Strony: [1]

RELIGIE SWIATA....

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
RELIGIE SWIATA....
« : Sierpieñ 31, 2013, 14:55:34 »


Wierzenia i kulty

Palo


Palo (Palo Monte) lub de Las Reglas Kongo to grupa powi±zanych ze sob± religii lub wyznañ, która rozwinê³a siê w koloniach hiszpañskich z Karaibów w¶ród niewolników pochodz±cych z Afryki ¦rodkowej, g³ównie pochodzenia Bantu. Inne nazwy zwi±zane sa z ró¿nymi ga³êziami tej religii w³±czaj±c Mayombe, Briyumba i Kimbisa.

S³owo "palo" ("trzymaæ" w jêzyku hiszpañskim) zosta³o zastosowane w odniesieniu do religii dominikanñskiej ze wzglêdu na u¿ycie drewnianych kijów w przygotowaniu o³tarzy, które równie¿ by³y nazywane "la Nganga", "el caldero" lub "la prenda ". Zwolennicy Palo s± na ogó³ zwani "Paleros", "Ngangeros" lub "Nganguleros". Cz³onkostwo rozpoczyna inicjacja do "domu" lub "¶wi±tyni". Struktura organizacyjna oparta jest na modelu rodziny. W czasach niewolnictwa, kiedy rodzinne wiêzy krwi czêsto by³y z³amane przez posiadaczy niewolników, model ten by³ szczególnie istotny i brany dos³ownie.

Historia:

Palo ma swoje korzenie w dorzeczu Kongo w ¶rodkowej Afryce, z którego du¿a liczba afrykañskich niewolników zosta³a przywieziona na Kubê, Puerto Rico, a tak¿e do kolonii Santo Domingo, obecna stolica Dominikany. W zwi±zku z tym znaczna czê¶æ ¶piewów liturgicznych Palo Monte oraz mod³y s± w mieszance jêzyka hiszpañskiego i kikongo, inne wp³ywy zosta³y wprowadzane poprzez obecno¶æ w Black hiszpañskojêzycznych Latyno Amerykanów.

W po³owie XIX wieku Palo zaczê³o siê rozpowszechniaæ w Wenezueli i afro-latynoskiej spo³eczno¶ci w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych miejscach poza Karaiby hiszpañskojêzyczne. Ostatecznie, cz³onkowie spoza grup Afro Latino, a tak¿e Afroamerykanie, uzyskali dostêp do tych tradycji. Religia pozostaje w du¿ej mierze w charakterze Afro-Latino. Pomimo to w nie jest jasne, czy religia rozpoczê³a siê w Puerto Rico, Dominikanie, czy na Kubie, bowiem na ka¿dej z tych trzech wysp naj³atwiej mo¿na znale¼æ tradycyjne formy obrzêdów. W Puerto Rico, miasto Guayama doczeka³o siê przydomka "miasto czarownic", poniewa¿ religia palo by³a tu szeroko praktykowana.

System wierzeñ i rytua³ów Palo opiera siê na dwóch g³ównych filarach:
1. Kult duchów przodków.
2. Wiara w naturalne ("ziemskie") si³y. Naturalne obiekty, a w szczególno¶ci kije, które uwa¿ane s± za natchnione si³ami, czêsto powi±zane z si³ami duchów. Obiekty te s± znane jako "nganga" i ogniskuj± rytualne obrzêdy oraz magiczne praktyki religijne Palo.

Pewna liczba duchów zwanych Kimpungulu (w liczbie pojedynczej: Mpungu) zamieszkuje tzw. "Nkisi" (obiekty sakralne, pisane tak¿e Inquice, Inquise i Enkisi). Kimpungulu s± dobrze znane z nazwy i poczynañ, i s± czczone jak bogowie. S± to potê¿ne jednostki, ale s± one poni¿ej wysokiego rankingu boga Zambi lub Nzambi.

