Strony: [1]

NAROD I NARODOWO¦Æ..........

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
NAROD I NARODOWO¦Æ..........
« : Marzec 29, 2015, 11:51:05 »

Pojêcie narodu i narodowo¶ci w historii

1.                  Zasada samostanowienia narodu

Obecno¶æ zasady samostanowienia datuje siê od po³owy XX stulecia, prawo to okre¶la mo¿liwo¶æ narodów do stworzenia w³asnego pañstwa, secesji od istniej±cego ju¿ organizmu politycznego, umo¿liwia równie¿ po³±czenie siê z istniej±cym ju¿ pañstwem. Oznacza to , ¿e prawo do korzystania z wolno¶ci przez zbiorowo¶ci powinno byæ uwa¿ane za niezbywalne uprawnienie spo³eczeñstw , które mog± ustanowiæ i zmieniæ formy rz±dzenia nimi. Efektem tego by³y niepodleg³o¶ciowe d±¿enia wielu ludów i narodów do uzyskania w³asnej pañstwowo¶ci. Droga do prawnego usankcjonowania tej zasady wiod³a jednak przez bardzo trudne i krwawe wydarzenia. Deklaracja Niepodleg³o¶ci Stanów Zjednoczonych z 1776r i Deklaracja Praw Cz³owieka i Obywatela Rewolucji Francuskiej z 1789r, a nastêpnie ju¿ jurystyczne konstytucje : amerykañska z 1789r i francuska z 1793r torowa³y drogê do wprowadzenia tej zasady w ¿ycie. [1]Kongres Wiedeñski wprowadzi³ prymat legalizmu do polityki i stosunków miêdzynarodowych, jednak ju¿ ruchy narodowe po³owy XIX wieku przynios³y o¿ywienie d±¿eñ niepodleg³o¶ciowych w Europie. W³a¶nie pod wp³ywem tych wydarzeñ w³oski profesor prawa miêdzynarodowego Pasquale Mancini jako pierwszy sprecyzowa³ zasadê narodowo¶ci. Widzia³ on istotê prawa w ogóle w uprawnieniu wolno¶ci jednostki jak i zbiorowo¶ci, które to uprawnienia dla narodu przejawiaæ siê mia³o w prawie do wyboru ustroju wewnêtrznego oraz w prawie do niezale¿no¶ci w ¶rodowisku miêdzynarodowym, czyli do utworzenia w³asnego niezale¿nego pañstwa. Praktyka jednak bardzo d³ugo nie odpowiada³a tym idealistycznym za³o¿eniom. Samostanowienie jako dyrektywa porz±dku miêdzynarodowego zaczêto dostrzegaæ i stosowaæ dopiero w koñcowych latach pierwszej wojny ¶wiatowej. Wtedy wykrystalizowa³y siê dwa stanowiska w tej sprawie jako pierwszy problem ten zosta³ poruszony przez rosyjskich komunistów, lider bolszewików Lenin zdecydowa³ siê wykorzystaæ ten postulat jako kartê przetargow± w wy¶cigu po w³adzê , jego koncepcja samostanowienia o sobie narodów by³a jak na tamte czasy radykalna, jednak nie zosta³a ona przyjêta przez spo³eczno¶æ miêdzynarodow±. W roku 1918 swoj± wersjê zasady samostanowienia sformu³owa³ dwudziesty osmy prezydent USA W. Wilson , formu³a wilsonowska zosta³a zaakceptowana i czê¶ciowo zrealizowana , na podstawie za³o¿eñ tej doktryny niektóre pañstwa odzyska³y suwerenno¶æ.  Koncepcja ta nie zosta³a jednak wpisana do innego wa¿nego dokumentu – traktatu wersalskiego.

1.1Czym jest Naród?


W dzisiejszych czasach uwa¿amy , ¿e pañstwo , jest czym¶ zupe³nie oczywistym i  bez problemu potrafimy zdefiniowaæ atrybuty instytucji pañstwowych, zupe³nie inaczej za¶ sytuacja ta odnosi siê do tematyki narodu i narodowo¶ci. Do dnia dzisiejszego nauka nie poda³a sprecyzowanej definicji tego tworu.  Zazwyczaj podaje siê kilka wyznaczników , które okre¶laj± spo³eczno¶æ uwa¿aj±c± siê za naród. Znakomity brytyjski socjolog Ernest Gellner uwa¿a³ , ¿e identyfikowaæ siê z narodem mo¿na przez kulturê, gdy¿ stanowi ona fundament poczucia odrêbno¶ci jednostki i grupy wobec innych jednostek i grup pos³uguj±cych siê odmiennymi warto¶ciami i ideami . Wed³ug Gellnera :
 „ Dwie osoby nale¿± do tego samego narodu, je¿eli- i tylko je¿eli – uczestnicz± w tej samej kulturze, przez któr± rozumieæ bêdziemy system idei, znaków, skojarzeñ, sposobów zachowania siê i porozumienia siê.”[2]
Obok kulturowego definiowania narodu jako wspólnoty losu badacz ten wyró¿ni³ równie¿ woluntarystyczne rozumienie tego terminu:
„ Dwie osoby nale¿± do tego samego narodu je¿eli- i tylko je¿eli uwa¿aj± , ¿e nale¿± do tego samego narodu. Inaczej mówi±c, narody s± dzie³em cz³owieka, wytworem jego prze¶wiadczeñ, lojalno¶ci i solidarno¶ci. Zbiór osób ( na przyk³ad mieszkaj±cych na danym  terenie lub mówi±cych danym jêzykiem) staje siê narodem wtedy i tylko wtedy, gdy s± one stanowczo przekonane , i¿ z tytu³u wspó³przynale¿no¶ci do owego zbioru maj± wobec siebie pewne obowi±zki i prawa.  Tym co czyni z nich naród, jest wzajemne uznanie siê za rodaków, a nie jakakolwiek inna wspólna cecha, która przys³uguje wy³±cznie im i odró¿nia ich od reszty ludzi.”[3]
Definicje zaproponowane przez brytyjskiego badacza podkre¶laj± rolê jednostki w kszta³towaniu siê pojêcia narodu, jednak nie uwzglêdniaj± one innych czynników o równie istotnym znaczeniu. Bardzo wa¿nym czynnikiem spajaj±cym ludy mówi±ce ró¿nymi jêzykami jest pañstwo.

W ¶wiecie iberyjskim termin naҫӑo odnosi siê do wspólnoty obywateli danego pañstwa , podleg³ych temu samemu ustrojowi lub systemowi rz±dów i posiadaj±cych wspólnotê interesów; zbiorowo¶æ mieszkañców danego terytorium o wspólnych tradycjach, d±¿eniach i interesach, podlegaj±cych w³adzy centralnej, która bierze na siebie zadanie zachowania jedno¶ci grupy- narodu. [4] Tego typu pojmowanie nardu jako wspólnoty politycznej charakterystyczne jest dla nauki zachodnioeuropejskiej, gdy¿ na terenie tych pañstw to w³a¶nie podani a potem obywatele stali siê cz³onkami jednego organizmu jakim jest naród. Analiza filologiczna tego terminu potwierdza tê teoriê , pierwsze znaczenie s³owa  „nación”  odnosi³o siê do narodzin lub miejsca pochodzenia. Pochodzenie i rodowód by³y wiêc przypisane pewnej zbiorowo¶ci, potem za¶ w trakcie przemian politycznych( Rewolucja Francuska) i spo³ecznych( industralizacja) termin ten nijako pokry³ siê z granicami pañstwa w obrêbie których wspólnota obywateli- mieszkañców sta³a siê narodem. W kategoriach bardziej emocjonalnych definiowali to pojêcie badacze i publicy¶ci z terenów Europy Wschodniej , Roman Dmowski – przywódca Narodowej Demokracji w 1888r. opublikowa³a w³asn± koncepcjê narodu, wed³ug tego polityka naród to: „ niezale¿ny od woli jednostki zwi±zek(…) sprawiaj±cy, ¿e jednostka zro¶niêta przez pokolenia ze swym narodem w pewnej szerokiej sferze czynów nie ma wolnej woli, ale musi byæ pos³uszn± woli zbiorowej narodu, wszystkich jego pokoleñ wyra¿aj±cej siê w odziedziczonych instynktach. Instynkty te silniejsze nad wszelkie rozumowanie i panuj±ce czêstokroæ nad osobistym instynktem samozachowawczym , gdy  nie s± znieprawione lub wyrwane z korzeniami, zmuszaj± cz³owieka do dzia³ania nie tylko wbrew dekalogowi, ale  wbrew sobie samemu, do oddania ¿ycia, do po¶wiêcenia dro¿szych od niego rzeczy, gdy idzie o dobro narodowej ca³o¶ci.”[5]
Naród dla Dmowskiego by³ wspólnot± psychiczn± – ¿yw± istot± odznaczaj±c± siê indywidualnym charakterem, zasadami funkcjonowania i idea³ami z którymi identyfikowali siê cz³onkowie wspólnoty narodowej. ¯ycie narodu ujmowane by³o w sposób dynamiczny na wzór rozwoju organizmu, jego wzrostu , rozwoju i obumierania, naturalizm ten pozwala³ równie¿ oddzieliæ naród od pañstwa. Wspólnota psychiczna i historyczna jak± by³ i jest naród wed³ug Dmowskiego mog³a dziêki tym czynnikom egzystowaæ bez pañstwa jako formu³y swej osobowo¶ci.

