Strony: [1]

RODZAJE CHASYDYZMU .

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
RODZAJE CHASYDYZMU .
« : Kwiecieñ 02, 2009, 13:17:33 »

Chasydyzm Antyczny.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chasydyzm_antyczny

Chasydyzm antyczny (staro¿ytny albo asydejczycy) powsta³ w czasach hellenistycznych, czyli od momentu rozpoczêcia podbojów przez Aleksandra Macedoñskiego (po roku 334 p.n.e.) jako reakcja pobo¿nej czê¶ci spo³eczno¶ci ¿ydowskiej na proces hellenizacji. Pierwsze wzmianki o nim mamy z II w. p.n.e. (1 Mch 2,42; 7,13; 14,6).

Chasydyzm antyczny koncentrowa³ siê g³ównie na obronie to¿samo¶ci religijno-narodowej ¯ydów przed wszelkimi formami hellenizacji. St±d te¿ jego przedstawiciele poparli Machabeuszów w wojnie z Seleucydami. Po zwyciêskiej wojnie i ukonstytuowaniu siê nowej dynastii Hasmoneuszy, asydejczycy, rozczarowani i zawiedzeni w swoich oczekiwaniach, zwrócili ostrze swej krytyki przeciw nowej dynastii i jej polityczno-militarnemu kierunkowi rozwoju.

Jednak¿e ju¿ wtedy, po ¶mierci Judy Machabeusza (ok. 160 p.n.e.), zaznaczy³y siê w¶ród samych chasydów tendencje roz³amowe. Momentem prze³omowym by³a uzurpacja (w ich rozumieniu) stanowiska arcykap³ana przez Jonatana Machabeusza w 152 r. p.n.e. (nie pochodzi³ z linii kap³ana Sadoka).

Byæ mo¿e to wydarzenie bezpo¶rednio przyczyni³o siê do roz³amu w¶ród samych chasydów na umiarkowany nurt faryzeuszy i bardziej radykalny – esseñczyków, którzy zerwali z Hasmoneuszami i oficjalnym judaizmem ¶wi±tynnym. By³ to w zasadzie koniec antycznego chasydyzmu, poniewa¿ dalsze losy roz³amowców to ju¿ odrêbne ruchy faryzeuszy i esseñczyków.
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 02, 2009, 23:18:53 wys³ane przez Arcykap³an »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: POCHODZENIE NAZWY HELENISTA I HELENA.
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 02, 2009, 13:21:35 »

Chasydyzm.

Chasydyzm (hebr. חסידות Chasidut, liczba mnoga chasidim – pobo¿ni, bogobojni, czy¶ci, uczniowie cadyków) – ¿ydowski ruch religijny lub pobo¿no¶ciowy o charakterze mistycznym, powsta³y w ³onie judaizmu. Wystêpowa³ w historii w trzech odmianach, a mianowicie:

    * chasydyzm antyczny lub staro¿ytny – jego przedstawiciele znani s± tak¿e pod nazw± asydejczyków (zw³aszcza w Biblii Tysi±clecia, wyd. III z 1990 r. i dalsze);
    * chasydyzm niemiecki zwany te¿ aszkenazyjskim lub nadreñskim;
    * chasydyzm polski, powszechnie i potocznie zwany po prostu chasydyzmem. Ta odmiana jest najszerzej znana, m.in. dlatego, ¿e rozwija siê do dzi¶ (jako ruch o odmiennym charakterze co prawda, jest jednak w prostej linii spadkobierc± ruchu powsta³ego w XVIII wieku).
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 02, 2009, 13:25:20 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: POCHODZENIE NAZWY HELENISTA I HELENA.
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 02, 2009, 13:26:52 »

Chasydyzm Niemiecki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chasydyzm_niemiecki

Chasydyzm niemiecki (zwany te¿ nadreñskim lub aszkenazyjskim, albo od nazwy rodziny w³oskiej jako kalonimidzi) wywodzi³ siê z po³udniowych Niemiec i rozkwita³ na prze³omie XII i XIII wieku. Swym zasiêgiem obj±³ tereny Niemiec i pó³nocnej Francji.

