Strony: 1 [2] 3

SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #15 : Luty 23, 2010, 22:17:28 »

Znaczenie symboli.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Symbol

ETYMOLOGIA SLOWA KSIADZ.

Proszê pos³uchaÌ, jak by³o z ksiêdzem. W dawnych wiekach oznacza³ on 'œwieckiego panuj¹cego, w³adcê nie koronowanego', dopiero póŸniej sta³ siê okreœleniem wy³¹cznie 'duchownego'. Dzisiaj to mo¿e œmieszyÌ, ale kiedyœ Zygmunt August by³... ksiêdzem - nosi³ tytu³ Wielkiego Ksiêdza Litewskiego. Po prostu ksi¹dz znaczy³ wówczas to samo, co ksi¹¿ê. Na syna ksiêdza (czyli 'w³adcy') mówiono... ksiê¿yc, tak jak na potomka pana - panic (póŸniej panicz), a na syna króla - królewic (póŸniej królewicz). Ksiêdzem nazywano te¿ w œredniowieczu... s³oùce, a satelitê ziemi œwiec¹cego w nocy (czyli ma³ego ksiêdza) - ksiê¿ycem.

 

SÂłowo ksiÂądz (pierwotnie kniÂądz, kniĂŞdz)) naleÂży wywodziĂŚ z niemieckiego kuning, ktĂłre do dzisiaj dochowaÂło siĂŞ tam w postaci KĂśnig ('krĂłl'). A Âże w Âśredniowieczu duchowieĂąstwo odgrywaÂło olbrzymiÂą rolĂŞ w paĂąstwie, z czasem ksiĂŞdzem (czyli pierwotnie 'wÂładcÂą') zaczĂŞto nazywaĂŚ chrzeÂścijaĂąskich kapÂłanĂłw.

http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=80


SYMBOLIKA SLOWA KOBIETA -PRZADKA

http://svasti.org/cd/Izwor/pop_plik/odpowie.htm

SYMBOLIKA SLOWA ATEIZM

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ateizm#Izrael
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2010, 02:24:38 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #16 : Kwiecień 04, 2010, 08:27:43 »

Symbolika jajka w kulturze Slowian i nie tylko.

Ten prastary symbol towarzyszy ludzkosci praktycznie od zawsze.

http://pisanki.pl/historia/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 23:00:26 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #17 : Kwiecień 09, 2010, 11:05:13 »

Jeszcze raz symbolika RYBY.

Powtarzam ta informacje ¿eby jej nie zagubiÌ , chociaz nie ze wszystko siê zgadzam , to moim zdaniem czeœÌ jest istotna.


G³ówna Wiadomoœci Symbol Ryby
Symbol Ryby
PoniedziaÂłek, 29 Czerwiec 2009 13:13 Administrator
Email Drukuj PDF
 Symbol ChrzeÂścijaĂąskiej ‘Ryby’ Zdemaskowany       
Wiele wskazuje na to, Âże chrzeÂścijaĂąski symbol  ‘ryby’ moÂże okazaĂŚ siĂŞ zupeÂłnie czymÂś innym, niÂż przypuszczajÂą ChrzeÂścijanie. StaroÂżytna, ‘Nazarejska PieczĂŞĂŚ’ skÂładaÂła siĂŞ tradycyjnie z trzech czĂŞÂści: po Âśrodku rysowano ‘TarczĂŞ Dawida’ (chodzi o Magen David b³êdnie rozumianÂą jako ‘GwiazdĂŞ’ Dawida), nad niÂą znajdowaÂła siĂŞ ‘Menora’, a pod spodem rysowano ostatni symbol, ktĂłry ChrzeÂścijanie, odrzuciwszy dwa pozostaÂłe, przywÂłaszczyli sobie jako znak ‘ryby’.  Czy jednak prawidÂłowo odczytali narysowane znaki?   

                                                                                                                                                           

 

 1.  ‘MesjaĂąska PieczĂŞĂŚ’ z symbolem ryby u podstawy   (czasy wspó³czesne);   2.  ‘Nazarejska PieczĂŞĂŚ’ znaleziona w Jerozolimie i datowana na II wiek n.e  Ostatecznie zakazana przez ortodoksyjnych RabinĂłw w roku 135 n.e.

         1.                                   2.                                                                           

Odkrycia dokonane w staroÂżytnej, esseĂąskiej czĂŞÂści Jerozolimy rzucajÂą nieco ÂświatÂła na poruszony problem. W grocie, przylegÂłej do znajdujÂącego siĂŞ nad niÂą pomieszczenia, znaleziono szereg artefaktĂłw posiadajÂących wyrysowanÂą na nich, ‘NazarejskÂą PieczĂŞĂŚ’. Jest to tym bardziej istotne, iÂż grota znajdowaÂła siĂŞ niedaleko staroÂżytnej, esseĂąskiej synagogi na GĂłrze Syjon.  EsseĂąska synagoga zostaÂła zbudowana (albo raczej odbudowana) po roku 70 n.e.  Do jej odbudowy uÂżyto kamieni pozostaÂłych ze zburzonej ÂŚwiÂątyni. Znalezione artefakty sÂą uwaÂżane przez naukowcĂłw za pozostaÂłoÂści nale¿¹ce do Âżydowskich uczniĂłw Rabiego Jeszuy z Nazaretu, ktĂłrzy tworzyli w tamtym czasie powszechnie znanÂą sektĂŞ NazarejczykĂłw.

Do znalezionych przedmiotĂłw nale¿¹ kawaÂłki ceramiki, lampa oliwna oraz stojak z aramejskÂą inskrypcjÂą:  Na olej do namaszczania. KawaÂłki potÂłuczonej buteleczki, ktĂłra mogÂła zawieraĂŚ oliwĂŞ i staĂŚ na stojaku, leÂżaÂły rozsypane niedaleko pozostaÂłych przedmiotĂłw.  Artefakty zostaÂły datowane na poczÂątek drugiego wieku n.e. i na wielu z nich znaleziono symbole  ‘Nazarejskiej PieczĂŞci’.

Pora zatem zadaĂŚ sobie najistotniejsze pytanie:  czy staroÂżytni Nazarejczycy rzeczywiÂście posÂługiwali siĂŞ symbolami zwierzÂąt, np. symbolem ‘Ryby’ w po³¹czeniu z  ‘TarczÂą Dawida’ i siedmioramiennÂą ‘MenorÂą’? OdpowiedÂź wydaje siĂŞ byĂŚ jednoznaczna:  nie ma najmniejszych powodĂłw, Âżeby tak twierdziĂŚ.  Ostatni, dolny symbol ‘Nazarejskiej PieczĂŞci’, uwaÂżany za ‘RybĂŞ’, zostaÂł mylnie zrozumiany  i od tego momentu byÂł wielokrotnie przerysowywany od swoich wczeÂśniejszych, b³êdnych kopii.  Co gorsza, kolejne kopie, coraz bardziej upodabniaÂły Ăłw symbol do wyglÂądu zwierzĂŞcia.  Pierwsi uczniowie Jeszuy nie posÂługiwali siĂŞ malowanymi symbolami zwierzÂąt, gdyÂż to naruszaÂło w sposĂłb bezpoÂśredni przykazanie Tory:  „Nie bĂŞdziesz czyniÂł Âżadnej rzeÂźby, ani Âżadnego obrazu tego…  co jest w wodach pod ziemiÂą” ( Ks. WyjÂścia 20:4  BT).  Pierwsi uczniowie Jeszuy, bĂŞdÂąc prawowiernymi ÂŻydami, przestrzegali tej mitzwy w sposĂłb dosÂłowny. 

Przyjrzyjmy teraz siĂŞ bliÂżej znalezionym artefaktom, albowiem wszystkie osiem przedmiotĂłw, na ktĂłrych znaleziono rysunki, zawierajÂą nieco innÂą wersjĂŞ ‘PieczĂŞci’. Ostatni, dolny symbol w ksztaÂłcie przypominajÂącym domniemany  pyszczek  ryby, sprawia takie wraÂżenie tylko na dwĂłch artefaktach.  ‘Menora’  na jednym z tych dwĂłch jest wyrysowana dÂługimi liniami, wiĂŞc aby zachowaĂŚ ten schemat, linie ostatniego symbolu stykajÂą siĂŞ pod kÂątem rozwartym, na podobieĂąstwo diamentu. Na pozostaÂłych przedmiotach, ‘Ryba’ wyglÂąda jak balon i przypomina raczej EsseĂąskÂą, sekretnÂą literĂŞ, ale o tym za chwilĂŞ.

