Strony: [1]

WÊGIEL....

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
WÊGIEL....
« : Kwiecieñ 08, 2018, 15:20:15 »

WÊGIEL JEST SZKIELETEM BUDOWY WSZYSTKICH ISTNIEÑ BIOLOGICZNYCH BO JEST BIOGENNY.




Pierwiastki biogenne
- to pierwiastki, które wchodz± w sk³ad najwa¿niejszych zwi±zków chemicznych obecnych w organizmach ro¶linnych i zwierzêcych. S± niezbêdne do ich ¿ycia i rozwoju.

Pierwiastki biogenne stanowi± wa¿ny element budulcowy, reguluj± przemiany metaboliczne czy normuj± ci¶nienie osmotyczne p³ynów ustrojowych. Innymi s³owy, warunkuj± one prawid³owy przebieg podstawowych procesów ¿yciowych.

Ich niedobory (ale czêsto te¿ nadmiary) powoduj± powa¿ne zaburzenia i mog± prowadziæ, je¶li nie do ¶mierci, to przynajmniej do zaburzeñ w funkcjonowaniu poszczególnych oraz ca³ych uk³adów.




tlen
fot. pixabay.com


Pierwiastki biogenne dziel± siê na makro- i mikroelementy. Kryterium podzia³u jest tutaj wysoko¶æ ich stê¿enia w organizmie. Makroelementy, zwane te¿ makrosk³adnikami lub pierwiastkami g³ównymi, to pierwiastki chemiczne wystêpuj±ce w organizmach w stosunkowo du¿ej ilo¶ci, czyli powy¿ej 0,1% masy cia³a. Mikroelementy z kolei, a wiêc pierwiastki ¶ladowe, obecne s± w niskim stê¿eniu, poni¿ej 0,01% masy cia³a. Zapotrzebowanie dobowe na nie wynosi u cz³owieka mniej, ni¿ 100 mg.


Pierwiastki biogenne wchodz± w sk³ad bia³ek, cukrów, t³uszczów, kwasów nukleinowych, enzymów i koenzymów, hormonów i witamin. S± niezbêdne do utrzymania prawid³owego poziomu pH, stanowi± sk³adnik budulcowy ko¶ci i zêbów, reguluj± skurcze miê¶ni, pracê serca i funkcjonowanie uk³adu nerwowego (miêdzy innymi umo¿liwiaj± przewodzenie impulsów nerwowych), odpowiadaj± za w³a¶ciwe krzepniêcie krwi i utrzymanie odpowiedniego ci¶nienia krwi w ¶cianach naczyñ krwiono¶nych. To nie wszystkie procesy, w których uczestnicz± pierwiastki biogenne. Ale ju¿ wymienione funkcje daj± pojêcie o tym, jak wa¿ne jest utrzymanie w organizmie w³a¶ciwych stê¿eñ makro- i mikroelementów. Ich krótko lub d³ugotrwa³e niedobory mog± okazaæ siê bardzo niebezpieczne.



Ko¶ci
fot. pixabay.com


Najbardziej obrazowo przedstawia siê tutaj rola tlenu, pierwiastka biogennego, którego krótkotrwa³y niedobór skutkuje ¶mierci± organizmu. Innymi kluczowymi biogenami s± wêgiel, wodór i azot, wchodz±ce w sk³ad podstawowych zwi±zków organicznych, a tak¿e fosfor i siarka.

¯ycie jest niemo¿liwe bez wodoru, który wraz z tlenem tworzy wodê, oraz bez wêgla, który buduje wszystkie zwi±zki organiczne. Azot jest fundamentalnym sk³adnikiem aminokwasów.

Podobnie i bez fosforu, jako elementu ka¿dej komórki, transportera energii i budulca ko¶ci, nie mogliby¶my funkcjonowaæ.

Tak samo organizm ¿ywy potrzebuje siarki, która jest sk³adnikiem wiêkszo¶ci bia³ek, tworzy metioninê i cysteinê (tzw. aminokwasy siarkowe), warunkuje prawid³owy wzrost komórek naskórka, w³osów i paznokci oraz zapewnia skórze odpowiednie nawil¿enie i elastyczno¶æ.

