Strony: [1]

HEROD WIELKI.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
HEROD WIELKI.
« : Grudzień 29, 2010, 14:38:33 »

Herod Wielki.

Herod wielki to niezwykle ciekawa postac ,istnieje o nim mnustwo niepotwierdzonych plotek.
Postanowilam pozbierac troche wiadomosci na jego temat.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=3385&mode=threaded&pid=30606


http://www.studiumbiblijne.diecezja.tarnow.pl/semestr_IV/wyklad_7.pdf
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2016, 12:24:39 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #1 : Maj 13, 2016, 10:16:23 »

EDOM...... ZIEMIE HERODA WIELKIEGO....

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?p=362671

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edom_%28kraj%29



BIBLIOTEKA Watchtower ONLINE
Biblioteka: English Publikacje (2000-2016)

    BIBLIA
    PUBLIKACJE
    DAILY TEKST

    it-1 s. 678-682
    Edom

    Edom
    Insight, tom 1

    podobnego materiaÂłu

        Pan wylewa oburzenia nad narodami
        Ip-1 rozdz. 27 s. 356-368
        Abdiasza, KsiĂŞga
        it-2 s. 519
        Seir
        it-2 s. 891
        Zair
        it-2 s. 1219

Zobacz wiĂŞcej

EDOM

(E'dom) , Edomici (E'dom · ites).

Edom by³a nazwa œrednie lub byname podane do Ezawa, brata bliŸniaka Jacoba. ( Rdz 36: 1 ) zosta³ zastosowany do niego z powodu jego sprzeda¿y swoje pierworództwo na czerwonym gulaszu. ( Rdz 25: 30-34 ) Przypadkowo, Ezaw przy urodzeniu mia³ kolor bardzo czerwony ( Ge 25:25 ), a podobny kolor panowa³y w czêœciach ziemi on i jego potomkowie póŸniej zamieszkany.

. ". Pole Edom" Seir, a Edom Gdzieœ w czasie Jakuba 20-letniego pobytu w Haran, Ezaw (Edom) zacz¹³ siê osiedliÌ siê w ziemi Seir, ( Rdz 32: 3 ) W zwi¹zku z tym jeszcze przed œmierci¹ swego ojciec ( Rdz 35:29 ), Ezaw by³ najwyraŸniej zaczynaj¹ wype³niaÌ prorocze b³ogos³awieùstwo Izaaka, kieruj¹c swoj¹ uwagê od ¿yznych glebach wokó³ Hebron i, niew¹tpliwie, zaczynaj¹ "¿yÌ od miecza", wraz z 400 mê¿czyzn pod jego dowództwem. ( Rdz 27:39, 40; 32: 6, 8 ) Zapis wskazuje jednak, ¿e nadal utrzymuje siê miejsce zamieszkania lub bazê w rejonie Hebronu nie przenosz¹ce pewno do górzystego regionu Seir, a¿ po œmierci ojca (1738 BCE). W tym czasie jego rodzina uros³a i jego posiad³oœci by³y œwietne -. Rdz 36: 6-8 .

Ziemi Seir wczeœniej by³ domen¹ Horites ( Rdz 14: 6; 36: 20-30 ), lecz synowie Ezawa wypêdzili z Horite szejków i przej¹³ regionu. ( De 02:12 ) Nastêpnie ziemia sta³a siê znana jako kraju Edom, choÌ starsza nazwa Seir wci¹¿ nadal w u¿yciu. - Nu 24:18 .

Geograficzny opis. Terytorium Edomu przed³u¿one o 160 km (100 mil) od jej granicy z Moab w N, utworzonej przez torrent dolinie Zered, a¿ do Elat (Elotu) nad Zatok¹'Aqaba w S. ( DE 2 : 1-8, 13, 14; 1Kl 09:26 ) do E, domena Edomczyk najwyraŸniej przed³u¿ony do skraju pustyni arabskiej, a do W. osi¹gn¹³ ca³ej Araby z pustyni Sin i obj¹³ Negebie yna regionie rozci¹gaj¹cym siê od rogu SW soli morskiej na dó³ do Kadesz-Barnea. Dlatego zachodnia czêœÌ Edomu przyszed³ tworz¹c granicê SE terytorium Judy. - Jos 15: 1 ; porównanie Lb 34: 3 .

Prawdziwy Heartland terytorium Edomczyk jednak ewidentnie le¿a³a E z Araby, bo tu wysokich gór, a niektóre punkty osi¹gaj¹c wysokoœÌ 1700 m (5600 stóp), otrzymuje pewne opadów. To dlatego, ¿e ziemia na zachód od pustego, Negebie, jest znacznie ni¿sza, dziêki czemu resztki œródziemnomorskich burzowe chmury przejœÌ nad i osi¹gaj¹ wy¿sze góry Edomu, gdzie uwalniaj¹ czêœÌ swojej pozosta³ej wilgoci. Zatem badania archeologiczne pokazuj¹ ci¹g staro¿ytnych osad i fortec w¹skim jêzykiem gruntów ornych na najwy¿szej czêœci d³ugim górskim p³askowy¿u lub plateau, ale te zabraknie jak postêpuje S w kierunku Zatoki'Aqaba. Nowoczesne Tafileh, oko³o 30 km (19 mil) na po³udnie od Morza Martwego (sól), ma du¿e gaje oliwne, choÌ jest to spowodowane w du¿ej mierze do przep³ywu wody z oœmiu drobnych sprê¿yn, tylko oko³o 28 cm (11 in.) opadów zdeponowane s¹ corocznie.