Kropka albo krzyÂżyk, czyli tak zwane ‘rybie oko’ jest kompletnie nieobecne na czterech spoÂśrĂłd oÂśmiu artefaktĂłw. Na trzech pozostaÂłych przedmiotach, w Âśrodku ostatniego symbolu znajduje siĂŞ kropka (w tym na jednym z tych trzech, kropka zajmuje centralne miejsce w symbolu). Na ‘PieczĂŞci’ , na ostatnim przedmiocie, w Âśrodku ostatniego symbolu znajduje siĂŞ krzyÂżyk:  “+”. [Fotografia 1]

Ostateczna konkluzja jest nastĂŞpujÂąca:  ‘ChrzeÂścijaĂąska Ryba’ jest tak naprawdĂŞ hebrajskÂą literÂą ALEF,  wyglÂądajÂącÂą dokÂładnie tak samo jak znajdujemy ja w EsseĂąskich ‘tajnych’ czcionkach w manuskrypcie 4Q298 pisanym w jĂŞzyku hebrajskim.  Podobnie ‘Rybie Oko’ jest w rzeczywistoÂści hebrajskÂą  literÂą TAW pisanÂą w postaci staroÂżytnej, paleo-hebrajskiej formy, ktĂłra rĂłwnieÂż przypomina sekretne znaki znalezione w EsseĂąskim  manuskrypcie  4Q298. [Fotografia 2]   

Litera TAW byÂła rysowana w Âśrodku litery ALEF, co miaÂło wyraÂżaĂŚ jeden z  opisĂłw uÂżytych przez Elohim na okreÂślenie samego siebie: „Ja jestem pierwszy i ja jestem ostatni” (Izajasza 44:6 ; 48:12), co zostaje póŸniej powtĂłrzone przez JeszuĂŞ Mesjasza i zapisane w Ksiedze Objawienia:  „Ja jestem Alef i ja jestem Taw, mĂłwi Adonai JAHÂŁE:  ten, ktĂłry jest, i ktĂłry byÂł, i ktĂłry przychodzi.”   ( Apokalipsa 1:8  HRV w polskim przekÂładzie). W póŸniejszych, greckich manuskryptach, litery ALEF i TAW zostaÂły zastÂąpione przez ALFA i OMEGA, co dodatkowo wprowadzaÂło w b³¹d i oddalaÂło czytelnika od pierwotnej, Âżydowskiej myÂśli manuskryptĂłw i symboli.

Z upÂływem czasu, litera TAW w postaci krzyÂżyka zostaÂła zastÂąpiona kropkÂą, ktĂłra jeszcze póŸniej, ze swojej pozycji w centrum litery ALEF, zostaÂła przesuniĂŞta do doÂłu i pomylona z symbolem  ‘oka’.  PoniÂższy obrazek przedstawia wyglÂąd i ksztaÂłt oryginalnych, hebrajskich liter: 

     

             

PodsumowujÂąc, moÂżemy jasno stwierdziĂŚ, iÂż wiemy juÂż dzisiaj na pewno, Âże oryginalna, nazarejska symbolika przedstawiaÂła ‘PieczĂŞĂŚ’ zÂłoÂżonÂą z trzech typowo Âżydowskich symboli:  ‘Menory’ u gĂłry,  ‘Tarczy Dawida’ po Âśrodku  oraz  liter ALEF i TAW skomponowanych pomysÂłowo w jeden symbol u doÂłu, ktĂłry z upÂływem czasu zostaÂł odizolowany od reszty i zupeÂłnie obdarty ze swoich Âżydowskich wartoÂści.


http://www.wspolnotamesjanska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57:symbol-ryby&catid=1:latest-news&Itemid=50m

Litera ALEF ma ksztaÂłt RYBY, wyraÂźnie widaĂŚ iÂż od niej moÂżna ten symbol odczytywaĂŚ.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alef
Alef prapoczÂątek ale zarĂłwno dÂźwiĂŞk twĂłrczy A, za jego pomocÂą z oceanu miÂłoÂści - oceanu Âżycia wyÂłaniajÂą siĂŞ ksztaÂłty materii , to alef - RYBA daÂła prapoczÂątek Âżyciu w materii. Duch wcieliÂł siĂŞ w materiĂŞ dziĂŞki ALEF.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2012, 00:04:30 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #18 : Listopad 15, 2010, 23:25:57 »

acentaur na innym forum.

jeszcze ciutke o rybach.


W zodiaku umieszczone s¹ na przeciwko znak Panny oraz Ryb. W znaku Ryb ( symbolizuja ludzkoœÌ, dwie ryby w przeciwnych kierunkach symbolizuj¹ œwiat przeciwieùstw ) stoi hebrajska litera N ,
zaœ w znaku Panny ( symbol cz³owieka tworz¹cego w³asny dualny œwiat) litera B. Osi¹gniêcie wyzszej œwiadomosci to po³¹czenie B i N. W hebrajskim bn, wymawiane ben, oznacza SYN.
WyjÂście z wody ( czasu, z dualnego swiata ) odpowiada wyjÂściu z egiptu. Po 40 latach dowodzenie objÂąl Joshua ben Nun ( czyli Joshua syn 50 albo syn ryb, bo nun w hebrajskim to znak n=50).
Haczyk na ryby potrzebny jest aby ryby wyciÂągnac z wody. A to jest Zade, liczba 90. Cadyk czyli Sprawiedliwy to ten , ktĂłry m.in Âłowi ryby ( czyli ludzi ).
StÂąd nasz dotychczasowy Âświat stoi w znaku 5 (50 ), zaÂś wyjÂście pod znakiem 9 (90).
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 23:00:53 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #20 : Listopad 22, 2010, 21:24:22 »

acentaur na innym forum.

To nasz protoplasta, Noe.

Witam wszystkich,
w Biblii jest mowa o 72 imionach Boga, badacze tejze doliczyli sie ich prawie tysiaca. Ale jedno imie jawnie wymienione ma szczegolne znaczenie. To nasz protoplasta, Noe.
Od niego bowiem pochodzi zycie na tej planecie. I tak sie sklada, ze konstrukcje naszego swiata daje sie gladko od Noego wyprowadzic.
Noe, jego zona, trzech synow ich zony to 8 osob ( oktawa ), czyli podstawa harmoniczna wszystkiego ( od dzwieku po uklad okresowy pierwiastkow ). Chinskie I Ging to 8 Trigramow, zwanych
"przypadkowo" - ojciec, matka, synowie i corki.
Noe, jego synowie oraz dzieci jego synow, czyli trzy generacje opisuja nasz caly material genetyczny,
tak jak to robi kod trojkowy zasad purynowych dla DNA, czyli 64 mozliwych kombinacji=64 mozliwych haksagramow.
3 generacje=3 linie trigramu I Ging= triplet kodu DNA
Mowimy , ze geny "graja" w rytmie 4 do trzeciej potegi. Zostaje to "odbite" w zwierciadle naszej Psyche jako 3 do potegi 4. A to budulec naszego swiata, 81 trwalych izotopow/pierwiastkow ( Tao te King to tez 81 rozdzialow ). Noe i jego 3 synow, to trzy sily dzialajace poprzez 8 Trigramow i 64 haksagramy.
W tych 3 generacjach mamy 20 mezczyzn. Jako 1 i 19 oznaczaja np. 19 aminokwasow z centrem optycznym ( lewoskretne) oraz 1 aminokwas bez tego centrum=Noe
Nadmienie, ze taki uklad z 8 mamy takze w przypadku Tronu Boga, a wokol niego 24 Trony z 24 Sprawiedliwymi. Te 24 Trony to uklad 8 +8 +8 , oktawy. Tron otaczaja 4 Cherubiny a kazdy ma 6 skrzydel=6 linii heksagramu a heksagramy opisuja 64 charaktery....
Wedlug swietych ksiag hebrajskich ( nagumulululi nie czytaj  UÂśmiech ) harmonia swiata zbudowana jest na czterech oktawach.
pozdrawiam.

*************

ps. NOE to nic innego jak EON czyli czas dotyczacy tej wiedzy tego przekazu.
Bedzie inny NOE -EON  zmieni sie wiedza.

Kiara UÂśmiech UÂśmiech
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 23:01:42 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #21 : Grudzień 23, 2010, 11:05:48 »

Symbolika dolara


Bardzo trafne okreslenie "ukrzyzowany waz" , symbol dolara.
Ja dodala  bym iz sa tam trzy weze ,"S" , to kundalini - waz najwiekszy.
I dwa poboczne weze "I  S  I"- Ida i Pingala

Czyli naturalna energia zamienina w pieniadz i zablokowana symbolami , zwykly magiczny wpis. Na szczescie traci juz swoja moc , nic nie jest wiecznew fizycznosci.
Na szczescie wali sie wszystko , wladcy zdarzen juz nie maja mocy ich kreowania , czyli traca swoja boskosc.
A ich argumety -pieniadze swoja moc.


Pieski

http://pl.euroanimal.eu/Historia_rasy_%28Shih_Tzu_-_%22Per%C5%82a_Dalekiego_Wschodu%22%29
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 09:19:58 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #22 : Czerwiec 06, 2011, 11:58:04 »

Krew i jej symbolika

http://www.satanorium.pl/czytelnia/150


Mitologia i symbolika krwi na Bliskim Wschodzie


SÂłowem wstĂŞpu

Spoœród wszystkich substancji znanych cz³owiekowi, krew jest jedn¹ z tych wokó³ których naros³o najwiêcej legend, mitów i symboli. Opracowanie ich dok³adnej systematyki albo kulturowego zestawienia wydaje siê osi¹galne tylko w pewnych granicach, a i to by³oby mo¿liwe dopiero po latach studiów tematu. Dlatego nie ma jednolitego opracowania które by wyczerpywa³o temat. Niniejsza praca te¿ na pewno nie da rady tego uczyniÌ, mimo i¿ jej tematykê zatê¿y³em w bardzo wielu obszarach. Wypada wiêc powiedzieÌ czego w pracy nie ma, a jest co najmniej kilka opuszczonych w¹tków.