Pierwiastkami niezbêdnymi do prawid³owego funkcjonowania s± równie¿ mikroelementy. Choæ ludzki organizm potrzebuje ich stosunkowo niewiele, niedobory (ale te¿ nadmiary) mog± wyst±piæ i skutkowaæ wieloma zaburzeniami.

Do pierwiastków ¶ladowych zaliczamy: ¿elazo, cynk, fluor, jod, mied¼, krzem, chrom, selen, mangan, bor, kobalt, molibden. Mikroelementy warunkuj± prawid³ow± pracê uk³adu sercowo-naczyniowego, maj± zasadniczy wp³yw na p³odno¶æ, funkcjonowanie poszczególnych narz±dów, stan skóry, biosyntezê bia³ek, wêglowodanów oraz t³uszczów.




Kolejne, pod wzglêdem rangi wa¿no¶ci, pierwiastki biogenne, zaliczaj±ce siê do makroelementów to:

    Wapñ: jest budulcem ko¶ci oraz zêbów, odpowiada za prawid³owy przebieg procesów krzepniêcia krwi, reguluje mechanizm skurczu miê¶ni i przesy³ania impulsów nerwowych. Jego niedobór powoduje zwyrodnienia i choroby zêbów i ko¶ci (np. osteoporozê), zaburza metabolizm i funkcjonowanie uk³adu miê¶niowego oraz nerwów.
    Magnez: pierwiastek kluczowy dla systemu nerwowego i uk³adu miê¶niowego. Syntezuje kwasy nukleinowe, aktywuje liczne enzymy, reguluje metabolizm i przepuszczalno¶æ b³on komórkowych. Jego niedobór wi±¿e siê z zaburzon± prac± serca oraz miê¶ni, dereguluje funkcjonowanie uk³adu nerwowego, powoduje migreny itd.




Miê¶nie
fot. pixabay.com


    Potas: jako podstawowy kation (wewn±trzkomórkowy) zapewnia równowagê wodno-elektrolitow± komórek organizmu. Jego niedobór skutkuje szeregiem zaburzeñ przede wszystkim w obrêbie uk³adu miê¶niowego.
    Sód: obok potasu pe³ni równie¿ istotn± funkcjê w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Jest podstawowym kationem zewn±trzkomórkowym. Objawami jego niedoboru mog± byæ senno¶æ, obrzêk mózgu, brak apetytu.
    Chlor: jest anionem p³ynów tkankowych i podobnie jak potas oraz sód gwarantuje prawid³owy stan gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie.




http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/pierwiastki-biogenne





   Makroelementy
   

Makroelementy to pierwiastki, które stanowi± nie mniej ni¿ 0,01% suchej masy ka¿dego organizmu. Zalicza siê do nich tzw. pierwiastki biogenne, a wiêc takie, który odgrywaj± kluczow± rolê w budowie ¿ywych organizmów na Ziemi.

Jest ich 6, a s± to: wêgiel (C), wodór, (H), tlen (O), siarka (S), azot (N), fosfor (P). Poza wymienionymi pierwiastkami do makroelementów nale¿± magnez (Mg), wapñ (Ca), potas (K), sód (Na) i chlor (Cl). S± one niezbêdne do prawid³owego wzrostu i rozwoju organizmów ro¶linnych i zwierzêcych.
Charakterystyka makroelementów:


Pierwiastki biogenne:

Wêgiel ( C ) – podstawowy element wszystkich zwi±zków organicznych. Atomy tego pierwiastka maj± zdolno¶æ do ³atwego i silnego wi±zania siê miêdzy sob±, w porównaniu z atomami innych pierwiastków.

To dziêki tej cesze, obserwuje siê ogromn± ró¿norodno¶æ zwi±zkach chemicznych tworzonych przez ten pierwiastek. Powstaj± d³ugie ³añcuchy wêglowe, proste lub rozga³êzione, w formie pier¶cieniowej, a tak¿e, jako kombinacje ³añcuchów i form aromatycznych. Mo¿na, wiêc uznaæ, ¿e wêgiel tworzy „szkielety” wszystkich zwi±zków organicznych.

