Enric Sabarich Mój szczególny sposób rozumienia historii
Czwartek, 14 marca 2013
Rozdzia³ IX
Tajemnica Rennes-le-Château,
Duchowa podró¿ do pochodzenia legendy.
Towarzyszka Zbawiciela: Magdalena w kanonicznych Ewangeliach i Ewangeliach gnostyckich.
Marii Magdaleny w p³askorze¼by o³tarza ko¶cio³a w Rennes-le-Château.
Przed Wiedzia³em jestem przy o³tarzu, a tam by³o! Przypadkowo razu by³em urzeczony piêknem bas tak czêsto widaæ na licznych zdjêciach, a teraz ¶wieci³o w ca³ej okaza³o¶ci przed moim zdumionego spojrzenia. Mary Magdalene klêcz±c le¿±cego wewn±trz skalistej grocie przed krzy¿em utworzonym przez dwa oddzia³y, jeden nie ¿yje, a drugi ¿yje siê zielone li¶cie zaczynaj± kie³kowaæ w ¶rodku pnia. Obok niego, otwarta ksi±¿ka i czaszki, koñcz±c tym samym trzy charakterystyczne symbole, które widzia³ w pos±gu grzesznika. Ubrana w szaty z³ota, palce r±k przecina³y tworz±c ciekaw± postawê podczas ³zy wsun±³ delikatnie ich s³abych policzkach. Za nim, na zewn±trz jaskini, zgadli¶cie sylwetkê budynku rodzaju na tle nieba, wielu stara³o siê zidentyfikowaæ szcz±tki staro¿ytnego Wizygotów Portico, ¿e jeszcze w XIX wieku mo¿na zobaczyæ przy wej¶ciu ludzie, i wie¿a ko¶cio³a Marii Magdaleny.
Mówi±, ¿e to by³ Sauniere sam, który zaprojektowa³ p³askorze¼bê i to on osobi¶cie, który dostarczy³ szlif maluj±c dzie³o. Pod polu mia³ zapis ³aciñski napis, nieistniej±cego ju¿ po skasowaniu przez jakiego¶ pozbawionego skrupu³ów wandal. Napis w brzmieniu:
P³askorze¼ba z napisem brakuje.
Jezus. Medela. VULNÉRUM + SPES. ONE. POENITENTIUM.
PER. Magdalenae. LACRYMAS + PECCATA.NOSTRA.DILUAS.
"Jezus, lekarstwo rany, tylko nadziejê, penitenta,
³zami Magdaleny, wymazanie grzechów. "
(Najbardziej niepokoj±ce z tego wszystkiego by³o to, ¿e samo sformu³owanie jest to, co by³o na dnie jednego z tych podejrzanych pergaminów znalezionych przez Sauniere pod o³tarzem swego ko¶cio³a).
Saunière Pergamin znaleziony rzekomo z napisem przez Medela VULNÉRUM Jesu ...
I nie móg³ pomóc, pozwalaj±c siê g³êbokie westchnienie na piêkno tego obrazu. Nagle, niepokoj±ca wizja przemknê³a mi przez g³owê. Czy to z³udzenie czy naprawdê da³ mi poczucie, ¿e Maryja zdawa³a siê byæ w ci±¿y! Niew±tpliwie wyje¿d¿a³em nadmiar oporu na magiê tego miejsca, a mój umys³ zacz±³ mi sztuczek. Ale czy to ma jaki¶ sens?
Na chwilê wróci³em zapamiêtaæ te wszystkie legendy pamiêtamy przybycie Marii Magdaleny do wybrze¿y Marsylii z owoców ich jedno¶ci z Jezusem, nios±c co by³oby "Sang Raal" lub ¦wiêty Graal. Katarzy i Templariusze zostali wytêpieni przez heretyckiej wiary, a Ko¶ció³ katolicki usi³owa³ zdyskredytowaæ, jak to mo¿liwe, aby postaæ Marii Magdaleny. Ale tam, na moich oczach niewierz±cych, mia³ obraz niepokoj±cy mo¿e byæ równie¿ wynikiem majaczenia szaleñca lub, jak zacz±³em wierzyæ i wiadomo¶æ wys³ana do "kto mo¿e czytaæ" i pozostawa³y ukryte w ostatnich 2000 lat.