Najwa¿niejsza postaÌ która tylko niewyraŸnie mignie w opracowaniu to Jezus Chrystus. Powód jest bardzo prosty. Z jednej strony temat ¿ycia i œmierci Jezusa by³ analizowany tysi¹ce razy na ró¿ne sposoby wiêc jest powszechnie znany, po drugie gdyby ktoœ chcia³ siê tym tematem zaj¹Ì w kontekœcie samej tej postaci zakres objêtoœciowy pracy zosta³by wyczerpany bez omówienia tego zagadnienia.

Drugi wÂątek pominiĂŞty to praktyki ofiarne. Praktycznie wszystkie kultury i religie analizowanego obszaru stosowaÂły krwawe ofiary. ZostaÂły one omĂłwione tylko w takim przypadku kiedy to krew byÂła waÂżnÂą ich czĂŞÂściÂą w specjalny sposĂłb zaakcentowanÂą. Gdy tak nie byÂło temat zostaÂł pominiĂŞty. StaÂło siĂŞ tak np. w przypadku Egiptu, ktĂłrego mitologia nie wykazuje specjalnego nacisku na krew w tym obszarze. To samo tyczy siĂŞ zwiÂązkĂłw z krwiÂą innych substancji i przedmiotĂłw. Wiele by moÂżna napisaĂŚ na przykÂład na temat zwiÂązkĂłw krwi z „bia³¹ krwiÂą” czyli nasieniem, na temat symboliki wody itd. Temat ten zostaÂł tylko w kilku miejscach zarysowany, gdyÂż praca ÂściÂśle skupia siĂŞ na krwi.

Po trzecie zawê¿ony zosta³ œciœle rejon Bliskiego Wschodu. Za liniê graniczn¹ przyj¹³em staro¿ytny Egipt na zachodzie i po³udniu, granice dzisiejszego Iranu na wschodzie i pó³nocy. Opis nie obejmuje np. terenu Azji Mniejszej. Ta decyzja by³a powodowana po pierwsze wymagan¹ objêtoœci¹ pracy (w³¹czenie Azji Mniejszej otworzy³oby prawdziwy worek mitów i tradycji) po drugie faktem, ¿e w analizowanym regionie bardzo ³atwo mo¿na uchwyciÌ wzajemne zale¿noœci. Rozszerzenie jego granic w wielu wypadkach mija³oby siê z celem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2011, 12:00:09 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #23 : Czerwiec 30, 2011, 13:48:33 »

Bardzo ciekawa jest symbolika wĂŞÂża , naprawdĂŞ warto jÂą poznaĂŚ.


http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2188
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 23:02:36 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #24 : Sierpień 14, 2011, 10:17:20 »

SYMBOL KRZYÂŻA.
         
Symbol krzy¿aczy krzy¿ od zawsze by³ znakiem i symbolem chrzeœcijaùstwa? Znak krzy¿a towarzyszy nam praktycznie od zawsze. Symbol krzy¿a mo¿emy zobaczyÌ wszêdzie: w koœcio³ach, w herbach, na szpitalnych karetkach, przejazdach kolejowych czy na opakowaniach od leków. Przybiera przeró¿ne formy i ma ró¿norodne znaczenia. Przytaczaj¹c "S³ownik symboli" W³adys³awowa Kopaliùskiego: "krzy¿ symbolizuje oœ œwiata i jego cztery strony. Dla katolików to œmierÌ i mêka Jezusa, cztery dziedziny ducha, po³¹czenie przeciwieùstw, ¿ycie i nieœmiertelnoœÌ, wiecznoœÌ, czy si³ê stwórcz¹. Wed³ug innych interpretacji krzy¿ to ptak z rozpostartymi skrzyd³ami, cz³owiek z roz³o¿onymi ramionami, element boskoœci. Jest to amulet symbolizuj¹cy ogieù czy S³oùce. W banalnych przypadkach u¿ywany jako podpis czy symbol plus. Jest elementem ³¹cz¹cym boskoœÌ i ludzkoœÌ, gdzie linia pionowa to boskoœÌ a pozioma ludzkoœÌ."

  SYMBOL I HISTORIA KRZYÂŻOM

Krzy¿ chrzeœcijaùski. Dla chrzeœcijan krzy¿ ma znaczenie wyj¹tkowe i œwiête, który z jednej strony symbolizuje znak cierpienia, œmierci i tortury, a z drugiej strony ogromnej mi³oœci i poœwiêcenia. Dziêki œmierci Jezusa Chrystusa krzy¿ sta³ siê dla chrzeœcijan znakiem zwyciêstwa ¿ycia nad œmierci¹. Znak krzy¿a by³ obecny w chrzeœcijaùstwie od œmierci Jezusa, jednak w trzech pierwszych wiekach chrzeœcijaùstwa znakiem tym pos³ugiwano siê rzadko. Kiedy chrzeœcijaùstwo rodzi³o siê w Judei, uchodz¹cej za najgorsz¹ i najbardziej znienawidzon¹ prowincjê rzymsk¹, krzy¿ Jezusa by³ dla wszystkich szokiem. Wspomina o tym ju¿ œw. Pawe³: "Gdy ¯ydzi ¿¹daj¹ znaków, Grecy szukaj¹ m¹droœci, my g³osimy Chrystusa ukrzy¿owanego, który jest zgorszeniem dla ¯ydów i g³upstwem dla pogan" (Kor 1,22-23). Z powodu z³ej s³awy krzy¿a, który by³ znakiem haùby i poni¿enia, a tak¿e w obawie przed przeœladowaniami, chrzeœcijanie nie u¿ywali go wiele. Powodem dla u¿ywania innych symboli by³a tak¿e ostro¿noœÌ, aby œwiêtych tajemnic wiary nie naraziÌ na profanacjê ze strony pogan. ¯yj¹cy w II w. œw. Justyn podaje przyk³ady reakcji pogan na symbol krzy¿a, dla których totalnym g³upstwem by³o stawianie na jednym poziomie Ukrzy¿owanego i Stworzyciela œwiata, natomiast sto lat póŸniej sytuacja zmieni³a siê diametralnie. Wœród symboli funkcjonuj¹cych niejako w zastêpstwie krzy¿a by³y m.in.: kotwica, trójz¹b, ryba. Kotwica wyra¿a³a nadziejê na zbawienie, mocne trwanie pierwszych chrzeœcijan w wierze, zakotwiczenie ³odzi ¿ycia w porcie wiecznoœci, ufnoœÌ wœród burz przeœladowaù. Znak kotwicy wystêpuje tak¿e na grobowcach najstarszych katakumb. "Wiemy, ¿e Klemens Aleksandryjski (150-215) by³ inicjatorem wprowadzenia kotwicy jako oficjalnego emblematu chrzeœcijaùstwa i propagowa³ szeroko noszenie tego znaku w pierœcionku na ma³ym palcu lewej rêki. [...] gdyby za czasów Klemensa istnia³ ju¿ emblemat krzy¿a, czy¿ do pomyœlenia by³aby jego propozycja wprowadzenia kotwicy?" A jednak w niektórych polskich encyklopediach napisano, ¿e "krzy¿ by³ przedmiotem ogólnej czci chrzeœcijan pierwszych wieków. [...] wyrabiali go oni na sprzêtach domowych, narzêdziach, ksiêgach, itp.". Czêstym znakiem by³ tak¿e trójz¹b, u¿ywany w symbolice cmentarnej na znak zbawienia przyniesionego duszy przez Krzy¿ Chrystusa oraz wskazuj¹cy na Trójcê Œw. "Jednym z najstarszych symboli chrzeœcijaùskich by³a ryba. [...] Symbol ryby [...] wyjaœni odczytanie sposobem akrostychu greckiego zdania:

symnol ryby


symbol rybySymbol ten znaÂł dobrze takÂże Augustyn: "JeÂśli siĂŞ zÂłoÂży pierwsze zgÂłoski tych piĂŞciu s³ów: Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciel - wypadnie sÂłowo ichthys, czyli "ryba", co mistycznie naleÂży rozumieĂŚ - Chrystus."  Mimo tego, iÂż sam krzyÂż nie byÂł uÂżywany publicznie, to zajmowaÂł waÂżne miejsce w codziennej poboÂżnoÂści uczniĂłw Chrystusa. Jako przedmiot kultu i znak toÂżsamoÂści dla chrzeÂścijan krzyÂż rozpowszechniÂł siĂŞ i nabraÂł znaczenia na poczÂątku IV w. Od czasĂłw Konstantyna Wielkiego krzyÂż staÂł siĂŞ symbolem chwaÂły, znakiem krĂłlewskoÂści Chrystusa, ktĂłry wszedÂł na staÂłe do symboliki wÂładzy cesarskiej. WedÂług przekazu, cesarz Konstantyn Wielki, przed bitwÂą z uzurpatorem Maksencjuszem, przeddzieĂą bitwy na moÂście Mulwijskim (312 r.). pod Rzymem, zobaczyÂł we Âśnie na tle sÂłoĂąca znak krzyÂża i napis: "w tym znaku zwyciĂŞÂżysz". Cesarz ujrzaÂł symbol krzyÂża, a tajemniczy gÂłos objawiÂł mu, Âże pod tym znakiem zwyciĂŞÂży (In hoc signe vinces). Konstantyn kazaÂł wymalowaĂŚ znak krzyÂża na tarczach swych oddzia³ów, i rzeczywiÂście pokonaÂł rywala Maksencjusza. Drugim czynnikiem byÂło odnalezienia drzewa KrzyÂża Âśw. w Jerozolimie. PoboÂżna legenda o Âśw. Helenie, matce Konstantyna, wi¹¿ê jej imiĂŞ z odkryciem autentycznego krzyÂża Jezusa w Jerozolimie i budowÂą bazyliki na GĂłrze Oliwnej. Edykt tolerancyjny z 313 r. byÂł m.in. oznakÂą wdziĂŞcznoÂści cesarza. Do VI w. nie umieszczano na krzyÂżu postaci ciaÂła Chrystusa. W dziele "Cywilizacje staroÂżytne" w zwiÂązku z tym czytamy: "Po kilku latach monogram Chrystusa zacz¹³ siĂŞ pojawiaĂŚ na monetach, czasem obok symboli pogaĂąskich".