G³ówne praktyki Palo koncentruj± siê na religijnym pojemniku lub o³tarz znany jako Nganga lub Prenda. Jest to po¶wiêcone naczynie wype³nione ¶wiêt± ziemi±, ludzkimi szcz±tkami, ko¶æmi i innymi przedmiotami. Ka¿de Nganga jest dedykowane dla konkretnego duchowego Nkisi. Ta religijne naczynie jest zamieszkany przez martwego lub ducha zmar³ego (prawie nigdy nie s± oni bezpo¶rednim przodkiem w³a¶ciciela obiektu), zwanego tak¿e "Nfumbe", który dzia³a jako przewodnik dla ka¿dej dzia³alno¶ci religijnej, które s± wykonywane z Nganga.

W Palo wykorzystywane s± ró¿ne metody wró¿enia. Jedno z nich, Chamalongos u¿ywa pow³ok lub dysków z ró¿nych materia³ów, czêsto ³upin orzechów kokosowych. Bardziej tradycyjna metoda, Vititi Mensú, jest form± przewidywania lub wizjonerstwa, przy u¿yciu u¶wiêcone rogów zwierz±t.

Istnieje wiele Ramas, które rozwinê³y siê na przestrzeni wieków, takie jak Brillumba - Rama ta rama jest podzielone na oddzia³y, takie jak Siete Brillumba Konga. Oddzia³ Tata urodzi³ siê w tych siedmiu z Brillumba i po³±czyli swoje nganga, by stworzyæ Nsasi Ndoki. Ta rama osta³a siê przez lata i jest dzisiaj dobrze znana.

Synkretyzm:

Synkretyzm religijny mo¿na zaobserwowaæ w niektórych domach wyznawców Palo, zwanych Palo Cristiano, wykorzystuj± oni krzy¿ oraz wizerunki katolickich ¶wiêtych jako reprezentacje Nkisi. Jednak w innych domach, zwanych "Palo Judio", nie ma syncretycyzacji za pomoc± zdjêæ katolickich. Nazwa Palo Judio oznacza dos³ownie "Jewish Palo", jednak okre¶lenie "¿ydowskie", u¿yte tutaj, nie odnosi wprost siê do religii ¿ydowskiej, ale to jest to raczej metaforyczny skrót od "odmowy konwersji na chrze¶cijañstwo," co jest w przypadku Palo "czysto kongo-afrykañskie." Wa¿ne jest, aby pamiêtaæ, ¿e z powodu europejskiej presji ekonomicznej Królestwo Konga oficjalnie przesz³o na katolicyzm, a jednocze¶nie by³o niepodleg³e pod koniec XV wieku i ¿e afrycañsko-katolicki ruch synkretyczny rozprzestrzeni³ siê szeroko w czasach niewolnictwa, osi±gaj±c swoje szczyty pod przewodnictwem Kimpa Vita (1684 - 1706), który "awansowa³" ¶w. Antoniego z Padwy jako "drugiego Boga". Tak wiêc jest oczywiste, ¿e wielu palo-chrze¶cijañskich synkretyków, jak równie¿ oporno¶æ Palo Judio wobec chrze¶cijañskiego synkretyzmu, ma swoje ¼ród³a w kolonialnej Afryce, a nie Puerto Rico.

To¿samo¶æ Nkisi jest dalej niejasna, poniewa¿ autorzy, zarówno spoza religii, jak równie¿ pochodz±cy z domów Palo Cristiano, próbowali powi±zaæ Nkisi z Orishas Santerii, innej religii. Tak wiêc byt "Nsambi Munalembe" (znany równie¿ jako "Nsasi", "Siete Rayos" oraz ró¿ne inne nazwy) mog± byæ okre¶lone przez tych autorów jako odpowiedniki ¶wiêtej Barbary w katolicyzmie, czy Chango (Shango) w Santeria.

Za spraw± synkretyzmu Kardecian'a w wielu domach Palo, duchowa "Misa" jest czêsto utrzymana przed inicjacj±, w celu identyfikacji g³ównych duchów, które pomog± rozwin±æ czyje¶ ¿ycie. Przewodnicy ci czêsto rozmawiaj± równie¿ poprzez posiadanie, oraz mog± dawaæ porady wprost.

