Strony: [1]

KOBIETA W RELIGII I ISRAELU.....

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomoci: 2458
  • Zobacz profil
KOBIETA W RELIGII I ISRAELU.....
« : Listopad 01, 2015, 15:32:19 »



zadra-na-www



www.feministka.org

    www.sabatnik.pl

 

baner-zadraruch
Kobiety w Izraelu

W pu³apce demokracji i judaizmu

Z pozoru status izraelskich kobiet niczym siê nie ró¿ni od statusu mê¿czyzn.

Regulacje prawne, np. dotycz±ce równo¶ci w kwestiach zatrudnienia, kobiety odbywaj±ce s³u¿bê wojskow±, przyk³ady robotnic kibuców, postaæ legendarnej premier Goldy Meir - wszystko to daje podstawy do tego, by s±dziæ, ¿e pañstwo Izrael - "jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie", jak mówi± z dum± Izraelczycy - nie zagra¿a równo¶ci kobiet. Mimo to spróbujê dowie¶æ, ¿e s± to nie tylko fa³szywe mity; stanowi± one tak¿e istotny element sprzyjaj±cy utrzymywaniu niesprawiedliwo¶ci i dyskryminacji kobiet w Izraelu. Przypadek Goldy Meir ma tylko zaciemniaæ skromne w rzeczywisto¶ci uczestnictwo kobiet w ¿yciu publicznym. S³u¿ba wojskowa stoi na przeszkodzie, a nawet mo¿e zahamowaæ aktywno¶æ kobiet na rynku pracy, w ¿yciu akademickim czy w sferze publicznej. A prawna sytuacja kobiet w Izraelu, je¶li bacznie jej siê przyjrzeæ, ma siê najgorzej i jest porównywalna do pozycji kobiet w Iranie. W oczywisty sposób nie odpowiada zasadom demokratycznego i liberalnego kraju, jakim mieni siê Izrael. Prawny status kobiet w³a¶ciwie zaprzecza koncepcji równo¶ci i wszelkim konstytucyjnym zasadom pañstwa demokratycznego. Z t± ró¿nic±, ¿e Izrael nie ma konstytucji.

Mit równo¶ci

Gdy w 1948 roku powsta³o pañstwo Izrael, mia³o byæ oparte na demokratycznych i liberalnych zasadach oraz tradycji (w rzeczywisto¶ci raczej micie ni¿ tradycji) kobiet-pionierek, bojowniczek i robotnic, które przyby³y tu, by odbudowaæ dawn± ojczyznê. Koncepcja równo¶ci p³ci zosta³a wyra¼nie zawarta w Deklaracji Niepodleg³o¶ci Izraela: "Pañstwo Izrael zapewni wszystkich obywatelom, niezale¿nie od ich wyznania, rasy i p³ci, równe prawa spo³eczne i polityczne". Powtórzono to w ogólnych za³o¿eniach pierwszego izraelskiego rz±du: "Przestrzegana bêdzie ca³kowita i absolutna równo¶æ kobiet - równo¶æ w prawach i obowi±zkach, w ¿yciu kraju, w spo³eczeñstwie i gospodarce oraz w ca³ym systemie prawnym". Jednak te puste frazesy nie zawiera³y ani ¿adnych zobowi±zañ, ani intencji przestrzegania ich, mia³y charakter wy³±cznie deklaratywny. Ponadto musimy pamiêtaæ, ¿e deklaracja niepodleg³o¶ci nie ma konsekwencji prawnych i statusu konstytucji.

Ju¿ w 1951 roku izraelski parlament przeg³osowa³ obowi±zuj±c± do dzisiaj ustawê, która zaprzecza zasadniczej koncepcji demokracji. Prawo o nazwie ca³kowicie oddaj±cej ducha orwellowskiej nowomowy - Ustawa o równych prawach kobiet z 1951 roku - zak³ada ni mniej ni wiêcej, tylko prawn± nierówno¶æ izraelskich kobiet. "Mê¿czyzna i kobieta powinni cieszyæ siê równym statusem we wszelkim postêpowaniu prawnym; regulacje, które w postêpowaniu prawnym dyskryminowa³yby kobietê, nie bêd± obowi±zywaæ."

Jednak dalej nastêpuje: "Regulacja ta nie powinna wp³ywaæ na prawny zakaz lub zezwolenie zwi±zane z zawarciem zwi±zku ma³¿eñskiego lub postêpowaniem rozwodowym". Ponadto ustawa z 1953 roku o s±dzie rabinicznym jest obowi±zuj±ca dla prawa ¿ydowskiego (halakah) w zakresie spraw ma³¿eñskich i rozwodowych wszystkich ¬ydów w Izraelu. Tutaj znowu demokratyczne pañstwo Izrael odmawia swoim obywatelom podstawowego prawa do zawarcia ma³¿eñstwa zgodnie z ich przekonaniami, odmawia im wolno¶ci wyboru i narzuca im szereg praw, które w gruncie rzeczy uzasadniaj± dyskryminacjê 50% populacji. Je¶li kobieta ukradnie, pobije kogo¶ czy zamorduje, bêdzie w s±dzie potraktowana tak, jak mê¿czyzna, który kradnie, bije i morduje. A jednak: ile kobiet to kryminalistki? Z pewno¶ci± nieistotna mniejszo¶æ.