Oto dwie ilustracje przedstawiajÂące cesarza Konstantyna na awersie dwĂłch medali, zÂłotego i srebrnego obu wybitych w r. 313:


http://www.iluminaci.pl/religie/chrzescijanstwo/symbol-krzyza
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 23:57:53 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #26 : Wrzesień 09, 2011, 09:24:17 »

   Gwiazda Dawida - skÂąd siĂŞ wziĂŞÂła?

W rzeczywistoœci nie jest znane ¿adne Ÿród³o, które okreœli³oby miejsce i czas pojawienia siê heksagramu - jak mistycy nazywaj¹ gwiazdê o szeœciu k¹tach. Wiadomo tylko, ¿e by³a ju¿ u¿ywana w Indiach oko³o roku 4000 przed narodzeniem Chrystusa. Chocia¿ sta³a siê znana jako symbol judaizmu, to jednak nigdy nie nale¿a³a wy³¹cznie do tej religii. Mo¿na j¹ spotkaÌ równie¿ w sztuce muzu³maùskiej i w dekoracjach wielu œredniowiecznych katedr.

 


Jak twierdzi brazylijski filozof MĂĄrio SĂŠrgio Cortella, „heksagram zawsze byÂł dla wielu ludĂłw symbolem ochrony, przedstawiajÂąc jednoœÌ Nieba z ZiemiÂą”.

Tymczasem nazwa „Gwiazda Dawida” pochodzi z hebrajskiego „Magen Davi”, co dosÂłownie oznacza „Tarcza Dawida”. WedÂług Âżydowskiej tradycji, ÂżoÂłnierze krĂłla Dawida nosili na swoich tarczach heksagram, aby w ten sposĂłb zapewniĂŚ sobie Bo¿¹ ochronĂŞ.

Dopiero znacznie póŸniej, juÂż w XVII wieku, Gwiazda Dawida zostaÂła oficjalnie uznana za wÂłasny symbol przez wspĂłlnotĂŞ ÂżydowskÂą z Pragi. Dwa wieki póŸniej, w 1897 r. staÂła siĂŞ ona znakiem ÂŚwiatowej Organizacji Syjonistycznej. Od tej pory Gwiazda Dawida peÂłni w judaizmie takÂą rolĂŞ, jakÂą krzyÂż w chrzeÂścijaĂąstwie. To dlatego Gwiazda Dawida znajduje siĂŞ  nie tylko w synagogach i na Âżydowskich nagrobkach, ale rĂłwnieÂż na paĂąstwowej fladze Izraela.

W XX wieku symbol ten nabraÂł tragicznej wymowy, kiedy to naziÂści zmusili ÂŻydĂłw do noszenia na ramieniu ¿ó³tej „Gwiazdy Dawida” - znaku napiĂŞtnowania i oddzielenia poromkĂłw Izraela od reszty ludzkoÂści. W ten sposĂłb hitlerowcy uczynili z heksagramu narzĂŞdzie zbrodniczej polityki.
 
13.07.2005 15:51   MirosÂław KropidÂłowski   Varia


http://www.ekumenizm.pl/article.php?story=20050709001942302
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #27 : Wrzesień 09, 2011, 09:28:59 »

Symbolika
(6) Heksagram
symbol
Heksagram "PieczĂŞĂŚ Salomona"



Heksagram wspó³czeœnie kojarzy siê przede wszystkim z judaizmem. Widnieje na fladze Izraela. ¯ydzi znaj¹ ja jako tarczê Dawida, czêsto nazywana gwiazda Dawida. W magii heksagram jest znany pod tradycyjna nazwa pieczêci Salomona. W rzeczywistoœci wydaje siê , ¿e heksagram nie ma ¿adnego zwi¹zku z Salomonem, czy Dawidem, a nawet i jego zwi¹zki z judaizmem okazuj¹ siê stosunkowo niedawne; przed dwunastym wiekiem nie ma o nim ¿adnej wzmianki w literaturze ¿ydowskiej a z ca³a pewnoœci¹ jako god³o zosta³ przyjêty dopiero w siedemnastym wieku.

Naprawdê symbol ten siêga korzeniami a¿ po Daleki Wschód, gdzie jest znany jako Wielka Yantra w tantryzmie hinduistycznym. Trójk¹t skierowany wierzcho³kiem do do³u symbolizowa³ pradawna samicê istniej¹ca przed pocz¹tkiem œwiata. Wytworzy³a ona w sobie nasienie, które wyros³o w ujawniona mêskoœÌ, reprezentowana przez trójk¹t z wierzcho³kiem skierowanym ku górze. Heksagram symbolizuje po³¹czenie tych dwóch pierwiastków si³.

W oryginalnej postaci heksagram pokazywa³ z³¹czenie mêskiego bóstwa z jego ¿eùska esencja. Na poziomie duchowym heksagram jest najwy¿szym symbolem zrównowa¿onej boskoœci. Heksagram - szeœcioramienna gwiazda sk³adaj¹ca siê z dwóch na³o¿onych na siebie równobocznych trójk¹tów. Zawiera w sobie przedstawienie symboliczne czterech ¿ywio³ów : Trójk¹t skierowany wierzcho³kiem w górê wyobra¿a ogieù. Trójk¹t z wierzcho³kiem skierowanym w dó³ wodê. Trójk¹t ognia przeciêty przez podstawê trójk¹ta wody oznacza powietrze. Trójk¹t wody przeciêty przez podstawê trójk¹ta ognia - ziemiê. Ca³oœÌ przedstawiona w ten sposób zawiera w sobie wszystkie ¿ywio³y wszechœwiata. Na czterech bocznych wierzcho³kach umieszcza siê cztery podstawowe cechy materii : odpowiednio od góry ciep³o i zimno. W ten sposób otrzymuje siê zwi¹zki miêdzy czterema ¿ywio³ami i ich cechy, przeciwstawiaj¹ce siê sobie parami. Ogieù jest ciep³y suchy, woda wilgotna, zimna, ziemia, zimna, sucha, powietrze, wilgotne, ciep³e. W tym wypadku pieczêÌ Salomona wyra¿a syntezê przeciwstawnych zjawisk i jednoœÌ i z³o¿onoœÌ wszechœwiata.

PieczêÌ Salomona zawiera równie¿ siedem podstawowych metali alchemicznych oraz siedem najwa¿niejszych planet. W centrum umieszcza siê z³oto i s³oùce, jako doskona³oœÌ do której ma zmierzaÌ ka¿dy proces. Najwy¿szy wierzcho³ek to srebro i ksiê¿yc. Najni¿szy o³ów i Saturn. Wierzcho³ki po prawej stronie, od góry, to miedŸ½ i Wenus, oraz rtêÌ i Merkury. Po lewej, równie¿ od góry; ¿elazo i Mars, wreszcie i Jowisz. PieczêÌ Salomona wyra¿a w ten sposób sprowadzenie niedoskona³ego, wielorakiego do doskona³ego, jednorodnego. Niektórzy odczytuj¹ ten symbol na planie duchowym, jako rodzaj mistycznej drogi, której celem jest przemiana cz³owieka niedoskona³ego, podzielonego miêdzy ró¿ne sk³onnoœci, tendencje, popêdy, w istotê doskona³¹. Wed³ug innych interpretacji, szeœcioramienna gwiazda przedstawia zjednoczenie pierwiastka mêskiego i ¿eùskiego.


http://www.satanorium.pl/symbolika/6
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #28 : Wrzesień 09, 2011, 09:54:23 »

   
   
JUDAIZM - Mistyka - Mistyka i Ezoteryka ÂŻydowska cz.3
   
   
GWIAZDA DAWIDA

W rzeczywistoÂści nie jest znane Âżadne ÂźrĂłdÂło, ktĂłre okreÂśliÂłoby miejsce i czas pojawienia siĂŞ heksagramu - jak mistycy nazywajÂą gwiazdĂŞ o szeÂściu kÂątach. Wiadomo tylko, Âże byÂła juÂż uÂżywana w Indiach okoÂło roku 4000 przed narodzeniem Chrystusa. ChociaÂż staÂła siĂŞ znana jako symbol judaizmu, to jednak nigdy nie naleÂżaÂła wy³¹cznie do tej religii. MoÂżna jÂą spotkaĂŚ rĂłwnieÂż w sztuce muzuÂłmaĂąskiej i w dekoracjach wielu Âśredniowiecznych katedr. Jak twierdzi brazylijski filozof MĂĄrio SĂŠrgio Cortella, „heksagram zawsze byÂł dla wielu ludĂłw symbolem ochrony, przedstawiajÂąc jednoœÌ Nieba z ZiemiÂą”. Tymczasem nazwa „Gwiazda Dawida” pochodzi z hebrajskiego „Maren David”, co dosÂłownie oznacza „Tarcza Dawida”. WedÂług Âżydowskiej tradycji, ÂżoÂłnierze krĂłla Dawida nosili na swoich tarczach heksagram, aby w ten sposĂłb zapewniĂŚ sobie Bo¿¹ ochronĂŞ. Gwiazda Dawida peÂłni w judaizmie takÂą rolĂŞ, jakÂą krzyÂż w chrzeÂścijaĂąstwie. To dlatego Gwiazda Dawida znajduje siĂŞ nie tylko w nawet najstarszych synagogach i na Âżydowskich nagrobkach, ale rĂłwnieÂż na paĂąstwowej fladze Izraela. Mistycy chrzeÂścijaĂąscy pierwszych wiekĂłw zajmowali siĂŞ objasnianiem i kontemplacjÂą tego symbolu!

