Strony: [1]

ROLA PRAWDY W ROZWOJU CZLOWIEKA.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
ROLA PRAWDY W ROZWOJU CZLOWIEKA.
« : Marzec 26, 2009, 17:17:22 »

Prawda jako priorytet rozwojowy.

Moim zdaniem nalezy wrocic do pierwowzorow prawdy. Moim zdaniem nie nalezy powielac falszywych informacji tylko dlatego iz funkcjonuje od dlzszego czasu w swiadomosci ludzi.
Trzeba zdjac stare kody wywolujace strach i oddalajace od prawdy zawartej w pierwowzorach.
w naszej rzeczywistosci wszystko jest odwrocone o 180 stopni, pora by wrocilo do pierwotnej prawdy.
Nie bede mowila iz czarne nazywa sie biale i jest swiatloscia , bo ktos taka informacja nas karmi. Powiem iz w czerni jest ciemno a w bieli widno , wiec swiatlosci i ciemni swiadczy nie nazwa lecz rzeczywistosc, ktora ta nazwe wykreowala.

Kiara U¶miech U¶miech
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: ROLA PRAWDY W ROZWOJU CZLOWIEKA.
« Odpowiedz #1 : Marzec 26, 2009, 17:49:44 »

Czy Anunaki to nasi protoplasci?

Skoro wierzycie iz Anunaki sa naszymi protoplastami , mamy ich DNA to rowniez  i wyglad. Czy ktos widzi siebie w lustrze jako gada? Moze i sa tacy ( ale bardziej chba z charakteru zimni , bez uczuciowi) natomiast ja nie slyszalam o czlowieku wygladajacym jak krokodyl i zyjacym jak on.
Wiec dlaczego myslicie iz Istoty o duzo wyzszym poziomie rozwoju duchowego , dajacy nam swoje geny doprowadzajacy fizyczne cialo czlowieka do perfekcji , ktora sami posiadali wczesniej mieli by miec wyglad gadow i zjadac ludzi?
to jakies naiwne brednie do straszenia przedszkolakow.

Kiara U¶miech U¶miech
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: ROLA PRAWDY W ROZWOJU CZLOWIEKA.
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 26, 2015, 23:19:58 »

Witam

Przyjrzyjmy siê dzisiaj imieniu Jahwe


Najpierw troszkê o Egipcie i ich staro¿ytnych mitach

Yah jest jednym z imion boga Egipskiego reprezentowanego  w mitologii egipskiej przez postaæ z g³ow± krowy. By³ to bóg ksiê¿yca.

Pierwsze udokumentowane zapisy hieroglificzne boga Yah znajdziemy w ¶wi±tyni Saleb, zbudowanej przez faraonaMonhatera III po¶wiêconej bogu Ra 1400 lat przed Chrystusem.

Inny zapis o bogu Yah istnieje w kolejnej ¶wi±tyni zbudowanej przez Ramzesa II w 13 w.p.n.e. w zachodnim Amorak.

Zauwa¿my i¿ wielu egiptologów jak chocia¿by Donald Redford(Kanadyjski archeolog i egiptolog, profesor na Pennsylvania State University.) nie kwestionuj± ¿e zapisy te dotycz± boga czczonego przez Izraelitów.

 

W papirusie z Ami  1240 r.p.n.e. w rozdziale 2 czytamy:

„Zaklinam Ciê by¶ przyszed³ za dnia i ¿y³ po ¶mierci. S± to s³owa wypowiedziane przez Ozyrysa: Jeden jasny jak bóg ksiê¿yca- Yah. Jeden l¶ni±cy jak – Yah.”

 

Ka¿dy Faraon powsta³ z  boga Yah, a ka¿dy faraon by³ znany jako "Syn s³oñca [bóg] Re". Znajdziemy to w wersecie “Balu-Mer mówi do wielkiego Króla(Boga) Panie mój: padam u stóp Wielkiego Króla, który jest s³oñcem na niebie siedem razy siedem razy " (William L. Moran, The Amama Letters, "A Plea for Royal Concern" EA 260, Baltimore & London: Johns Hopkins University Press, 1987, 1992).

Bior±c pod uwagê i¿ najstarszy tekst starego testamentu spisano w 12 w.p.n.e (Pie¶ñ Debory z Ksiêgi Sêdziów) Mamy wyra¼ne przes³anie i¿ Egipcjanie byli pierwsi. To Egipcjanie czcili boga Yah. Boga ksiê¿yca.