ChoÌ ¿yznej ziemi brakowa³o, to wytrzyma³e górzysty region posiadaniu cennych z³ó¿ miedzi i ¿elaza; górnictwo i hutnictwo odby³y siê wokó³ nowoczesnego Feinan, oko³o 48 km (30 mil) na po³udnie od Morza Martwego. Dowody mo¿na równie¿ zaobserwowaÌ na istnienie staro¿ytnych lasów sosnowych o znacznej wielkoœci.

W zgodzie z powy¿szym, Moj¿esz, na wysy³anie pos³ów do króla Edomu, mówi³ o pozycji Izraelitów w Kadesz-Barnea jako "przy koùcu swojego terytorium", a gdy prosi o pozwolenie na spokojne przejœcie przez terytorium Edomczyk Moj¿esz, o którym mowa ich pola, winnice i studnie. - Nu 20: 14-17 .

Strategiczne po³o¿enie. Moj¿esz poprosi³ o zgodê na Izrael, aby podró¿owaÌ po "drog¹ królewsk¹" przez Edomu. ( Lb 20:17 ) Ta droga, zwanych ogólnie Króla Highway, mog³y dzia³aÌ z Zatoki'Aqaba dalej, a¿ do Damaszku w Syrii, po skraju wysokiej p³askowy¿e podszewka bok E Araby przy jeŸdzie Edom. Wzd³u¿ niego znajdowa³y siê g³ówne miasta Edomu. ( Rdz 36:33; 2Kl 14: 7 ) Trasa doprowadzi³a tak¿e do E z Negebie poprzez Maan, na skraju Pustyni Arabskiej i po³¹czony jest z innym systemem trasy N i S. W ci¹gu tych dróg przekazanych bogate ³adunki z Egiptu, Saudyjska, Syria i Mezopotamii. Op³aty pobierane od wielb³¹dy i os³y karawan przemierzaj¹cych drogi najprawdopodobniej przyczyni³y siê do bogactwa jest Edom. Strudzonych wêdrowców pustynnych mo¿e równie¿ zap³aciÌ za zakwaterowanie i wy¿ywienie po osi¹gniêciu Edom.

Stroma skarpa, lub œciany p³askowy¿u, ¿e w obliczu pustego da³ g³ówn¹ twierdzê Edomu doskona³¹ ochronê z tego kierunku. G³êboki kanion potoku dolinie Zered utrudnione inwazjê od Moabu. (Nale¿y jednak pamiêtaÌ, Am 2: 1 ). £aùcuch twierdz obliczu pustyniê do bardziej podatne E, zapewniaj¹c ochronê przed Madianity i innych plemion nomadów. Dodatkowo, szczeliny, które tn¹ w góry i p³askowy¿e s¹ na ogó³ w zamurowane przez unscalable czerwone klify piaskowca tworz¹cych zabraniaj¹ce w¹wozy. Z powodu proroctwa Jehowy przez Jeremiasza mówi o Edomczyków jak pewnie "zamieszka³y w rekolekcjach na skale, trzymaj¹c wysokoœÌ wzgórza" i jak orze³ w gnieŸdzie. - Jer 49: 7, 16 .

Lud Edomu. Edomici jako potomkowie Ezawa by³y w zasadzie rasy semickiej, ale z silnym szczepem Hamitic. To dlatego, ¿e dwie ¿ony Ezawa by³y od chamickie kanaanejskiej magazynie (Hetytów i Chiwwity); tylko jedna ¿ona nazwany by³ czêœci¹ semickie, syna Abrahama poprzez Izmaela. ( Rdz 36: 2, 3 ) Jeœli, jak niektórzy uczeni posiadaj¹ nazwa Horite oznacza po prostu "jaskiniowego mieszkaùca" Ezawa Chiwwity ¿ona Oholibama, córki Any, mo¿e pochodziÌ z mieszkaùców Horite Seir. (Porównaj Rdz 36: 2, 20, 24, 25 ). W ka¿dym razie, Edomici, jak potomkowie Lota Moabitów i Ammonitów (nota Da 11:41 ), byli spokrewnieni z Izraelitami, a pierwotnie praktykowany tak¿e obrzezanie. ( Jer 09:25, 26 ; porównaj Eze 32:29 ). Pan o nich jako Izraela "braci" i Edomczyk prawa l¹dowe mia³y siê odbyÌ nienaruszalne przez Izraelitów pog³êbianie przez pustyniê, od Jehowy przyzna³o potomków Edomu w górê Seir w gospodarstwie. - De 2: 1-8 .