Gwiazda Dawida (מָגֵן דָּוִד - Magen Dawid) zwana teÂż TarczÂą Dawida - szeÂścioramienna gwiazda (heksagram) zÂłoÂżona z dwĂłch zachodzÂących na siebie pionowo trĂłjkÂątĂłw rĂłwnobocznych odwrĂłconych od siebie wierzchoÂłkami. WierzchoÂłki Gwiazdy Dawida le¿¹ na okrĂŞgu na parzystych godzinach, tzn. sÂą postaci:

({R} sin { rac{ipi}{3}}; {R} cos{ rac{i pi}{3}}) gdzie i in <1;6>

a R to promieĂą okrĂŞgu na ktĂłrym opisana jest gwiazda. WierzchoÂłek i-ty modulo 6 jest ³¹czony z i + 2 modulo 6. GwiazdĂŞ Dawida moÂżna skontruowaĂŚ poprzez przedÂłuÂżenie bokĂłw szeÂściokÂąta foremnego aÂż do przeciĂŞcia siĂŞ bokĂłw. Symbolizuje jednoœÌ w dwoistoÂści. Przez ÂżydĂłw zwana tarczÂą Dawida. WystĂŞpuje juÂż w VII w. p.e.ch. w wykopaliskach w Sydonie - na pieczĂŞci. W staroÂżytnoÂści sÂłuÂżyÂła prawdopodobnie jako talizman, w galucie staÂła siĂŞ symbolem judaizmu, jego herbem. Od 1897 godÂło syjonizmu, a od 1948 na fladze paĂąstwa Izrael. W XX wieku symbol ten nabraÂł tragicznej wymowy, kiedy to naziÂści zmusili ÂŻydĂłw do noszenia na ramieniu ¿ó³tej „Gwiazdy Dawida” - znaku napiĂŞtnowania i oddzielenia poromkĂłw Izraela od reszty ludzkoÂści. W ten sposĂłb hitlerowcy nazi uczynili z heksagramu narzĂŞdzie zbrodniczej polityki popieranej otwarcie przez papieÂża Piusa.

Gwiazda Dawida jest heksagonem, na który sk³adaj¹ siê faktycznie dwa symbole, na³o¿one na siebie tak, ¿e stanowi¹c jedn¹ ca³oœÌ zyskuj¹ znaczenie kabalistycznej Jedni zawieraj¹cej w sobie nierozerwaln¹ Dwójniê. Górne i dolne trójk¹ty tej Gwiazdy s¹ szczytami dwóch symbolicznych piramid na³o¿onych na siebie. Piramida skierowana wierzcho³kiem ku niebu stanowi staro¿ytny symbol boskiego pierwiastka w³adzy, jej podstawa wspiera siê na ziemi, a wierzcho³ek wskazuje na boskie pochodzenie w³adzy królewskiej. Druga piramida, skierowana wierzcho³kiem ku ziemi, symbolizuje sp³yw mocy niebiaùskiej na œwiat podksiê¿ycowy i mo¿na w niej upatrywaÌ ustalon¹ w niebie i siêgaj¹c¹ ku ziemi moc kap³ana. W tej formie, z³o¿onej z zachodz¹cych na siebie trójk¹tów, Magen Dawid czyli Gwiazda Dawida jest monoteistycznym znakiem Imienia Boga JHVH, a znak utwierdza œwiête Imiê Jego na wieki. Na Ziemi symbol ten mo¿e w pe³ni wyraziÌ siê w Mesjaszu Zbawicielu, który ³¹czy w sobie Mesjasza kap³aùskiego - cedeq, i Mesjasza królewskiego - miszpat.

Niektórzy przypuszczaj¹, i¿ znak ten nie ma nic wspólnego z biblijnym królem Dawidem, chocia¿ jest znacznie starszy. CzêœÌ badaczy uwa¿a, i¿ chodzi tu o gwiazdê Kijuna (Amosa 5:26), zwan¹ tak¿e gwiazd¹ Remfana (Dzieje Apostolskie 7:43). Obie nazwy s¹ staro¿ytnymi okreœleniami planety Saturn, której symbolem by³a prawdopodobnie szeœcioramienna gwiazda. Werset z ksiêgi Amosa sugeruje, i¿ Izraelici przejêli jej kult od Kananejczyków wraz z kultem Molocha. Dzisiejsza nazwa gwiazdy mo¿e wynikaÌ z faktu, i¿ syn i nastêpca króla Dawida, Salomon, pod koniec ¿ycia zwróci³ siê ku politeizmowi (1 Królewska 11:4-8) i byÌ mo¿e wówczas kult gwiazdy Kijuna nabra³ szczególnego znaczenia w staro¿ytnym Izraelu.

W magii heksagram znany jest pod tradycyjn¹ nazw¹ pieczêci Salomona. Symbol ten siêga korzeniami a¿ po Daleki Wschód, gdzie znany by³ jako Wielka Yantra w tantryzmie hinduistycznym. Trójk¹t skierowany wierzcho³kiem do do³u symbolizowa³ pradawn¹ samicê (Mena, Menaka), istniej¹c¹ przed pocz¹tkiem œwiata. Wytworzy³a ona w sobie nasienie, które wyros³o w ujawnion¹ mêskoœÌ, reprezentowan¹ przez trójk¹t skierowany wierzcho³kiem ku górze. Heksagram symbolizuje po³¹czenie tych dwóch pierwotnych si³. ¯ydowska kaba³a przejê³a ten symbol z pe³n¹ œwiadomoœci¹ jego charakteru p³ciowego, heksagram kabalistyczny pokazywa³ z³¹czenie mêskiego bóstwa z jego ¿eùsk¹ esencj¹ Szekin¹. Tym samym stosunek p³ciowy mê¿czyzny i kobiety sta³ siê sakramentem. Na poziomie duchowym heksagram jest najwy¿szym symbolem zrównowa¿onej boskoœci. Heksagram pojawia siê tak¿e w przedstawieniach hinduskiej mandali, jako wyobra¿enie do medytacji, szczególnie w symbolice lotosu serca i bóstwa powietrza Vayu oraz na kamiennych rzeŸbach z Ameryki Œrodkowej, nios¹c za sob¹ tajemnicze przes³ania. W alchemii heksagram symbolizuje mêsk¹/¿eùsk¹ dwoistoœÌ ognia i wody, a tak¿e cztery ¿ywio³y. W magii ³¹czony by³ z egzorcyzmami.

Magen Dawid, popularnie zwana jest Gwiazd¹ Dawida, ale w jêzyku hebrajskim oznacza te¿ Tarczê Dawida, w swej istocie królewski herb rodowy. Wystêpuje na wzornictwie ¿ydowskim i na nagrobkach. ¯ydzi nosz¹ j¹ tak¿e w postaci wisiorków. Wprawdzie dziœ rozpoznawana jest powszechnie jako symbol ¿ydostwa, jednak w przesz³oœci nie odgrywa³a, jak siê wydaje, tak jednoznacznej roli. Pojawia siê na kabalistycznych amuletach i mo¿na j¹ spotkaÌ obok innych wzorów na ¿ydowskich rysunkach magicznych z okresu œredniowiecza. Wierzono, ¿e posiada moc opiekuùcz¹. Nazistom pos³u¿y³a do naznaczenia ¯ydów, którzy musieli j¹ nosiÌ w postaci wyraŸnej oznaki przyszytej do ubrania. Figuruje na fladze paùstwa Izrael, a izraelskie stowarzyszenie pierwszej pomocy znane jest pod nazw¹ Magen Dawid Adom, czyli Czerwona Tarcza Dawida, analogicznie do Czerwonego Krzy¿a i Czerwonego Pó³ksiê¿yca w innych krajach. Gwiazda zwana Tarcz¹ Dawida jest znakiem symbolicznym jednoœci Wszechœwiata i Cz³owieka, makro i mikrokosmosu. W³aœnie kontemplacja owego znaku przynosi Faustowi ukojenie. Wzmianki o heksagonalnej formie dwóch trójk¹tów znajdujemy w arabskich Baœniach z 1001 nocy. Sam symbol jest geometrycznym zapisem energo-magicznych w³aœciwoœci istnienia Cz³owieka w œwiecie Bo¿ym, pojmowalnym a niepojêtym.