Ale to nie by³ odosobniony obrazu. Jak Margaret Starbird przypomina nam, w jego niezwyk³ej pracy Marii Magdaleny, "Georges de la Tour (1593-1652), artysta z Luneville w Lotaryngii, malowane sze¶æ ró¿nych wersji penitenta Magdaleny, w ka¿dym z nich kobiet ubrana w bia³± bluzkê i czerwon± spódnicê, ³±cz±c czerwone i bia³e kolory siostra-¿ona, symbol podwójnego namiêtno¶ci i czysto¶ci. Ona siedzi w fotelu, ogl±daj±c ró¿ne przedmioty: czaszka, ¶wieca, lustro i du¿± per³ê. A kobieta jest w ci±¿y w sposób jednoznaczny ".
Penitent Magdalene Georges de la Tour.
Podobnie w malarstwie Giovanni Lanfranco (1582-1647), Maria Magdalena prowadzi przez anio³ów, jeste¶my ponownie przed³o¿ony Magdalena wyra¼nie ci±¿y, w ramionach querubines.1
Maryja prowadzi przez anio³ów Giovanni Lanfranco.
Niew±tpliwie mamy do czynienia z pewnymi dowodami, którego straszne nastêpstwa by³y bardzo trudne do przewidzenia. Ale czy to naprawdê mo¿e byæ Maria Magdalena ¿ona Jezusa? Co Ewangelie mówi± o nim?
Bli¿sze spojrzenie na kanonicznych Ewangeliach, okazuje siê, ¿e czê¶æ z Maryi Panny, Maria Magdalena jest jedyn± kobiet±, której czterech ewangelistów notowane po imieniu. Jego pierwszy wystêp by³ w s³u¿bie Jezusa w Galilei, wchodz±ca w sk³ad grupy kobiet, którzy pod±¿ali za nim. Jak s³usznie przypomina nam Lynn Picknett i Clive Prince "Tradycja wskazuje dwie inne kobiety Nowego Testamentu: Maria z Betanii, siostra Marty i £azarza, a kobieta, której nazwisko nie jest wymienione, która namaszcza stopy Jezusa z Istot± nardu ci±gn±c alabastrowy s³oik ".
Wed³ug Ewangelii kanonicznych, Maria Magdalena by³a obecna przy ukrzy¿owaniu i by³a pierwszym ¶wiadkiem Zmartwychwstania. Ten temat zawsze by³ do¶æ szorstki dla teologów. Tradycyjnie Ko¶ció³ katolicki zawsze opiera swoj± w³adzê apostolsk± podstawê Pedro, który by³ pierwszym uczniem Jezusa, który zmartwychwsta³. Ale w³a¶ciwie co ewangeli¶ci mówi±:
"Po szabatu, o ¶wicie pierwszego dnia tygodnia, przysz³a Maria Magdalena i druga Maria, aby obejrzeæ grób.
(...)
Gdy oto Jezus stan±³ przed nimi, mówi±c: Bóg ciê uratowaæ, i zbli¿a ich, splecione nogi i oddali Mu pok³on.
Wtedy Jezus rzek³ do nich: Nie bójcie siê i¶æ i powiedzieæ moim braciom: niech id± do Galilei, tam Mnie zobacz± ".
(Mt, 28: 1, 9-10).
"A gdy zmartwychwsta³ Ju¿ pierwszy dzieñ tygodnia, Jezus ukaza³ siê najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzuci³ siedem z³ych duchów.
I Magdalena posz³a powiedzieæ wie¶ci dla tych, którzy byli z nim, który nigdy nie przesta³ jêczeæ i p³akaæ. "
(Mk 16, 9-10).