Lecz gdy kobieta - a tak jest w przypadku wiêkszo¶ci kobiet - chce wyj¶æ za m±¿ i, co dotyczy 30% kobiet, chce rozwie¶æ siê zgodnie z liter± prawa i zasadami przyzwoito¶ci, nie ma na to najmniejszej mo¿liwo¶ci. Kobieta w Izraelu nie ma szansy na uzyskanie na w³asn± pro¶bê rozwodu, w taki sposób, by zosta³y uszanowane jej prawa, a ona sama zosta³a uznana za równ± wobec prawa, doros³± osobê. A wszystko to dlatego, ¿e w przypadku ¶lubu czy rozwodu stosowane prawo nie jest prawem demokratycznym, lecz wynikaj±cym z prawa ¿ydowskiego. Takie sprawy jak ¶luby, rozwody, alimenty, opieka nad dzieæmi s± rozstrzygane wy³±cznie w s±dzie rabinackim.

W ¶wietle ¿ydowskiego prawa kobieta nie ma uprawnieñ doros³ej osoby. Nie jest równoprawnym podmiotem prawnym, lecz znajduje siê w jednej grupie z dzieæmi, niewolnikami i osobami upo¶ledzonymi umys³owo, które nie s± zdolne do zeznawania przez ¿ydowskim s±dem. I znów - muszê to powtórzyæ, abym sama mog³a w to uwierzyæ - zgodnie z ¿ydowskim prawem, kobieta nie mo¿e byæ ¶wiadkiem w s±dzie. W tej kwestii umieszczana jest w tej samej kategorii, co dzieci i szaleñcy, którzy nie s± podmiotami prawa. Naturalnie, je¶li kobieta nie mo¿e byæ ¶wiadkiem, tym bardziej nie mo¿e byæ sêdzin±, adwokatem lub interpretatork± prawa.

Tak wielka jest niesprawiedliwo¶æ wobec kobiet w ¿ydowskich s±dach, ¿e chcia³abym przytoczyæ kilka przyk³adów. Kobieta w ¿aden sposób nie mo¿e uzyskaæ rozwodu bez zgody mê¿a. Nawet je¶li ten torturuje j±, gwa³ci, bije j± i dzieci, kobieta nie mo¿e nic zrobiæ bez jego zgody. Tak jest równie¿ wtedy, gdy m±¿ j± opuszcza i znika na wiele lat. Je¶li nie ma jednoznacznych dowodów jego ¶mierci, jest z nim nadal zwi±zana. Sytuacjê tê nazywa siê aguna - s³owo to oznacza kobietê, któr± m±¿ opu¶ci³ nie daj±c jej rozwodu. Kobieta mo¿e mieæ zaledwie 20 lat i zostaæ agun± do koñca swojego ¿ycia. Wiele jest takich przypadków. Traci mo¿liwo¶æ rozpoczêcia nowego ¿ycia, zbudowania nowej rodziny, posiadania dzieci, poniewa¿ jej m±¿ siê na to nie zgodzi³. A je¶li zdecyduje siê na dziecko z innym mê¿czyzn±, bo nie chce zrezygnowaæ ze swojego naturalnego prawa do zostania matk±, jej dziecko prawnie bêdzie mia³o status mamzera - bêkarta, zgodnie z ¿ydowskim prawem, jedynym, które decyduje o tych sprawach w Izraelu. Mamzer bêdzie wy³±czony ze spo³eczno¶ci, nie bêdzie móg³ wej¶æ w zwi±zek ma³¿eñski z ¿ydowskim partnerem przez dziesiêæ pokoleñ. Nie znam kobiety, która zrobi³aby co¶ podobnego swojemu dziecku, zw³aszcza, je¶li ona i dziecko nie maj± wyboru i musz± ¿yæ w pañstwie ¿ydowskim. Do dzi¶, ponad 2000 lat po og³oszeniu tego prawa, nie dokonano ¿adnej zmiany i ¿adne rozwi±zania nie zosta³y zaakceptowane. Co wiêcej, je¶li mê¿czyzna chce rozwodu, a ¿ona nie wyrazi na to zgody, s±d rabinacki mo¿e wyraziæ (i robi to) formaln± zgodê na jego ponowny ¶lub. Je¶li bêdzie mia³ dziecko z kobiet±, która nie jest jego ¿on±, dziecko to nie jest uwa¿ane za mamzera.

Kolejnym dowodem dyskryminacji kobiet jest status moredet - rebeliantki. Okre¶lenie to wci±¿ jest kobietom nadawane. Przyk³ad, który teraz podam, jest aktualny, z listopada 1999. Kobieta, która by³a torturowana i gwa³cona przez mê¿a, opu¶ci³a dom i poprosi³a o rozwód. M±¿ w s±dzie powiedzia³, ¿e chcia³by siê z ni± pogodziæ, wiêc s±d rabinacki zadecydowa³, ¿e kobieta musi wróciæ do domu i nadal z nim ¿yæ, inaczej zostanie og³oszona moredet, co oznacza, ¿e straci wszelkie prawa do wspólnej w³asno¶ci, alimentów, a nawet opieki nad dzieæmi.

Trudno w to uwierzyæ, ale prawo w Izraelu pozwala na maltretowanie i znêcanie siê nad kobietami w rodzinie. Co mo¿e w takim wypadku zrobiæ kobieta? Jak± drogê ucieczki znalaz³y kobiety przez 50 lat dyskryminacji?