Pojêcie narodu definiowano na sposób historyczny , przyjaciel Dmowskiego Joachim Bartoszewicz w Podrêcznym S³owniku Politycznym wskazywa³ : „ Naród jest to zwi±zek natury politycznej , który siê ustala w pewnym zespole ludzi przez wykonywanie w ci±gu d³u¿szego czasu wspólnej czynnej roli historycznej. Poniewa¿ taka rola historyczna mo¿e byæ urzeczywistniona jedynie przy istnieniu organizacji pañstwowej, przeto niepodleg³o¶æ pañstwowa jest warunkiem tworzenia siê narodu.”[6] Podobny pogl±d wyrazi³ w tej kwestii Roman Rybarski równie¿ on by³ zwi±zany z ¶rodowiskami endeckimi , stwierdzi³ on , ¿e naród to : „  trwa³a wspólno¶æ  wiêkszej masy ludzi , wytworzona przez d³u¿sze trwanie na danym terytorium, wspólno¶æ, która na gruncie tych lub innych jednocz±cych pierwiastków np. rasy , jêzyka, religii, tradycji, obyczaju, ustroju politycznego, gospodarstwa itd. przejawia siê w poczuciu odrêbno¶ci od innych podobnych skupieñ i w celowym rozwijaniu w³asnego skupienia.”[7]  W teoriach teoretyków endeckich mo¿na wiêc ju¿ doszukiwaæ siê w pewnym sensie klasycznych wyznaczników charakteryzuj±cych pañstwo narodowe. To¿samo¶æ etniczna , wspólny jêzyk , religia, terytorium i wspólna pamiêæ historyczna to w³a¶nie podstawowe elementy ¿ywo dyskutowanej ju¿ w XIX w. koncepcji pañstwa narodowego. Koncepcja ta zrewolucjonizowa³a stary kontynent i przyczyni³a siê do ogromnych zmian politycznych na mapie ¶wiata , dziêki temu terminowi pojawi³o siê wiele nowych narodów które wcze¶niej nie istnia³y wcale, te za¶ które posiada³y w³asn± to¿samo¶æ kulturow± i etniczn± d±¿y³y do odzyskania pañstwowej suwerenno¶ci. Ideologie narodów które nie posiada³y w³asnego pañstwa bardzo czêsto w³±cza³y do swojej propagandy narodowowyzwoleñczej prawo do posiadania w³asnego niepodleg³ego organizmu pañstwowego , tendencje takie widoczne by³y ju¿ w XIX stuleciu , ale i dzi¶ odgrywaj± bardzo istotn± rolê .  Dziewiêtnastowieczna teoria pañstwa narodowego sta³a siê ¼ród³em zasady samostanowienia o sobie ka¿dego etnosu uwa¿aj±cego siê za naród. Nie przypadkowo wiêc liderzy Narodowej Demokracji tak mocno podkre¶lali konieczno¶æ odzyskania niepodleg³o¶ci, naród mia³ siê „stopiæ” z pañstwem bo tylko w pañstwie mo¿liwy jest prawdziwy i zdrowy rozwój narodu.