By³ to elitarny ruch o charakterze etyczno-mistyczno-pietystycznym i postrzegany jest równie¿ jako osobna szko³a kabalistyczna. Chasydyzm nadreñski nie przyj±³ formy zorganizowanej wspólnoty, lecz ruchu lu¼no skupionego wokó³ rodziny Kalonimidów z W³och, której przedstawiciele sprawowali nieformalne przywództwo szko³y. Byli nimi Juda he-Chasid Kalonimos – autor „Ksiêgi pobo¿nych” (Sefer chasidim) i jego krewny Eleazar ben Juda z Wormacji.

Doktryna chasydów nadreñskich by³a naznaczona panteizmem, gdy¿ postrzega³a Boga wszechmocnego w ka¿dym przejawie ¿ycia ¶wiata. Charakterystyczna dla kalonimidów by³a teologia modlitwy, w której przywi±zywano olbrzymi± wagê do sposobu odmawiania modlitw wed³ug ¶ci¶le okre¶lonego uk³adu, zawartego w modlitewniku (sidur), którego znaczenie by³o niemal tak wa¿ne jak znaczenie Tory.

Kalonimidzi stosowali specjalne techniki medytacyjne, takie jak np. gematria i notarikon, przechodz±c tym samym w sferê ezoteryzmu. Cz³owiek mia³ obowi±zek odczytywaæ wolê Boga i bezwarunkowo siê jej poddawaæ m.in. poprzez bezwzglêdne przestrzeganie Prawa, skruchê, pokutê i ascezê, a tak¿e ¿ycie w ubóstwie. Te praktyki mia³y pomóc w drodze do doskona³o¶ci
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: POCHODZENIE NAZWY HELENISTA I HELENA.
« Odpowiedz #3 : Kwiecieñ 02, 2009, 13:31:23 »

Chasydyzm Polski

Chasydyzm polski, powszechnie i potocznie zwany po prostu chasydyzmem. Ta odmiana jest najszerzej znana, miêdzy innymi dlatego, ¿e rozwija siê do dzi¶. Mimo ¿e dzisiejszy chasydyzm jest wynikiem kilkuwiekowej ewolucji, to w prostej linii jest spadkobierc± ruchu powsta³ego w XVIII wieku.

 Atmosfera narodzin ruchu [edytuj]

Na prze³omie XVII i XVIII wieku, w okresie wojen i powstañ kozackich, bezustannych przemarszów wojsk, oblegania miast i krwawych utarczek (por. hajdamaczyzna), zaistnia³a szczególnie trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna.

W¶ród ludno¶ci wschodniej czê¶ci Rzeczypospolitej poci±ga³a za sob± nêdzê i poczucie sta³ego zagro¿enia. Sprzyja³o to radykalizacji postaw.

Ludno¶æ ¿ydowska odchodzi³a od ortodoksji. Wzros³o zainteresowanie mistyk±. Popularno¶æ zdobywa³y ruchy mesjanistyczne i nauki kabalistyczne wywodz±ce siê jeszcze ze ¶redniowiecza.

Wyodrêbnienie siê chasydyzmu w swej klasycznej formie poprzedzi³o objawienie siê Mesjasza Sabbataja Cwi w 1665 roku i powstanie sabataizmu. Pó¼niej wyodrêbni³a siê czê¶ciowo inspirowana sabataizmem kontrtalmudyczna sekta prochrze¶cijañska, frankizm, któr± za³o¿y³ wyros³y w sabatajskim ¶rodowisku Jakub Lejbowicz Frank. Zarówno frankizm, jak i sabatyzm nie zagrozi³y powa¿nie ¿ydowskiej ortodoksj

 Powstanie chasydyzmu [edytuj]

Na taki grunt trafi³y nauki jednego z wêdrownych kaznodziei, Izraela ben Eliezer Baal Szem Towa (ur. 1700; zm. 1760).

Dzia³a³ on g³ównie na Podolu, gdzie z czasem osiedli³ siê w miasteczku – Miêdzybó¿. BeSzT by³ zauroczony ¿ydowskim mistycyzmem (kaba³±), ale w swoich pogl±dach nie lekcewa¿y³ tradycji talmudycznej. Jego nauka by³a prób± syntezy tradycjonalizmu ¿ydowskiego z mistycyzmem, wyra¿on± prostym jêzykiem i wymierzon± w ortodoksjê ¿ydowsk±, jej skostnienie i formalizm.