Jednym z rozwi±zañ jest ¶lub cywilny w innym kraju. Najbardziej popularnym miejscem jest Cypr, gdzie procedury s± proste i sprawa za³atwiana szybko, a podró¿ z Izraela nied³uga. Pary, które chc± obrz±dku religijnego, ale nie ortodoksyjnego, wybieraj± ¿ydowski ¶lub udzielany przez rabina postêpowego lub konserwatywnego. Obrz±dek nie jest uznawany przez w³adze kraju, który zobowi±za³ siê do nie dyskryminowania obywateli z powodu ich przekonañ religijnych. Problem ze ¶lubem udzielonym na Cyprze jest taki, ¿e - je¶li oboje ma³¿onkowie s± ¬ydami i kiedy¶ zechc± rozwie¶æ siê w Izraelu - musz± uzyskaæ zgodê s±du rabinackiego. Kolejna pu³apka.

Innym rozwi±zaniem jest zawarcie ma³¿eñstwa kontraktowego w obecno¶ci prawnika. Kontrakt spisany przez parê ma prawne konsekwencje w razie rozwodu, a separacja jest orzekana w cywilnym s±dzie, gdzie kobieta i mê¿czyzna s± równi wobec prawa. Minus tej metody jest taki, ¿e pañstwo nie uznaje ma³¿eñstwa, a w rezultacie para nie mo¿e korzystaæ z przywilejów, jakie pañstwo zapewnia rodzinom w takich sprawach, jak np. zakup domu, op³acanie podatków itd.

Trzecim sposobem jest wspólne po¿ycie bez brania ¶lubu. Po piêciu latach wspólnego mieszkania para otrzymuje status wspólnoty ma³¿eñskiej, co oznacza, ¿e w razie separacji oboje maj± prawo stan±æ przed cywilnym s±dem, by rozwi±zaæ kwestie wspólnych dzieci, w³asno¶ci itd. W tym wypadku, jak i w poprzednim, kobiety i mê¿czy¼ni s± równorzêdnymi podmiotami prawa. Minusy s± równie¿ podobne w obu sytuacjach.

Optymistyczna uwaga: spo³eczeñstwo izraelskie jest bardzo tradycyjne i chocia¿ wierz±cych jest zaledwie 25% (z czego 10% to ultra-ortodoksi), wiêkszo¶æ obywateli w 51. roku istnienia pañstwa izraelskiego woli pobieraæ siê w s±dzie rabinackim. W ostatnich latach jednak nast±pi³y pewne zmiany, zapewne pod wp³ywem ogromnej fali imigracji z krajów dawnego Zwi±zku Radzieckiego. Izrael ma 6 mln mieszkañców, z czego 4,8 mln to ¬ydzi. W latach 90. z dawnego ZSRR przyby³o do Izraela oko³o miliona osób, które uwa¿aj± siê za ¬ydów. Jednak 30% z nich nie jest uznawanych za ¬ydów przez izralskie w³adze, poniewa¿ niektórzy s± tylko ma³¿onkami ¬ydów lub mieli jedynie ¿ydowskiego ojca (w ¶wietle ortodoksyjnego judaizmu, który przetrwa³ w Izraelu, tylko osoba, której matka jest ¬ydówk±, jest uwa¿ana za ¬yda). Poza tym imigranci z tej grupy, nawet je¶li s± ¬ydami, przez d³ugi czas wychowywani byli w tradycji ateistycznej. W rezultacie, równie¿ wskutek pluralizacji i liberalizacji spo³eczeñstwa izraelskiego, oko³o 20% ma³¿eñstw wybiera alternatywne formy ma³¿eñstwa, a wiele - nie ma na to dok³adnych danych, lecz ich liczba ro¶nie - ¿yje razem bez ¶lubu.

Wydaje mi siê, ¿e w tej sytuacji prêdzej czy pó¼niej pañstwo Izrael bêdzie zmuszone wprowadziæ ¶luby cywilne.
 
http://pismozadra.pl/archiwum/zadra-2/366-kobiety-w-izraelu


CD....
« Ostatnia zmiana: Kwiecie 04, 2018, 21:27:35 wysane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomoci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: KOBIETA W ISRAELU.....
« Odpowiedz #1 : Listopad 01, 2015, 15:32:52 »

[size=13]


CD...




Mit kobiety-bojowniczki

Kobiety s± powo³ywane na dwa lata do obowi±zkowej s³u¿by w Izraelskich Si³ach Obronnych. W oficjalnych publikacjach czêsto pojawia siê postaæ m³odej kobiety w mundurze z broni± na ramieniu, co ma dowodziæ równego traktowania mê¿czyzn i kobiet w Izraelu. Bli¿sze przyjrzenie siê roli kobiet w wojsku pozwala stwierdziæ, ¿e w ci±gu 50 lat ich s³u¿by tylko nieliczne odegra³y istotn± rolê w Izraelskich Si³ach Obronnych. W gruncie rzeczy ich role sprowadza³y siê, i nadal sprowadzaj±, do pe³nienia tradycyjnych funkcji sekretarek i nauczycielek, i to wymagaj±cych najni¿szych kwalifikacji. Wiêkszo¶æ kobiet, które odbywa³y s³u¿bê wojskow±, spêdzi³a ten zbyt d³ugi, dwuletni okres wype³niaj±c niepotrzebne dokumenty i podaj±c co piêæ minut kawê swojemu dowódcy i jego kolegom.

