Ukochany Królowej Jadwigi.Wilhelm Habsburg "Uprzejmy, Ambitny, Ceremonialny, Dworski, Wytworny" (urodzony w 1370 roku, zmar³ w Wiedniu 15 lipca 1406 roku) herb
Syn Leopolda III "Sprawiedliwego" Habsburga ksiêcia Karyntii, Styrii i Tyrolu i Wirydiany Visconti, córki Barnaby Viscontiego.
Ksi±¿ê Karyntii i Styrii od 1380 roku do 15 lipca 1406 roku. Regent Austrii i Tyrolu wspólnie z bratem Leopoldem IV.
15 czerwca 1378 roku po¶lubi³ (pro futuro) w Hainburgu ¦wiêt± Jadwigê I Robertyng-Capet-Anjou (urodzona przed 18 lutego [zima 1374 roku] 1373 roku, zmar³a w Krakowie na Wawelu 17 lipca 1399 roku) króla Polski, córkê Ludwika I Robertyng-Capet-Anjou "Wielkiego" króla Wêgier i Polski. 18 lutego 1386 roku ma³¿eñstwo zosta³o uniewa¿nione. Miêdzy 13 pa¼dziernik a 13 listopada 1401 roku po¶lubi³ Joannê II Robertyng-Capet-Anjou (urodzona 25 czerwca 1373 roku, zmar³a w Neapolu 2 lutego 1435 roku) królow± Neapolu, córkê Karola III Robertyng-Capet-Anjou króla Neapolu i Wêgier.
W dzieciñstwie narzeczony królowej Jadwigi, zosta³ jednak pozbawiony szans na zdobycie tronu polskiego i zakoñczenie narzeczeñstwa ma³¿eñstwem przez polsk± szlachtê, która postanowi³a zwi±zaæ sw± m³od± królow± z Jagie³³± - wielkim ksiêciem litewskim, co oznacza³o bliski zwi±zek z Litw± skierowany przeciw zakonowi krzy¿ackiemu.
Z woli króla Ludwik Wêgierski, ojca Jadwigi tron polski mia³a obj±æ jego druga córka Maria wraz z mê¿em Zygmuntem Luksemburskim, za¶ dla Jadwigi przeznaczy³ tron wêgierski. Tak wiêc wol± rodziców by³o, aby Jadwiga zawar³a ma³¿eñstwo z Wilhelmem Habsburgiem. Oboje po³±czono warunkowym ¶lubem 15 czerwca 1376 roku na zamku w Haimburgu. Ma³¿eñstwo mog³oby zastaæ uznane za prawomocne, gdyby dosz³o do jego konsumpcji, po osi±gniêciu przez t± parê pe³noletno¶ci, gdy Jadwiga bêdzie mia³a lat 12, a Wilhelm lat 14. W chwili zawarcia ¶lubu warunkowego mieli zaledwie - Jadwiga 4 lata, a Wilhelm 8 lat. W nadziei na przysz³y ¶lub wys³ano Jadwigê do Wiednia. W tym wszak¿e roku zmar³a najstarsza córka Ludwika Wêgierskiego, Katarzyna. W tej sytuacji odwo³ano Jadwigê na Wêgry.
Po ¶mierci Ludwika Wêgierskiego w 1382 roku, wbrew woli zmar³ego króla, Wêgrzy og³osili królow± Mariê. Natomiast Polacy zaprosili na swój tron Jadwigê.
Królowa Matka, El¿bieta "£okietkówna", zgodzi³a siê na to w nadziei, ¿e Jadwiga po¶lubi Wilhelma, który w ten sposób automatycznie zostanie królem Polski. Jednak panowie polscy nie chcieli siê na to zgodziæ. Powszechna by³a niechêæ do Habsburga, natomiast zgoda przemija³a, gdy chodzi³o o wybór przysz³ego mê¿a dla nowej królowej. Panowie ma³opolscy ma³¿onka dla królowej upatrywali w ksiêciu Jagielle, pogañskim w³adcy Litwy, za¶ mo¿now³adztwo wielkopolskie przychyla³o siê do kandydatury ksiêcia mazowieckiego Ziemowita IV. Przetargi trwa³y przez dwa lata od ¶mierci króla Ludwika, przeszkody stawia³a równie¿ intryguj±ca El¿bieta oraz ksi±¿ê opolski W³adys³aw. Kiedy jednak panowie ma³opolscy zagrozili zerwaniem unii z Wêgrami, El¿bieta zosta³a zmuszona zgodziæ siê na wyjazd Jadwigi do Polski. Jesieni± 1384 roku dziesiêcioletnia Jadwiga przyby³a do Krakowa.