ZaÂłoÂżony w sheikdoms, plemiona Edomczyk póŸniej zorganizowano w ramach krĂłlestwa. KrĂłlewska linia sukcesji wskazuje, Âże krĂłlowie pochodzili z ró¿nych plemion lub sheikdoms, stÂąd nie bierze tron ​​dziedziczny na podstawie rodziny. ( Rdz 36: 15-19, 31-43 ) NiektĂłrzy krytycy postrzegali odniesienie w Rodzaju 36:31 wÂładcom Edomczyk jako "krĂłlowie, ktĂłrzy panowali w kraju Edom, zanim jakikolwiek krĂłl panowaÂł nad synami Izraela" jako anachronizmem lub póŸniejszym zaÂłoÂżeniu. To nie jest przypadek, jednak, poniewaÂż MojÂżesz, rejestrator Rodzaju, juÂż wiedziaÂł Bo¿¹ wyraÂźnÂą obietnicĂŞ Jacob (Izrael), Âże "krĂłlowie wyjdzie z twoich lĂŞdÂźwi." ( Rdz 35:11 ) MojÂżesz przepowiedziaÂł, Âże Izrael ostatecznie mieĂŚ krĂłla. - De 28:36 .

Grecki Septuaginta zawiera dodatek do Hioba 42:17 , które zostan¹ okreœlone zadania z Jobab, króla Edomczyk z Rodzaju 36:33 . Praca by³a jednak z ziemi Uz, nazwa danego pierwotnie do Aramaean plemienia i powtórzone w linii Aramaean Nachorowej. ( Hioba 1: 1 ; porównaj Rdz 10:23; 22:20, 21 ). Lamentacje 4:21 mówi Edomu jako "mieszkania w ziemi Uz", ale ten tekst, napisany wiele wieków po czasie prawdopodobna Hioba ¿ycie nie jest równoznaczny Uz z Edomu, zw³aszcza, ¿e na Jeremiasza 25:20, 21 : "królowie ziemi Uz" ró¿ni¹ siê od Edomu. Tekst mo¿e wskazywaÌ raczej na przed³u¿enie domeny Edomczyk. -Zobacz UZ No. 4.

Jest mo¿liwe, ¿e jeden z trzech "towarzyszy", którzy odwiedzili i skrytykowa³ pracê w jego stanu chorej by³ Edomit¹, mianowicie Elifaz Temanite. ( Job 02:11 ; porównaj Rdz 36:11, 34 ). Teman przedstawiany jest jako centrum Edomczyk m¹droœci w Jeremiasza 49: 7 , regularnym kontakcie Edomczyk i komunikacji z podró¿uj¹cych z Orientem mo¿e przyczyniaÌ siê do ich reputacji m¹droœci.

Od Exodusu, aby zamkn¹Ì Judzkiej Historii. Zniszczenie wojsk faraona i cudownego wybawienia Izraela w Morzu Czerwonym mia³ reperkusje w Edomu, podobnie jak w ca³ym regionie w okolicach Kanaan. ( Wj 15:14, 15 ) W pustyni Pó³wyspu Synaj, najpierw opozycja zbrojna Izraela pochodzi z dalekiej zakresie Edomczyk plemiê Amalekitów Ÿród³em k³opotów dla Izraela w ca³ej swojej historii. ( Wj 17: 8-16 ; porównaj Rdz 36:12, 16 ; zob Amalekitów, Amalekitów .) Na zakoùczenie okresu wêdrówki, Moj¿esza szacunku proœba o glejt na króla autostrady przez Edom zosta³ odrzucony, a nienazwany Edomczyk król marshaled du¿¹ si³ê, aby zablokowaÌ jak¹kolwiek ingerencjê Izraelitów. ( Lb 20: 14-21 ) Tak, po œmierci Aarona na górze Hor, niedaleko granicy Edomu ( Lb 20: 22-29 ), Izrael omija³a Heartland Edom, w obozowali przez torrent dolinie Zered, a nastêpnie uda³ siê N obok wschodniego Moab granicy. - Nu 21: 4, 10-13; Sdz 11:18 ; porównaj DE 2: 26-29 .

W poetyckiej b³ogos³awieùstwo Moj¿esza wymawiane nad Izraelem przed œmierci¹, opisa³ Jehowê Boga jako "pochodz¹ce z Synaju," jako ¿e "b³ysn¹³ naprzód od Seir [Edom]", a jako ¿e "belkami powrotem z gór Paran. Podobny opis pojawia siê w piosence Barak i Deborah iw proroctwie Habakuka. ( De 33: 2; Sdz 5: 4, 5; Hab 3: 3, 4 ) Ten proroczy portret zatem wyraŸnie okreœla arenê lub teatru, w którym Jehowa objawi³ siê swoim nowo powsta³ego kraju, oœwietlaj¹c je jako b³yskami œwiat³oœci œwieci nad szczytami.