Historyczn¹ nazw¹ symbolu jest Magen David (Tarcza Dawida) i PieczêÌ Salomona, gdy¿ prawdopodobnie wzór ten zdobi³ sygnet Salomona. David Chaimberlin sugeruje, ¿e zbudowana jest ona z pierwszej i ostatniej litery imienia Dawida, a jest hebrajska litera daleth, która w staro¿ytnym jêzyku hebrajskim mia³a kszta³t podobny do trójk¹ta, które wzajemnie siê przeplataj¹. Po œmierci swego poprzednika, Saula, pokolenia Judy i Beniamina by³y jedynymi, które uzna³y jego w³adzê. Pozosta³e pokolenia trwa³y wiernie przy domu Saula przez kolejne siedem lat. Paùstwo Izraela rozumiane jako dwanaœcie pokoleù pozosta³o zjednoczone pod jedn¹ w³adz¹ tylko przez ostatnie 33 lata panowania Dawida i przez 40 lat panowania Salomona, aby nastêpnie rozpaœÌ siê na dwa odrêbne królestwa za czasów Jeroboama, wkrótce po wst¹pieniu na tron syna Salomona, Rehoboama. Tak jak trójk¹t jest architektonicznym symbolem si³y, tak Dawid wyobra¿a³ sobie siln¹ uniê pomiêdzy dwoma królestwami Izraela. Wzajemne przeplatanie siê trójk¹tów mia³o sugerowaÌ silne wiêzy miêdzy nimi. Powsta³a w ten sposób szeœcioramienna gwiazda posiada dwanaœcie zewnêtrznych krawêdzi, po jednym dla ka¿dego z dwunastu plemion Izraelskich. Niektórzy mistycy, zwi¹zani bardziej z sufizmem mówi¹ tak¿e o jednoœci dwóch potomków Abrahama, a mianowicie syna Izaaka z matki Sarah oraz syna Izmaela z matki Hagar. Mistycy chrzescijaùscy judejskiej tradycji widzieli w symbolu jednoœÌ przes³ania Moj¿esza oraz Jezusa.

Naprawdê symbol ten siêga korzeniami a¿ po Daleki Wschód, gdzie jest znany jako Wielka Yantra w tantryzmie hinduistycznym i jodze. Trójk¹t skierowany wierzcho³kiem do do³u symbolizowa³ pradawna samicê, Menê istniej¹ca przed pocz¹tkiem œwiata. Wytworzy³a ona w sobie nasienie, które wyros³o w ujawniona mêskoœÌ, reprezentowana przez trójk¹t z wierzcho³kiem skierowanym ku górze. Heksagram symbolizuje po³¹czenie tych dwóch pierwiastków si³. W oryginalnej postaci heksagram pokazywa³ z³¹czenie mêskiego bóstwa z jego ¿eùsk¹ esencj¹. Na poziomie duchowym heksagram jest najwy¿szym symbolem zrównowa¿onej boskoœci. Heksagram - szeœcioramienna gwiazda sk³adaj¹ca siê z dwóch na³o¿onych na siebie równobocznych trójk¹tów. Zawiera w sobie przedstawienie symboliczne czterech ¿ywio³ów : Trójk¹t skierowany wierzcho³kiem w górê wyobra¿a ogieù. Trójk¹t z wierzcho³kiem skierowanym w dó³ wodê. Trójk¹t ognia przeciêty przez podstawê trójk¹ta wody oznacza powietrze. Trójk¹t wody przeciêty przez podstawê trójk¹ta ognia - ziemiê. Ca³oœÌ przedstawiona w ten sposób zawiera w sobie wszystkie ¿ywio³y wszechœwiata. Na czterech bocznych wierzcho³kach umieszcza siê cztery podstawowe cechy materii : odpowiednio od góry ciep³o i zimno. W ten sposób otrzymuje siê zwi¹zki miêdzy czterema ¿ywio³ami i ich cechy, przeciwstawiaj¹ce siê sobie parami. Ogieù jest ciep³y suchy, woda wilgotna, zimna, ziemia, zimna, sucha, powietrze, wilgotne, ciep³e. W tym wypadku pieczêÌ Salomona wyra¿a syntezê przeciwstawnych zjawisk i jednoœÌ i z³o¿onoœÌ wszechœwiata.

PieczêÌ Salomona zawiera równie¿ siedem podstawowych metali alchemicznych oraz siedem najwa¿niejszych planet. W centrum umieszcza siê z³oto i s³oùce, jako doskona³oœÌ do której ma zmierzaÌ ka¿dy proces. Najwy¿szy wierzcho³ek to srebro i ksiê¿yc. Najni¿szy o³ów i Saturn. Wierzcho³ki po prawej stronie, od góry, to miedŸ½ i Wenus, oraz rtêÌ i Merkury. Po lewej, równie¿ od góry; ¿elazo i Mars, wreszcie i Jowisz. PieczêÌ Salomona wyra¿a w ten sposób sprowadzenie niedoskona³ego, wielorakiego do doskona³ego, jednorodnego. Niektórzy odczytuj¹ ten symbol na planie duchowym, jako rodzaj mistycznej drogi, której celem jest przemiana cz³owieka niedoskona³ego, podzielonego miêdzy ró¿ne sk³onnoœci, tendencje, popêdy, w istotê doskona³¹. Wed³ug innych interpretacji, szeœcioramienna gwiazda przedstawia zjednoczenie pierwiastka mêskiego i ¿eùskiego.

http://www.religie.424.pl/mistyka-i-ezoteryka-zydowska-cz-3,1071,article.html
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: SYMBOLIKA GRAFICZNA I SLOWNA.
« Odpowiedz #29 : Wrzesień 21, 2013, 14:02:46 »

WracajÂąc do symboliki, warto porĂłwnaĂŚ znaczenia symboli ÂŻydowskich z inna  symbolika.

Cytuj
Symbolika Âżydowskich nagrobkĂłw w Âświetle kultury chrzeÂścijaĂąskiej

Kategorie: Historia mentalnoœci i wyobra¿eù, Historia regionalna, Historia religii, koœcio³ów i zwi¹zków wyznaniowych, Historia sztuki i kultury, Judaistyka, Polska, Powszechna

2010-11-15 14:00 Alicja MÂłyĂąska

Symbolika Âżydowskich nagrobkĂłw jest w wielu aspektach podobna do chrzeÂścijaĂąskiej, stÂąd tez prĂłba porĂłwnania, w jaki sposĂłb dany symbol, znak czy alegoria sÂą rozumiane w sztuce Âżydowskiej i chrzeÂścijaĂąskiej.

Jest to jedyna spoÂśrĂłd cheÂłmskich macew, na ktĂłrej znajdujÂą siĂŞ promienie, najprawdopodobniej nawiÂązujÂące do symboliki ÂświatÂła Zabytkowe macewy stojÂą na cheÂłmskim cmentarzu zwrĂłcone w kierunku wschodu, tak jak nakazuje tradycja. Jest ich tam okoÂło 350, z czego wiĂŞkszoœÌ znajduje siĂŞ na najwyÂżej poÂłoÂżonej czĂŞÂści cmentarza. Usytuowanie pÂłyt nagrobkĂłw nie jest przypadkowe – sÂą skierowane w stronĂŞ Jerozolimy, a jednoczeÂśnie ÂświatÂła, do ktĂłrego symboliki ÂŻydzi przywiÂązywali wielkÂą wagĂŞ1. Na wstĂŞpie trzeba teÂż zaznaczyĂŚ, Âże ÂŻydzi nie mogli ukazywaĂŚ przedstawieĂą ludzkich w jakiejkolwiek formie, czy to na obrazach, nagrobkach, czy w formie rzeÂźb.

Symbol jest bodÂźcem dla ludzkiego umysÂłu, nieraz jest okreÂślany jako „obraz zmysÂłowy”, ktĂłry pobudza myÂślenie, natomiast w aspekcie realizmu poznawczego [symbol] nie jest zewnĂŞtrznÂą prawdÂą, to jednak w znaczeniu psychologicznym symbol jest prawdziwy, poniewaÂż wÂłaÂśnie symbol prowadzi do wszystkich wielkich osiÂągniĂŞĂŚ ludzkich2. Symbol jest czymÂś innym niÂż alegoria, poniewaÂż daje siĂŞ on wielorako interpretowaĂŚ i nie jest moÂżliwe jednoznaczne okreÂślenie jego znaczenia3. W przypadku prĂłby interpretowania symboliki Âżydowskiej w powiÂązaniu z chrzeÂścijaĂąskÂą Âłatwo jest b³êdnie odczytaĂŚ pierwotne znaczenie danego przedstawienia. Jako przykÂład posÂłuÂżyĂŚ moÂże jeden z nagrobkĂłw, na ktĂłrym wyÂłaniajÂąca siĂŞ z nieba rĂŞka przelewa wodĂŞ z dzbana do drugiego naczynia. WyobraÂżenie takie moÂże oznaczaĂŚ ÂśmierĂŚ, przelanie siĂŞ wody Âżycia; sam dzban w symbolice chrzeÂścijaĂąskiej kojarzony jest g³ównie z przemianÂą wody w wino, natomiast w sztuce wczesnochrzeÂścijaĂąskiej dzbany przedstawiane sÂą czĂŞsto wspĂłlnie z latoroÂślami i pijÂącymi ptakami – symbol studni z wodÂą Âżycia4. Tymczasem w religii Âżydowskiej wizerunek ten oznacza zupeÂłnie co innego, a mianowicie potomkĂłw rodu Lewiego (LewitĂłw), do ktĂłrych naleÂżaÂł obowiÂązek obmywania rÂąk kapÂłanom5. Symbolika Âżydowska nie jest w tym wypadku tak g³êboka jak chrzeÂścijaĂąska i nie doszukuje siĂŞ ukrytych znaczeĂą, odnosi siĂŞ jedynie bezpoÂśrednio do pochodzenia zmarÂłego.