Wojskowa hierarchia otwiera równie¿ wiele mo¿liwo¶ci nadu¿ywania w³adzy przez prze³o¿onego i liczba przestêpstw na tle seksualnym, a tak¿e molestowania seksualnego, by³a i nadal jest bardzo wysoka. Przez d³ugie lata wokó³ tych przypadków panowa³a zmowa milczenia i dopiero w ostatnich latach wzros³a ¶wiadomo¶æ tego rodzaju problemów. Dwa-trzy lata temu w IDF zaczê³a obowi±zywaæ zasada, ¿e wszelkie kontakty seksualne miêdzy prze³o¿onym i podw³adnym, nawet zwi±zki zawarte za obopóln± zgod±, s± zabronione. Wynika³o to z za³o¿enia, ¿e prawdziwie wolna wola nie istnieje w hierarchicznej strukturze, gdzie ludzie nie s± równi. Pomimo tych ustaleñ i wiêkszej ¶wiadomo¶ci tego problemu, dowódcy, którzy zostali uznani winnymi wykroczeñ na tle seksualnym, podlegali niewysokim karom. G³o¶nym przypadkiem ostatnich tygodni by³o oskar¿enie oficera s³u¿b medycznych o molestowanie seksualne kilku podw³adnych. Umo¿liwiono mu opuszczenie armii z pe³nymi ¶wiadczeniami emerytalnymi i wszelkimi innymi przywilejami, jakimi ciesz± siê oficerowie koñcz±cy s³u¿bê. Nie jest to, oczywi¶cie, najgorszy przypadek, bior±c pod uwagê wszystkie inne.

Poza tym kobiety w IDF pozbawione s± mo¿liwo¶ci zrobienia kariery. Najwy¿sz± rang±, jakiej mo¿e dos³u¿yæ siê kobieta, jest stopieñ genera³a brygady. Segregacja stanowisk sprawia, ¿e wiêkszo¶æ z nich jest niedostêpna dla kobiet.

Podsumowuj±c: po niemal dwóch latach, w czasie których kobiety w mundurach nie maj± szans rozwijania swoich uzdolnieñ, umiejêtno¶ci, osobowo¶ci czy doskonalenia siê w zawodzie, rozpoczynaj± ¿ycie w cywilu nabywaj±c umiejêtno¶ci zawodowe czy wykszta³cenie od zera, maj±c dwa lata wiêcej ni¿ ich kole¿anki z Europy. Szanse 20-21-latki (zwa¿ywszy, ¿e ¶rednia wieku kobiet wychodz±cych za m±¿ to 22-26 lat) na zdobycie wykszta³cenia, znalezienie pracy czy zrobienia kariery zanim za³o¿y rodzinê s± ograniczone. W skrócie -s³u¿ba wojskowa kobiet w Izraelu nie oznacza promocji równouprawnienia spo³ecznego, lecz odnosi wprost przeciwny rezultat. W rzeczywisto¶ci powstrzymuje rozwój kobiet i stoi na drodze ich równouprawnieniu.

Uwaga optymistyczna: w ci±gu ostatnich dwóch lat, zw³aszcza po nominacji obecnego szefa sztabu, mo¿na dostrzec zmianê w stronê poprawy sytuacji kobiet w wojsku. Segregacja funkcji zaczyna siê za³amywaæ. Coraz wiêcej atrakcyjnych stanowisk zajmuj± kobiety: od pozycji wymagaj±cych wysokich uzdolnieñ technicznych, poprzez prowadzenie szkoleñ bojowych, do udzia³u w walkach. Np. przez ostatnie 2-3 lata kobiety by³y przyjmowane na najbardziej presti¿owe szkolenia - do lotnictwa IDF - i wkrótce armia bêdzie mia³a pierwszych pilotów-kobiety. Je¶li ta tendecja siê utrzyma, mo¿e za 10 lat s³u¿ba wojskowa nie bêdzie stanowiæ ju¿ czynnika przeszkadzaj±cego równouprawnieniu kobiet w Izraelu.

Mit Goldy Meir

Przyjmuje siê, ¿e je¶li ju¿ w latach 70. pani Meir zosta³a premierem Izraela, to najpewniej droga do wysokich politycznych stanowisk oraz funkcji w ¿yciu spo³ecznym czy akademickim jest dla kobiet otwarta. Twierdzê, ¿e jest to mit listka figowego, kamufla¿ dla s³abej pozycji kobiety w spo³eczeñstwie i jej skromnej reprezentacji w ¿yciu publicznym.

Dane statystyczne s± przygnêbiaj±ce. Zaledwie dwie kobiety w rz±dzie (spo¶ród 24 osób) i 14 ze 120 cz³onków parlamentu. Zarówno w nauce, jak i administracji pañstwowej udzia³ kobiet ma strukturê piramidy, z wieloma na samym dole i kilkoma lub ¿adn± na szczycie. Kobiety stanowi± 56% studentów na poziomie studiów licencjackich, 51% - magisterskich i 39% na studiach doktoranckich. Tylko kilka z nich ma tytu³ profesora.

W 1996 roku pracowa³o 47,8% kobiet, wiêkszo¶æ z nich w zawodach nisko op³acanych lub niepe³noetatowych. Pojawi³a siê nowa generacja bizneswoman, lecz wiêkszo¶æ z nich zarz±dza ma³ym, rodzinnym interesem. Spo¶ród wszystkich pracuj±cych kobiet tylko 2,9% ma pozycjê menad¿era, podczas gdy w¶ród mê¿czyzn udzia³ ten wynosi 9,3%. W administracji pañstwowej kobiety zajmuj± wiêkszo¶æ niskich stanowisk i tylko jedna kobieta jest dyrektorem generalnym. Wszystkie te dane dowodz± niskiego statusu kobiet w Izraelu, ich s³abej reprezentacji i dyskryminacji.