Izrael zosta³ rozkaz, aby nie cierpiê Edomit¹ ", bo jest twoim bratem." ( Pwt 23: 7, 8 ) Jednak¿e nie tylko agresywne plemiê Amalekitów, ale Edom jako ca³oœÌ, a nastêpnie kurs opozycji do Izraela. Saul z powodzeniem prowadzi³ wojnê przeciwko nim. ( 1Sm 14:47, 48 ) Lecz Saul mia³ Edomit¹, Doeg, jako g³owa nad jego pasterzy, a ten cz³owiek dzia³a³ jako informatora do Saula na Dawida. Kiedy ludzie Saula byli przeciwni atakuj¹ kap³anów Nob Saul wykorzystywane Doeg osi¹gn¹Ì hurtowej masakry. - 1Sm 21: 7; 22: 9-18 .

Dawid jako król, zdoby³ wielkie zwyciêstwo nad Edomitów w Dolinie Soli. ( 2Sm 08:13 ; zob sól, dolina ). ChoÌ akcja prowokuje bitwê nie jest powiedziane, Edomczyk agresja by³a niew¹tpliwie odpowiedzialna, mo¿e dlatego, ¿e Edomici "myœla³, ¿e kampanie Dawida do Syrii opuœci³y po³udniow¹ czêœÌ swego królestwa nara¿one na inwazja. W 1 Kronik 18:12 oraz w napis Psalmu 60 , a Joab Abisaj odpowiednio opisane s¹ jako dokonania podboju Edomczyków. Poniewa¿ Dawid by³ naczelnym wodzem i Joab by³ jego g³ównym ogóle, natomiast Abisaj by³ dowódca dywizji pod Joaba, mo¿na zauwa¿yÌ, jak rachunki mog¹ ró¿niÌ siê w kredytowaniu zwyciêstwo, w zale¿noœci od punktu widzenia podejmowanych, tak jak ma to miejsce w czasach wspó³czesnych , Podobnie ró¿nica w liczbach w tych tekstach jest prawdopodobnie spowodowany narratora szczególnej uwagi na ró¿ne aspekty lub kampaniach wojennych. (Porównaj 1Kl 11:15, 16 ). W ka¿dym razie, David stacjonowa³y garnizony wojsk izraelskich na ca³ym Edomu, a pozosta³a populacja Edomu sta³ siê przedmiotem Izraelu. ( 2Sm 08:14; 1Kn 18:13 ) W "jarzmo" Jakuba teraz spoczywa³ ciê¿ko na szyi Edomu (Ezawa.) - Rdz 27:40 ; porównanie Lb 24:18 .

Salomon, który poœlubi³ Edomczyk kobiet ( 1Kl 11: 1 ), wykorzysta³ kontroli Izraelitów nad nadmorskimi miastami Edomczyk nad Morzem Czerwonym, Elotu (Elat) i Esjon-Geber, dla rozwoju przedsiêbiorczoœci wysy³ki. ( 1Kl 09:26; 2ch 08:17, 18 ) wyczerpane mêskiej populacji Edom by³ w stanie zdj¹Ì jarzmo Izraelitów, chocia¿ uciekinier z królewskiej krwi, Hadad, nie doprowadzi³a do ruchu oporu jakiegoœ -. 1Kl 11: 14- 22 .

Czy ta sytuacja panowa³a nieprzerwanie pe³nego wieku po pocz¹tkowym podboju Dawida nie mo¿na powiedzieÌ. Atak przez "synów Ammona i Moabu i górzystym regionie Seir [Edom]" ( 2ch 20: 1, 2, 10, 22 ) mo¿e mieÌ miejsce przed po³¹czonej napaœci przez judejski, Izraelity i si³ Edomczyk przeciwko Moab. ( 2Kl 3: 5-9 ; zob Moab, Moabitów .) Edom najwidoczniej uformowan¹ czêœÌ ka¿dego potrójnego sojuszu, walcz¹c najpierw po jednej stronie, a nastêpnie z drugiej strony. Jest równie¿ powiedziane, ¿e w pewnym momencie panowania Jehoszafata Edom mia³ ¿adnego króla; ziemia by³a rz¹dzona przez zastêpcê, który ewidentnie by³ odpowiedzialny przed tronem Judzkiej, wiêc dostêp Judy do Zatoki'Aqaba i portu lub portów by³o zas³oniête. ( 1Kl 22:47, 48 ) W odniesieniu do kampanii przeciwko Moab, przewidywanego zalania wczeœniej suchej dolinie potoku, gdzie obozowali sprzymierzone armie mog³y wynikn¹Ì z pustynnej burzy na wy¿szych plateau. Takie burze w dzisiejszych czasach mo¿e przesy³aÌ strumienie wody udaj¹c siê w dó³ wadi w kierunku pustego. Albo woda mo¿e pojawi³y siê od czysto cudownych œrodków -. 2Kl 3: 16-23 .