Podebne religie:

Religie Konga dotar³y do Ameryk równie¿ inn± drog± ni¿ poprzez Puerto Rico. W Brazylii religie Konga znane s± jako Umbanda, Quimbanda, Candomblé de Konga, lub Condomble de Angola. W tym najbardziej zbli¿ona do kubañskiej tradycji Palo jest Quimbanda.
Na Jamajce, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, religie wywodz±ce siê z Konga, zwykle nazywane s± Kumina lub gdy postrzegane s± jako forma magii bez kultu liturgicznego - Obeah.
¦ci¶le zbli¿ona do Palo w praktyce, jednak bez jego aspektu teologicznego i liturgicznego, podobnie jak w Obeah, jest forma afro-amerykañskiej magii ludowej, znanej jako hoodo, conjure lub "rootwork, które rozwinê³y siê z wierzeñ afrykañskich niewolników w Stanach Zjednoczonych. Pryzczyn± uderzaj±cego podobieñstwa tych tradycji jest to, ¿e ich podstawowe przekonania bazuj±ce na Hoodoo wywodz± siê z Kongo i Angoli. Na Haiti znane jest okre¶lenie Vodou: "Makaya", które jest podobne do Palo.

Panteon:

Najwy¿szy poziom panteonu Palo jest zajêty przez boga stwórcê - Nzambi. Kimpungulu (w liczbie pojedynczej: Mpungu) z Palo Mayombe s± duchami lub bóstwami zawartymi w ¶wiêtych naczyniach (Nkisi), reprezentuj±c aspekty natury, take jak grzmot, uprawy lub wiatr. Pozosta³e duchy, które zamieszkuj± w Nkisi to Nfuri (wêdruj±ce duchy lub zjawy), Bakalu (duchy przodków), a Nfumbe (anonimowe duchy).

Najwy¿sze bóstwa:

* Nzambi (Nsambi, Zambia, Nsambiampungo, Pungun Sambii, Sambii Liri, Sambii Surukuru, Sambi Bilongo) - nierzeczywiste "Mpungu", ale wy¿szy bóg, stwórca wszech¶wiata. Odpowiednik joruba Olodumare.
* Lungombe (Lukankanse, Kadiampembe) - wynik negatywny aspekt Nzambi

Kimpungulu

* Kobayende (Cobayende, Pata Llaga, Tata Pansua, Tata Nfumbe, Tata Funde, Tata Fumbe, Pungun Futila, Tata Kanene) - król ¶mierci, bóg chorób, powi±zany z San Lazaro, np. Babalu Aye.
* Mariguanda (Pungu Mama Wanga, Centella Ndoki, Yaya Kengue, Mariwanga, Mama Linda, Campo Santo) - stra¿niczka pomiêdzy ¿yciem i ¶mierci±. Powi±zana ze ¶wiêt± Teres± i Oya Iansan.
* Gurunfinda - bóg lasów i zió³. Zwi±zany ze ¶w. Nobertem non Nato nie lub ¶w. Sylwestrem, np. Ozain.
* Nkuyu (Nkuyo, Manunga, Lubaniba, Lucero) - bóstwa lasów i dróg, przewodnictwa i równowagi. Powi±zane z ¶w. Antonim, np. Elegua.
* Ma Lango (Madre de Agua, Kalunga, Mama Kalunga, Pungo Kasimba, Mama Umba, Mbumba Mamba, Nkita Kiamasa, Nkita Kuna Mamba, Baluande) - bogini wody i p³odno¶ci. Znana tak¿e jako Virgen de Regla, patronka portu w Hawanie, np. Yemaya.
* Chola Wenguere (Mama Chola, nengue Chola, Chola Wengue) - bogini bogactwa i przyjemno¶ci. Powi±zana z La Caridad Virgin de la del Cobre, patronk± Kuby, np. Oshun.
* Kimbabula (Kabanga, Madioma, Mpungo Lomboan Fula, Nsambia Munalembe, Tonde, Daday, Munalendo Ojciec Tiempo) - bóg wró¿b i wiatru. Powi±zany ze ¶w. Franciszkiem, np. Orunmila.
* Watariamba (Watariamba, Nkuyo Lufo, Nguatariamba Enfumba Bata, Saca Empeno, Cabo Rondo, Vence Bataya) - bóg polowañ i wojny. Powi±zany z Janem Chrzcicielem, eq. Ochosi.
* Nsasi (Nsambi Munalembe, Siete Rayos, Mukiamamuilo, Nsasi) - bóg piorunów i ognia, co odpowiada ¶w. Barbarze, np. Shango.
* Ma Kengue (Yola, Tiembla Tierra, Pandilanga, Mama Kengue) - duch m±dro¶ci i sprawiedliwo¶ci. Ten Mpungu jest powi±zany z La Virgin de las Mercedes i Obatala.
* Sarabanda (Zarabanda, Rompe Monte) - bóstwo pracy i wytrzyma³o¶ci. Powi±zane z Saint Peter, np. Oggun.