Wêgiel zawarty jest równie¿ w dwutlenku wêgla (CO2), który podczas wymiany gazowej wydalany jest z organizmu do atmosfery. Nastêpnie przyswajany jest przez ro¶liny staj±c siê kluczowym substratem fotosyntezy.


Wodór ( H ) – pierwiastek, który obok wêgla i tlenu, jest sk³adnikiem zwi±zków organicznych. Wi±¿e siê z atomami wêgla, do³±czaj±c siê tym samym do szkieletów tych zwi±zków. Atomy wodoru s± równie¿ elementem grup funkcyjnych wraz z atomami wêgla. Bierze udzia³ w reakcjach oksydo-redukcyjnych wraz z tlenem. Buduje cz±steczkê wody (H20).

Tlen ( O ) – pierwiastek, który wraz z wêglem i wodorem, jest podstawowym elementem zwi±zków chemicznych. Bierze udzia³ w wa¿nych procesach oksydo-redukcyjnych. Buduje, wraz z wodorem, cz±steczkê wody. W stanie wolnym wystêpuje w formie dwuatomowej (O2) i trójatomowej (O3). Jest sk³adnikiem powietrza atmosferycznego (21%). Stanowi uboczny produkt fotosyntezy. Jest równie¿ niezbêdny do zaj¶cia fosforylacji oksydacyjnej, bêd±cej najistotniejszym etapem utleniania komórkowego.

Azot ( N ) – pierwiastek, bêd±cy sk³adnikiem bia³ek, kwasów nukleinowych wielu zwi±zków barwnikowych (np. hemoglobina), lipidów buduj±cych b³ony komórkowe, zwi±zków cyklicznych bior±cych udzia³ w wielu przemianach chemicznych i energetycznych (ATP
i ADP). Jest sk³adnikiem powietrza atmosferycznego (78%). Niedobory tego pierwiastka u ro¶lin przynosz± wiele negatywnych skutków. Przyczyniaj± siê do zahamowania wzrostu i kwitnienia, powoduj± ¿ó³kniêcie li¶ci, gdy¿ zaburzona jest synteza chlorofilu. Azot wchodzi w sk³ad alkaloidów – zwi±zków chemicznych, wykazuj±cych silnie pobudzaj±ce dzia³anie fizjologiczne na organizm zwierz±t i ludzi, ju¿ przy niskich stê¿eniach. Przy wysokich stê¿eniach powoduj± zatrucia, a nawet ¶mieræ. S± to: kofeina, teina, teobromina, nikotyna, chinina, kurara, morfina).

Fosfor ( P ) – pierwiastek bêd±cy sk³adnikiem kwasów nukleinowych, uniwersalnego przeno¶nika energii, jakim jest ATP oraz transporterów wodoru (NAD, NADP). Ilo¶æ tego pierwiastka w organizmach nie jest wysoka, ale rola bardzo istotna. Niedostatek fosforu powoduje, bowiem ograniczenie w syntezie ATP, a zwi±zek ten jest niezbêdny do zaj¶cia wa¿nych przemian energetycznych w komórce. U zwierz±t fosfor jest sk³adnikiem mineralnym ko¶ci, obok wapnia i magnezu. Zapewnia elementom kostnym twardo¶æ i wytrzyma³o¶æ. Fosfor wp³ywa korzystnie na stan zêbów i dzi±se³. Bierze udzia³ w procesach wzrostowych i regeneracyjnych komórek. Uczestniczy w metabolizmie t³uszczów i skrobi. U ro¶lin jego niedobór powoduje ograniczenie fotosyntezy oraz zaburzenie przebiegu oddychania komórkowego. Jest to czynnik ograniczaj±cy wzrost i rozwój czê¶ci nadziemnych ro¶lin oraz korzeni. Inne skutki niedoboru to ¿ó³kniêcie brzegów li¶ci, kar³owacenie oraz pojawianie siê ciemnych przebarwieñ na powierzchni li¶ci.