OdstÂąpiÂł Edom i zrzuciÂł jarzmo Judei za panowania syna Jehoszafata Jorama i przywrĂłciÂł swojÂą niezaleÂżnÂą monarchiĂŞ. ChociaÂż Joram odniĂłsÂł zwyciĂŞstwo militarne w spotkaniu z nimi, Edomici pozostaÂł w buncie. ( 2Kl 8: 20-22; 2Kn 21: 8-10 ) W pierwszej poÂłowie panowania Amazjasza'S (858-830 pne), w Dolinie Soli znowu byÂła scena katastrofy wojskowego Edomu i Amaziah zdobyli wiĂŞkszego miasta Edomczyk z Sela jest usidlony jednak przez czczenia bezsilnych faÂłszywych bogĂłw Edomu za. ( 2Kl 14: 7; 2Kn 25: 11-20 ). Jego syn Ozjasza (Azariasz), przywrĂłcony Elat kontroli Judzkiej - 2Kl 14:21, 22 .

Syria, w akcji zaczepnej przeciw Judzie za panowania Achaza "(761-746 pne), umieœciÌ port morski czerwieù Elat powrotem do r¹k w Edom. ( 2Kl 16: 5, 6 ) Edomici widocznie wolne od panowania Judy, do³¹czy³ do innych narodów, w tym w Asyrii, nalotów przeciw Judzie. - 2ch 28: 16-20 ; porównanie Ps 83: 4-8 .

Brak wzmianki zosta³y uznane ze Ÿróde³ Edomczyk. Œwieccy zapisy innych narodów jednak sprawiÌ, ¿e wzmianki o nich. Egipski papirus uwa¿any za drugiego tysi¹clecia pne, odnosi siê do plemion beduiùskich z Edom wejœciem regionu Delta w poszukiwaniu pastwisk dla byd³a. Faraonów Merenptah i Ramzes III twierdzi³ panowanie nad Edomu, podobnie jak asyryjskiego monarchy Adad-nirari III. Jakiœ czas po tym ostatnim króla Tiglat-Pileser III (wspó³czesny Achaza) szczyci otrzymania daninê od "Kaushmalaku Edomu", podczas Esar-Haddon, nastêpca Sennacheryba, listy "Qaushgabri" jako wasalem króla Edomczyk. - Staro¿ytnego Bliskiego Wschodu Tekstów pod redakcj¹ J. Pritchard, 1974, s. 282, 291.

Edom w proroctwie. Ju¿ rz¹dów króla Ozjasza, prorocy Joel i Amos wyraŸny pozytywny potêpienie Jehowy Edomsk¹ jego bezlitosnej furii wyra¿onej przeciwko Izraelowi przez niemi³osierny u¿ycia miecza. ( Am 1: 6, 11, 12 ) Edom, przez jego b³êdne opozycji do przymierza ludu Jehowy, utraci³ swój tytu³ do ziemi, to by³o w posiadaniu boskiego nakazu. ( Joe 03:19; Am 9:11, 12 ) Edomici przypieczêtowa³y swoj¹ zgubê, kiedy Babiloùczycy podbili Judy i Jerozolimy w 607 rpne Edomczyk nienawiœci wyraŸnie ujawni³, poniewa¿ nalega³ na devastators Jerozolimy ( Ps 137: 7 ), cieszy³ siê tragedia Judy, a na ich wrogoœÌ i chêÌ zemsty, nawet przewróci³ Judei uciekinierów do uboju przez Babiloùczyków. Zaczêli inne s¹siednie ludy w grabie¿y ziemi, a oni planowali przej¹Ì opuszczone kraju Judy i Izraela, mówi¹c che³pliwie przeciwko Panu. Do tego Pan skierowa³ swych proroków Jeremiasza, Ezechiela i Obadyjasz zapewniÌ Edom, ¿e jego radoœÌ bêdzie krótkotrwa³y i leczenie wymierzona Judzie bêdzie staÌ za czêœÌ Edomu. ( La 4:21, 22; Ez 25: 12-14; 35: 1-15; 36: 3-5; Ob 1-16 ) jako prorok Izajasz przepowiedzia³ wczeœniej, Edomici dzier¿¹c miecz przyjdzie pod w³asnym Jehowy miecz sprawiedliwoœci i s¹du, wszystkich klas, wielkich i ma³ych, staj¹c siê podobnym do zwierz¹t ofiarnych poœwiêconych zniszczenia. - Iz 34: 5-8 .