Profanacja grobów.

Palo jest zwi±zane z licznymi kradzie¿ami nagrobków w Wenezueli. Mieszkañcy donosz±, ¿e wiele spo¶ród grobów na cmentarzach Caracas General del Sur zosta³o podwa¿onych, aby ich zawarto¶æ usun±æ na u¿ytek uroczysto¶ci Palo. W Newark, NJ, okaza³o siê, ¿e zwolennicy Palo przetrzymuj± w naczyniach w piwnicach szcz±tki co najmniej dwóch zmar³ych wraz z przedmiotach zrabowanych z jednego z grobów.

[t³umaczenie z en.wikipedia.org => przejd¼]



http://cubana.katowice.pl/wierzenia.php?ktory=palo
« Ostatnia zmiana: Sierpieñ 31, 2013, 14:59:02 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: RELIGIE SWIATA....
« Odpowiedz #1 : Pa¼dziernik 08, 2017, 09:24:29 »



To jest przyk³ad jak religie wykorzystuj± pradawn± wiedzê zwi±zku kosmosu ze ¶wiatem fizycznym.. tworz±c w oparciu o ni± swoje ¶wiêta ale ju¿ z innym uzasadnieniem ich znaczenia.

Jak wielki wp³yw na wzorce ¿ycia biologicznego ma GWIAZDOZBIÓR £ABÊDZIA ( o¶ pierwotnego ustawienia  WIELKIEJ PIRAMIDY W GIZIE WYZNACZA PO£¡CZENIE Z GWIAZDOZBIOREM £ABÊDZIA, przesuniêcie sarkofagu w komorze króla.. nie zmieni³o tego wpisu. ), pomimo,¿e nast±pi³o przesuniêcie osi magnetycznej ziemi i usi³owano po³±czyæ o¶ piramidy z GWIAZDOZBIOREM ORIONA.
Jednak kod genetyczny biologicznych stworzeñ na Ziemi nadal jest aktywny w oparciu o GWIAZDOZBIÓR £ABÊDZIA!

DOTYCZY TO ZARÓWNO ZWIERZ¡T JAK I LUDZI... BOCIAN OCZYWI¦CIE JEST SYMBOLEM RODOWYM .. SYMBOLEM ZACHODZ¡CYCH ZMIAN W TRAKCIE ROCZNEGO CYKLU ¯YCIA.

Kiara






PRZYK£ADY ¦WI¡T

2 lutego Matki Boskiej Gromnicznej, jest to czas kiedy Ziemia znajduje siê na tle gwiazdozbioru £abêdzia( bogini £ady) i Cefeusza ( asteryzmu Pantery ), sk±d p³ynie w kierunku Ziemi najsilniejsza fala grawitacyjna nios±ca „miony”, czyli imiona – cz±stki elementarne pobudzaj±ce nowe ¿ycie. W tym czasie u naszego bociana, a raczej bocianicy zawi±zuj± siê zal±¿ki przysz³ych jaj, tak¿e w¶ród samic wszystkich ptaków pó³kuli pó³nocnej.