To ciekawe, ¿e najwcze¶niejsze wzmianki o Yah  okre¶laj±  ksiê¿yc, jako satelitê Ziemi w jego fizycznej postaci. Od tego terminu bêdzie on rozumiany jako ksiê¿ycowe bóstwo, jako obraz antropomorficzny, ale którego manifestacje, na podstawie hieroglifów,  obejmowa³y tak¿e pó³ksiê¿yc nowiu, Ibisa i soko³a, który jest porównywalny i uto¿samiany z innymi bóstwami  np. Horus

Najwy¿sz± popularno¶ci± cieszy³ siê  Yah w okresie panowania XII dynastii i zaraz po (ok.1800-1700 r.p.n.e.), kiedy wiele osób wyemigrowa³o z Lewantu i Hyksos którym rz±dzi³ Egipt. Dlatego prawdopodobne jest, ¿e kontakty egipskiego boga Yah z  lud¼mi z regionów Palestyny​​, Syrii i Babilonu by³y wa¿ne w rozwoju boga Jahwe. George Hart, w swoim "S³owniku egipskich bogów i bogiñ" ( 1986 opublikowany przez Routledge, ISBN 0-415-05909-7 ) uwa¿a, ¿e ​​ cudzoziemcy w Egipcie mogli po³±czyæ Yah z akadyjskim bogiem ksiê¿yca, Sin, który mia³ wa¿n± ¶wi±tyniê w Harron w pó³nocnej Syrii

Có¿ maja wspólnego Chrze¶cijañski Yahweh i Egipski Yah?

Wielu badaczy jak i wszyscy chrze¶cijanie zgadzaj± siê i¿ pierwowzorem imienia Jahwe by³ tetragram YHWH

Pamiêtajmy i¿ staro¿ytny hebrajski nie mia³ pisanych samog³osek, nie jest wiêc pewne, jak wymawiane by³o imiê boga izraelitów pierwotnie, ale s± zapisy jego imienia w jêzyku greckim, który mia³ pisane  samog³oski. (jahwe-Yahweh)

 

Dlaczego Yah a nie Yahweh?

W wielu miejscach w starym testamencie mamy do czynienia z imieniem boga Yah a nie yah-weh (np. Exodus 12:5)

Wiêc sk±d wziê³o siê Yahweh? otó¿ z zapisu fonetycznego imienia Yah

Tak¿e  etymologia imienia Jezus mówi nam o bogu Yah

Imiê Jezusa jest t³umaczone jako:

 JAH zbawia, czyli BÓG OJCIEC zbawia.

 

Analizuj±c etymologiczne korzenie Hebrajskiego zauwarzymy iz s³owo Yah  jest s³owem  ¶ci¶le powi±zanym z ksiê¿ycem.

Jest to jedna z dróg powstania imienia Jahwe i jedna z mo¿liwo¶ci sk±d wziê³o siê ono w starym testamencie.

A teraz przyjrzyjmy sie  innej nazwie chrze¶cijañskiego boga. Adonai.

W  hebrajskim Starym Testamencie pojawia siê 306 razy oraz w 134 miejscach wskazanych przez masoretów,( Masoreci (hebr.. בעלי המסורה, czyt. baʽalé hammasoráh, „panowie tradycji") – ¿ydowscy uczeni Tory, którzy miêdzy VIa XI w.. stworzyli system zapisu samog³osek w alfabecie hebrajskim oraz opracowali oficjalny tekst Biblii Hebrajskie znany jako tekst masorecki.)

I znów wracamy do egiptu:

W mie¶cie Achetatona, staro¿ytna religiia Atona zosta³a „od¶wiezona”.Wystruj swiatyni Aten-a , rytua³y i symbolika (postaæ z g³ow± soko³a, s³oneczny dysk który odnosi sie do Re-Herakhty) pochodzi pierwotnie z tradycji kultu s³onecznego boga Ra, którego o¶rodkiem kultu by³o od bardzo dawnych czasów  Memphis i On (Heliopolis ). Z czasem cz³owiek - sokó³ zosta³ usuniêty z symboliki  boga ATEN. Aten mia³ w istocie staæ siê bogiem bez wizerunku. (1)  S³oneczny dysk by³ teraz uwa¿any za  jedyn± fizyczn± reprezentacje, boga niewidzialnego i wiecznego, Ra, (2)  . Co ciekawe „p³yta s³oñca” wykorzystywana by³a  pó¼niej jako królewski "lamelech" pieczêæ przez Królów Judy). (3)

 