"I wróci³ z grobu, oznajmi³y to wszystko do jedenastu i wszystkim innym.
Osoby, które zg³osili¶my to do aposto³ów byli Maria Magdalena i Joanna i Maria, matka Jakuba, i inne jego towarzysze ".
(£k 24, 9-10).
"Tymczasem Mary Magdalene przebywa³ w pobli¿u grobu. Ze ³zami, poniewa¿, w jego oczach, pochyli³ siê, by spojrzeæ na grobie.
(...)
Powiedzia³, ¿e odwrotu, ujrza³a stoj±cego Jezusa, wiêkszo¶æ nie wiedzia³a, ¿e to Jezus.
(...)
Czy Maria Magdalena powiedzia³ uczniom: Widzia³am Pana i to mi powiedzia³ ".
(J, 20: 11, 14, 18).
Oczywi¶cie, to, ¿e to Maria Magdalena, nie Piotr, pierwszy, którego zmartwychwsta³y Jezus ukaza³ mu siê. Ale wtedy, co powinno byæ d±¿enie do marginalizacji Magdalena dok³adnie przez wczesnych Ojców Ko¶cio³a? Dlaczego wiêc obawiaæ?
Byli¶my, nie ma w±tpliwo¶ci, do postaci tak potê¿ne, jak enigmatyczny. Nawet Ewangelie siê wydawa³o, aby tego unikn±æ, poniewa¿, jak mówimy Picknett i ksi±¿ê ", po niechêtnie spe³nione co sprawia, ¿e Ewangelista przez doprowadzenie go do innych, nigdy nie pojawia siê ani w Dziejach Apostolskich i Listy Paul (nawet wtedy, gdy opisuje pusty grób), ani w tych, Piotra ".
Ale to sko¶ny widok Marii Magdaleny wkrótce zmieniæ. W 1945 roku odkryto w egipskiej miejscowo¶ci Nag Hammadi, poniewa¿ nazywa ewangelie gnostyckie. To by³ zbiór wczesnochrze¶cijañskich tekstów gnostyckich, mniej lub bardziej wspó³czesne, z kanonicznych Ewangeliach. Wczesny Ko¶ció³ traktowa³a ich jako heretyków "i systematyczne stosowanie stara³ siê je zniszczyæ, tak, jakby zawiera³ pewn± tajemnicê wielkiego zagro¿enia dla instytucji, która by³a w trakcie tworzenia."
Ewangelie gnostyckie znaleziono w Nag Hammadi w 1945 roku.
W³a¶ciwie to, co naprawdê twierdzi³, wiêkszo¶æ z tych pism by³o zabronione znaczenie Marii Magdaleny. Wed³ug Picknett i Prince ", ten starszy by³ nie tylko jako pierwsza w¶ród kobiet, ale to by³o dos³ownie Aposto³a Aposto³ów i dlatego uzyskano tylko w rankingu do samego Jezusa, przede zwolenników p³ci mêskiej i ¿eñskiej. (...) W tych tekstów nie zosta³a wybrana jako Peter prawicy Jezusa, ale Marii Magdaleny ".
By³ nawet jeden z tych tekstów z sugestywnym Ewangelii gnostyckiej tytu³u Maryi, w którym by³o bardzo Magdaleny, który by³ odpowiedzialny za zgrupowanie do uczniów po ukrzy¿owaniu, przekonuj±c ich, aby nie pozostawiæ i ¿e zachowuj± siê jak prawdziwe i wierni aposto³owie.
Tyle wydawa³o udowodni³, ¿e Maria Magdalena by³a postaci± znacznie bardziej wp³ywowy i zdecydowany ni¿ Ewangelie kanoniczne miarê wcze¶nie Ko¶ció³ chcia³ nam uwierzyæ. Ale okaza³o siê, ¿e by³ naprawdê "towarzysz" Jezusa?