Pozornie prawo w Izraelu jest bardzo postêpowe. Fakty wskazuj± na co¶ innego. Oto przyk³ad: w 1988 roku parlament przeg³osowa³ bardzo postêpow± ustawê, "Równouprawnienie w prawie pracy", która zabrania przy okre¶laniu warunków pracy dyskryminacji ze wzglêdu na p³eæ, status cywilny, liczbê dzieci czy orientacjê seksualn±. Dotyczy to awansu, zwolnieñ, prawa do urlopu macierzyñskiego, opieki nad dzieckiem sprawowanej przez mê¿czyzn i kobiety. Specjalna klauzula zabrania molestowania seksualnego w miejscu pracy. amanie tych praw mo¿e prowadziæ do postêpowania karnego. W rzeczywisto¶ci wiele kobiet jest dyskryminowanych ze wzglêdu na swoj± p³eæ czy macierzyñstwo, ale jak mo¿na udowodniæ, ¿e to by³a przyczyna zwolnienia lub nieprzyjêcia do pracy? Jak obaliæ twierdzenie pracodawcy, ¿e kandydatka nie posiada³a wystarczaj±cych kwalifikacji czy nie pasowa³a do tej pracy?

Je¶li chodzi o molestowanie seksualne, ogólnie wiadomo, jak trudno jest podtrzymaæ podobne oskar¿enie, je¶li nie ma ¶wiadków. Poprawka do rz±dowego prawa korporacyjnego z 1955 roku przyjmuje, ¿e równe prawa g³osu powinni mieæ przedstawiciele obu p³ci reprezentowani w zarz±dach pañstwowych spó³ek; zanim do tego dojdzie, ministrowie powinni jak najczê¶ciej powo³ywaæ dyrektorów "p³ci niewystarczaj±co reprezentowanej w zarz±dzie spó³ki". Jak pokazuje rzeczywisto¶æ, nie jest to mo¿liwe. Kilka kobiet faktycznie pe³ni funkcjê dyrektora, ale tylko kilka, a tylko jedna - jak wcze¶niej wspomnia³am - jest dyrektorem generalnym w rz±dowym ministerstwie.

17 maja 1999 roku w Izraelu odby³y siê wybory. Ehud Barak, który po raz pierwszy zosta³ wybrany premierem, obieca³ przed wyborami, ¿e bêdzie popiera³ kobiety w ich d±¿eniach do pe³nienia odpowiedzialnych funkcji, i ¿e powierzy stanowiska ministerialne co najmniej trzem kobietom. Po wygranej w wyborach dochowa³ wszystkich obietnic poza t± dotycz±c± kobiet. Og³osi³ ministrem tylko jedn± kobietê i powierzy³ jej jedno z mniej wa¿nych ministerstw. Tylko pod wp³ywem protestów kobiet, zw³aszcza w mediach, zdecydowa³ siê nie odwo³aæ swoich obietnic i mianowa³ jeszcze jedn± kobietê na stanowisko ministerialne, a jednej zaoferowa³ funkcjê wiceministra. A wszystko to dla podtrzymania pozorów, ¿e czyni przys³ugê po³owie mieszkañców kraju. Ostatecznie najczêstszym przes³aniem dla kobiet jest "nie zabieraj g³osu, poniewa¿ lud Izraela ma znacznie wa¿niejsze problemy, wci±¿ nie ma pokoju miêdzy nami a naszymi s±siadami, nadal trwaj± wewnêtrzne konflikty arabsko-¿ydowskie oraz pomiêdzy wierz±cymi i niewierz±cymi, nie rozwi±zali¶my równie¿ problemu ubóstwa, wiêc z ³aski swojej dajcie sobie spokój z powtarzanymi do znudzenia ¿±daniami. Kiedy Izrael nie bêdzie mia³ ¿adnych problemów, wtedy mo¿emy przyjrzeæ siê waszym". Je¶li kobiety w Izraelu bêd± czekaæ na idealn± sytuacjê, nie bêd± mia³y szansy niczego siê domagaæ czy polepszyæ swojego statusu.

Na szczê¶cie kobiety i organizacje kobiece nie czekaj± na nadej¶cie stosownego dnia. Niektóre z nich s± bardzo aktywne w dzia³aniu na rzecz poprawy sytuacji izraelskich kobiet. Na przyk³ad najwiêksza Na'amat - ruch kobiet pracuj±cych i wolontariuszek. Jej celem jest poprawa statusu kobiet w Izraelu, domaganie siê równouprawnienia p³ci i zwalczanie dyskryminacji w miejscu pracy i w spo³eczeñstwie. Organizacja zrzeszaj±ca kilka grup feministycznych usi³uje reprezentowaæ interesy kobiet, które maj± ró¿nego rodzaju problemy i zapewniaæ im mo¿liwo¶æ decydowania o swoim ¿yciu, a tak¿e zwalczaæ dyskryminacjê i przemoc. Hamerkaz Lesijua Lenifgaot Ones (Stowarzyszenie Centrów Kryzysowych Ofiar Gwa³tu) pomaga kobietom, które pad³y ofiar± gwa³tu, zapewnia im pomoc psychologa i pomaga sk³adaæ zeznania na policji. Szolulat Hanaszim (Zwi±zek Kobiet Izraela) jest przede wszystkim grup± domagaj±c± siê przestrzegania praw kobiet, koalicj± kobiet, które zrzeszy³y siê, by poprawiæ swój status poprzez dzia³ania promocyjne, prawne oraz podnoszenie ¶wiadomo¶ci i edukacjê. Organizacja ta odnosi sukcesy; ma na swoim koncie, miêdzy innymi, przeforsowanie w 1988 roku prawa o równoprawnym traktowaniu w pracy, a w 1987 roku o jednakowym wieku emerytalnym.