Oto co pisa³ o tym wydarzeniu w swej Kronice Jan D³ugosz:
"Zaprawdê nadzwyczajnym widowiskiem by³ ów wjazd niedoros³ego dziewczêcia, samego bez matki, otoczonego tylko wspania³ym dworem, wiedzionego przez sêdziwe duchowieñstwo, urzêdników powa¿nych [...] Kraj w Jadwidze, w "m³odym królu" swym, w dziewicy zachwycaj±cej piêkno¶ci±, której sam wiek dodawa³ uroku widzia³ zbawcê i zes³añca Bo¿ego".
Za Jadwig± przyby³ do Polski Wilhelm, sprawiaj±c swym przyjazdem niema³y k³opot panom polskim, a szczególnie kasztelanowi krakowskiemu Dobies³awowi z Kurozwêk. Obawiano siê, ¿e Habsburg mo¿e udaremniæ rozpoczate rozmowy z Jagie³³± lecz nikt nie wa¿y³ siê sprzeciwiæ woli królowej, która sprzyja³a m³odemu ksiêciu. Wilhelm przywióz³ ze sob± poka¼ny maj±tek, a wraz z nim przyby³ orszak rycerzy. ¦wiadczyæ mo¿e to o tym, ¿e szykowa³ siê do pozostania w sto³ecznym grodzie i zajêcia polskiego tronu. Mia³ w mie¶cie swoich sprzymierzeñców, w¶ród nich podkomorzego krakowskiego Gniewosza z Dalewic. Do osi±gniêcia celu brakowa³o jedynie, aby jego zwi±zek z Jadwig± zosta³ dope³niony. Wprawdzie Dobies³aw z Kurozwêk zabroni³ wstêpu m³odemu Habsburgowi na zamek, ale nie powstrzyma³o to go od spotkañ z Jadwig±. Wraz z dwórkami królowa przychodzi³a na tañce do ksiêcia, do klasztoru franciszkanów. D³ugosz w Liber beneficiorum informuje nas, ¿e nawet przez dwa tygodnie mieszkali razem w Krakowie. Gdy do sto³ecznego grodu dosz³a wiadomo¶æ, ¿e do miasta przybêdzie Jagie³³o by obj±æ tron, Jadwiga i Wilhelm postanowili dope³niæ ma³¿eñstwa. Tu jednak w porê zareagowali panowie polscy i wypêdzili m³odego ksiêcia z zamku. Jadwiga nie mog±c siê pogodziæ z tym faktem, toporem próbowa³a skruszyæ zamkow± bramê. Uleg³a jednak w koñcu pro¶bom i argumentom rycerza Dymitra z Goraja i pogodzi³a siê z losem. Wilhelm, obawiaj±c siê o swoje bezpieczeñstwo, opu¶ci³ po tej przygodzie sto³eczny gród i wróci³ do Austrii.
Dnia 16 pa¼dziernika 1384 roku, w niedzielê, arcybiskup gnie¼nieñski Bodzanta dokona³ koronacji Jadwigi na króla Polski (in regem). Odt±d wszystkie dokumenty pañstwowe zaczêto wystawiaæ w imieniu nowego monarchy - jedenastoletniej Jadwigi. W koronacji uczestniczyli ju¿ pos³owie litewscy. Powa¿ne negocjacje z Litw± dotycz±ce unii i ma³¿eñstwa Jadwigi z Jagie³³± rozpoczê³y siê w styczniu 1385 roku w Krakowie. Ostatecznie 14 sierpnia 1385 roku w Krewie Jagie³³o wystawi³ dokument, w którym zobowi±za³ siê, w zamian za rêkê Jadwigi i objêcie tronu w Polsce, do przyjêcia wraz z rodzin± i wszystkimi poddanymi chrztu w obrz±dku rzymskim, zwrócenia Wilhelmowi Habsburgowi równowarto¶ci posagu Jadwigi, ustalonego niegdy¶ na 200 tysiêcy florenów, przywrócenia Polsce utraconych prowincji, uwolnienia przebywaj±cych na Litwie jeñców polskich i przy³±czenia do Królestwa Polskiego ziem Wielkiego Ksiêstwa Litewskiego.