W jednym z wielu tekstów gnostyckich znalezionych w Nag Hammadi znaleziono jeden szczególnie istotny w tym zakresie: tzw Ewangelia Filipa, gdzie s± przypisane do czynów Jezusa i powiedzeñ zupe³nie inny od tych, w kanonicznych Ewangeliach. Znajdujemy w niej fragment, w którym opisane graficznie bardziej intymn± relacjê miêdzy Marii Magdaleny i Jezusa:
"Towarzyszk± Zbawiciela jest Maria Magdalena. Ale Chrystus kocha³ j± bardziej ni¿ wszystkich uczniów i u¿ywane czêsto j± ca³owaæ w usta. Reszta uczniów by³ obra¿ony. Oni powiedzieli: Dlaczego kochasz j± bardziej ni¿ nas wszystkich? El Salvador odpowiedzia³ mówi±c: Dlaczego nie chcesz, jak chcê j±? ".
Jak zauwa¿y³ Picknett i Prince ", ale dzi¶ s³owo mo¿e byæ traktowane jako partnera, towarzysza, kolega i przyjaciel w czysto platonicznej, jednak przy greckie s³owo oznacza wspó³ma³¿onka lub partnera seksualnego."
W powy¿szej Ewangelii Maryja pojawiaj±ce siê tu znale¼æ s³owa w ustach Piotra, mówi±c do Marii Magdaleny:
"Mariam, siostra, wiemy, ¿e Zbawiciel kocha³ ciê bardziej ni¿ inne kobiety. Daj uwagê na s³owa Zbawiciela, które zapamiêtasz co wiesz, a my nie, nie s³ysza³em. "
Postawa Piotra staje siê wrogie, drwiny preferencyjne traktowanie, które pokaza³ Jezusa do kobiety:
"Czy rozmawia³e¶ z kobiet±, bez naszej wiedzy, a nie publicznie, tak, ¿e wszyscy powinni¶my staæ i s³uchaæ? Czy to jest korzystne dla nas? ".
Po czym, Levi broni Mariê Magdalenê, odrzucaj±c zachowanie Piotra:
"Piotrze, by³e¶ zawsze impulsywny. Teraz widzê ejercitándote wobec kobiety jak przeciwnika. Jednak¿e, je¶li Zbawiciel siê jej godny, kim ty jeste¶, aby odrzuciæ j±? Có¿ prawda jest taka, ¿e Zbawiciel wie doskonale, tak kocha³ j± bardziej ni¿ nas ".
Wydaje siê zatem oczywiste, ¿e ewangelie gnostyckie oferuj± zupe³nie inny obraz relacji Jezusa i Marii Magdaleny, ni¿ byli¶my przyzwyczajeni. Ale to, co Ewangelie kanoniczne mówi± nam o tym?
W s³ynnym epizodzie opowiedzianej przez Jana zmartwychwstania £azarza, znajdujemy ciekawy przejazd w czasie, gdy Jezus zwraca siê do Betanii, po us³yszeniu wiadomo¶ci o ¶mierci £azarza:
"Marta, a tak¿e us³ysza³a, ¿e Jezus nadchodzi, poszed³ szukaæ, Mary zosta³a w domu, podczas gdy.
(...)
Powiedzia³, ¿e to by³o, i przywo³a³ potajemnie Mary siostrê, mówi±c: Nauczyciel tu jest i wo³a ciê.
Gdy tylko us³ysza³a to, wsta³a szybko i poszed³ go szukaæ. "
(J, 11: 20, 28-29).
Wed³ug Hopkinsa twierdz±, Simmans i Wallace-Murphy, w tym opisie, "Mary zachowywa³ siê jak pos³usznego ¿ony. Po powrocie mê¿a, przebywa³a w domu, czekaj±c. Inne osoby mog± go spotkaæ, aby go powitaæ, ale ¿ona mia³a pozostaæ w sanktuarium w domu, chyba, ¿e dowodzi³ inny sposób naturalny ".