Nazwa egipskiego bóstwa Atona transliteruje do  hebrajskiego s³owa Adon (4) Adon, które u¿ywane wraz z imieniem Yhwh w Biblii jako wy³±cznych nazw osobistych Boga. Co wiêcej, w czasach staro¿ytnych, imiê Yhwh by³o zapisywane, ale nigdy nie mówione, wypowiadane. Ilekroæ napisane imiê Yhwh by³o czytane  na g³os, Adon (Aten) czytano w zamian. (5), forma pisemna z Adon jest rzadka, jednak jego zastosowanie jest istotne, zw³aszcza w pierwszych sze¶ciu ksiêgach.  Moj¿esz zwracaj±c  siê do Boga u¿ywa tytu³u Adon / Aten (Ksiêga Wyj¶cia 4:10,13, 5:22, 34:9, Ksiêga liczb 14 : 17; Ksiêga Powtórzonego Prawa 03:23, 07:26, 10:17). Joshua tak¿e nazywa Boga u¿ywaj±c tytu³u Adon / Aten (Joshua 05:14 b, 07:07). Jak wspomniano powy¿ej, istnieje sta³a zale¿no¶æ pomiêdzy pismami egipskiej  XVIII dynastii a Bibli± . Psalm 104 jest kopi± Hymnu do Atona, który zosta³ znaleziony przez archeologów w mie¶cie Achetaton. (6)

(1) A. Osman. Moses Pharaoh of Egypt 128, 162

(2) C. Aldred.  Akhenaton 239

(3) A. Mazar. Arheology of the land of Egypt

(4)  A. Osman. Moses Pharaoh of Egypt 166-167

(5)  Ibid 168

(6) Redford. Egypt, Canaan, and Israel ancient times

Nie uwa¿am i¿ posiadam monopol na „prawdy objawione” Jednak¿e pokazuje tylko i¿ istnieje prawdopodobieñstwo i¿ tak mog³o by byæ. I wielu badaczy twierdzi podobnie.

Jest co najmniej kilkana¶cie równie prawdopodobnych lub nieprawdopodobnych wyja¶nieñ, pochodzenia imienia Boga Jahwe.

Je¶li znajdziemy w „pi¶mie ¶wiêtym” kilka nie¶cis³o¶ci to mo¿na to zrzuciæ na karb t³umaczeñ itp. jednak¿e je¶li doszukamy siê i¿ biblia to mniej lub bardziej wierna kopia wierzeñ Egipskich, stawia to ja w innym ¶wietle.

A Llogari Pujol (ur. w 1939 r., Kataloñczyk, by³y ksi±dz, studiowa³ teologiê na uniwersytecie w Strasburgu, biblista, badacz tekstów staroegipskich. Wspólnie z ¿on± napisa³  ksi±¿kê „Jezus, 3000 lat przed Chrystusem. Faraon zwany Jezusem")

Uwa¿a cyt.:. Ewangelie zosta³y napisane przez uczonych ¿ydowsko-egipskich kap³anów ze ¶wi±tyni Serapisa w Sakkarze, w Egipcie, którzy s³owo po s³owie przet³umaczyli teksty egipskie.

Pamiêtajmy istnieje wiele zapo¿yczeñ w religii chrze¶cijañskiej z wierzeñ Egipskich.

Teksty, których spore fragmenty znamy dzisiaj jako pisma Starego i Nowego Testamentu – maj± swoje analogie w Tekstach Piramid, Tekstach Sarkofagów i innych pismach staro¿ytnego Egiptu, które powsta³y wiele wieków przed powstaniem ewangelii.

S. Sharpe ju¿ w 1863 r. pisa³: „Je¶li chodzi o obrazy [na ¶cianach ¶wi±tyni w Luksorze], widzimy zwiastowanie, narodziny i adoracjê, tak jak opisuje je £ukasz w I i II rozdziale ewangelii

Tak jak z imieniem chrze¶cijañskiego Boga tak i z trójc± ¶wiêt± jest podobnie.

 Judaizm jest zdecydowanie monoteistyczn± religi± bez cienia trójcy. Biblia Hebrajska (Stary Testament) jest wype³niona wersetami takimi jak; "Nie by³o Boga przede mn±, ani nie bêdzie po Mnie" (Iz. 43:10 QTd. Izajasz), i "nie ma innego Boga. .. Ja jestem Pan i nie ma innego "(Iz. 45:14,18 QTd. Izajasz). Komentarz ¿ydowski stwierdza, ¿e ​​" inni bogowie nie istniej±, a uznanie ich by³oby blu¼nierstwem ..." (Chumash 458). Mimo, ¿e "S³owo", "Duch" Obecno¶æ "," i "M±dro¶æ" jest u¿ywane jako personifikacji Boga, badacze biblii zgadzaj± siê, ¿e Trójca ¶wiêta nie jest uznawana, czy te¿ wymieniona,  przez autorów Starego Testamentu (Lonergan 130; Fortman XV; Burns 2).