Edom miaÂł staĂŚ siĂŞ jak Sodoma i Gomora, niezamieszkaÂłej przez caÂły czas. ( Jer 49: 7-22 ; porĂłwnaj Iz 34: 9-15 ). NienawiœÌ zasÂługujÂące Jehowy, Edom bĂŞdzie nazywany "terytorium niegodziwoÂści" i "ludzie, ktĂłrych Jehowa potĂŞpiÂł po czas niezmierzony." ( Mal 1: 1- 5 ) Edom zatem ewidentnie stoi jako symbol twardym zestawie Wrogowie Boga przymierza ludzi w Izajasza 63: 1-6 , gdzie Boski Wojownik z zakrwawionych ubraĂą, ktĂłry stÂąpaÂł tÂłoczni zemsty Boga odpowiednio opisany jest jako pochodzÂący z Edomu (czyli "Red") i od najwaÂżniejszego miasta Edom za Bosry (ewentualnie uÂżyte tutaj jako pLAY na hebrajskich s³ów ba · tsir', czyli "zbieranie winogron") -PorĂłwnanie. Re 14: 14-20; 19: 11-16 .

PóŸniej Historia i znikniêcie. Król Edomu zosta³ ostrze¿ony poprzez proroka Jehowy Jeremiah wnieœÌ swój kark pod jarzmo Nabuchodonozora, króla babiloùskiego. ( Jer 27: 1-7 ) Co Edomici faktycznie w tym wzglêdzie nie jest nagrywany. Jednak po zniszczeniu Jerozolimy w 607 roku pne, niektóre Judejski wygnaùcy znaleŸÌ tymczasowe schronienie w Edom. Nastêpnie, po odejœciu wojsk babiloùskich te uciekinierzy powrócili do swej ziemi iw koùcu uciek³ do Egiptu. ( Jer 40:11, 12; 43: 5-7 ) Wkrótce czas na Edom g³êboko piÌ z kielicha gniewu Jehowy przyby³. ( Jer 25: 15-17, 21 ) Sta³o siê to oko³o po³owy VI wieku pne, pod babiloùskiego króla Nabonidusa. Wed³ug C. J. Gadd, stypendystka babiloùskiej historii i literatury, wojska Nabonidusa który podbi³ Edom i Tema zawarte ¿o³nierzy ¿ydowskich. Wypowiadaj¹c siê na temat tego, John Lindsay napisa³: "Tak wiêc, przynajmniej czêœciowo, s³owa proroka znaleŸli spe³nienie kiedy pisa³ Pan, mówi¹c:" po³o¿ê moj¹ zemsta na Edom przez strony mojego ludu, Izraela "( Ezek 25.14. ). Mamy równie¿ czêœciowe spe³nienie s³ów Abdiasza Kto powiedzia³, ¿e Edom jest "sojusznicy", "Konfederaci", "zaufanych przyjació³" by "oszukaÌ", "przemog¹ 'i' set pu³apka pod" nimi. Tutaj mo¿emy zobaczyÌ odniesienie do Babiloùczyków, którzy choÌ w czasach Nabuchodonozora byli gotowi, aby umo¿liwiÌ im udzia³ w stracie Judasza pod Nabonid ograniczany raz i dla wszystkich handlowych i kupieckich ambicje Edomu (por Obad. 1 i 7 ). "- Palestine Exploration Quarterly, Londyn, 1976, s. 39.

KsiĂŞga Malachiasza, napisane okoÂło 100 lat po kampanii w Edom przez Nabonidusa, opowiada, Âże BĂłg miaÂł juÂż Edom'S ( "gĂłr strata opuszczone i jego dziedzictwo dla szakali na pustyni." Mal 1: 3 ) Edomici ufaliÂśmy wrĂłciĂŚ i odbudowaĂŚ swoje zniszczone miejsca, ale nie byÂłby sukces. - Mal 1: 4 .

W czwartym wieku pne Nabatejczycy byli zamieszkuj¹cych terytorium Edomczyk i Edomici nigdy nie by³y w stanie powróciÌ. Zamiast tego znaleŸli siê w Negebie do S Judy. Edomici przeniós³ siê tak daleko na pó³noc jak Hebron, i ostatecznie po³udniowa czêœÌ Judy sta³ siê znany jako Idumea. Wed³ug Józefa Flawiusza, John Hyrcanus I podporz¹dkowa³ je kiedyœ miêdzy 130 a 120 rpne i zmuszaÌ ich do przyjêcia judaizmu. (Staro¿ytnoœci ¿ydowskie, XIII, 257, 258 [ix, 1]; XV, 253, 254 [vii, 9]) Nastêpnie zosta³y one stopniowo wch³aniane przez ¯ydów, a po rzymskim zniszczeniu Jerozolimy w 70 rne, ¿e przesta³a istnieÌ jako ludzie. - Ob 10, 18 ; zobacz Idumea .

[Mapa na stronie 679]

(Dla peÂłnego sformatowanego tekstu, patrz publikacja)

Kraju Edom

g³ówne Drogi

Drogi lokalne

EDOM

Puszczy Syn

MOAB

sĂłl morska

Telewizja z Zered

Sela

Bozrah

Mt. Hor

Kadesz-Barnea

Teman

Droga KrĂłla

Esjon-Geber

Elat

Zatoka "Akaba

pustyni arabskiej

http://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1200001258

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=http://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1200001258&prev=search
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 10:25:48 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #2 : Maj 13, 2016, 10:28:33 »

EDOM....... CZERWONY......