BeSzT uwa¿a³ za zbêdne po¶rednictwo rabinów w kontaktach z Bogiem i zag³êbianie siê w tajniki i zawi³o¶ci Talmudu. Spotka³ siê przez to z ostr± krytyk± ortodoksów.

G³osi³ zwalczanie z³a nie z³em, ale dobrem, które nale¿y dostrzec jako aspekt pewnego rodzaju bosko¶ci i sprowadzenia go nastêpnie ku dobru. W my¶l tego ka¿dy móg³ liczyæ na oczyszczenie i nagrodê, gdy¿ cz³owiek (a w zasadzie jego dusza) jest z³±czony z Bogiem mi³o¶ci± (hebr. dewekut – "przylgniêcie", "zespolenie siê").

Z³±czenie siê z Bogiem by³o osi± intelektualn± chasydyzmu. BeSzT naucza³, ¿e Boga nale¿y chwaliæ nie poprzez umartwianie siê i ascezê, ale poprzez m±dre i radosne korzystanie z ¿ycia i darów, jakie z sob± niesie. Pobo¿no¶æ w tym ujêciu by³a afirmacj± ¿ycia.

Wynika³a st±d niespotykana na tak± skalê forma czczenia Boga poprzez taniec i ¶piew, a tak¿e, charakterystyczna dla chasydów, forma modlitwy ekstatycznej prowadz±cej do stanu radosnego uniesienia i zachwytu (hebr. hitlahawut – "entuzjazm"). Taka modlitwa powinna cz³owiekowi przynie¶æ rado¶æ i pogodê ducha, co oznacza³o zespalanie siê z Bogiem. Nie wyklucza³o to kontemplacji i nieustannej s³u¿by Bogu, która wype³nia³a ca³e ¿ycie chasyda.

W nauce BeSzTa dostrzec mo¿na echa panteizmu chasydów nadreñskich, gdy¿ podobnie jak oni stara³ siê dostrzec wszechobecno¶æ Boga w ka¿dym aspekcie ¿ycia.

Dzie³o Beszta kontynuowa³ jego uczeñ i g³ówny teoretyk chasydyzmu, Dow-Ber z Miêdzyrzeca, zwany tak¿e Wielkim Maggidem.

W niektórych kwestiach Dow-Ber ró¿ni³ siê od swego poprzednika i skierowa³ chasydyzm na tory doktryny luriañskiej, czyli nauki kabalistycznej w ujêciu Izaaka Lurji, która g³osi³a m.in. teoriê „boskich okruchów” (iskier), które cz³owiek powinien podnosiæ poprzez swoje czyny moralne, d±¿±c w ten sposób do u³o¿enia „boskiego porz±dku” (hebr. tikun).

Dow Ber uwypukli³, w oparciu o kaba³ê i naukê BeSzTa, znaczenie roli cadyka ("sprawiedliwego"). Cadyk by³ kim¶ w rodzaju „nad-chasyda” i wybrañcem Boga. Jego doskona³o¶æ nie mia³a wynikaæ ani z urodzenia, ani z pozycji spo³ecznej, ale z jego osobistego talentu, który przyci±ga³ wiernych. Cadyk móg³ uporaæ siê z nêdz± ¶wiata i osi±gn±æ harmoniê w dualistycznie pojmowanej koncepcji dobra i z³a, które koegzystowa³y obok siebie jako wyraz boskiej wielo¶ci.

Do okre¶lenia roli i pozycji cadyka przyczyni³ siê Elimelech z Le¿ajska (1717-1787), a jednym z bardziej znacz±cych kontynuatorów BeSzTa by³ te¿ Jakub Józef ha-Cohen z Po³onnego (zm. 1769).

Atutem chasydyzmu by³a jego prostota i radosny odbiór ¶wiata, niestawiaj±cy barier i wymogów, takich jak asceza czy pokuta. Idee rado¶ci, braterstwa i mi³o¶ci stanowi³y os³odê w tak trudnym dla ¯ydów kresowych okresie dziejów.