 

Mo¿emy stwierdziæ bez wiêkszych trudno¶ci, ¿e koncepcja Trójcy nie pochodzi z judaizmu. Ani Jezus nie mówi o trójcy. Przes³anie Jezusa by³o o nadchodz±cym królestwie, by³o orêdzie mi³o¶ci i przebaczenia. Je¶li chodzi o jego relacje po z Ojcem, Jezus powiedzia³: "... Nie szukam bowiem w³asnej woli, lecz woli Tego, który Mnie pos³a³ ", {# Joh 05:30} i w innym miejscu" Moja nauka nie jest moj±, lecz Tego, który Mnie pos³a³ "; {# Jn 07:16 } i jego s³owa "Ojciec jest wiêkszy ni¿ ja" {# Joh 14:28} nie pozostawiaj± w±tpliwo¶ci co do ich zwi±zku.

 

S³owo "trójca" nie pojawia siê, a¿ Tertuliana, ponad 100 lat po ¶mierci Chrystusa. Ani Trójca ¶w ani  „homousis i ousis”, nie s±  biblijne, ale pochodz± od stoickiej my¶li.

 Nigdzie w Biblii nie wspomniano o Trójcy.

 Wed³ug Pelikan "Jednym z najbardziej powszechnie akceptowanych wniosków z 19-wiecznej historii dogmatu by³a teza, ¿e ​​dogmat o Trójcy nie pochodzi³ z  Nowego Testamentu, a tym bardziej nie by³o go w Starym Testamencie, ale ewoluowa³ on wiele razy do 4 wieku naszej ery.” (Pelikan, Jaroslav. The Emergence of the Catholic Tradition (100-600). Chicago: U of Chicago P. 1971. Vol. 1 of The Christian Tradition: A History of the Development of Doctrine. 5 vols.)

Je¶li Tójca ¶w. nie pochodzi z Biblii, to sk±d to siê wziê³a? Aby znale¼æ genezê Trójcy w chrze¶cijañstwie, musimy spojrzeæ na okoliczno¶ci, w których znale¼li siê pierwsi chrze¶cijanie.

Pierwsi chrze¶cijanie szukali swojego „miejsca na ¶wiecie” wykorzystywali wiele zapo¿yczeñ z innych religii. Wielu badaczy uwa¿a i¿ chrze¶cijañska trójca ¶wiêta by³a kopia egipskiej ¶w. trójcy.

W swojej ksi±¿ce „Mity Egipskie”, George Hart, wyk³adowca w British Museum i profesor staro¿ytnych hieroglifów Egipskich na Uniwersytecie w Londynie, pokazuje, jak Egipt równie¿ wierzy³ w "transcendentalnego, powy¿ej stworzenia, i istniej±cego wcze¶niej" jednego, boga Amona. Amon by³ naprawdê kompilacja bogów w jednym. Re by³ jego twarz±, Ptah jego cia³em a Amon, jego ukryt± to¿samo¶ci±. (Hart, George. Egyptian Myths. Austin: U of Texas. 1990).

 Znany historyk Will Durant zgadza siê, ¿e Ra, Amon i Ptah by³y "po³±czone w trzech postaciach  w jednego najwy¿szego  boga" (Oriental Heritage 201). Dodatkowo, hymn do Amona, napisany w 14 wieku p.n.e. okre¶la egipsk± trójcê: "Wszyscy bogowie s± w trójcy z³±czeni: Amon, Re, Ptah, oni nie maj± sobie równych. Jego imiê jest ukryte w Amonie, jest re ... przed [lud¼mi], a jego cia³o jest Ptah "(Hornung 219).

 

Tak widzimy i¿  „pismo swiete” nie jest  „prawd± objawion±” a tylko kopi±, mniej lub bardziej wierna, lecz tylko kopia, wierzeñ Egipskich.

 



http://www.eioba.pl/a/4b83/religia-chrzescijanska-w-swietle-religji-solarnych-mity-podania-legendy-cz-2


« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2015, 12:52:20 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

darzlubie meute-de-loups homofriends wrzeciono skyworldsv