1.2 Koncepcja pañstwa narodowego jako ¼ród³o zasady samostanowienia.


Podstawowe znaczenie s³owa „ naród” kojarzone jest politycznie z instytucj± pañstwa, w literaturze przedmiotu by³o jednak wielokrotnie w ró¿ny sposób interpretowane. Za przyk³adem rewolucji amerykañskiej i francuskiej uto¿sami³o ono „lud” i pañstwo, czego znamiennym przyk³adem s± zwroty retoryczne takie jak: „ pañstwo narodowe”, „ Narody Zjednoczone”, czy te¿ retoryka stosowana przez prezydentów USA pod koniec dwudziestego wieku.  W dyskursie politycznym u pocz±tków Stanów Zjednoczonych dominowa³y okre¶lenia  „lud”, „unia”, „ konfederacja” , „ nasz wspólny kraj”, „ dobrobyt publiczny” czy  „wspólnota”, czego wynika³a chêæ unikniêcia centralizacyjnych i unifikacyjnych implikacji zwi±zanych z terminem „ naród” wobec praw skonfederowanych stanów. Dyskurs polityczny jednak nie przeszkodzi³ temu by w fundamentalnym tek¶cie politycznym- konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki termin naród pojawi³ siê ju¿ w preambule. USA nie by³y i dzi¶ równie¿ nie s± pañstwem jednolitym etnicznie, jednak to w³a¶nie przyk³ad rewolucjonistów amerykañskich by³ impulsem , który sprawi³ , ¿e u¶pione dot±d narody europejskie zaczê³y domagaæ siê swych praw; niepodleg³ego pañstwa i samodzielnych rz±dów w obrêbie w³asnych narodowych granic. Na sztandarach rewolucji francuskiej wypisano ogólnoludzkie i humanistyczne idea³y wolno¶ci, równo¶ci i braterstwa, lud francuski burz±c mury Bastylii jednocze¶nie otworzy³ przed sob± drzwi nowej ery – demokracji. Symboliczne zniszczenie twierdzy oznacza³o te¿ upadek starego systemu opartego na w³adzy królewskiej i supremacji Ko¶cio³a Katolickiego, od tego momentu lud chcia³ ju¿ sam uzna³ siê za suwerena , odpowiedzialnego za swe losy. Nowa Francja sta³a siê krajem ju¿ nie poddanych lecz obywateli , a jêzyk francuski by³ odt±d oficjalnym jêzykiem pañstwa. Rola jêzyka zyska³a szczególne znaczenie w czasie rz±dów jakobinów, cz³owiek nie pos³uguj±cy siê tym ¶rodkiem komunikacji by³a od razu kwalifikowany jako osoba podejrzana. W raporcie na temat jêzyków przedstawionym Komisji Bezpieczeñstwa Publicznego jeden z jakobinów – Barѐre tak pisa³:
 „ Kto z mieszkañców departamentów Górnego Renu i Dolnego Renu przy³±czy siê do zdrajców, by przyzywaæ Prusaków i Austriaków na nasze zaatakowane granice?. To mieszkaniec wsi , który mówi i tym samym jêzykiem, co nasi wrogowie i który konsekwentnie uwa¿a siê za ich brata i rodaka bardziej ni¿ rodaka i brata Francuzów, mówi±cych doñ w innym jêzyku i maj±cych odmienne zwyczaje.”[8] Autor raportu jako potencjalnych wrogów wymienia³ tu ch³opów z Alzacji, nacisk na jedno¶æ jêzykow±  od czasów rewolucji jest rzeczywi¶cie wyra¼ny , a w tamtym okresie by³ szczególnie silny. Przyswojenie sobie jêzyka stanowi³o wtedy jeden z warunków uzyskania pe³nego obywatelstwa francuskiego( i tym samym narodowo¶ci). Rolê jêzyka podkre¶lali równie¿ i politycy oraz naukowcy niemieccy, jeden z badaczy tego zagadnienia Richard Bӧckh ju¿ w XIX wieku w swych publikacjach przekonywa³ , ¿e to w³a¶nie jêzyk jest g³ównym kryterium odrêbno¶ci narodowej. Koncepcja ta bardzo pasowa³a do ideologii nacjonalizmu niemieckiego, w tym czasie Niemcy nie by³y pañstwem unitarnym lecz raczej w ten sposób okre¶lano region geograficzny w tej czê¶ci Europy.  Richard Bӧckh postanowi³ kieruj±c siê kryterium jêzykowym uznaæ , ¿e ¯ydzi aszkenazyjscy s± równie¿ Niemcami, gdy¿ jidysz jest bezsprzecznie dialektem jêzyka niemieckiego. Konkluzji tej nie uznawali i nie rozumieli francuscy rewolucjoni¶ci dla nich ¿ydzi mieszkaj±cy w granicach pañstwa tak sefardyjscy jak i aszkenazyjscy mogli zostaæ obywatelami Republiki pod warunkiem , ¿e zaakceptuj± nowe prawo i naucz± siê pos³ugiwaæ jêzykiem urzêdowym. Od obalenia monarchii pañstwa i rz±dy musia³y te¿ liczyæ siê o wiele bardziej ze swoimi obywatelami, gdy¿ lud teraz nie musia³ czciæ w³adców jak bogów na ziemi i nie zawsze zgadza³ siê z kierunkiem planowanych reform. Kiedy w 1825 r. Karol X Burbon przywróci³ dawn± koronacjê w Remis , a tak¿e wraz z ni± ceremonia³ uzdrawiania, zaledwie 120 osób pojawi³o siê aby dotyk pomazañca bo¿ego uleczy³ ich z dolegliwo¶ci i chorób. Proces demokratyzacji uczyni³ ju¿ w tym czasie tak widoczne postêpy , ¿e legitymizacja rz±dów opartych na starych zasadach by³a ju¿ problemem. Z punktu widzenia najwa¿niejszych graczy na arenie miêdzynarodowej problem narodowo¶ci sta³ siê kwesti± pal±c± wówczas gdy na mapach pojawi³y siê dwa nowe mocarstwa które opiera³y swe istnienie w³a¶nie na zasadzie narodowej. Niemcy i W³ochy przez  wiele stuleci by³y w zasadzie tylko oznaczeniem geograficznym a nie narodowym, sytuacja zaczê³a siê zmieniaæ wraz z przemianami w gospodarce i ideologii, które sprawi³y , ¿e  Niemcy jako naród chcia³y stanowiæ o swym losie samodzielnie , ale by to urzeczywistniæ potrzebowa³y pañstwa jako instrumentu do realizacji swych politycznych interesów. Podobna historia mia³a miejsce na pó³wyspie Apeniñskim , gdzie istnia³o wiele ma³ych pañstw o ró¿nych ustrojach spo³ecznych i politycznych, równie¿ i tutaj dosz³o do zjednoczenia politycznego w ramach pañstwa narodowego.
Austro- Wêgry po kompromisie z 1867r. w³a¶ciwie równie¿ zaczê³y coraz bardziej wykazywaæ symptomy os³abienia przez ferment wywo³any tendencjami separatystycznymi. Odrêbno¶ci pañstwowej domaga³y siê równie¿ i inne narody wchodz±ce w sk³ad monarchii Habsburgów, spo³eczeñstwami narodowymi chcia³y byæ te¿ ludy które by³y czê¶ci± Imperium Osmañskiego, Grecy, Serbowie, Rumuni i Bu³garzy wyra¼nie d±¿yli do stworzenia swych narodowych siedzib , gdzie mogliby samodzielnie rozstrzygaæ o swych sprawach. Polacy za¶ wywo³ali dwa powstania przeciw Rosji d±¿±c do restytu³owania swej pañstwowo¶ci. Przyk³ad Francji, W³och i Niemiec dla tych ujarzmionych narodów by³ bardzo atrakcyjny, elity przywódcze rozumia³y , ¿e w³asne pañstwo jest doskona³ym instrumentem do realizacji w³asnych potrzeb i interesów.
Poniewa¿ jednak liczba pañstw narodowych na pocz±tku XIX wieku by³a niewielka intelektuali¶ci i politycy starali siê wypracowaæ model dziêki któremu mo¿na by by³o klasyfikowaæ spo³eczeñstwa i narodowo¶ci , które da³oby siê uznaæ za narody. John Stuart Mill uzna³ , ¿e ustanowienie pañstwa narodowego musi byæ wykonalne, tzn , ¿e dany lud lub spo³eczno¶æ musi mieæ potencja³ do stworzenia struktur administracyjnych, wojska i innych instytucji koniecznych do funkcjonowania koniecznych do podtrzymania funkcjonowania odrêbnego bytu politycznego. Drugim kryterium by³o d±¿enie samej grupy narodowej do urzeczywistnienia tego celu. Narody chc±c dysponowaæ niepodleg³ym pañstwem musia³y to udowodniæ poprzez wyra¼ne dzia³ania polityczne. Dopiero na podstawie tych dwóch przes³anek mo¿na by³o stwierdziæ , ¿e dany naród jest „ godzien” uzyskaæ w³asne pañstwo. Dla tego liberalnego ekonomisty , ale równie¿ i dla jego kolegów naród musia³ byæ wystarczaj±co liczebny by tworzyæ odrêbny byt polityczny , podobnie tê kwestiê ujmowano w postaci definicji naukowej. Fridrich List stwierdzi³ ¿e:”  du¿a populacja i obszerne terytorium obdarzone ró¿norodnymi zasobami narodowymi to w zasadnicze kryteria normalnej narodowo¶ci(…) Naród o populacji ograniczonej liczebnie i o zbyt ma³ym terytorium, zw³aszcza naród o odrêbnym jêzyku, mo¿e posiadaæ jedynie u³omn±  literaturê i u³omne instytucje upowszechniania sztuki i nauki. Ma³e pañstwo nie bêdzie nigdy w stanie rozwin±æ na swym terytorium ró¿nych ga³êzi produkcji.”[9]  Ekonomi¶ci ci uwa¿ali , ¿e tylko wielkie narody maj± prawo do posiadania w³asnych pañstw , gdy¿ s± ekonomicznie wydolne, niemniej jednak kryterium to sta³o siê wa¿nym elementem wokó³ którego budowano zasady przyznawania niepodleg³o¶ci.
 Powstanie pañstw narodowych wyznaczy³o pewien trend w Europie , ma³e narody na wschodzie kontynentu i na po³udniu zaczê³y domagaæ siê uznania swoich praw do samostanowienia o swym losie. Próby analizy podejmowane przez elity polityczne i ¶rodowiska akademickie nie da³y wystarczaj±cych rezultatów, a problem samostanowienia narodów wci±¿ narasta³, w rezultacie wiêc dochodzi³o bardzo czêsto do lokalnych konfliktów zbrojnych w³a¶nie na tle narodowym, wiele m³odych narodowo¶ci nie mog³o bowiem po prostu zaakceptowaæ faktu , ¿e ich s±siedzi posiadaj± w³asne pañstwa, a oni sami nie. Pañstwa narodowe jako twory polityczne w tamtym czasie by³y zupe³nie czym¶ nowym, rozpad starych struktur politycznych opartych na wiêzach dynastycznych doprowadzi³ do implozji narodów i pañstw narodowych. Proces kszta³towania siê nowej mapy ¶wiata rozpocz±³ siê jeszcze w wieku XIX i w³a¶ciwie trwa do dnia dzisiejszego, nowe narody domagaj±ce siê  uznania swych praw politycznych dzi¶ powo³uj± siê na prawo do samostanowienia, jednak zasady funkcjonowania tego prawa zosta³y wypracowane poprzez praktykê  historyczn± i do¶wiadczenia. G³ówne znaczenie odegra³o tu powstanie pierwszych jednostek politycznych zorganizowanych na nowych narodowych zasadach, przyk³ad ten sta³ siê ¼ród³em ustanowienia nowych mechanizmów prawnych i politycznych, g³ownie chodzi tu o zasadê samostanowienia. Za g³ówne przes³anki konieczne do powstania nowego pañstwa uznano jêzyk, liczebno¶æ populacji i chêæ do utworzenia nowego organizmu politycznego, procesy polityczne uruchomione przez rewolucjê mieszczañskie i narodowe w XIX stuleciu nadal s± si³± napêdow± przemian spo³eczno- politycznych.[10]  


CD....

http://wojcikdaniel.blogspot.com/
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2015, 11:54:26 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: NAROD I NARODOWO¦Æ..........
« Odpowiedz #1 : Marzec 29, 2015, 11:57:58 »