Chasydyzm oscylowa³ miêdzy oczekiwaniem na koniec ¶wiata, a wygodnym urz±dzeniem sobie ¿ycia w atmosferze radosnej egzaltacji, przy jednoczesnym uwolnieniu siê od surowych norm narzucanych przez tradycyjny judaizm rabiniczny.

W ogólnym ujêciu chasydyzm d±¿y³ do poprawy losu i stworzenia lepszych warunków ¿ycia w lokalnej spo³eczno¶ci.

W chasydyzmie, przynajmniej je¶li chodzi o jego wczesne stadium, du¿± rolê odgrywa³y kobiety. Mog³y one bardziej aktywnie uczestniczyæ w ¿yciu religijnym i spo³ecznym ruchu, a tak¿e uczestniczy³y we wspólnym tancu.


 Dalszy rozwój w XVIII wieku [edytuj]

Rozwojowi chasydyzmu sprzyja³o rozproszenie osadnictwa ¿ydowskiego, co powodowa³o os³abienie autorytetu tradycyjnych centrów rabinackich. To zjawisko wynika³o z kolei z ogólnego os³abienia samorz±du ¿ydowskiego, zw³aszcza po 1764 r. Wtedy w wyniku ostrego kryzysu ekonomicznego w¶ród ¯ydów w Rzeczypospolitej zniesiono ¿ydowski Sejm Czterech Ziem – Waad arba aracot (hebr.). Choæ król Stefan Batory ustanowi³ go w 1580 r. g³ównie w celach fiskalnych, to de facto pe³ni³ on rolê g³ównego organu samorz±du ¿ydowskiego w Rzeczypospolitej.

Kryzys struktury organizacyjnej sprzyja³ wzrostowi znaczenia autonomicznych wspólnot chasydzkich zgrupowanych wokó³ cadyków. Stopniowo zacz±³ siê wyodrêbniaæ odrêbny obrz±dek oparty na praktyce sefardyjskiej (w odró¿nieniu od miejscowego aszkenazyjskiego).

Zaczê³y powstawaæ chasydzkie domy modlitwy – klojzy. W przeciwieñstwie do ¶redniowiecznego chasydyzmu elitarnego, nowo¿ytny polski chasydyzm, zacz±³ siê rozszerzaæ g³ównie w¶ród ubogich warstw ludno¶ci, przyjmuj±c charakter ruchu ludowego o coraz szerszym zasiêgu terytorialnym.

Z Ukrainy, gdzie przewodzi³ chasydyzmowi Lewi Izaak z Berdyczowa oraz Nachman z Brac³awia, przeszed³ stopniowo na Litwê, gdzie du¿± rolê odgrywa³ Szneur Zalman z Ladów, a nastêpnie przesun±³ siê do ¶rodkowej Polski, gdzie przywódcami byli: wspomniany ju¿ wcze¶niej Elimelech z Le¿ajska, Jakub Izaak Horowic, zw. Widz±cym z Lublina czy Jakub Izaak z Przysuchy.

Konflikt z ortodoksj± [edytuj]

Oczywi¶cie sytuacja taka wywo³a³a ostry kryzys w ³onie judaizmu na terenie Rzeczypospolitej, gdy¿ chasydyzm stan±³ na drodze tradycyjnemu judaizmowi rabinicznemu (zwanemu przez chasydów misnagdim – "przeciwnicy").

Coraz szerszy zasiêg terytorialny chasydyzmu, zupe³nie nowy styl ¿ycia i mod³ów oraz nieco swobodniejsze podej¶cie do spraw wiary, (m.in. poprzez realizacjê has³a, ¿e „Bogu nale¿y s³u¿yæ w rado¶ci”), nie podoba³o siê rygorystom rabinackim. Rozpoczê³a siê walka tradycjonalistów z chasydami, w której nie przebierano w ¶rodkach.