Macewa, na ktĂłrej widnieje wyÂłaniajÂąca siĂŞ z nieba rĂŞka przelewajÂąca wodĂŞ z dzbana do drugiego naczynia



Mniejszych rozbieÂżnoÂści dostarcza kolejne przedstawienie nagrobne, tym razem ukazujÂące specyficznie uÂłoÂżone dÂłonie. W symbolice chrzeÂścijaĂąskiej rĂŞce wynurzajÂące siĂŞ z nieba oznaczajÂą obecnoœÌ Boga i jego sprawstwo, bÂłogosÂławieĂąstwo boskie. DÂłonie ludzkie zÂłoÂżone do modlitwy mogÂą oznaczaĂŚ adoratora6. W kulturze Âżydowskiej natomiast wizerunek ten symbolizowaÂł potomkĂłw arcykapÂłana Aarona, kapÂłanĂłw, ktĂłrzy peÂłnili sÂłuÂżbĂŞ w ÂŚwiÂątyni Jerozolimskiej i udzielali w ten sposĂłb bÂłogosÂławieĂąstwa. WaÂżny jest tu ukÂład palcĂłw – Âśrodkowy miaÂł siĂŞ stykaĂŚ ze wskazujÂącym, natomiast maÂły z serdecznym7. Przedstawienie takie charakteryzuje zatem pochowanÂą osobĂŞ, informujÂąc o jej profesji, ale poprzez odwoÂłanie do gestu bÂłogosÂławieĂąstwa zbliÂża siĂŞ do symboliki chrzeÂścijaĂąskiej.

Macewa przedstawiaj¹ca d³onie u³o¿one w geœcie b³ogos³awieùstwa (palec œrodkowy po³¹czony ze wskazuj¹cych zaœ ma³y z serdecznym



Kolejnym, bardzo ciekawym, przedstawieniem jest z³amany kwiat lub inna roœlina (na przyk³ad drzewo lub ga³¹Ÿ) zgiêta w po³owie. Znak zrozumia³y i bardzo uniwersalny, gdy¿ odnosi siê do tragicznej œmierci osoby pochowanej. Podobnym symbolem s¹ tak¿e z³amane lub zdmuchniête œwiece, ale takie p³askorzeŸby zdarzaj¹ siê na ¿ydowskich nagrobkach bardzo rzadko. Wa¿n¹ form¹ jest tak¿e topola (brak na che³mskim cmentarzu), której opadaj¹ce ga³êzie symbolizuj¹ smutek i przygnêbienie po stracie kogoœ najbli¿szego, ale mog¹ tak¿e symbolizowaÌ sam¹ œmierÌ, co ilustruje cytat: Topolê siedmioramienn¹ zdmuchn¹³ wiatr. Gasn¹ str¹cone iskry liœci8.



Wyobra¿enie znajduj¹ce siê na jednej z macew, przedstawiaj¹ce z³aman¹ ró¿ê Z³amana ró¿a

Podobnie wyglÂąda chrzeÂścijaĂąska interpretacja wyobraÂżenia zÂłamanej roÂśliny, wyraÂżajÂącego kruchoœÌ ludzkiego Âżycia. Kwiaty ze wzglĂŞdu na swojÂą nietrwaÂłoœÌ same w sobie sÂą symbolem przemijalnoÂści i ulotnoÂści czasu. Ciekawie jest natomiast interpretowany obraz topoli, ktĂłra juÂż od staroÂżytnoÂści kojarzona byÂła ze ÂśmierciÂą i ÂżaÂłobÂą – drzewa tego gatunku miaÂły rosn¹Ì nad brzegami rzeki Acheron pÂłynÂącej w Hadesie. W kulturze chrzeÂścijaĂąskiej przypisywano topoli zdolnoœÌ leczenia osĂłb ukÂąszonych przez Âżmije, a ponadto byÂła ona symbolem mĂŞki Chrystusa i zbawienia. PrĂłcz topoli i kwiatĂłw na chrzeÂścijaĂąskich grobach pojawiaÂły siĂŞ teÂż palmy (znak raju) oraz drzewa oliwne i granatowce oznaczajÂące odkupienie9.

Id¹c dalej tropem motywów roœlinnych i ich znaczeù, nale¿y wspomnieÌ o winoroœli i liœciach dêbu. Pierwszy z nich, w kulturze sepulkralnej ¯ydów, symbolizuje lud Izraela, a tak¿e owocn¹ pracê za ¿ycia i duchowe bogactwo. W sztuce chrzeœcijaùskiej jest to symbol przemiany duchowej, a wiêc znaczenie w obu religiach jest podobne10. Ciekawe znaczenie maj¹ liœcie dêbu, które wraz z ¿o³êdziami uto¿samiaj¹ sprawiedliwoœÌ oraz wieczny odpoczynek zmar³ego; na gruncie kultury chrzeœcijaùskiej trudno przypisaÌ im konkretn¹ treœÌ.





Macewa z bordiurÂą wypeÂłnionÂą motywem winoroÂśli WinoroÂśl

Macewa z motywem liÂści dĂŞbu LiÂście dĂŞbu

Sporo kÂłopotĂłw w interpretacji sprawiajÂą takÂże motywy zwierzĂŞce przedstawiane na Âżydowskich nagrobkach. NajczĂŞÂściej sÂą one zwiÂązane z imionami zmarÂłych, na przykÂład wilk to Beniamin lub Zeew, niedÂźwiedÂź to Dow lub Ber, owce przy studni to Rebeka, lew to Arje lub Lejb, zaÂś jeleĂą to Cwi lub Hirsz11. Niestety, na cheÂłmskim kirkucie nie zachowaÂła siĂŞ Âżadna macewa z przedstawieniami tego rodzaju. OgĂłlnie rzecz ujmujÂąc, symbolika zwierzĂŞca jest doœÌ uniwersalna – wizerunkom wielu gatunkĂłw przypisywano w obu kulturach niemal identyczne znaczenie. Na przykÂład go³¹b: symbol duszy, Ducha ÂŚwiĂŞtego i pokoju, w religii hebrajskiej oznacza zgodĂŞ i miÂłoœÌ ma³¿eĂąskÂą. OrzeÂł natomiast nieraz utoÂżsamiany jest z walkÂą, dlatego teÂż czĂŞsto znajduje siĂŞ na grobach ÂżoÂłnierzy obu kultur. Na gruncie tradycji judaistycznej ptak ten moÂże byĂŚ rĂłwnieÂż symbolem matczynej miÂłoÂści12.

DuÂżo bardziej skomplikowana jest symbolika jelenia – zwierzĂŞ to, dla HebrajczykĂłw symbol czuÂłej miÂłoÂści oraz poÂświĂŞcenia, wedÂług wierzeĂą Âżydowskich potrafiÂło wydÂłuÂżyĂŚ swoje Âżycie, zjadajÂąc uwaÂżane za uosobienie wszelkiego zÂła wĂŞÂże. JeleĂą byÂł teÂż znakiem d¹¿enia ku Bogu, jego bÂłogosÂławieĂąstwa. Jak pisaÂł Dariusz Rozmus: silne i potĂŞÂżne zwierzĂŞta, jak wspomniany powyÂżej jeleĂą, a takÂże byk, orzeÂł, lew w wyobraÂźni staroÂżytnych symbolizowaÂły potĂŞgi, nad ktĂłrymi BĂłg skutecznie sprawowaÂł swojÂą niepodzielnÂą wÂładzĂŞ13. Tymczasem w symbolice chrzeÂścijaĂąskiej, obecnie niezrozumiaÂłej, jeleĂą byÂł symbolem chrzczonej duszy14, kontemplacji, odrodzenia oraz zwyciĂŞstwa Jezusa nad Szatanem15.

Jednym z ciekawszych symboli zwierzêcych, ³¹cz¹cym siê równie¿ z przedstawieniami o znaczeniu metafizycznym, jest w¹¿ po³ykaj¹cy swój ogon oznaczaj¹cy wiecznoœÌ ¿ycia. Takie samo znaczenie posiada hebrajski wieniec, który nawi¹zuje do formu³y, stosowanej na prawie ka¿dym nagrobku, w tej lub podobnej formie: Niech dusza jego/jej bêdzie w³¹czona w wieniec wiecznego ¿ycia16. W sztuce chrzeœcijaùskiej wieniec by³ symbolem pór roku, cyklicznoœci, a w konsekwencji tak¿e przemijalnoœci. Nale¿y podkreœliÌ, ¿e Jezus by³ pojmowany jako w³adca czasu, który w dowolnej chwili móg³ ten wieniec przerwaÌ.

 

   Wieniec laurowy na jednej z macew Wieniec laurowy    Ga³¹zki laurowe na jednej z macew Ga³¹zki laurowe    W¹¿ zjadajÂący wÂłasny ogon wyobraÂżony na jednej z macew W¹¿ zjadajÂący wÂłasny ogon, symbol wiecznoÂści, a zarazem przemijania

Jak pisa³a Jutta Seifert, w sztuce œredniowiecznej czêsto zamiast wieùców pojawia³y siê korony17. Odgrywa³y one du¿¹ rolê tak¿e w symbolice nagrobnej ¯ydów, w której oznacza³y osobê pobo¿n¹, studiuj¹c¹ i znaj¹c¹ Torê i inne pisma oraz nauczaj¹c¹18. Identyczne znaczenie mia³y tak¿e wyrzeŸbione na nagrobkach ksiêgi, tak jak ta zamieszczona poni¿ej, znajduj¹ca siê na rozbitej macewie z che³mskiego kirkutu. D. Rozmus przywo³uje nawet przyk³ad po³¹czenia motywu ksiêgi i korony na jednym nagrobku19. Symbol ten jest zrozumia³y w kulturze chrzeœcijaùskiej.