1.2.1    Absolutyzm o¶wiecony – reformy w duchu o¶wieceniowym i jego paradoksalne konsekwencje

          
Zanim powsta³y pierwsze pañstwa narodowe w XIX w, stulecie wcze¶niej mia³y miejsce wydarzenia które przygotowa³y powstanie nowych form politycznych i ekonomicznych , filozofia o¶wiecenia w znacz±cy sposób przyczyni³a siê do ukszta³towania siê nowej wizji pañstwa , cz³owieka i roli w³adzy w spo³eczeñstwie. Dla koronowanych g³ów szczególnie interesuj±ca by³a forma w³adzy opieraj±ca siê na o¶wieceniowych idea³ach , jednocze¶nie jednak gwarantuj±c± a nawet rozszerzaj±c± dotychczasowe proregatywy w³adcy.    Takim modelem idealnym w tamtym czasie by³ absolutyzm o¶wiecony, najczê¶ciej wi±¿e siê tê formê rz±dów z pañstwem Fryderyka II  lub Rosj± Katarzyny Wielkiej.  Jednak to Fryderyk II by³ pierwszym i najwybitniejszym przedstawicielem o¶wieconego w³adcy na tronie. G³ównymi elementami o¶wieconego absolutyzmu by³y:
- racjonalizacja i laicyzacja teorii pañstwa, odrzucone zosta³y uzasadnienia transcendentne  i teokratyczne; pañstwo od tego czasu jest tworem ¶wieckim o wy³±cznie lub g³ównie doczesnych cechach, celach racjonalnych i utylitarnych.
- w³adca nie jest ju¿ przedstawicielem Boga na ziemi , lecz moc swej w³adzy czerpie z konstrukcji umowy spo³ecznej
- W³adca wed³ug Fryderyka II przejmowa³ pe³niê w³adzy nad spo³eczeñstwem za jego rzekom± zgod±, jednak¿e w³adza raz ju¿ przejêta , nie podlega³a ju¿ zwrotowi ani ¿adnej kontroli, ¿adnym formalnym ograniczeniom; podanym nie przys³ugiwa³y ¿adne prawa ¿±dania od w³adcy wyliczenia siê ze swego rz±dzenia. W ten sposób w³adca by³ co prawda pierwszym s³ug± pañstwa(Staatsdiener) , nie podlegaj±c jednak ¿adnym ograniczeniom.[11]  Â¬ród³em teoretycznym tej ideologii by³a XVII wieczna teoria prawa natury.

Wzorem by³a tu teoria Hobbesa który opowiada³ siê za siln± w³adz± pañstwow±, wp³yw na kszta³towanie siê tej doktryny mia³y równie¿ pewne elementy spinozizmu , a tak¿e pewne elementy tradycji protestanckiej. Christian Wolff po³±czy³ wszystkie te elementy w spójn± ca³o¶æ tworz±c tzw. prusk± szko³ê polityki i prawa w XVIII w i z któr± nale¿y wi±zaæ Fryderyka II.[12] Szko³a Wolffa bardzo mocno podkre¶la³a ¶cis³y zwi±zek nauki o prawach z obowi±zkami w³adcy, co prowadzi³o do formu³y umowy spo³ecznej jako podstawy w³adzy monarchy, jednak¿e w³adca tak czy owak, mia³ pozostaæ nad ludem, monarcha móg³ byæ o¶wieconym i m±drym despot± , ale nie mo¿na by³o go obaliæ. Dla Fryderyka II osobiste rz±dy w³adcy by³y jego moralnym obowi±zkiem , król nie bêd±c praktycznie kontrolowanym przez ¿adne si³y zewnêtrzne , wed³ug Fryderyka Wielkiego jak i filozofów by³ jednak ograniczony samym faktem natury swej w³adzy , poniewa¿ jego powinno¶ci± by³o realizowanie interesów pañstwa, to za¶ stanowi³o racjê bytu i przyczynê zawarcia kontraktu spo³ecznego, w którym ogó³ zrzek³ siê swych praw na rzecz jednostki – w³adcy. W³adca winien d±¿yæ do uszczê¶liwienia swych poddanych poprzez m±dre rz±dy i sta³e reparowanie (reformowanie) instytucji pañstwowych. Konsekwencj± przyjêcia tych za³o¿eñ by³o u¿ywanie przez Fryderyka II obok tytu³u w³adcy Prus tak¿e formu³y Rex Borussorum – król Prusaków.[13]
 Nowa ideologia polityczna przyczyni³a siê do zwiêkszenia tempa reform w wielu ga³êziach gospodarki i polityki. Na pocz±tku swych rz±dów Fryderyk Wielki postanowi³ zreformowaæ funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwo¶ci , król pruski uwa¿a³ zgodnie z idea³ami o¶wiecenia nale¿y d±¿yæ do humanitaryzacji prawa karnego. 3 czerwca 1740r Fryderyk podj±³ decyzjê o zniesieniu tortur jako ¶rodka dowodowego w procesie. Utylitaryzm i racjonalno¶æ okre¶la³y politykê kryminaln± prowadzon± przez króla pruskiego, ³agodzenie wyroków za przestêpstwa kryminalne  i u³askawienia znacznie zmieni³y oblicze pruskiej procedury karnej. Likwidacja w praktyce s±dowej szczególnie rzucaj±cych siê w oczy okrutnych b±d¼ absurdalnych urz±dzeñ feudalnego prawa karnego by³a ogromnym krokiem na przód , podobnie jak fakt , ¿e nowe przepisy uwzglêdnia³y proporcjonalno¶æ czynu w stosunku do kary , oraz k³adziono nacisk na element odstraszania , ale równie¿ kara mia³a byæ ¶rodkiem prewencji maj±c± na celu resocjalizacjê osoby skazanej.
Jednolity system prawa stanowionego by³ jednym z charakterystycznych elementów wdro¿onych przez Fryderyka II, skodyfikowano wtedy czê¶ciowo prawo osobowe i rzeczowe ( Corpus iuris Fridericiani) po ¶mierci Fryderyka Wielkiego wszed³ w ¿ycie Allgemeines Landrecht für die preussischen Staaten , kodeks ten zawiera³ wiêkszo¶æ postulatów w³adcy w zakresie reformy prawa cywilnego. Du¿e znaczenie dla dzia³alno¶ci ustawodawczej monarchy mia³o powo³anie w 1781r. komisji legislacyjnej( Gesetzkommision), która mia³a opracowaæ projekty aktów prawnych , celem tej komisji by³o stworzenie mo¿liwie niezale¿nego od w³adzy administracyjnej korpusu s±dów publicznych. W swych konsekwencjach prowadziæ to mia³o do znanej w XIX wieku konstrukcji pañstwa prawa( Rechtsstaat). Reformy administracyjne i s±downicze znacznie przybli¿y³y pañstwo Fryderyka Wielkiego do tego idea³u , spowodowa³o to te¿ , ¿e ¶wiadomo¶æ podanych zaczê³a siê podnosiæ mo¿liwo¶æ dochodzenia swoich praw równie¿ narodowych przed s±dami powszechnymi równie¿ mia³o niebagatelne znaczenie. W³adca z pomazañca bo¿ego sta³ siê pierwszym s³ug± pañstwa, odrzucenie blichtru , zbêdnych formu³ pozbawionych tre¶ci , racjonalizm , rzeczowo¶æ to zasadnicze elementy absolutyzmu o¶wieconego. Fryderyk Wielki od wszystkich swych podanych wymaga³ takiego samego zaanga¿owania od urzêdnika, pastora czy ch³opa w pracy dla pañstwa. Upadek starej teokratycznej ideologii na której dot±d opierano funkcjonowanie pañstwa, sprawi³o , ¿e w t± polityczn± pró¿niê wesz³a nowa narodowa idea. O¶wiecenie w istocie by³o fundamentem na którym zaczê³y siê formowaæ nowe struktury spo³eczne i polityczne zwane narodami. Absolutyzm o¶wiecony ze swoim humanitaryzmem i humanizmem znacznie przyczyni³ siê do przy¶pieszenia tego procesu. Fryderyk II jako pierwszy w³adca wprowadzi³ przymus szkolny , powszechna edukacja na podstawowym poziomie równie¿ odegra³a udzia³ w narodzinach nacjonalizmu.[14] Narodziny nacjonalizmu i nowoczesnych narodów wi±¿e siê jednak z rewolucj± francusk± , przewrót polityczny zapocz±tkowa³ równie¿ przemiany w ¶wiadomo¶ciowe w¶ród zwyk³ych ludzi , poczucie odrêbno¶ci od innych ludów jest w³a¶nie dziedzictwem rewolucji francuskiej.