Uwaga optymistyczna: w ostatnich latach feminizm i problemy feministyczne nie s± lekcewa¿one. Kobiety s± bardziej pewne siebie, nie wstydz± siê publicznego wyra¿ania swoich opinii, domagaj± siê równouprawnienia i wypowiadaj± przeciwko przemocy. Coraz wiêcej ¶wiadomych feministek pracuje w mediach. Coraz wiêcej znanych dziennikarek nie pozwala, by tematyka feministyczna zniknê³a ze sceny publicznej. Dziennikarki, takie jak Sheli Jechimovitz czy Dalya Yairi, prowadz± bardzo popularne i cenione codzienne programy w radiu, gdzie nie zapominaj± o tematyce kobiecej, niesprawiedliwo¶ci i przypadkach przemocy. Kilka parlamentarzystek, takich jak Yael Dayan czy Zehava Galon, jest równie¿ bardzo aktywnych; nie powinnam równie¿ pomin±æ znanej bojowniczki Shulamit Aloni. Ta nowa si³a stopniowo sankcjonuje feministyczn± debatê w sferze publicznej. Jest równie¿ kilku szowinistów, którzy maj± odwagê otwarcie wyra¿aæ swoje opinie, ale bycie szowinist± nie jest dobrze widziane. Mam wra¿enie, ¿e kobiety w Izraelu s± ostatnio bardziej ¶wiadome niesprawiedliwo¶ci swojego po³o¿enia i maj± zamiar to zmieniæ. Nie wierzê, ¿e taki g³os mo¿e byæ d³ugo ignorowany.

Uwaga osobista

W szkole podstawowej mia³am nauczycielkê, która bardzo mnie lubi³a i pochwala³a moje osi±gniêcia. Na koniec roku szkolnego da³a mi ogóln± najwy¿sz± ocenê i napisa³a na ¶wiadectwie, ¿e je¶li chcê wiedzieæ, co o mnie s±dzi, powinnam zajrzeæ do Ksiêgi Przys³ów, rozdzia³ 31. Podekscytowana otworzy³am Ksiêgê i przeczyta³am: "Niewiastê dzieln± któ¿ znajdzie? [...] Serce ma³¿onka jej ufa, na zyskach mu nie zbywa; nie czyni mu ¼le, ale dobrze przez wszystkie dni jego ¿ycia. [...] Wstaje, gdy jeszcze jest noc, i ¿ywno¶æ rozdziela domowi [...] Powstaj± synowie, by szczê¶cie jej uznaæ, i m±¿, a¿eby j± s³awiæ..." itd. Trudno wyraziæ, jak wielkie by³o moje rozczarowanie. Nauczycielka tak bardzo mnie ceni³a, ¿e nie widzia³a dla mnie lepszej przysz³o¶ci, ni¿ zostaæ idealn± ¿on±, matk± i gospodyni±. My¶lê, ¿e to by³ moment, w którym zosta³am feministk±.

Kilka uwag na temat przysz³o¶ci

Czego mo¿e oczekiwaæ dziewczynka w Izraelu za kilka lat? W rabinackim s±dzie nadal bêdzie traktowana jak dziecko i osoba upo¶ledzona; wierzê jednak, ¿e nie bêdzie musia³a opuszczaæ Izraela, ¿eby zawrzeæ cywilny ¶lub. Bêdzie mia³a wiêksze ni¿ jej matka szanse na zdobycie wykszta³cenia (ju¿ od przedszkola) w poszanowaniu warto¶ci takich jak sprawiedliwo¶æ i równo¶æ. Prawdopodobnie bêdzie mia³a mo¿liwo¶æ zdobycia wy¿szego wykszta³cenia, chocia¿ jej szanse na wy¿sz± pozycjê w administracji pañstwowej czy w ¶wiecie biznesu i polityki bêd± nadal niewielkie. Bêdzie mog³a zdobyæ tytu³ doktora, ale raczej nie zostanie profesorem na ¿adnym z izraelskich uniwersytetów. Niezale¿nie od pozycji spo³ecznej dziewczynek izraelskich (je¶li obecna sytuacja drastycznie siê nie zmieni), jedna na siedem padnie ofiar± gwa³tu, jedna na dziesiêæ bêdzie ofiar± przemocy w domu, oko³o dwana¶cie rocznie zostanie zamordowanych przez mê¿a lub narzeczonego. Co wiêcej, bêd± zarabiaæ ¶rednio 25% mniej ni¿ mê¿czyzna na tym samym stanowisku. Pomimo to wierzê, ¿e ich g³os tak szybko nie zamilknie. Wiêksza ¶wiadomo¶æ mo¿e zmieniæ rzeczywisto¶æ.

t³um. Beata P³onka


http://pismozadra.pl/archiwum/zadra-2/366-kobiety-w-izraelu



Strona g³ównaO Zadrzept

http://gojka.blog.onet.pl/[/size]
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2015, 15:42:31 wysane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomoci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: KOBIETA W RELIGII I ISRAELU.....
« Odpowiedz #2 : Kwiecie 04, 2018, 21:33:28 »

MÓJ SYMBOL NA RAMIENIU......