W tym sensie, Laurence Gardner akcji ten sam widok, wyja¶niaj±c, ¿e "w charakterze ¿ony Jezusa, Maryja by³a zwi±zana z surowym kodeksem ma³¿eñstwa i nie mog± wyj¶æ z domu do jej m±¿ otrzymaniu wyra¼nej zgody ¿e. "
W ramach tego odcinka dyskusyjnym opowiedzianej przez Jana, nale¿y pamiêtaæ, nadzwyczajne odkrycie dokonane w 1958 roku przez profesora Morton Smith z Uniwersytetu Columbia, i potwierdzi³, ¿e jednym z powodów, dlaczego nie by³o ¿adnej wzmianki o ma³¿eñstwie Jezusa w Ewangelie, ¿e wczesny Ko¶ció³ wzi±³ do t³umienia dowodów. To by³ staro¿ytny rêkopis, który zawiera³ zapis listu biskupa Klemensa z Aleksandrii, jednego z pierwszych Ojców Ko¶cio³a, skierowane do jego kolegi, Theodore, w tym tak¿e w nieznanym fragmencie z Ewangelii Marka.
Wed³ug Laurence Gardner mówi nam, ten "list Klemensa postanowi³, ¿e przej¶cie zosta³o st³umione, bo nie zgadzaj± siê z celami Ko¶cio³a". Warto odtwarzania tutaj fragment jest bezcenna:
"Nawet je¶li mówi± co¶ prawdziwego, którzy kochaj± prawdê nie powinno siê z nimi zgadzam. Poniewa¿ nie wszystkie prawdziwe rzeczy s± czê¶ci± prawdy, nie powinien, ¿e prawda, która najwyra¼niej wydaje siê zgodziæ z ludzkich opinii pierwszeñstwo do prawdziwej prawdy, to, co jest zgodne z wiar±.
(...)
Przed nimi jeste¶my zobowi±zani ani nigdy kompromisu, a mniej do tych z podróbkami, które pokazuj±, ¿e tajemnica Ewangelii nale¿y do Marka, który powinien byæ zabroniony pod przysiêg±. Poniewa¿ nie wszystkie prawdy musz± byæ wyja¶nione, aby wszystkich ludzi ".
By³o zatem jasne, ¿e trzeba by³o usun±æ oryginalny tekst Marka i zachowaæ to w tajemnicy ze wzglêdu na "prawdy prawdziwej". Ale to, co zawiera ten nowy Ewangelii Marka dla wczesnego Ko¶cio³a uwa¿a, ¿e tak niebezpieczne?
W s³owach Laurence Gardner, "usuniêty tekst w Ewangelii Marka jest wersja zmartwychwstania £azarza, w której by³by twierdzi³ obecno¶æ Jezusa z wnêtrza grobowca, jeszcze przed p³yt± by³ odosobniony. Dlatego oczywiste jest, ¿e nie mo¿e byæ martwy w sensie fizycznym, co Ko¶ció³ oznacza³oby utratê jego naciskiem na widz±c zmartwychwstanie £azarza jako cudu. "
Z drugiej strony, w tej Ewangelii "tajne" Mark, nie zawiera ¿adnego odniesienia do zmartwychwstania Jezusa i jego nastêpstw, koñcz±c kobiet opuszczaj±cych grób pusty.
Ale w odniesieniu do relacji miêdzy Jezusa i Marii Magdaleny, a fragment przed nami o przyj¶ciu Jezusa do Betanii po ¶mierci £azarza, tekst Marka, który zosta³ st³umiony przez Ko¶ció³, wyja¶nia, w jaki sposób, w Pocz±tkowo Maria wysz³a z domu z Mart± aby przyj±æ Jezusa, ale natychmiast zosta³ skarcony przez uczniów i wys³a³ z powrotem do instrukcji oczekuj±cych od Mistrza. W ¶wietle tego nowego zwrot akcji, epizod potwierdza jeszcze bardziej jasne, jak zachowanie Marii Magdaleny i Jezusa s± wyposa¿one dok³adnie do zachowania tradycyjnego ¿ydowskiego ma³¿eñstwa.