1.2.2    Dorobek Rewolucji Francuskiej
          
Rewolucyjna Francja otworzy³a nowy rozdzia³a w dziejach ludzko¶ci, obalono nie tylko struktury starej monarchii, ale tak¿e rozpoczêto budowê zupe³nie nowego spo³eczeñstwa opartego nie na lojalno¶ci wobec korony lecz na jedno¶ci wszystkich obywateli Republiki. W czasach monarchii partykularyzmy lokalne by³y bardzo silne przejawia³o siê to w do¶æ poka¼niej liczbie dialektów , wielu francuzów czu³o siê wtedy raczej  Gaskoñczykami, Burgundami, Pikardami , ale nie by³o poczucia narodowej jedno¶ci takiej jak± stworzy³a rewolucja. Dla króla podzia³y te by³y jednak w pewnym sensie wygodne , czyni³y bowiem z g³owy pañstwa arbitra miêdzy interesami i aspiracjami przedstawicieli poszczególnych prowincji. Konserwaty¶ci , przedstawiciele stanów uprzywilejowanych równie¿ korzystali na rozbiciu jêzykowym i kulturowym pañstwa. Stan ten trwa³ do 4 sierpnia 1789r na tym historycznym posiedzeniu oprócz wielu ofiar na o³tarzu równo¶ci i jedno¶ci narodowej z³o¿ono przywileje miast i prowincji , zasypuj±c w ten sposób lokalne partykularyzmy. Przyjêto wtedy zasadê , ¿e historia i geografia nie mog± dyktowaæ warunków polityce. Tworz±c departamenty niezbyt wielkie i mniej wiêcej równe jednostki administracyjne zapewniono triumf w³adzy zbli¿onej do obywatela i sukces egalitaryzmu.[15] Powszechne i równe dla wszystkich mia³o byæ równie¿ szkolnictwo, za pomoc± edukacji starano siê wprowadziæ nie tylko jednolity model nauczania , ale równie¿ chciano osi±gn±æ bardzo istotny cel polityczny- unifikacjê jêzyka. Likwidacja prowincji i wprowadzenie departamentów nie zlikwidowa³o odrêbno¶ci jêzyków lokalnych, szko³a mia³a zlikwidowaæ ten problem. Najpierw w 1793 r wydano dekret przyznaj±cy jêzykowi francuskiemu monopol w nauczaniu, konstytucja za¶ przyznawa³a obywatelstwo tylko tym osobom które potrafi³y wykazaæ siê umiejêtno¶ci± czytania i pisania. Unifikacjê jêzyka przeprowadzano równie¿ poprzez powszechny pobór do wojska, rozkazy by³y wydawane w jêzyku urzêdowym, w ten sposób równie¿ starano siê urzeczywistniæ plan likwidacji partykularyzmów jêzykowych. Starania w³adz rewolucyjnych posz³y te¿ i w innych kierunkach, równie istotne jak stworzenie jednolitego narodu i jêzyka urzêdowego by³y tak¿e reformy i postanowienia w innych dziedzinach polityki i gospodarki.
Jednym z „pomników” rewolucji francuskiej jest z ca³± pewno¶ci± Deklaracja Praw Cz³owieka i Obywatela , dokument ten mia³ przynie¶æ trwa³e pojednanie tego co ludzkie  i tego co obywatelskie, mia³a zharmonizowaæ prawa naturalne i prawa pozytywne uczyniæ cz³owieka równym wobec praw i obowi±zków. Cz³owiek zgodnie z postulatami Jana Jakuba Rousseau mia³ sobie na powrót nijako przypomnieæ o warto¶ci swej godno¶ci. Historia i cywilizacja wyrwa³y cz³owieka z stanu pierwotnej szczê¶liwo¶ci i odebra³y mu godno¶æ, rewolucja francuska i Deklaracja Praw na powrót  mia³y przywróciæ ten stan powszechnej szczê¶liwo¶ci[16].  Paragraf drugi wspomnianej Deklaracji odwo³uje siê w³a¶nie do filozofii o¶wiecenia wed³ug prawodawców- rewolucjonistów prawdziwym cz³owiekiem mo¿e byæ tylko obywatel. W³adza pañstwowa za¶ prawowicie mo¿e opieraæ siê tylko na narodzie , wolni ludzie- obywatele maj± wy³±czne prawo decydowaæ o tym jak ta w³adza bêdzie wygl±daæ. Zale¿no¶æ ta zosta³a podkre¶lona w artykule trzecim Deklaracji Praw który mówi: „ ¬ród³o wszelkiej w³adzy zasadniczo tkwi w narodzie. ¯adne cia³o, ¿adna jednostka nie mo¿e sprawowaæ w³adzy, która by wyra¼nie od narodu nie pochodzi³a.”[17] Naród jako byt suwerenny zak³ada³ powi±zanie miêdzy pojedynczym cz³onkiem narodowej spo³eczno¶ci a suwerenn± ca³o¶ci±. Od tego czasu taka koncepcja bezpo¶redniego cz³onkostwa w narodzie szybko siê rozpowszechni³a wykraczaj±c daleko poza granice Republiki. Deklaracja Praw by³a te¿ pocz±tkiem i fundamentem nowej legislacji konstytucyjnej i zwyk³ej. Ustawa Zasadnicza mia³a byæ kamieniem wêgielnym nowego spo³eczeñstwa; okre¶laæ normy postêpowania, obowi±zki obywatelskie a tak¿e prawa wynikaj±ce z tej¿e ustawy nadrzêdnej nad wszystkimi  innymi prawami. Droga jak± wyznaczy³a rewolucyjna Francja okaza³a siê na tyle atrakcyjna ¿e podobne przekszta³cenia ustrojów i spo³eczeñstw dokonywa³y siê równie¿ w wielu innych krajach europejskich i nie tylko. Dorobek ideowy i normatywny rewolucji by³ dalej transferowany w przysz³o¶æ przez nastêpne pokolenia polityków i ideologów które nawi±zywa³y do idei równo¶ci wolno¶ci i braterstwa, has³a te rewolucja wypisa³a na swych sztandarach.

cd.....


[1] W. Sokolewicz, Prawo narodów do samostanowienia[w:] Prawa cz³owieka – model prawny, Kraków 1991, s. 29-30.
[2] E. Gellner, Narody i nacjonalizm, Warszawa 2001, s. 82-83.
[3] Ibidem.
[4][4][4] Encyclopedia Universal Ilustrada Europeo- Americana, Barcelona 1958-1964, t. 13, s. 581.
[5] Cyt. Za: J. Korna¶, Naród i pañstwo w my¶li politycznej Zwi±zku Ludowo Narodowego, Kraków 1995, s. 53-60.
[6] J. Bartoszewicz, Podrêczny s³ownik polityczny, Warszawa 1922, s. 516.

[8] Cyt .za: M. de Certeau, D. Julia, J. Revel, Une Politique de la langue. La Rѐvolution Franҫaise et les patos Lѐnquệte de l’ Abbѐ Grѐgoire, Pary¿ 1975, s 293.
[9] Oxford English Dictionary, VII, s. 175-176.
[10] R. Bierzanek, J. Symonides, Prawo miêdzynarodowe publiczne, Warszawa 2000, s. 77.
[11] E. Rostworowski, Historia Powszechna Wiek XVIII, Warszawa 2001, s. 468.
[12]  Christian Wolff jako jeden z nielicznych przedstawicieli kultury niemieckiej zyska³ sobie podziw i szacunek Fryderyka II , pruski w³adca ceni³ szczególnie twórców klasycznych , natomiast z pogard± odnosi³ siê do osi±gniêæ tradycji niemieckiej my¶li i sztuki.
[13] S. Salomonowicz, Fryderyk Wielki , Wroc³aw 1996, s. 116.
[14] S. Wo³oszyn, Dzieje wychowania i my¶li pedagogicznej w zarysie, Warszawa 1973, s. 243.
[15] M , ¯ywczyñski, Historia Powszechna 1789-1870, Warszawa 1999 , s. 45.
[16] J.J Rousseau, Umowa Spo³eczna, Kêty 2002, 37.
[17] Deklaracja Praw Cz³owieka i Obywatela, uchwalona 26 sierpnia 1789.
[18] C. Calhoun, Nacjonalizm, Warszawa 2007 s. 69.
[19] S. Kieniewicz, Oblicze ideowe Wiosny Ludów, Warszawa 1948, s 48.
[20]  W starciach straci³o ¿ycie 216 osób, wiele te¿ odnios³o ciê¿kie obra¿enia cia³a.
[21] S. Salmonowicz, Prusy dzieje pañstwa i spo³eczeñstwa, Warszawa 2004, s. 301.
[22] R. Service, Lenin, Warszawa 2003, s. 327.
[23] Józef Pi³sudski w 1920 roku chcia³ obaliæ rz±dy bolszewików i oddaæ j± w rêce eserowców
[24] 15 listopada 1917 r Lenin og³osi³ deklaracjê „ praw narodów Rosji” do samowolnego oderwania siê od by³ego Imperium carskiego.
[25] A. Krzy¿anowski, Raj doczesny komunistów, Dzieje Rosji w XX wieku, Kraków 2008, s. 226.
[26] J. Pajewski, Pierwsza wojna ¶wiatowa 1914- 1918, Warszawa 2004, s 620.
[27] H. Batowski, Miêdzy dwiema wojnami 1919-1939, Warszawa 1999, s 7-8.
[28] Pañstwa zachodnie na czele z USA  uwa¿a³y, ¿e re¿im sowiecki nie utrzyma siê zbyt d³ugo i upadnie , na miejscu bolszewików wed³ug polityków entanty mia³a pojawiæ siê demokratyczna Rosja.