W tradycji S³owiañskiej wtedy zima spotyka siê z wiosna i oddawana jest cze¶æ wszystkim bogom uosabianym w gwiazdozbiorach.

9 marca ¦wiêto Jaskó³ki zwi±zane z gwiazdozbiorem Ryb, który w tradycji S³owiañskiej nazywa³ siê gw. Jaskó³ki, lub Jaskó³czym Ogonem ( jest to wi±zanie bali drewnianych).W czasie tego ¶wiêta wzywano do powrotu z Nawii, czy te¿ wyraju ptaków, które odlecia³y ubieg³ego roku.

19 marca dzieñ ¶w. Józefa ojca Jezusa , jest to czas kiedy przylatuj± samce bocianów, czyli ojcowie. Obecnie ¶w. Józefa przeniesiono na 1 maja.

19-20 marca, w tradycji S³owiañskiej na Ziemiê powracaj± dusze zmar³ych.

21 marca, czyli równonoc Jare ¦wiêto, w tym czasie Ziemia przekracza Równik Niebieski, za¶ S³oñce wchodzi w znak Barana , który w tradycji S³owiañskiej nazywa³ sie gwiazdozbiorem Rolnika , Siewcy, czy te¿ Piasta Oracza, jest to czas rozpoczêcia prac polowych. ¦wiêto to nosi³o równie¿ nazwê Wielkidzieñ.

25 marca, jest dniem  kiedy przylatuj± samice bocianów, a w obrz±dku chrze¶cijañskim jest to Dzieñ Zwiastowania , kiedy to Anio³ Pañski zwiastowa³ Pannie Maryii, poniewa¿ za 9 miesiêcy bêdzie Bo¿e Narodzenie.

W tym czasie w tradycji S³owiañskiej obchodzono ¶wiêto Wiosny, gdy¿ zosta³y spe³nione wszystkie warunki.

22 kwietnia, dzieñ prawdziwej Wielkanocy, poniewa¿ w tym czasie samica bociana rozpoczyna znoszenie jaj pod przysz³y wyl±g, w tym czasie nios± jaja inne ptaki. St±d w tradycji pojawiaj± siê jaja w postaci pisanek i kraszanek, za¶ gospodynie nasadzaj± kwoki. W tym czasie Ziemia znajduje siê poni¿ej równika niebieskiego na tle gwiazdozbiory Feniksa, daj±c mu szansê na odrodzenie.

Czas znoszenia jaj przez bocianicê jest w tradycji S³owiañskiej dniem Wielkiej Mokoszy – Matki, bo gwiazdozbiór £abêdzia jest ju¿ wysoko na Niebiosach.

W chrze¶cijañstwie aby zamotaæ sprawê w celu ustalenia daty Wielkanocy w³±czono kalendarz ksiê¿ycowy, z wyra¼nym zaleceniem, ¿e musi to byæ po pierwszej pe³ni , po równonocy.

26-27 maja, w tradycji S³owiañskiej jest to ¶wiêto Rodnej Pani, w tym to czasie wylêgaj± sie m³ode bocianiêta, czas ten to równie¿ Zielone ¦wi±tki, za¶ w tradycji chrze¶cijañskiej to ¶wiêto zes³ania Ducha ¦wiêtego.

Do czasów obecnych w tym rytmie obchodzimy dzieñ Matki, czyli 26 maja,   poniewa¿ miesi±c maj jest miesi±cem wylêgu wszystkich ptaków i jego nazwa pochodzi od s³owiañskiego s³owa Majka, co oznacza Matkê.

1 czerwca,  czyli Dzieñ Dziecka jest ¶wiêtem zwyczajowym, jednak up³ywaj±ce 7-8 dni od momentu wylêgu ma³ego bociani±tka zachowa³o siê w obrz±dkach niektórych religii jako chrzest, czy obrzezanie.