Pozwoli³am sobie wstawiæ ten temat na moj± ¶cianê bo jest na czasie i niezmiernie intryguj±cy oraz tajemniczy.

Gdyby nie historia z przed kilku lat otrzymania KLUCZA w tajemniczych okoliczno¶ciach na ¿ydowskim cmentarzu od nie¿yj±cego od dawna Chasyda ze s³owami "WE¬ JESTE¦ JU¯ GOTOWA" zapewne nie dr±¿y³a bym tego tematu.Poniewa¿ postaæ by³a wyj±tkowa .. kluczy pojawi³o siê wiêcej jestem zobowi±zana i¶æ ¶cie¿k± nieznanego do koñca....

M.



Eliyahu Yosef Parypa‎Stowarzyszenie 614. Przykazania // The 614th Commandment Society
Obserwuj · 2 kwietnia ·
 
Kobieta w Chasydyzmie - obywatel drugiej kategorii, a mo¿e jednak nie? Z tego odcinka dowiecie siê kto rz±dzi w chasydzkiej rodzinie i ze nie wszystko jest tym na co wygl±da Bez napinki, bez polityki i z u¶miechem, staram siê przekazaæ wszystko w ³atwy przyswajalny dla ka¿dego sposób, ¿eby ka¿dy znalaz³ co¶ interesuj±cego i mia³ szanse poznaæ Judaizm od ¶rodka a nie z mitów i niedomówieñ.

https://www.youtube.com/watch?v=Mg9DzIZj6oM&feature=youtu.be

Tajemniczy ¦wiat ¯ydów - Kobieta w Chasydyzmie - obywatel drugiej kategorii



Monika Moniczka. Niedawno rozmawialismy tu na ten temat, wiec nie bede sie powtarzac, poszukaj wpisu Stanislawa Kurowskiego, z 10 postow nizej, wywiazala sie ciekawa dyskusja. Napisze tu tylko ze oferujesz tylko drusz, a w ten sposob nie da sie niczego udowodnic. Na kazde takie wyjasnienie z midraszy i komentatorow moge dac ci 10 innych ktore mowia cos zupelnie przeciwnego. Na przyklad chyba Abarbanel pisal ze blogoslawienstwo sze asani kircono jest jak blogoslawienstwo baruch...dajan haemes. Blogoslawimy Boga nawet za rzeczy negatywne, godzimy sie z jego wyrokiem. Takie samo dobre wyjasnienie jak twoje. Czy tez mam wyciagnac daleko idacy wniosek na temat roli kobiety w judaizmie na podstawie slow tego jednego komentatora, czy to bedzie nieuczciwe? To dziala w dwie strony. Mowisz ze kobieta jest na tak wysokm poziomie ze juz nie musi wypelniac pewnych micw, ciagle to slysze ale nikt nie podaje zrodla. Gdzie cos takiego jest w szas i poskim?. Zreszta idac tym tokiem rozumowania mozna wyciagnac wniosek ze niewolnik i nie-Zyd sa jeszcze na wyzszym poziomie bo musza wykonywac jeszcze mniej micw. To sie nie trzyma kupy. O pozycji kobiety nie decyduja wyrwane skads pojedyncze komentarze pojedynczych rabinow tylko halacha, o czym tez pisalam ponizej. Nie chodzi mi o to ze kobiety religine sa zle traktowane ale judaizm ultraortodoksyjny, w tym chasydyzm, jest religia mezczyzn. Wlasnie w religijnym a nie spolecznym sensie kobiety maja bardzo malo do powiedzenia.

· Odpowiedz ·
Eliyahu Yosef Parypa

Eliyahu Yosef Parypa Wszystko co mialem do powiedzenia jest w odcinku. Ja widze inaczej role kobiety, moja zona tez. Judaizm to religia mezcyzn? Moze i tak ale co w tym zlego? Nie win mnie win HaShem, ja robie to co mi bylo kazane, moja zona tak samo. Malo to logiczne ? No wlasnie dlatego Avrohom Avinu jest pierwszym Zydem bo zaczal robic rzeczy ktore dla zewnetrznego swiata nie byly logiczne. To wlasnie czyni z nas Zydow, robimy cos co tylko HaShem rozumie bardzo czesto a zewnetrzny swiat widzi to jako dziwne i nielogiczne. To znas tobi Zydow dlatego nie mozna byc gdzies pomiedzy jesli chodzi o Judaizm, trzeba sie okreslic. Nie win mnie win HaShem to on rozdaje karty i istala zasady ja jestem tylko graczem i musze przestrzegac zasad. Ja rozumiem bunt i szukanie odpowiedzi ale nie na tym polega Judaizm na moim niskim poziomie. Ja jestem follower glebsze rozmyslania zostawiam cadykom.


************

· Odpowiedz ·
Malgorzata Kiara

Malgorzata Kiara. Monika Moniczka "Nie chodzi mi o to ze kobiety religijne s± ¼le traktowane ale judaizm ultraortodoksyjny, w tym chasydyzm, jest religia mê¿czyzn.
W³a¶nie w religijnym, a nie spo³ecznym sensie kobiety maj± bardzo ma³o do powiedzenia."