Szczególnie ostre formy walki by³y na Bia³orusi i Litwie, gdzie Wilno („Jerozolima Pó³nocy”) by³o bastionem uczonych rabinów reprezentuj±cych tradycyjny judaizm. Przedstawiciele judaizmu rabinackiego zarzucali chasydom m.in. herezjê, zaniedbywanie studiowania Tory i Talmudu, kult cadyków, niszczenie instytucji rodziny, nieprzystojn± formê podczas modlitw przejawiaj±c± siê poprzez taniec i krzyki itp.

Wielokrotnie ob³o¿ono ich kl±twami (1772, 1781, 1785 i 1796). Rozpêdzano zgromadzenia chasydów, palono ich pisma i zamykano klojzy. Podjête akcje nie przynios³y po¿±danego skutku - os³abienia wp³ywów chasydyzmu.

Z drugiej strony chasydyzm mia³ wrogów nie tylko w obozie ortodoksyjnego judaizmu rabinackiego. Zwalczali go równie¿, choæ nie tak radykalnie, zwolennicy idei o¶wieceniowych, np. Mendel Satanower (ur. 1750; zm. 1832), który by³ zwolennikiem radykalnej reformy o¶wiaty i poprawy losu ¿ydowskich mas. Jego zdaniem chasydzi utrzymywali lud w stanie ubezw³asnowolnienia.

Mimo tych ataków chasydyzm w dalszym ci±gu prê¿nie siê rozwija³. Szneor Zalman ben Baruch (ur. 1747; zm. 1812) próbowa³ stworzyæ bardziej racjonalny aspekt ruchowi i gruntowniejsze podstawy intelektualne. Ta próba odnowy chasydyzmu spowodowa³a wyodrêbnienie siê w nim od³amu zwanego Habadem. Zalman pad³ jednak ofiar± ortodoksów ¿ydowskich, którzy wydali go carskiej policji (1797 r.). Zaogni³o to stosunki miêdzy rabinami a chasydami na terenach zaboru rosyjskiego, a sam Zalman zyska³ statut mêczennika.

W XIX w. wp³ywy HaBaD-u w chasydyzmie zyska³y przewagê na terenie Polski i Litwy, a na wschodzie chasydyzm sk³ania³ siê bardziej ku mistycyzmowi. Na prze³omie XVIII i XIX w. umocni³a siê pozycja cadyka we wspólnocie, poniewa¿ uregulowano kwestiê sukcesji, czyni±c z niego funkcjê dziedziczn±. To z kolei wzmocni³o i skonsolidowa³o same wspólnoty, które od tej pory by³y stabilnymi o¶rodkami wokó³ powstaj±cych dynastii cadyków (m.in. w Miêdzybu¿u, Be³zie, Przysusze, Kocku, Aleksandrowie £ódzkim z dynasti± Danzigerów i w Górze Kalwarii z rodem Alterów na czele.

Wokó³ poszczególnych dynastów cadyckich zaczê³y rozwijaæ siê niezale¿ne s±dy, szko³y i instytucje religijne. W pewnych sytuacjach doprowadza³o to do sytuacji, ¿e pewne krêgi chasydyzmu ulega³y przemianom w kierunku centralizacji wokó³ lokalnych dynastów cadyków cudotwórców, a to z kolei poci±ga³o za sob± pewne skostnienia jego form w ¶ci¶le hierarchicznych instytucjach.

Chasydyzm w trakcie rozbiorów [edytuj]

Chasydyzm by³ od samego pocz±tku ruchem zdecentralizowanym i ró¿norodnym, a dalsze pog³êbienie ró¿nic w ³onie ruchu przynios³y rozbiory. Jego losy by³y odmienne w poszczególnych zaborach.

W zaborze rosyjskim judaizm rabiniczny (maj±cy tam w³a¶nie najsilniejsze swoje o¶rodki) w dalszym ci±gu zwalcza³ chasydyzm. Konflikt trwa³ tam do 1804, kiedy to w³adze rosyjskie zezwoli³y na indywidualny rozwój ugrupowaniom ¿ydowskim.

Inna sytuacja by³a w zaborze austriackim, gdzie wobec poparcia jakiego w³adze udziela³y Haskali, chasydzi i ortodoksi wspólnie zwalczali o¶wieceniowe tendencje w ³onie judaizmu. Dosz³o nawet do tego, ¿e pierwsze pismo chasydzkie opublikowane w tym zaborze, „Noam Elimelech” (1787) posiada³o aprobatê rabinack±.