Macewa z wyobra¿eniem otwartej ksiêgi Macewa nale¿¹ca prawdopodobnie do wybitnego rabina Meira Posnera

OprĂłcz opisanych powyÂżej symboli, na macewach w innych czĂŞÂściach kraju moÂżna takÂże odnaleŸÌ rzeÂźby przedstawiajÂące puszki ofiarne, nawiÂązujÂące swojÂą symbolikÂą do uroczystoÂści pogrzebowych i towarzyszÂącego im zwyczaju zbierania datkĂłw na ubogich. Takie wyobraÂżenie oznaczaÂło osobĂŞ szczodrÂą i wspó³czujÂącÂą biedniejszym. Innym przedmiotem codziennego uÂżytku pojawiajÂącym siĂŞ na Âżydowskich nagrobkach byÂł Âświecznik – zarĂłwno trĂłjramienny, jak i tradycyjny, siedmioramienny. Oznaczano w ten sposĂłb grĂłb kobiety, co rĂłwnieÂż miaÂło swoje uzasadnienie w tradycjach Âżydowskich, poniewaÂż to wÂłaÂśnie kobiety dbaÂły o ognisko domowe oraz zapalanie Âświec przed uroczystoÂściami. IstniaÂły takÂże przedstawienia ÂświecznikĂłw ze zÂłamanymi Âświecami, ktĂłre wskazywaÂły, Âże w danym grobie pochowana zostaÂła kobieta zmarÂła ÂśmierciÂą tragicznÂą. TakÂże i ten znak odnosiÂł siĂŞ do wspomnianej szeroko pojĂŞtej symboliki ÂświatÂła, ktĂłra tak wiele znaczyÂła w religii judaistycznej20.



Macewa z grobu sÂłynnego gdaĂąskiego rabina Elchanana Aschkenasiego (jego dzieÂła sÂą do dziÂś drukowane i studiowane w szkoÂłach rabinackich). Stan sprzed i po renowacji

W swojej pracy chcia³am pokazaÌ, ¿e mimo du¿ej hermetycznoœci judaizmu, w ¿ydowskiej sztuce sepulkralnej pojawiaj¹ siê symbole, których znaczenie jest wspólne z chrzeœcijaùskimi. Nie mo¿na przecie¿ zapominaÌ, ¿e jeszcze stosunkowo niedawno obok Polaków i wyznawców Chrystusa ¿yli tak¿e ¯ydzi, którzy posiadali odrêbn¹ kulturê. Na jej niezrozumieniu wyrós³ antysemityzm, dlatego te¿ nale¿y staraÌ siê poznaÌ j¹ choÌ czêœciowo i szukaÌ nie ró¿nic, ale cech wspólnych.

Serce wyobraÂżone na jednej z macew Serce jest uniwersalnym symbolem miÂłoÂści



Przypisy:

1 Bywa ona ró¿nie wyjaœniana, np. w powi¹zaniu z przekonaniem, i¿ dusza jest œwiat³em Boga.

2 A. J. Nowak, Symbol, znak, sygnaÂł, Lublin 2000, s. 23.

3 H. G. Gadamer, Symbol i alegoria, [w:] Symbole i symbolika, red. M. GÂłowiĂąski, Warszawa 1991, s. 100.

4 J. Seifert, Leksykon sztuki chrzeÂścijaĂąskiej. Tematy, postacie, symbole, Kielce 2007, s. 86.

5 M. Krajewska, Czas kamieni, Warszawa 1982, s. 23; M. ÂŁagiewski, Macewy mĂłwiÂą, WrocÂław–Warszawa–KrakĂłw 1991, s. 13.

6 J. Baldock, Symbolika chrzeÂścijaĂąska, PoznaĂą 1994, s. 131; J. Seifert, dz. cyt., s. 273–274.

7 D. WalerjaĂąski, Zatarty Âślad – historia cmentarzy Âżydowskich w Gliwicach, [w:] ÂŻydzi gliwiccy, materiaÂły z konferencji, Gliwice 2006, s. 147.

8 Cyt. za: M. Krajewska, dz. cyt., s. 97.

9 Natura i jej symbole. Roœliny i zwierzêta, Warszawa 2006, s. 59, 74; F. Hageneder, Magia drzew, Warszawa 2006, s. 156; M. £agiewski, dz. cyt., s. 19. Samo drzewo (o nieokreœlonym gatunku) by³o m.in. wyobra¿eniem cz³owieka jako ¿yj¹cej istoty, zaœ np. suche drzewo oznacza³o rych³¹ œmierÌ, najczêœciej w³aœciciela ziemi, na której ros³o. Zob.: M. Marczewska, Drzewa w jêzyku i kulturze, Kielce 2002. Drzewo w chrzeœcijaùstwie symbolizowa³o ¿ycie i przemiany w nim zachodz¹ce oraz œmierÌ i odrodzenie. Jest znakiem nadziei i w tym punkcie religia ¿ydowska i chrzeœcijaùska interpretuj¹ drzewo tak samo. Zob.: J. Seifert, dz. cyt., s. 81.

10 D. WalerjaĂąski, dz. cyt., s. 147; J. Baldock, dz. cyt., s. 143.

11 M. ÂŁagiewski, dz. cyt., s. 13; M. Krajewska, dz. cyt., s. 23, 25; D. WalerjaĂąski, dz. cyt., s. 147.

12 M. ÂŁagiewski, dz. cyt., s. 19; D. Rozmus, Cmentarze Âżydowskie ziemi olkuskiej, KrakĂłw 1999, s. 180–181.

13 D. Rozmus, dz. cyt., s. 144.

14 W czasie chrztu wypowiadano sÂłowa: Jak Âłania pragnie wody ze strumieni, tak dusza moja pragnie ciebie, BoÂże.

15 J. C. Cooper, ZwierzĂŞta symboliczne i mityczne, PoznaĂą 1998, s. 94–95; J. Seifert, dz. cyt., s. 137–138.

16 D. WalerjaĂąski, dz. cyt., s. 148.

17 J. Seifert, dz. cyt., s. 355.

18 M. ÂŁagiewski, dz. cyt., s. 13; M. Krajewska, dz. cyt., s. 21.

19 M. ÂŁagiewski, s. 13; D. Rozmus, dz. cyt., s. 152, 160.

20 D. Rozmus, dz. cyt., s. 141; M. ÂŁagiewski, dz. cyt., s. 13; M. Krajewska, dz. cyt., s. 21.
Bibliografia:

    Baldock J., Symbolika chrzeÂścijaĂąska, PoznaĂą 1994.
    Cooper J. C., ZwierzĂŞta symboliczne i mityczne, PoznaĂą 1998.
    Gadamer H. G., Symbol i alegoria, [w:] Symbole i symbolika, red. M. GÂłowiĂąski, Warszawa 1991.
    Hageneder F., Magia drzew, Warszawa 2006.
    Krajewska M., Czas kamieni, Warszawa 1982.
    ÂŁagiewski M., Macewy mĂłwiÂą, WrocÂław–Warszawa–KrakĂłw 1991.
    Marczewska M., Drzewa w jĂŞzyku i kulturze, Kielce 2002.
    Natura i jej symbole. RoÂśliny i zwierzĂŞta, Warszawa 2006.
    Nowak A. J., Symbol, znak, sygnaÂł, Lublin 2000.
    Rozmus D., Cmentarze Âżydowskie ziemi olkuskiej, KrakĂłw 1999.
    Seifert J., Leksykon sztuki chrzeÂścijaĂąskiej. Tematy, postacie, symbole, Kielce 2007.
    WalerjaĂąski D., Zatarty Âślad – historia cmentarzy Âżydowskich w Gliwicach, [w:] ÂŻydzi gliwiccy, materiaÂły z konferencji, Gliwice 2006.

Zobacz teÂż:

    Wojskowy Cmentarz Francuski w GdaĂąsku
    Brama StraceĂą – cmentarz-mauzoleum z epoki zaborĂłw
    Cmentarz ObroĂącĂłw WybrzeÂża w Gdyni
    Spacer po Cmentarzu ÂŁyczakowskim
    Exegi monumentum... Zgierska zbiĂłrka publiczna na rzecz ratowania zabytkowych nagrobkĂłw
    Ogromny park pochowaÂł umarÂłych... Cmentarz Centralny w Szczecinie
    Cmentarz Âżydowski na gdaĂąskim CheÂłmie
    Cmentarz ÂżoÂłnierzy radzieckich na poznaĂąskiej cytadeli
    Znicze na Cmentarzu Mauzoleum ÂŻoÂłnierzy Radzieckich

Redakcja: Roman Sidorski
Korekta: Justyna PiÂątek



http://histmag.org/Symbolika-zydowskich-nagrobkow-w-swietle-kultury-chrzescijanskiej-4856
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2013, 14:20:00 wysłane przez Kiara »
Zapisane
Strony: 1 [2] 3
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wrzeciono homofriends darzlubie sith skyworldsv