Moim zdaniem Judaizm w swojej konstrukcji jest absolutnie mêsk± religi±, gloryfikuj±cy mê¿czyznê , toleruj±cy kobietê TYLKO do pewnych granic. A teraz co¶ z autopsji.. co jest co najmniej dziwne... U¶miech

O ko³o 10 lat temu na urodzinach przyjació³ki tañczy³y¶my bardzo rado¶nie, taka spontaniczna imprezka bez alkoholu... ot sama rado¶æ.Wróci³y¶my do pokoju ( by³o to na wyje¼dzie) ja poczu³am niesamowite pieczenie na ramieniu.

Zdejmujê p³aszcz i o dziwo wypalony precyzyjnie symbol! Bola³o piek³o ca³± noc , poczu³am siê jak oznakowana ja³ówka farmera!
Uffff.... nastêpnego dnia wyruszy³y¶my do domu, po drodze obiad w restauracji i g³êboka refleksja z jedn± z kole¿anek , CO TO ZNACZY I PO CZORTA TAK MNIE OZNAKOWALI... ORAZ KTO , TO ZROBI£?Co¶

Dwie o czym¶ gada³y , a ja i inna dziewczyna nagle znalaz³y¶my siê u podnó¿a wielkiej ¦wi±tyni do wrót której prowadzi³y schody . Na nich przed wrotami sta³ d³ugi sznur bardzo smutnych kobiet. Pytam, dlaczego jeste¶cie tak zap³akane i smutne?
One na to, nie wolno nam wchodziæ do ¦wi±tyni ,nie mo¿emy siê tam modliæ, tam mog± wchodziæ i modliæ siê TYLKO mê¿czy¼ni.
Przed nami wrota s± zamkniête, mo¿emy doj¶æ tylko do nich! Jak to?? To jest wiedza mêska im po¶wiêcona ,przeznaczona wy³±cznie dla nich.... ufff sobie my¶lê tak byæ nie mo¿e .

Zada³am pytanie o rolê symbolu widaæ dostanê odpowiedz. Posz³am do wrót prze którymi sta³ kap³an w bieli i kobiet nie wpuszcza³. .. zagrodzi³ mi drogê! Na to ja ods³oni³am ramiê z wypalonym symbolem...
On siê sk³oni³ , wrota otworzy³y siê same ja wesz³am do ¶rodka.

Co tam by³o?
Bardzo du¿a ¦wi±tynia bez ¿adnych szczególnych dekoracji .. biel i z³oto w niezmiernie eleganckim po³±czeniu,
Na ¶rodku ¦wi±tyni w stanie lewitacji by³a bia³a piramida otoczona owalnym z³otym ogniwem które mia³o po obydwu stronach , powiedzmy uchwyty.

Obydwa elementy piramida i z³ote ogniwo unosi³y siê w powietrzu nad okrêgiem. By³am trochê zaskoczona , bo znam tak± bia³± piramidê ! By³a sporo mniejsza jedn± mia³ j± Moj¿esz, drug± mia³a Miriam!

Wiem dobrze co ona reprezentuje i co jest jej depozytem... ta przede mn± w ¦wi±tyni to jest aspekt wiedzy dotycz±cy WY£¡CZNIE mê¿czyzn.

W ten sposób dowiedzia³am siê w jednym momencie wszystkiego o tej ¦wi±tyni ,oraz o znaczeniu podarowanego mi symbolu, jego roli i nadrzêdno¶ci osoby oznaczonej nim wobec ¦wi±tyni.
Wcze¶niej ten symbol by³ na ramieniu MʯCZYZNY ... .

To by³o niesamowite wydarzenie, moja kole¿anka, która by³a tam ze mn± , widzia³a dok³adnie to samo , opowiedzia³a dok³adnie tak± sam± wersjê. Z tym,¿e ona nie wesz³a do wnêtrza, zobaczy³a je przez otwarte wrota.

Mój symbol na ramieniu widzia³o sporo osób , bo by³ doskonale widoczny przez ca³y rok. Teraz te¿ jest widoczny ale ju¿ nie fizycznym widzeniem.

Dlaczego to opisa³am, bo zmieni³y siê zasady jurysdykcji , zmienia rozszerza siê wiedza obecnej ¦wi±tyni, ona siê zaczê³a ju¿ ³±czyæ z wiedz± aspektu ¿eñskiego. Wiedza ta bêdzie dostêpna w równym stopniu dla kobiet i mê¿czyzn, chocia¿ ze wzglêdu na nasz± odmienn± osobowo¶æ inaczej bêdziemy j± poznawaæ inaczej ni± wzrastaæ.

Ludziom najbardziej ortodoksyjnym bêdzie to najtrudniej zaakceptowaæ. A przecie¿..... " HaShem to on rozdaje karty ( symbole jurysdykcji i to ON ) ustala zasady ... "

Kiara.


Ps. Ps. Nie wystarczy³a mi wizyta w ¦wi±tyni, szuka³am dalej tego symbolu, mam naturê poszukiwacza dr±¿±cego temat do dna.... U¶miech Dosta³am w prezencie leksykon dawnych symboli, tam by³ dobrze opisany ten znak, ca³kowicie potwierdzi³a siê wiedza sytuacyjna. By³ nadawany tylko jednej osobie na Ziemi, ma on niesamowite znaczenie. .. uprawnia do pewnych dzia³añ zwi±zanych z Ziemi±, otwiera mo¿liwo¶ci , jest równie¿ gwarancj± osobistej nietykalno¶ci.
« Ostatnia zmiana: Kwiecie 04, 2018, 21:35:30 wysane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

homofriends poradniki pomorska sith darzlubie