Siarka ( S ) – pierwiastek bêd±cy sk³adnikiem enzymów, przede wszystkim reguluj±cych proces utleniania komórkowego. Buduje aminokwasy siarkowe (metionina, cystyna, cysteina). Tworzy wi±zania dwusiarczkowi (tzw. mostki), które podtrzymuj± przestrzenn± strukturê bia³ek, a ta decyduje o ich aktywno¶ci biologicznej. Siarka, bêd±c sk³adnikiem bia³ka keratyny, buduje twory u zwierz±t takie jak: rogi, kopyta, pazury, paznokcie, w³osy, zapewniaj±c im mechaniczn± wytrzyma³o¶æ. U ro¶lin niedostatek siarki wp³ywa hamuj±co na biosyntezê chlorofilu, a wiêc ogranicza fotosyntezê. Jest sk³adnikiem wielu olejków eterycznych u takich ro¶lin jak czosnek, cebula czy papryka, przyczyniaj±c siê tym samym do ulepszenia walorów smakowych potraw.
Pozosta³e makroelementy:

Wapñ ( Ca ) – pierwiastek bêd±cy wa¿nym sk³adnikiem mineralnym ko¶ci. Warunkuje ich prawid³owy wzrost i wytrzyma³o¶æ. Jest niezbêdnym elementem p³ynów ustrojowych organizmu. Wapñ bierze udzia³ w procesie krzepniêcia krwi. Umo¿liwia pobudliwo¶æ komórek nerwowych oraz skurcz komórek miê¶niowych. Zwiêksza równie¿ lepko¶æ cytoplazmy oraz przepuszczalno¶æ b³on biologicznych. Niedobór wapnia powoduje procesy rozk³adu b³ony cytoplazmatycznej. U ro¶lin jest czynnikiem ograniczaj±cym wzrost korzeni i pêdów oraz powoduje ich zniekszta³cenia.

Magnez ( Mg ) – razem z wapniem i fosforem buduje mineraln± strukturê tkanki kostnej, zapewniaj±c jej wytrzyma³o¶æ i twardo¶æ. Powoduje wzrost lepko¶ci cytoplazmy, przepuszczalno¶ci b³on komórkowych i pobudliwo¶ci b³ony komórki nerwowej. Magnez stanowi atom centralny barwnika fotosyntetycznego – chlorofilu. Jest równie¿ aktywatorem wielu wa¿nych enzymów. Zapewnia równie¿ prawid³ow± budowê podjednostek rybosomów.

Sód ( Na ) i Potas ( K ) – kationy jednowarto¶ciowe, powoduj± spadek lepko¶ci cytoplazmy, przepuszczalno¶ci b³ony komórkowej oraz zahamowanie pobudliwo¶ci komórek nerwowych i miê¶niowych. Potas wystêpuje w ro¶linach znacznie liczniej ni¿ sód. Potas jest pierwiastkiem reguluj±cym transpiracjê u ro¶lin, gdy¿ reaguj±c na stopieñ uwodnienia komórek szparkowych, stymuluje otwieranie b±d¼ zamykanie aparatów szparkowych. Niedobór potasu u ro¶lin jest przyczyn± ¿ó³kniêcia brzegów li¶ci oraz wiotczenia ³odyg.

Chlor ( Cl ) – ten makroelement reguluje równowagê jonow± ustroju. Ponadto aktywuje enzym – amylazê ¶linow±, która rozk³ada skrobiê do zwi±zków prostszych w jamie ustnej. Jest sk³adnikiem kwasu solnego, wystêpuj±cego w soku ¿o³±dkowym. U ro¶lin jest on prawdopodobnie niezbêdny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

http://www.biologia.net.pl/biochemia/makroelementy.html

 
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 08, 2018, 15:35:17 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WÊGIEL....
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 08, 2018, 15:47:33 »



   

Przebudzenie – Blask Nowej ¦wiadomo¶ci




Cybernetyka i rozwój duchowy, cz. 3

Dla cybernetyki nie ma znaczenia, z czego sk³ada siê system i jego otoczenie. Znaczenie ma jedynie to, jakie s± w³a¶ciwo¶ci systemu i otoczenia oraz jakie zachodz± miêdzy nimi relacje. To dziêki istnieniu relacji mo¿liwa jest zmiana siebie i rzeczywisto¶ci wokó³ nas.
Relacja

Ka¿dy system mo¿e istnieæ jedynie dziêki temu, ¿e pomiêdzy wspó³tworz±cymi go elementami zachodz± okre¶lone relacje. Dla przyk³adu, kiedy mówi siê o ¶wiecie „zbudowanym” z cz±stek elementarnych, de facto postuluje siê istnienie systemu zbudowanego z elementów (cz±stek) bêd±cych ze sob± w relacji z innymi elementami (cz±stkami).