Opublikowano 19th December 2012, autor: Daniel Wójcik
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: NAROD I NARODOWO¦Æ..........
« Odpowiedz #2 : Marzec 29, 2015, 12:00:28 »




1.2.3    Wiosna Ludów


Rewolucja Francuska doprowadzi³a do upadku absolutyzmu i monarchii , jednak¿e w skutek wojen prowadzonych przez Napoleona rewolucyjnych reform nie uda³o siê na sta³e wdro¿yæ do kultury i prawa pañstw podbitych. Dziedzictwo rewolucyjnych idea³ów nie uleg³o ca³kowitemu zapomnieniu, w latach 1848-1849 dosz³o do kolejnych wstrz±sów politycznych i spo³ecznych, wydarzenia zawa¿y³y w znacz±cym stopniu na kszta³cie granic kulturowych i narodowych w Europie. W tym okresie modne sta³o siê modne zw³aszcza w¶ród mieszczan i bur¿uazji opowiadanie siê za  wolnomy¶licielstwem i liberalizmem. Na terenie Niemiec w³a¶nie na tym fundamencie narasta³y tendencje zjednoczeniowe. Si³a ekonomiczna warstw ¶rednich odegra³a w tym fermencie znaczn± rolê, bur¿uazja posiada³a wp³yw na ró¿ne sfery ¿ycia politycznego , jednak nie posiada³a ona bezpo¶redniego dostêpu do „ ucha” królewskiego tak jak szlachta. Policyjne metody sprawowania w³adzy równie¿ powa¿nie nadwyrê¿y³y zaufanie elit i mas spo³ecznych do w³adzy. Czê¶æ robotników równie¿ opowiada³a siê za zmianami, gdy¿ sytuacja materialna tej warstwy spo³eczeñstwa na terenie ca³ych Niemiec nie by³a zadawalaj±ca. Ekonomiczne problemy nak³ada³y siê na narodowo¶ciowe antagonizmy , tak by³o np. na terenie monarchii Habsburgów czy te¿ w Prusach. W Austrii sytuacja wygl±da³a szczególnie powa¿nie, w sk³ad tego pañstwa wchodzi³o wiele ró¿nych narodowo¶ci czêsto o sprzecznych interesach. Najbardziej negatywnie do Wiednia nastawieni byli w³osi , pragnêli od³±czyæ siê od monarchii i stworzyæ w³asne pañstwo, podobne palny mieli Polacy, Wêgrzy za¶ chcieli w³asnego pañstwa , ale uznawali , ¿e unia z Wiedniem jest dla nich korzystnym rozwi±zaniem. Mniejsze narody takie jak Chorwaci, Ukraiñcy czy Rumuni szuka³y protekcji w³a¶nie u Habsburgów przeciw swoim wiêkszym narodom zamieszkuj±cym naddunajsk± monarchiê.[18]
 Przed 1848r rz±d wiedeñski konsekwentnie przeciwstawia³ siê jakimkolwiek d±¿eniom narodowym , uznaj±c je za zagro¿enie dla pañstwa. Germanizacja oczywi¶cie nie by³a mo¿liwa, jednak do 1948 r w³adze centralne prowadzi³y skuteczn± ale bardzo ryzykown± politykê wygrywania przeciwko sobie antagonizmów narodowych. Skutkiem tej polityki by³ rozwój tendencji od¶rodkowych w ³onie monarchii , powsta³o te¿ jeszcze przez rewolucj± kilka tajnych stowarzyszeñ , których celem by³a secesja od Wiednia.
Jedno z takich stowarzyszeñ czeski „Repeal” , uzna³ ,¿e jedyn± drog± do modernizacji jest obalenie absolutyzmu i utworzenie republiki demokratycznej. Stowarzyszenie to nie mia³o poparcia bur¿uazji która chcia³a jedynie wprowadzenia reform gospodarczych w duchu liberalnym. Dzia³alno¶æ tych stowarzyszeñ mia³a równie¿ wp³yw na sytuacjê polityczn± na Wêgrzech. Elity polityczne tego najwiêkszego narodu monarchii Habsburgów domaga³y siê utworzenia w³asnego pañstwa po³±czonego jednak uni± rzeczow± lub personaln± z Wiedniem. W marcu 1848r. sejm wêgierski uchwali³ ustawy w my¶l których wprowadzano dwuizbowy parlament, swobodê prasy, odpowiedzialno¶æ ministrów przed sejmem , jednocze¶nie jednak utrzymano wysoki cenzus maj±tkowy  zachowuj±c w ten sposób feudalny charakter izby wy¿szej . Parlament wêgierski nie chcia³ wiêc pog³êbienia rewolucji , a tylko pewnych koncesji rz±du centralnego na rzecz Madziarów. Postulaty polityczne o podobnym charakterze pojawia³y siê równie¿ i w innych krajach monarchii, w Galicji 19 marca uchwalono tam petycjê do cesarza w której proszono g³owê pañstwa o pomoc w zdobyciu przez Polskê niepodleg³o¶ci. Na terenie Lwowa i Krakowa Komitet Narodowy organizowa³ manifestacje w trakcie których domagano siê np. zniesienia pañszczyzny. W³adze centralne przeciwko rewolucjonistom wys³a³y wojsko 26 kwietnia zaczêto bombardowaæ Kraków. Czesi zainspirowani polskimi dzia³aniami równie¿ wys³ali petycjê do cesarza z ¿±daniem przyznania autonomii , problemem czeskich rewolucjonistów by³ fakt silnego powi±zania politycznego z niemieck± bur¿uazj±, kiedy Czesi odmówili uczestnictwa w obradach parlamentu frankfurckiego, stracili poparcie dla swych postulatów niemieckich elit gospodarczych. Czeski ruch demokratyczny postulowa³ przekszta³cenie monarchii w pañstwo federacyjne , a w razie sprzeciwu rz±du starano siê sk³oniæ do wspó³pracy wszystkie s³owiañskie narodowo¶ci przeciw Niemcom i Wêgrom. Marcowe rozruchy m³odzie¿y i upo¶ledzonych grup spo³ecznych straci³y impet, jednak rewolucja ca³kowicie nie wygas³a.[19]
Kolejna faza rewolucji zaczê³a siê pod koniec lata 1848 r na terenie Wêgier narasta³y nastroje antycesarskie coraz szersze krêgi spo³eczeñstwa zaczê³y domagaæ siê ca³kowitej niepodleg³o¶ci i secesji od Wiednia, na czele rewolucjonistów sta³ Lajos Kossuth ten liberalny dziennikarz i polityk odegra³ znacz±c± rolê ju¿ w marcu , utworzenie parlamentu i rz±du by³o w znacznej czê¶ci jego zas³ug±. Kiedy jednak cesarz uzna³ , ¿e rewolucyjne wzburzenie uda³o siê ugasiæ postanowi³ ograniczyæ proregatywy wêgierskiego parlamentu. Dzia³ania te by³y jedn± z przyczyn wybuchu zbrojnego powstania przeciwko Widniowi. Do formalnego starcia dosz³o w pa¼dzierniku 1848r, w wojnie tej wziê³o udzia³ równie¿ wielu Polaków m. in. Józef Wybicki, Henryk D±browski czy Józef Bem wojna trwa³a do sierpnia nastêpnego roku, powstanie wêgierskie zosta³o st³umione , dziêki pomocy rosyjskiej, wojska carskie wkroczy³y na teren monarchii w maju sta³o siê tak na wyra¼ne ¿yczenie Habsburgów zw³aszcza ,¿e 14 kwietnia Wêgry og³osi³y niepodleg³o¶æ.
Rewolucyjne nastroje udzieli³y siê równie¿ demokratom z Berlina wydarzenia wiedeñskie wydatnie wp³ynê³y na nastroje spo³eczne , król pruski rozumiej±c grozê sytuacji 18 marca og³osi³ patent w którym obieca³ zwo³aæ Landtag na 2 kwietnia , a tak¿e nadanie konstytucji i wolno¶ci prasy. Obietnice te nie mog³y ju¿ jednak powstrzymaæ wybuchu rewolucji i niezadowolenia spo³ecznego. Demonstranci zebrali siê pod pa³acem królewskim i g³o¶no domagali siê wycofania wojska z miasta, Fryderyk Wilhelm IV nie chc±c dopu¶ciæ do rozlewu krwi my¶la³ o dalszych ustêpstwach, reakcja w³adz by³a jednak i tutaj opó¼niona, a wojsko z niejasnych powodów otworzy³o ogieñ w stron± demonstrantów. Miêdzy rz±dem a libera³ami na ulicach stolicy pañstwa dosz³o rzeczywi¶cie do prawdziwej wymiany ciosów co prawda „ powstanie” to uda³o siê w koñcu st³umiæ przy pomocy wojska , ale liczba ofiar jakie zginê³y by³a do¶æ znacz±ca. [20] Król by ugasiæ nienawi¶æ ludu i odci±gn±æ uwagê libera³ów od spraw wewnêtrznych publicznie wyst±pi³ w dniu 18 marca przepasany czarno – czerwono- z³ot± szarf±. W ten sposób Prusy mia³y staæ siê koryfeuszem zjednoczenia politycznego wszystkich krajów w jeden organizm polityczny. Parlament frankfurcki mia³ opracowaæ konstytucjê przysz³ego pañstwa , obrady tego gremium nie przynios³y jednak ¿adnych rezultatów. Berlin odniós³ równie¿ sukces w walce z rewolucj± w Poznañskim, sprawa polska w kontek¶cie wybuchu rewolucji europejskich tzw. „Wiosny Ludów” by³a szczególnie istotna. Król pocz±tkowo sk³ada³ obietnice uwzglêdnienia polskich postulatów odno¶nie nowej organizacji Wielkiego Ksiêstwa Poznañskiego, ale fakty takie jak tworzenie w³asnego niezale¿nego wojska budzi³y w urzêdnikach berliñskich obawê utraty prowincji. Wobec tych faktów ju¿ 3 kwietnia og³oszono stan oblê¿enia w Wielkopolsce, potem za¶ w kilku potyczkach zlikwidowano polsk± armiê i przywrócono porz±dek[21].
Wiosna Ludów ogarnê³a swym zasiêgiem w³a¶ciwie ca³± Europê, by³ to kolejny krok narodów pragn±cych odzyskania niepodleg³o¶ci b±d¼ stworzenia jednolitego pañstwa, rewolucja z lat 1848- 1849 podwa¿y³a te¿ jeszcze bardziej prawo w³adców do sprawowania rz±dów, tylko dziêki przemocy i obcej interwencji system ten utrzyma³ siê  i upad³ dopiero po roku 1918.