Z kolei na terenie zaboru pruskiego rozwój chasydyzmu zosta³ w znacznym stopniu ograniczony przez w³adze pruskie, które przychylnie nastawione by³y do zamo¿nych ¯ydów i do Haskali (która swoje centrum mia³a w Berlinie).

Apogeum rozwoju chasydyzmu nast±pi³ mniej wiêcej w po³owie XIX wieku, kiedy to liczba zwolenników siêgnê³a ok. 5 mln i nast±pi³ rozkwit poszczególnych dynastii cadyków.

Je¶li chodzi o rozk³ad terytorialny chasydyzmu, to ruch ten przede wszystkim skoncentrowa³ siê we wschodniej czê¶ci dawnej Rzeczypospolitej, a zw³aszcza w Galicji i na Bukowinie, gdzie chasydzi stanowili wiêkszo¶æ ¯ydów. Chasydyzm mia³ te¿ du¿o zwolenników w zaborze rosyjskim, a najmniejsze w pruskim.

Stopniowo mala³ opór judaizmu rabinackiego wobec chasydyzmu. Przyczyni³ siê do tego m.in. fakt, ¿e ortodoksi szukali sojusznika w walce przeciw reformatorskim ruchom nowych czasów. W gruncie rzeczy chasydyzm zaczyna³ byæ akceptowany przez coraz wiêksz± liczbê uczonych talmudystów i rabinów. Dochodzili oni do wniosku, ¿e chasydyzm w zasadzie nie zrywa³ z tradycyjnym kultem, ani nie obala³ przepisów wiary, lecz jedynie co niektóre z nich upraszcza³, zachowuj±c podstawowe zwyczaje. Nigdy jednak do koñca nie zaakceptowali chasydzkich praktyk religijnych.

Inn± spraw± jest, ¿e sam chasydyzm tak naprawdê nigdy nie by³ ruchem antyjudaistycznym, ani wywrotowym, bo bardziej koncentrowa³ siê na zmianie form zewnêtrznych i praktyk kultowych. Przez to w momencie pojawienia siê ruchów laicyzacyjnych i modernizacyjnych, z ugrupowania wyzwolicielskiego na pocz±tku, zmieni³ siê w stra¿nika tradycji i ortodoksji.

Od I wojny ¶wiatowej do dzi¶ [edytuj]

I wojna ¶wiatowa przynios³a chasydyzmowi dezintegracjê i rozproszenie m.in. w wyniku zmian politycznych, jakie nast±pi³y po wojnie, kiedy to granice pañstw znacznie siê pozmienia³y. Wtedy te¿ du¿o zwolenników chasydyzmu wyemigrowa³o do USA, daj±c tam pocz±tek dalszej egzystencji w innych warunkach. W ZSRR chasydyzm zosta³ w zasadzie wyeliminowany. Funkcjonowa³ na terenie II RP, ale tylko do czasów II wojny ¶wiatowej, kiedy to w efekcie Holocaustu ca³kowicie znikn±³ z terenów Europy ¶rodkowo-wschodniej.

Po II wojnie ¶wiatowej chasydyzm rozwija³ siê (i rozwija siê nadal) g³ównie na terenach USA i w Izraelu, staj±c siê symbolem skrajnej ortodoksji.

Bibliografia [edytuj]

    * Jan Doktór, Pocz±tki chasydyzmu polskiego (2004)
    * Ignacy Schiper, Przyczynki do dziejów chasydyzmu w Polsce (1992)

¬ród³o „http://pl.wikipedia.org/wiki/Chasydyzm_polski”
Kategorie: Historia ¯ydów w Polsce • Chasydyzm
artyku³dyskusjaedytujhistoria i autorzy


« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 02, 2009, 13:56:11 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: RODZAJE CHASYDYZMU .
« Odpowiedz #4 : Luty 03, 2010, 01:03:23 »

Symbolika nagrobkowa  na macewach

iejscach, które w czasie II wojny ¶wiatowej, w czasie Zag³ady, sta³y siê cmentarzami ¯ydów polskich. To o¶rodki zag³ady: Auschwitz, Be³¿ec, Che³mno nad Nerem, Sobibór, Treblinka, obozy koncentracyjne, obozy pracy, miejsca straceñ na skraju miast i lasów. W wielu miejscach s± tam pomniki pamiêci, ale i s± miejsca zapomniane.

