku strona ofensywna i bardziej agresywna, na czele z cadykiem z Góry Kalwarii, chcia³a os³abiæ be³zkie wp³ywy w ma³opolskich gminach ¿ydowskich, próbuj±c opó¼niæ termin og³oszenia wyborów. Zakusy te spotka³y siê z protestem cadyka be³zkiego, który zapowiedzia³, ¿e bêdzie wraz ze swoimi stronnikami „okupowaæ” gminy, nie dopuszczaj±c do zmian uk³adu si³. Rozpoczê³y siê wiêc pertraktacje. Do Warszawy przyjecha³ wys³annik dworu be³zkiego, który spotka³ siê z rabinem i pos³em na Sejm RP Icie Majerem Lewinem, szwagrem cadyka z Góry Kalwarii. Ostatecznie be³zka „okupacja” nie dosz³a do skutku, poniewa¿ przywódcy chasydzcy z dawnej Kongresówki w zakulisowych rozmowach zyskali poparcie sanacyjnych si³ politycznych. Za chasydami ma³opolskimi opowiadali siê g³ównie sanatorzy pochodz±cy ze Lwowa i pose³ Zdzis³aw Stroñski (BBWR), który znalaz³ siê w parlamencie dziêki g³osom ¿ydowskim.

Warszawa w tym starciu zwyciê¿y³a.

Jak¿e jednak bolesnym ciosem dla Góry Kalwarii trzy lata pó¼niej by³o opuszczenie partii ortodoksów Agudat Israel przez brata „górskiego” cadyka Mendla Altera z Pabianic. Za³o¿y³ on niezale¿n± od Agudy organizacjê partyjn±. Mia³a ona pozostawaæ pod wp³ywem Be³za, któremu uda³o siê zbudowaæ konkuruj±c± z Agud± partiê „Machzykej Daas”. Za Pabianicami poszli równie¿ cadycy z Parysowa, Piaseczna oraz... Aleksandrowa.

Minjan z ulicy Twardej

Mo¿emy sobie wyobraziæ, ¿e „afera Cygenboka” by³a szeroko komentowana na Grzybowie, gdzie znajdowa³y siê modlitewnie zwi±zane z ró¿nymi dynastiami chasydzkimi. Podczas I wojny ¶wiatowej wielu cadyków przenios³o siê do Warszawy, lokalizuj±c tu swoje siedziby wraz z jeszywami i domami modlitwy. Od po³owy XIX wieku rezydowa³ w Warszawie Icie Majer Alter, za³o¿yciel chasydzkiej dynastii z Góry Kalwarii. Jego siedziba, u zbiegu ulic Twardej i ¯elaznej (¯elazna 57), stanowi³a o¶rodek ortodoksyjnego ¿ydostwa; oddalona od gwarnego i ludnego Grzybowa, niczym prawdziwa twierdza strzeg³a tradycji.

Wkrótce znacznie wzros³y szeregi proletariatu ¿ydowskiego, a modlitewnie przy ul. Twardej sta³y siê miejscem agitacji partyjnej. W burzliwych latach 1904–1905 s³awê zyska³ pewien syjonistyczny retor, który w sobotê miêdzy modlitwami porann± i dodatkow± wyg³asza³ p³omienne mowy, wzywaj±c ¯ydów do narodowego przebudzenia. Jak wspomina³ Abraham Teitelbojm (Warszewer hejf), m³odzie¿ chasydzka modl±ca siê w innych sztiblach wykrada³a siê podczas czytania Tory, by „z bij±cym sercem przyj±æ do wiedzy p³omienne wezwania do starego–nowego kraju, do wolnego, samodzielnego ¿ycia”. Dostawa³o siê za to od ojca w twarz i „szabat by³ nieudany”.

Na Grzybowie mieszka³ te¿ „król ¿elaza” Izajasz Prywes, który córkê o¿eni³ z wywodz±cym siê ze wspania³ej dynastii chasydzkiej pisarzem J.J. Trunkiem. Ten opisywa³ „staro¿ytn±” atmosferê w modlitewni chasydów aleksandrowskich przy ul. Twardej. Pod numerem 2 mie¶ci³a siê modlitewnia chasydów radzyñskich, którzy – jak wspomina  – modlili siê pod przewodnictwem reb Iciele. „Reb Iciele mieszka³ nad sztiblem, na pierwszym piêtrze. Najwiêkszy pokój, «salon», s³u¿y³ za babiniec, gdzie kobiety modli³y siê pod przewodnictwem samej rabinowej. Powy¿ej miejsca, gdzie sta³ pulpit, obok aron ha-kodesz, w suficie wyciêty czworok±tny otwór do mieszkania rabina, tak ¿e by³o tam s³ychaæ modlitwê z do³u. I dok³adnie ponad miejscem, gdzie na dole modli³ siê rabin, na babiñcu rabinowa przewodzi³a modlitwom kobiet. W ten sposób mêskie g³osy miesza³y siê z powtarzanymi przez kobiety modlitwami i z ich ³kaniem”.

Pod numerem 4 mie¶ci³a siê chasydzka modlitewnia Sardynerów. Podczas I wojny ¶wiatowej sta³a tam szafa, do której przez otwór wrzucano pieczywo, komu co zosta³o. Miêdzy modlitw± popo³udniow± i wieczorn± Icchak Dowid Margules z pomocnikami rozdziela³ zgromadzon± ¿ywno¶æ w¶ród g³oduj±cych mieszkañców Grzybowa. Margules utrzymywa³ siê z wyrobu papierowych torebek, a ¿e by³ cz³owiekiem nieg³upim, w jego mieszkaniu (Pañska Cool gromadzili siê rzemie¶lnicy, by wspólnie studiowaæ.

Rabin Szymon Huberband, wspó³pracownik Archiwum Ringelbluma, wspomina jego dzia³alno¶æ w getcie: „Margolis wyst±pi³ ostatnio z projektem, by ka¿dy ¯yd od ka¿dego kupowanego kilograma odj±³ 10 groszy od bia³ego chleba, 5 groszy od czarnego chleba, 25 groszy od kilograma miêsa – i tak stale od wszystkich produktów; pieni±dze niech schowa w oddzielnej torebce i rozdziela w¶ród biedaków. W ka¿dy poniedzia³ek i czwartek”.




http://www.jewish.org.pl/index.php/historia-mainmenu-66/4570-cadyk-pierze-po-pysku.html
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sith pomorska rozmowcy homofriends voters