21-29 czerwca, ¦wiêta Bo¿ego Cia³a wraz z tzw. oktaw± Bo¿ego Cia³a, jest to o¶miodniowe ¶wiêto, którego nazwa wziêta jest od jednej z gwiazd gwiazdozbioru £abêdzia ( P Cygni), o nazwie Bo¿e Cia³o. Czas tych ¶wi±t obejmuje po³±czenie górowania S³oñca, które ma miejsce w dniu 21 czerwca do czasu górowania gwiazdozbioru £abêdzia, co z kolei ma miejsce 29 czerwca . Apogeum ¶wi±t to 24 czerwca, czyli S³owiañskie ¦wiêto Kupa³y, kiedy to S³oñce wraz z gwiazdozbiorem £abêdzia s± najwy¿ej. Mo¿emy przyj±æ, ¿e osiem dni tego ¶wiêta to odnowienie o¶miu cia³ subtelnych cz³owieka.

Nastêpuj±ce po oktawie Bo¿ego Cia³a ¶wiêta Serca Jezusowego w dniu 30 czerwca, to ¶wiêto kiedy dok³adnie góruje gwiazda centralna gwiazdozbioru £abêdzia o nazwie Sadr, czyli Serce.

22 lipca nasze m³ode bociany staj± siê samodzielne i opuszczaj± gniazdo, jest to czas kiedy S³oñce opuszcza znak Raka, który po¶wiecony jest Domowi Rodzinnemu  i przechodzi do znaku Lwa.

15- 28  sierpnia, to czas odlotu bocianów. W dniu 15 sierpnia obchodzone jest ¶wiêto Wniebowziêcia NMP, czy te¿ Matki Boskiej Zielnej,  jest to czas kiedy S³oñce ze znaku Lwa przechodzi do znaku Panny, co ma miejsce 22-23 sierpnia.

W zagarniêciu rz±du na duszami wic polega na tym, ¿e w ka¿dym ze ¶wi±t musi byæ zawarty jaki¶ element zwi±zany z Niebiosami, tak¿e czas ¶wi±teczny musi byæ zbli¿ony do rzeczywistego zachodzenia okre¶lonego zjawiska astronomicznego. Tak¿e przebieg obrzêdu musi byæ w swojej formie zbli¿ony do obrzêdu jaki by³ przeprowadzany w Obrz±dku S³owiañskim, wówczas nasza pamiêæ genetyczna nie sprzeciwia siê i przyjmuje takie dzia³anie za dobr± monetê. Takie zwodzenie odbywa sie od roku 322 i w przemy¶lany sposób trwa do dnia dzisiejszego.

Znamiennym jest, ¿e Inkowie swoje najwa¿niejsze dziewiêciodniowe ¶wiêto o nazwie INTI RAYMI obchodzili w tym samym czasie co S³owianie czyli w naszym czerwcu,, mimo tego ¿e w tym czasie na pó³kuli po³udniowej mamy do czynienia z do³owaniem S³oñca.

Na koniec dwie ciekawostki:

Bociany na ¿erowiskach w Afryce przebywaj± 2 miesi±ce, które w zasadniczym czasie pokrywaj± siê z czasem, kiedy gwiazdozbiór £abêdzia jest niewidoczny na naszej szeroko¶ci geograficznej.

Drogê przelotu maj± zakodowan± w genach: przeprowadzono eksperyment polegaj±cy na zamianie jaj w gniazdach par z populacji zachodniej i wschodniej. Rodzice z zachodu wychowywali pisklêta pary wschodniej i na odwrót. Podczas migracji jesiennej okaza³o siê, ¿e pisklêta wybra³y drogê „na krzy¿” to znaczy polecia³y t± sam± tras± co ich biologiczni rodzice, a nie ci przybrani.

Tadeusz Pruss Mroziñski

Trzebnicea 11.09.2017r
« Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 08, 2017, 09:39:20 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sith pomorska wrzeciono skyworldsv rozmowcy