Mówi siê na przyk³ad, ¿e atom wodoru „sk³ada siê” z elektronu oraz j±dra, które to j±dro z kolei sk³ada siê z protonu i neutronu (albo te¿ innych cz±stek elementarnych). Atom istnieje dziêki temu, ¿e neutron i j±dro s± ze sob± w okre¶lonej, bardzo ¶cis³ej, opisywanej g³ównie przez fizyków, relacji. Równie¿ proton i neutron w atomie musz± byæ w bardzo konkretnej relacji. Tak samo mówi siê, ¿e ka¿da galaktyka „sk³ada siê” z miliardów gwiazd. Ka¿da gwiazda z kolei ma za¶ „sk³adaæ siê” z trylionów, je¿eli nie wiêkszej liczby, cz±steczek. Tak¿e cz³owiek sk³ada siê z elementów bêd±cych w konkretnej relacji miêdzy sob±. Organizm, w którym noga wychodzi z barku jest uwa¿any za u³omny.

W tym znaczeniu, postulat atomistów o tym, ¿e istnieæ musi podstawowa cz±stka, jest realizacj± cybernetycznego postulatu o relacji miêdzy elementami systemu. Choæ nie oznacza w ¿adnej mierze, ¿e cz±stka taka istnieje. Oznacza tylko, ¿e mo¿emy obserwowaæ okre¶lony poziom lub aspekt rzeczywisto¶ci.

Mo¿na wprawdzie argumentowaæ, ¿e to nie relacje, lecz ¶ci¶le okre¶lone si³y fizyczne trzymaj± atom wodoru jako ca³o¶æ. Byæ mo¿e jest tak w istocie. W podej¶ciu atomistycznym zak³ada siê jednak, ¿e konieczna musi byæ relacja pomiêdzy obiektami, aby si³y mog³y zaistnieæ. Czym innym maj± byæ elementy atomu wodoru, a czym innym si³y miêdzy nimi. Tak przynajmniej opisujemy wiêkszo¶æ znanego nam, poznawalnego empirycznie ¶wiata.

Na przyk³ad, te same atomy wêgla tworz± grafit i diament. Ró¿nica polega jedynie na wzajemnym u³o¿eniu elementów miêdzy sob±1. Zmiana relacji zmienia w³a¶ciwo¶ci systemu.

Dla cybernetyki nie ma zatem znaczenia, czy mówimy o atomach, gwiazdach, galaktykach, czy cz³owieku. Istotne jest istnienie elementów i relacji miêdzy nimi. Na ró¿nych poziomach zatem relacja konstytuuje system.
Struktura

Zbiór relacji zachodz±cych miêdzy elementami systemu nazywamy struktur± systemu. Wyidealizowana struktura to zbiór relacji pomiêdzy dowolnymi elementami. Najczê¶ciej oczywi¶cie mówimy o relacjach przestrzennych. We¼my za przyk³ad cz³owieka siedz±cego na krze¶le. Owo „na” wskazuje charakter relacji. W relacji przestrzennej mog± znajdowaæ siê czê¶ci cia³a cz³owieka. Wiemy ju¿, ¿e zdrowy (w pojêciu medycyny akademickiej) ludzki organizm ma tak u³o¿one cz³onki, ¿e czê¶æ centralna (tors i brzuch) stanowi podstawê dla r±k, nóg oraz g³owy. Trudno wyobraziæ sobie tors przymocowany do stopy, albo g³owê do rêki, choæ ruch tych elementów pozwala je niekiedy do siebie zbli¿yæ.