1.2.4    Dwie koncepcje rozumienia pojêcia  „samostanowienie” podczas I wojny ¶wiatowej – Lenina i Wilsona

W okresie pierwszej wojny powszechnej coraz wa¿niejsza politycznie stawa³a siê kwestia narodowa, wszystkie walcz±ce kraje zwróci³y uwagê na ten problem, straty w³asne wszystkich pañstw uczestnicz±cych w konflikcie by³y na tyle powa¿ne , ¿e zaczê³y one szukaæ rezerw demograficznych w¶ród podbitych lub ujarzmionych narodowo¶ci. Na ten problem zwrócili uwagê tak¿e publicy¶ci i politycy. Do historii przesz³o wiele koncepcji rozwi±zania tego problemu, ale dwie z nich leninowska i wilsonowska odegra³y rzeczywist± rolê w kszta³towaniu powojennej rzeczywisto¶ci.
Lenin bardzo wcze¶nie okre¶li³ swe stanowisko w sprawie samostanowienia narodów i pozosta³ mu niezachwianie wierny do koñca ¿ycia. W roku 1903 by³ cz³onkiem komitetu redakcyjnego „ Iskry” organu rosyjskich socjalistów, którzy wydawali i redagowali to pismo w Genewie. Znaczna czê¶æ artyku³ów bezimiennych wysz³a z pod pióra Lenina, na ³amach tego pisma toczy³a siê wtedy dyskusja na temat programu partii robotniczych wobec sprawy narodowej. Program mia³ znaczenie nie tylko propagandowe , ale równie¿ opracowywano go jako projekt rezolucji która mia³a zostaæ przed³o¿ona kongresowi rosyjskich socjaldemokratów. Paragraf dziewi±ty tego programu orzeka³ , ¿e  prawo do samookre¶lania przys³uguje wszystkim narodom wchodz±cym w sk³ad pañstwa rosyjskiego. Interpretacja tego paragrafu nie by³a jednak korzystna dla Polaków , którzy g³o¶no wyrazili swe niezadowolenie z lansowanej wizji niezawis³o¶ci przez rosyjskich kolegów. Lenin na ³amach wspomnianego wy¿ej organu prasowego odpowiedzia³ na te zarzuty polskich towarzyszy. W marcu 1903r opublikowa³ artyku³ : „Kwestia narodowa w naszym programie” Narody wed³ug przywódcy rewolucji pa¼dziernikowej winny byæ uznane za zjawisko pochodne wobec klas .[22] Odrêbno¶ci narodowe s± wiêc czynnikiem drugorzêdnym , partia socjalistyczna walczy³a jedynie o wyzwolenie klasy robotniczej wszystkich krajów , nie zabiega³a za¶ o prawo narodów do budowy odrêbnych pañstw. Jednocze¶nie jednak przyznawa³ klasie pracuj±cej krajów ujarzmionych prawo do ewentualnej secesji, prawo to mog³o realizowaæ siê wy³±cznie wtedy je¶li klasy uciskane bêd± tego chcieæ , a nie bur¿uazja czy szlachta. Lenin w dalszej czê¶ci artyku³u doradza³ polskiemu robotnikowi wspóln± walkê z caratem u boku rosyjskich towarzyszy a nie razem z rodzim± bur¿uazj±.
Lenin wiêc opowiedzia³ siê za tak± koncepcj± samostanowienia narodów , która by nie zawiera³a elementów federacyjnych, ale i nie stawa³o w poprzek centralistycznej polityce partii. Urzeczony ¿±dz± w³adzy namiêtnie jej po¿±daj±cy widzia³ konieczno¶æ oparcia swej dzia³alno¶æ na hierarchicznie zorganizowanej partii, by zrealizowaæ ten cel doprowadzi³ nawet do roz³amu w ³onie socjaldemokracji rosyjskiej w 1903r. Styl rz±dzenia Lenin przeniós³ równie¿ na grunt miêdzynarodowy , kiedy zak³ada³ w 1919r w Moskwie Miêdzynarodówkê Komunistyczn± nada³ tej organizacji wysoki stopieñ centralizacji. We wspomnianym artykule „ Iskry” , o którym mowa pisze , ¿e nie dziwi go czu³o¶æ PPS dla eserów , bo jedni i drudzy s± federalistami.[23]  Centralizm Lenina przejawia³ siê równie¿ w budowie struktur partyjnych , partia dla redaktora Iskry by³a organizacj± terytorialn± tzn. , ¿e na danym terenie czy prowincji mog³a dzia³aæ tylko jedna komórka partyjna, nie uwzglêdniano oczywi¶cie ró¿nic narodowo¶ciowych , liczy³a siê tylko wola centrali. Wed³ug Lenina i jego partii samostanowienie by³o mo¿liwe , ale jednocze¶nie niezawis³o¶æ narodowa w pe³ni mog³a siê urzeczywistniæ jedynie po zwyciêstwie rewolucji. Lenin takie pogl±dy wyra¿a³ i publikowa³ w zasadzie do wybuchu pierwszej wojny ¶wiatowej , nawet na pocz±tku konfliktu nie uleg³y one zmianie , kiedy jednak wojna zbli¿a³a siê do koñca uzna³ , ¿e warto wykorzystaæ kartê narodowo¶ciow± jako element przetargowy w walce o w³adzê. Obalenie caratu by³o jego g³ównym celem , dlatego te¿ zrewolucjonizowanie kresów zamieszka³ych przez narodowo¶ci nierosyjskie uwa¿a³ za korzystne i celowe posuniêcie. Taka rewolta unaoczni³aby klêskê caratu , przybli¿y³a widmo przegrania wojny z wrogie wewnêtrznym , a wiêc w konsekwencji otworzy³aby bolszewikom drogê do zdobycia w³adzy. Wypadki pó¼niejsze potwierdzi³y s³uszno¶æ leninowskiej logiki. Taktycznie wiêc Lenin zdecydowa³ siê zmieniæ front i opowiedzia³ siê za niepodleg³o¶ci± narodowo¶ci kresowych. W 1917r. jeszcze przed formalnym og³oszeniem 14 punktów Wilsona Lenin publicznie og³osi³ prawo do niepodleg³o¶ci dla narodów zamieszkuj±cych obrze¿a Imperium Carów.[24] Po tej deklaracji jednak wcale nie zrezygnowa³ z dotychczasowej polityki prowadzonej dotychczas, po zdobyciu w³adzy pozbawi³ suwerenno¶ci np. Czeczenów czy Azerów. Samostanowienie tych narodów odt±d mia³o zawieraæ siê w formule socjalizmu leninowskiego.[25]