Jeszcze przed koronacj± Jagie³³y Wilhelm Habsburg mimo wrogo¶ci polskich panów nie zamierza³ jednak zrezygnowaæ z nadziei na uzyskanie polskiego tronu. Przyby³ ponownie do Krakowa, lecz tym razem w przebraniu kupca i bez orszaku. W swoich staraniach cieszy³ siê równie¿ poparciem matki Jadwigi, królowej El¿biety. Powo³uj±c siê na prawo ma³¿eñskie, przy poparciu ksiêcia W³adys³awa Opolczyka, przyby³ do Krakowa. Wprawdzie nie zosta³ wpuszczony do zamku królewskiego, gdzie mieszka³a Jadwiga, lecz pozosta³ w pobli¿u zamku, w domu Gniewosza z Dalewic, zaufanego rycerza Opolczyka. Kiedy jednak uk³ady z Jagie³³± i Litwinami dotycz±ce ma³¿eñstwa i unii obydwu pañstw by³y ju¿ zaawansowane, Wilhelm zosta³ zmuszony do opuszczenia Polski. Niewiele brakowa³o, a zosta³by schwytany w domu Morsztynów, gdzie przez pewien czas by³a jego kryjówka, ale uda³o mu siê schowaæ (w kominie). Widz±c, ¿e niewiele ju¿ mo¿e zdzia³aæ, opu¶ci³ definitywnie nasz kraj.
Wed³ug przekazu Jana D³ugosza, królowa Jadwiga darzy³a Wilhelma szczerym uczuciem, tym bardziej, ¿e zapewne przera¿a³a j± perspektywa po¶lubienia starszego o ponad 20 lat, pogañskiego ksiêcia, spoza granic cywilizowanego ¶wiata. D³ugosz twierdzi, ¿e m³odzi widywali siê w towarzystwie osób najbli¿szych. Wed³ug niego wydalenie Wilhelma z Krakowa królowa mia³a prze¿yæ bardzo mocno. Dosz³o do tego, usi³owa³a zbiec z Wawelu, a nawet r±ba³a toporem wziêtym od stra¿y furtê, któr± zamkniêto przed Wilhelmem. Opowie¶ciom D³ugosza zaprzeczaj± jednak najnowsze badania historyków. Zwi±zek zawarty kilka lat wcze¶niej z Wilhelmem Habsburgiem by³ zwi±zkiem narzeczeñskim, zawartym z przyczyn politycznych, a jego przekszta³cenie w sakrament ma³¿eñstwa mog³o siê dope³niæ dopiero po osi±gniêciu pe³noletnio¶ci m³odych i po wyra¿eniu przez oboje stosownej woli po temu.
Po wyra¿eniu przez królow± Jadwigê zgody na ¶lub, 2 lutego 1386 roku odby³ siê w Lublinie zjazd rycerstwa polskiego, podczas którego odby³a siê pierwsza elekcja, w wyniku której Jagie³³o uzyska³ zgodê na objêcie tronu polskiego. 12 lutego 1386 r. Jagie³³o przyby³ do Krakowa, a 15 lutego, wraz z braæmi, przyj±³ z r±k arcybiskupa gnie¼nieñskiego Bodzanty chrzest, przybieraj±c zarazem imiê chrzestne W³adys³aw.
Poniewa¿ wielki mistrz krzy¿acki odmówi³ uczestniczenia w chrzcie Jagie³³y w roli ojca chrzestnego, w tym charakterze zosta³ zaproszony ksi±¿ê W³adys³aw Opolczyk. Na matkê chrzestn± króla zaproszono Jadwigê z Melsztyna Bileck±.
Przed ¶lubem z W³adys³awem Jagie³³±, Jadwiga uniewa¿ni³a publicznie, w katedrze krakowskiej, swój kontrakt narzeczeñski z Wilhelmem Habsburgiem, zawarty przez jej rodziców w 1378 roku.
Do momentu ¶mierci Jadwigi w 1399 roku Wilhelm Habsburg nie zwi±za³ siê z ¿adn± inn± kobiet±, a po tym wydarzeniu o¿eni³ siê z Joann± II, królow± Neapolu, córk± Karola III z Durazzo. Ma³¿eñstwo by³o bezdzietne.
¯ród³a:
Wilhelm Habsburg "w Wiem" t³umaczenie: Bogdan Pietrzyk
Wilhelm Habsburg
Wilhelm Habsburg "w Wikipedii"
http://www.wladcy.myslenice.net.pl/Polska/opisy/Wilhelm%20Habsburg.htm