    Zmiana struktury w³asnej ¶wiadomo¶ci oznacza równie¿ automatyczn±, niewymuszon±, tj. samorzutn±, zmianê struktury ¶wiadomo¶ci otoczenia.

Struktura systemu mo¿e byæ statyczna lub dynamiczna. Statyczna struktura ma miejsce wówczas, kiedy elementy nie zmieniaj± swoich wzajemnych relacji. Struktura dynamiczna wystêpuje wówczas, kiedy elementy zmieniaj± swoje relacje. Jak siê okazuje, bardzo trudno odnale¼æ idealnie statyczn± strukturê. Jest tak, poniewa¿ istnieje konieczno¶æ jej zaobserwowania.
Obserwacja

W obserwowanym ¶wiecie trudno jest stwierdziæ, czy w ogóle mo¿e istnieæ co¶, co nazywamy „statycznym systemem”. Jest tak, poniewa¿ ka¿da obserwacja wymaga interwencji w poznawany system. Na przyk³ad, po to by zmierzyæ temperaturê konkretnego drzewa, nale¿y wprowadziæ w jego obrêb termometr. Wi±¿e siê to z wierceniem w drzewie otworu. Wiercenie oznacza jednak interwencjê, a zatem zmianê w strukturze systemu. W zwi±zku z tym, nigdy nie poznamy temperatury drzewa, o którym my¶leli¶my pierwotnie.

Tak samo, ka¿da obserwacja ¶wiata spo³ecznego wymaga indywidualnej interwencji podej¶cia osoby obserwuj±cej. Miêdzy innymi nasze do¶wiadczenie powoduje, ¿e rozumiemy co siê dzieje w naszym otoczeniu. Wiemy na przyk³ad, czym jest „prawdziwa” rodzina na podstawie tego, ¿e w niej uczestniczyli¶my, b±d¼ te¿ nie. Wiemy te¿, ¿e w danym momencie znajdujemy siê w grupie kole¿eñskiej, je¿eli kiedy¶ ju¿ w niej byli¶my i poznali¶my co oznacza „kole¿eñstwo”. Wiemy, ¿e mamy przyjaciela tylko i wy³±cznie z powodu istnienia konkretnej miêdzy nami relacji. Zarówno rodzina, jak i grupa kole¿eñska, bez naszego w niej udzia³u, funkcjonowa³aby inaczej. Bez nas, albo bez przyjaciela, „naszej przyja¼ni” w ogóle by nie by³o.

Dlatego ka¿dy system, je¿eli ma byæ zaobserwowany, musi byæ dynamiczny w swej naturze. Musi istnieæ potencja³ zmiany jego struktury, na podstawie zmiany relacji.
Relacja a rozwój duchowy

Istnienie relacji jest warunkiem sine qua non rozwoju duchowego. Je¿eli rozwojem duchowym nazywamy zmianê struktury ¶wiadomo¶ci ze stanu A na stan B, to zmiana struktury ¶wiadomo¶ci oznacza zmianê relacji pomiêdzy elementami j± konstytuuj±cymi. W kontek¶cie rozwa¿añ o jedno¶ci systemu i otoczenia dochodzi siê do wniosku, ¿e zmiana struktury w³asnej ¶wiadomo¶ci oznacza równie¿ automatyczn±, niewymuszon±, tj. samorzutn±, zmianê struktury ¶wiadomo¶ci otoczenia. Oczywi¶cie, czy i kiedy nast±pi obserwacja zmiany ¶wiadomo¶ci „w otoczeniu” i „otoczenia” pozostaje inn± kwesti±.

W konsekwencji, istnienie relacji pomiêdzy elementami daje nam powód by przyj±æ, ¿e ka¿dy jest wspó³odpowiedzialny za to, co ma miejsce w jego ¿yciu i ¿yciu jego otoczenia.