Ostatnio, Karen Król, profesor na Uniwersytecie Harvarda, wypu¶ci³ niewielki fragment papirusu z czwartego wieku, napisana w jêzyku koptyjskim (wielko¶ci karty kredytowej), które powtórzone dialog miêdzy Jezusem i Jego uczniami , w którym opowiada o swojej ¿onie, któr± on nazywa Mary. Papirus, który jest prawdopodobnie kopi± tekstu z drugiego wieku, zosta³ nazwany gospel kobiet Jezusa, czytamy:
"Moja matka da³a mi ¿ycie ...
uczniowie zapytali Jezusa ...
zaprzeczy³. Maryja jest godna, ¿e ... Jezus
I powiedzia³, moja ¿ona ... mo¿e byæ moim uczniem. Niech bezbo¿ny s± zawy¿one ...
o ile mi wiadomo, bêdê ¿yæ
jej do ... obrazu ".
Fragment Ewangelii ¿ony Jezusa.
Wydawa³o siê, ¿e Ko¶ció³ by³ ostro¿ny od pocz±tku, aby ukryæ informacje o ewentualnym ma³¿eñstwie Jezusa i Marii Magdaleny. Ale tak powa¿ne, ¿e Jezus by³ ¿onaty?
Na koniec dnia, jak pamiêtamy Picknett i ksi±¿ê "w tamtych czasach by³ najbardziej naturaln± rzecz±, ¿e rabin by³ ¿onaty, tak inaczej doprowadzi³oby do wiêkszego komentarza, i nie by³by pominiêty bezpo¶rednimi Ewangelie justowania W takich okoliczno¶ciach. W kulturze, jako ¿e dynastycznej w celibacie i bezdzietnym Jezus by³by przeszkod±, i by³by zmuszony do wyja¶nienia w toku ¿ycia publicznego lub jako czê¶æ ich rzekomych nauk. W³a¶ciwie nie tylko ¿ydowska tradycja celibatu, ale nawet on nienawidzi³ za naprawdê grzeszny ".
Potwierdzenie tego pogl±du, Baigent, Leigh i Lincoln doda³, ¿e "gdyby Jezus nie by³ ¿onaty, fakt, by³oby bardzo dobrze widoczny. By³oby przyci±ga uwagê i by³y u¿ywane do scharakteryzowania go i identyfikacji. On odszed³ w ¿aden znacz±cy sensie reszty jego rówie¶ników. Gdyby tak by³o, to oczekuje siê, ¿e co najmniej jedna z kronik Ewangelii odsy³a do oznaczony odej¶cie od zawsze. "
Ale mimo wszystko, Ko¶ció³ nadal nalegaæ na punkcie Jezusa jakiegokolwiek kontaktu zanieczyszczonego z kobiet±, a nawet jego fizyczne s±siedztwo mo¿e prowadziæ do ska¿enia cia³a, umys³u i ducha ludzi, którzy z natury dobry i czysty. Jak dobrze Picknett i Ksi±¿ê doda³, "nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e Syn Bo¿y nigdy nie bêdzie w takiej sytuacji ¶miertelnego zagro¿enia." To powszechne misogyny Ko¶cio³a, która wzros³a ogromnie w ci±gu wieków, w koñcu spycha biednego Zakazana Mariê Magdalenê, zgadzaj±c siê, ¿e jego wizerunek by³, ¿e z prostytutk±, choæ, oczywi¶cie, przepraszam. To nie mog³o byæ inaczej! Przes³anie by³o jasne, Maria Magdalena, i co za tym idzie reszta kobiet by³y nieczyste i duchowo gorsze od mê¿czyzn, a tylko Ko¶ció³ mo¿e zaoferowaæ odkupienie grzechów.