    Nie uczynisz sobie pos±gu...

    W Ksiêdze Powtórzonego Prawa 5,8 jest powiedziane: „nie uczynisz sobie pos±gu ani ¿adnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko lub w wodzie poni¿ej ziemi”, a wiêc nie wolno umieszczaæ na nagrobkach postaci ludzkich. Twórcy nagrobków omijali ten zakaz poprzez rze¼bienie postaci z ptasi± g³ow± lub zakrywanie jej rêk± czy kapeluszem. Czêsto uciekano siê do sytuacji pars pro toto – rêka trzyma dzban, pióro lub ¶wiecê.

    Dla podkre¶lenia ¿ydowskiego pochodzenia zmar³ego ju¿ od staro¿ytno¶ci umieszczano na pomnikach takie symbole jak: menorê – siedmioramienny ¶wiecznik stoj±cy niegdy¶ w ¦wi±tyni Jerozolimskiej, winne grono – symbol ludu Izraela, lwa – znak pokolenia Judy, a od XIX wieku gwiazdê Dawida jako symbol Ziemi Obiecanej.

    Najczêstszym symbolem nagrobków kobiecych s± ¶wieczniki ze z³amanymi ¶wiecami, poniewa¿ to kobieta strze¿e ogniska domowego i zapala ¶wiece w czasie wieczerzy szabatowej.

    Równie¿ ptak na nagrobku nawi±zuje do imion kobiecych – Cipora (hebr.), Fajgel (¿yd.).

    Na nagrobkach mê¿czyzn umieszcza siê d³onie w ge¶cie b³ogos³awieñstwa –wskazuje on, ¿e zmar³y pochodzi³ z rodu arcykap³ana Arona i jego potomkowie pe³nili funkcje kap³anów (kohenów) w ¦wi±tyni Jerozolimskiej.Misa i dzban – na grobach mê¿czyzn to znak, ¿e byli oni z plemienia Lewiego i w czasach biblijnych ich praojcowie pe³nili s³u¿bê w ¶wi±tyni i miêdzy innymi obmywali rêce kohenom.

    Czêste symbole imion mêskich przedstawione by³y poprzez zwierzêta: lew – Arie Lejb, Juda; jeleñ – Cwi, Hirsz, Naftali; nied¼wied¼ – Dow, Ber; wilk – Wolf, Zew, Beniamin, go³±b – Jona.

    Równie¿ inspiracj± do przedstawiania wizerunków zwierz±t na nagrobkach, g³ównie mêskich, jest sentencja z Pirke Avot: „B±d¼ silny jak lampart, lekki jak orze³, r±czy jak jeleñ, potê¿ny jak lew, aby wype³niaæ wolê Twego Ojca w niebie”.

    Zawód zmar³ego przekazywano poprzez atrybuty, np. gêsie pióro – sofer, przepisuj±cy tekst Tory, ale równie¿ pisarz; podobnie ksiêgi – to zawód, ale te¿ osoba studiuj±ca Torê i Talmud, powa¿ana za sw± wiedzê religijn±; lancet – mohel wykonuj±cy obrzezanie; mo¼dzierz – aptekarz, lekarz; skarbonka – osoba wspomagaj±ca biednych, dobro czyni±ca.

    Z³amane drzewo, z³amana kolumna, gasn±ca ¿agiew, klepsydra to symbole, które pojawiaj± siê równie¿ w innych religiach jako symbole ¶mierci. Nie jeste¶my w stanie wyja¶niæ wszystkich symboli pojawiaj±cych siê na nagrobkach. Trzeba by znaæ teksty hebrajskie, literaturê rabiniczn± i nieograniczon± pomys³owo¶æ ludzk±.
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sith rozmowcy homofriends wrzeciono skyworldsv