Koñcz±c, warto raz jeszcze podkre¶liæ: dziêki istnieniu relacji, mo¿liwa jest struktura, a zatem w³a¶ciwo¶ci obserwowanego systemu. Ponadto, dziêki istnieniu struktury, systemy mog± byæ SPRZʯONE. Mo¿na zatem nimi sterowaæ. Cybernetyka za¶, to nauka o sterowaniu.
Æwiczenia

    Pomy¶l o swojej rodzinie. Z czego siê sk³ada i jakie zachodz± miêdzy jej cz³onkami relacje?
    Pomy¶l o przyjacielu. Na czym polega Wasza przyja¼ñ?
    Pomy¶l o wrogu. Na czym polega Wasza wrogo¶æ?

Przypisy:
(1) - Nicholas Christakis: Ukryte wp³ywy sieci spo³ecznych (TED)

http://przebudzenie.net/68-cybernetyka-i-rozwoj-duchowy-cz-3.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 08, 2018, 15:49:24 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WÊGIEL....
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 20, 2018, 20:56:39 »


Wêgiel twardszy od diamentu



Nowa postaæ wêgla, nazwana wêglem Q jest twardsza ni¿ diament, przyci±ga j± magnes, ¶wieci pobudzona pr±dem elektrycznym oraz pozwala uzyskiwaæ diamenty w pokojowej temperaturze i pod normalnym ci¶nieniem – informuje „Journal of Applied Physics”.

Now± postaæ wêgla, odmienn± od grafitu czy diamentu odkryli naukowcy z North Carolina State University. Jedn± z jego niezwyk³ych cech jest ferromagnetyzm (podobnie jak ¿elazo, kobalt czy nikiel jest przyci±gany przez magnes). Okaza³ siê tak¿e twardszy od diamentu i ¶wieci pod wp³ywem pola elektrycznego. Wêgiel Q w naturalnych warunkach prawdopodobnie wystêpuje tylko w j±drach niektórych planet.

Aby uzyskaæ wêgiel Q, naukowcy zaczynaj± od odpowiedniego pod³o¿a, którym mo¿e byæ szafir, szk³o lub polimer. Pod³o¿e powlekane jest wêglem bezpostaciowym (amorficznym), czyli pozbawionym struktury krystalicznej. Nastêpnie wêgiel poddawany jest dzia³aniu trwaj±cego mniej wiêcej 200 nanosekund (miliardowych czê¶ci sekundy) impulsu lasera. Jego temperatura podnosi siê do oko³o 3700 stopni Celsjusza, po czym gwa³townie spada. Dobieraj±c odpowiednie pod³o¿e i reguluj±c czas trwania impulsu mo¿na kontrolowaæ tempo ch³odzenia. Tworzy siê warstwa wêgla Q, która zale¿nie do warunków mo¿e mieæ od 20 do 500 nanometrów grubo¶ci. Proces zachodzi pod normalnym ci¶nieniem atmosferycznym. Wystarczy wielokrotnie powtarzaæ impuls, aby powsta³o wiêcej wêgla Q.

Odkrywcy wêgla Q opracowali tak¿e technikê wykorzystania go do wytwarzania diamentowych struktur w temperaturze pokojowej i pod normalnym ci¶nieniem atmosferycznym. Mog³yby dziêki temu powstawaæ na przyk³ad diamentowe nano- lub mikroig³y czy inne elementy wykorzystywane do dostarczania leków, w procesach przemys³owych czy elektronice.

Kieruj±cy badaniami prof. Jay Narayan z North Carolina State University przewiduje, ¿e wêgiel Q mo¿e znale¼æ zastosowanie w wielu dziedzinach technologii, na przyk³ad elektronicznych wy¶wietlaczach. Z kolei diamentowe struktury powstaj±ce jako jeden kryszta³ by³yby znacznie wytrzymalsze od wykonanych z materia³u polikrystalicznego. Technologia nie wymaga ekstremalnego ci¶nienia ani temperatury i wykorzystuje dostêpne na rynku lasery (podobne wykorzystywane s± na przyk³ad w okulistyce), nie powinna zatem byæ kosztowna.(PAP)

pmw/ krf/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C407607%2Cwegiel-twardszy-od-diamentu.html



** FERROMAGNETYZM ...https://pl.wikipedia.org/wiki/Ferromagnetyzm
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 20, 2018, 20:58:49 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sith skyworldsv pomorska wrzeciono rozmowcy