Zupe³nie inne podej¶cie do kwestii suwerenno¶ci i samostanowienia podchodzi³ inny wielki polityk tamtych czasów prezydent USA Woodrow Wilson. Pragnieniem prezydenta by³o staæ siê moralnym liderem koalicji antyniemieckiej, pcha³a go w tym kierunku ambicja osobista i chêæ zapewnienia Stanom Zjednoczonym przoduj±cego miejsca w przysz³ym ¶wiecie . Jednym z celów wiod±cych ku realizacji tego planu by³o og³oszenie celów wojennych koalicji, takich jakie mog³yby zjednaæ opiniê ¶wiatow±. Celem g³ównym by³o takie urz±dzenie ¶wiata powojennego które zapobieg³oby kolejnym wojnom i konfliktom miêdzy pañstwami. Nowy ³ad mia³ siê opieraæ na równo¶ci wszystkich pañstw i demokracji oraz prawie do samostanowienia. Latem 1917 r w Bia³ym Domu powo³ano specjaln± komisjê która mia³a zaj±æ siê ustaleniem podzia³u terytorialnego Europy po wojnie. W grudniu tego roku jeden z przedstawicieli tej¿e komisji, a zarazem przyjaciel prezydenta pu³kownik House przedstawi³ Wilsonowi memoria³ który traktowa³ o sprawie polskiej. Stwierdzono tam , ¿e przysz³a Polska musi posiadaæ dostêp do morza, a terytorium tego pañstwa winno byæ ustalone na podstawach zarówno narodowo¶ciowych jak i gospodarczych. W dokumencie tym nie przewidywano w³±czenia do przysz³ego pañstwa prowincji pruskich zamieszkanych przez Polaków, fakt ten mia³ istotne znaczenie poniewa¿ oznacza³o to pe³n± zale¿no¶æ gospodarcz± od Niemiec. Podobnie sytuacja wygl±da³a z granic± wschodni± , obawiaj±c siê Rosji uznano , ¿e w sk³ad pañstwa polskiego mog± wej¶æ tylko te ziemie w których bezsprzecznie dominuje ¿ywio³ polski. Deklaracje o podobnej tre¶ci pojawi³y siê równie¿ w s³ynnych 14 punktach prezydenta USA. Orêdzie prezydenta mia³o byæ w istocie odpowiedzi± na bolszewickie dzia³ania w tym zakresie[26]. Prezydent ju¿ w pierwszym punkcie domaga³ siê zniesienia ograniczeñ w handlu, równo¶ci dla wszystkich pañstw oraz rozwi±zania problemów kolonialnych z uwzglêdnieniem pra ludno¶ci miejscowej. Kolejne punkty dotyczy³y spraw poszczególnych pañstw , dopiero w punkcie dziewi±tym w stosunku do tego pañstwa wysuniêto argument , ¿e korekty granic bêd± odbywaæ siê zgodnie z rozgraniczeniem wp³ywów poszczególnych narodowo¶ci. W dalszej czê¶ci tego dokumentu jest mowa o konieczno¶ci zapewnienia wolnego i autonomicznego rozwoju dla narodów zamieszkuj±cych Cesarsko – Królewsk± monarchiê, podobnie brzmia³ punkt odnosz±cy siê do Imperium Osmañskiego. Punkt 13 za¶ traktowa³ o sprawie polskiej , by³o to w istocie powtórzenie wcze¶niejszych deklaracji w tej sprawie.[27] 
Sprawa samostanowienia narodów by³a spraw± istotn± i wa¿n± w tym okresie deklaracje wilsonowskie pozwoli³y w przysz³o¶ci sprawê tê rozwi±zywaæ bardziej kompleksowo. Projekt ulepszenia ¶wiata przez prawo do samostanowienia dla narodów by³ krokiem we dobrym kierunku. G³ównym problem by³ tu jednak fakt , ¿e przepisy prawa i deklaracje polityczne nie oznacza³y wcale rezygnacji z interesów politycznych. Wilsonowskie prawo do samostanowienia podlega³o oczywi¶cie temu niezmiennemu historycznemu paradygmatowi, takie narody jak Ukraiñcy czy te¿ ¯ydzi nie zrealizowali swoich celów politycznych. Prawa tych narodów nie zosta³y uwzglêdnione ani w 14 punktach amerykañskiego prezydenta, ani te¿ pó¼niej w okresie konferencji wersalskiej. Interesy ludno¶ci ¿ydowskiej nie mog³y byæ rozpatrywane ze wzglêdu na znaczne rozproszenie , a tak¿e z uwagi na fakt , ¿e w tym okresie ¯ydów okre¶lano jako grupê kulturow±, a nie naród. Sprawa ukraiñska za¶ okre¶lana by³a jako wewnêtrzny problem przysz³ej niebolszewickiej Rosji, z tego te¿ wzglêdu granice Polski nie zosta³y jasno okre¶lone.[28] W deklaracji Lenina jak i Wilsona nie by³o jasnych wytycznych które okre¶la³yby w jaki sposób dany naród móg³by domagaæ siê samodzielnego pañstwa, enigmatyczno¶æ sformu³owañ pozwala³a w istocie dokonywaæ arbitralnych ustaleñ granic nowych pañstw jakie pojawi³y siê na mapie Europy po zakoñczeniu wielkiej wojny.



[1] W. Sokolewicz, Prawo narodów do samostanowienia[w:] Prawa cz³owieka – model prawny, Kraków 1991, s. 29-30.
[2] E. Gellner, Narody i nacjonalizm, Warszawa 2001, s. 82-83.
[3] Ibidem.
[4][4][4] Encyclopedia Universal Ilustrada Europeo- Americana, Barcelona 1958-1964, t. 13, s. 581.
[5] Cyt. Za: J. Korna¶, Naród i pañstwo w my¶li politycznej Zwi±zku Ludowo Narodowego, Kraków 1995, s. 53-60.
[6] J. Bartoszewicz, Podrêczny s³ownik polityczny, Warszawa 1922, s. 516.

[8] Cyt .za: M. de Certeau, D. Julia, J. Revel, Une Politique de la langue. La Rѐvolution Franҫaise et les patos Lѐnquệte de l’ Abbѐ Grѐgoire, Pary¿ 1975, s 293.
[9] Oxford English Dictionary, VII, s. 175-176.
[10] R. Bierzanek, J. Symonides, Prawo miêdzynarodowe publiczne, Warszawa 2000, s. 77.
[11] E. Rostworowski, Historia Powszechna Wiek XVIII, Warszawa 2001, s. 468.
[12]  Christian Wolff jako jeden z nielicznych przedstawicieli kultury niemieckiej zyska³ sobie podziw i szacunek Fryderyka II , pruski w³adca ceni³ szczególnie twórców klasycznych , natomiast z pogard± odnosi³ siê do osi±gniêæ tradycji niemieckiej my¶li i sztuki.
[13] S. Salomonowicz, Fryderyk Wielki , Wroc³aw 1996, s. 116.
[14] S. Wo³oszyn, Dzieje wychowania i my¶li pedagogicznej w zarysie, Warszawa 1973, s. 243.
[15] M , ¯ywczyñski, Historia Powszechna 1789-1870, Warszawa 1999 , s. 45.
[16] J.J Rousseau, Umowa Spo³eczna, Kêty 2002, 37.
[17] Deklaracja Praw Cz³owieka i Obywatela, uchwalona 26 sierpnia 1789.
[18] C. Calhoun, Nacjonalizm, Warszawa 2007 s. 69.
[19] S. Kieniewicz, Oblicze ideowe Wiosny Ludów, Warszawa 1948, s 48.
[20]  W starciach straci³o ¿ycie 216 osób, wiele te¿ odnios³o ciê¿kie obra¿enia cia³a.
[21] S. Salmonowicz, Prusy dzieje pañstwa i spo³eczeñstwa, Warszawa 2004, s. 301.
[22] R. Service, Lenin, Warszawa 2003, s. 327.
[23] Józef Pi³sudski w 1920 roku chcia³ obaliæ rz±dy bolszewików i oddaæ j± w rêce eserowców
[24] 15 listopada 1917 r Lenin og³osi³ deklaracjê „ praw narodów Rosji” do samowolnego oderwania siê od by³ego Imperium carskiego.
[25] A. Krzy¿anowski, Raj doczesny komunistów, Dzieje Rosji w XX wieku, Kraków 2008, s. 226.
[26] J. Pajewski, Pierwsza wojna ¶wiatowa 1914- 1918, Warszawa 2004, s 620.
[27] H. Batowski, Miêdzy dwiema wojnami 1919-1939, Warszawa 1999, s 7-8.
[28] Pañstwa zachodnie na czele z USA  uwa¿a³y, ¿e re¿im sowiecki nie utrzyma siê zbyt d³ugo i upadnie , na miejscu bolszewików wed³ug polityków entanty mia³a pojawiæ siê demokratyczna Rosja.


http://wojcikdaniel.blogspot.com/

Opublikowano 19th December 2012, autor: Daniel Wójcik
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

homofriends sith voters rozmowcy poradniki