◄ Edom ►
Skokto: Hitchcock's • ATS • ISBE • Easton's • Concordance • Thesaurus • Greek • Hebrew • Library • Subtopics • Terms
Hitchcock Biblia Nazwy sÂłownik
Edom

czerwony, ziemski; krwi
ATS Bible Dictionary
Edom

Czerwony, nazwa Ezawa, najstarszego syna Izaaka, wÂłaÂściwe ze wzglĂŞdu na jego naturalnej karnacji, ale biorÂąc pod uwagĂŞ, jak siĂŞ wydaje, z obecnÂą nazwÂą ÂżywnoÂści, za ktĂłry sprzedaÂł swĂłj birthright- "w tym samym kolorze czerwonym," Genesis 25:25 , 30. Zobacz Ezaw i Idumea .
Easton Bible Dictionary

(1) Nazwa Ezawa (QV), Genesis 25:30 , "Nakarm mnie, proszĂŞ ciĂŞ z tej czerwonej soczewicy [HebrajczykĂłw haadom, haadom, czyli` czerwonej soczewicy, czerwona polewka '] .. .Dlatego miaÂł na imiĂŞ nazywa Edom ", czyli Red.

(2.) Idumea ( Izajasz 34: 5 , 6; . Ez 35:15 ). "Pole Edomu" ( Rodzaju 32: 3 ), "kraina Edomu" ( Rdz 36:16 ), byÂł gĂłrzysty ( Obadyjasz 1: 8 , 9, 19, 21). Nazywana byÂła ziemia, lub "gĂłra Seir," ostre wzgĂłrza na wschodniej stronie Araby. To rozciÂąga siĂŞ od gÂłowy Zatoki Akabah, Zatoki Elanitic, do stĂłp z Morza Martwego ( 1 KrĂłlĂłw 9:26 ) i zawieraÂł miĂŞdzy innymi miast, wykutym w skale Sela (QV), powszechnie znane przez greckie imiĂŞ Petra ( 2 Krl 14: 7 ). To jest dzika i wytrzymaÂła region poprzecinany dolinami owocne. Jego dawna stolica byÂła Bozrah ( Iz 63: 1 ). Pierwsi mieszkaĂący ziemi byli Horites. ZostaÂły one zniszczone przez EdomczykĂłw ( Pwt 2:12 ), miĂŞdzy ktĂłrymi i krĂłlĂłw Izraela i Judy byÂło czĂŞste wojny ( 2 KrĂłlĂłw 8:20 ; 2 Kronik 28:17 ).

W czasie Exodusu one churlishly odmĂłwiÂł zgody na IzraelitĂłw, aby przejœÌ przez ich ziemi ( Liczb 20:14 -21), a potem nigdy nie utrzymywaÂł postawĂŞ wrogoÂści wobec nich. ZostaÂły podbite przez Dawida ( 2 Samuela 08:14 ;. Comp 1 Krl 9:26 ), a potem przez Amazjasza ( 2 Kronik 25:11 , 12). Ale znĂłw odzyskaÂła niepodlegÂłoœÌ, a w póŸniejszych latach, w czasie upadku krĂłlestwa Âżydowskiego ( 2 Krl 16: 6 .; RV marg "Edomici"), prowadziÂł wojnĂŞ przeciwko Izraelowi. Brali udziaÂł w ChaldejczykĂłw, gdy Nabuchodonozor niewoli do Jerozolimy, a nastĂŞpnie inwazji i trzymaÂł w posiadanie poÂłudniu Palestyny ​​miarĂŞ Hebronie. W koĂącu jednak, Edom znalazÂła siĂŞ pod rosnÂącÂą chaldejskiego mocy ( Jeremiasza 27: 3 , 6).

Istnieje wiele proroctwa dotycz¹ce Edomu ( Iz 34: 5 , 6; Jer 49: 7 -18; Ez 25:13. ; 35: 1 -15; Joel 3:19 ; Amos 1:11 ; Abdiasza; Malachi 1: 3 , 4), które s¹ wybitnie spe³nione. Niniejszy pustkowiem warunek tej ziemi jest sta³ym œwiadectwem inspiracji tych przepowiedni. Po istnienia jako narodu dla powy¿szych tysi¹ce siedemset lat, maj¹ ca³kowicie znikn¹³, a nawet ich jêzyk jest zapomniane na zawsze. Petra ", gdzie królowie trzymali siê s¹d, a tam gdzie montowane szlachta, nie nikt nie mieszka;. Jest przekazywana przez wiele ptaków i zwierz¹t, i gady"

Edomici by³y Semitów, œciœle zwi¹zane w krwi iw jêzyku dla Izraelitów. Oni wypêdzi³ Horites Mount Seir; choÌ jest oczywiste, od Ksiêgi Rodzaju 36 , ¿e potem ma³¿eùstwa z podbitej ludnoœci. Edomczyk plemiona osiedlili równie¿ na po³udniu Judy, jak kenizyci ( Genesis 36:11 ), do którego nale¿a³ Caleb i Otniel ( Joshua 15:17 ). Po³udniowa czêœÌ Edom by³ znany jako Temanu.
MiĂŞdzynarodowy Standard Bible Encyclopedia
EDOM; Edomici

e'-dum, dum-e'-jego 'edhom, "czerwony"; Edom:

1. Granice:

Granice Edomu mog¹ byÌ œledzone z pewnym podejœciu do dok³adnoœci. Na wschodzie `Araby pó³nocna granica bieg³a od Morza Martwego, a cechowa³ Wady el-Kurachi lub Wady el-Chasa. Na Wschodzie maszerowali z pustyni. Po³udniowa granica przebiega³a przez Elat i Esjon-Geber ( Powtórzonego Prawa 2: 8 ). Na Zachodzie w `Araby pó³nocnej granicy Edomu zale¿y od po³udniowej granicy Izraela, jak wskazano w Liczb 34: 3 F: linia biegn¹ca od Morza Soli po³udnie od wznoszenia gdzie wstêpuj¹ do niedŸwiadków do Zin i Kadesz-Barnea. Ten ostatni, jak nam powiedziano, le¿a³ w "granic ostatecznych" granicy Edomu ( Liczb 20:16 ). Linia mo¿e byÌ ogólnie okreœlane trakcie Wady el-Fiqrah. Ile z wy¿yn zachodzie `Arabah po³udnie do Zatoki Aqaba` zosta³a ujêta w Edomu nie da siê powiedzieÌ.

2. Charakter i funkcje:

Ziemia zatem wskazane jest bardzo zró¿nicowana pod wzglêdem charakteru i funkcji. Na po³udnie od Morza Martwego w dnie doliny mamy pierwszy odcinek z Salt Marsh gruntów zwanych ES-Sebkha; Nastêpnie, poza liniê bia³ych klifów, które przecina dolinê przek¹tnej od pó³nocnego zachodu na po³udniowy wschód, w szerokim depresji usiana kamieniami i Sandhills, gruzu starej dnie morza, wzrasta stopniowo i 60 mil na po³udnie osi¹ga wysokoœÌ oko³o 700 ft. nad poziomem morza Czerwonego, 2,000 ft. wiêkszy od Morza Martwego. Z tego punktu opada, a¿ osi¹gnie brzeg Zatoki Akaba, `45 mil dalej na po³udnie. Ca³y depresja jest znany dzisiaj jako Wady el-`Arabah (por hebrajskiego ha-`arabhah, Powtórzonego Prawa 2: 8 zmienionej wersji (brytyjska i amerykaùska), etc.). Po obu stronach gór wzrasta gwa³townie z doliny, ich brzegi wyryte na wielu fantastycznych kszta³tach przez g³êbokie wadys które rozk³adaj¹ siê od wnêtrza (patrz Araby). W pó³nocnej czêœci p³askowy¿u na Zachodzie tworzy przestronny teren wypasu z `Azdzimeh Arabów. Góry wznosz¹ siê na wysokoœci od oko³o 1500 stóp do nieco ponad 2000 ft Ten okrêg zosta³ poprzecinany staro¿ytnego karawan drodze do po³udniowej Palestyny..; i wzd³u¿ wschodniego boczne œlady dawnej cywilizacji wci¹¿ nie by³o widaÌ. W regionie pustyni na po³udniu jest wy¿sza, siêgaj¹ca a¿ 2600 ft. Pasmo górskie Na wschód od `Araby jest na ogó³ wy¿sza na po³udniu ni¿ na pó³nocy. D¿ebel Harun obok Petra, to 4780 stóp nad poziomem morza.; podczas wschodzie `Akaba, Jebel el-Chisma mo¿e byÌ nawet 5900 ft. wysokoœci.

Wapieù, porfir i Nubian piaskowca s¹ formacja panuj¹cych; ale wystêpuj¹ równie¿ ska³y wulkaniczne. Asortyment sk³ada siê g³ównie z surowca skaliste szczyty z wieloma prawie niedostêpnych szczytów oddzielonych g³êbokimi w¹wozami. Ale s¹ te¿ szerokoœÌ, ¿yznej ziemi, gdzie pszenica, winogrona, figi, granaty i oliwki s¹ uprawiane na korzyœÌ. Pó³nocnej dzielnicy jest znany dziœ pod nazw¹ El-Jebal, odpowiadaj¹ce staro¿ytnej Gêbal. Seir to nazwa stosowana do zakresu Wschodniej w Rodzaju 36: 8 Pwt 2: 1, 5 2 Kronik 20:23 . Jest równie¿ nazywany Edom, i góry Ezawa ( Obadiasz 1: 8 f ). Seir, jednak s³u¿y do zachodnich wy¿yn w Ksiêdze Powtórzonego Prawa 33: 2 . Wydaje siê, ¿e jego znaczenie tak¿e w Sêdziów 5: 4 . "Polu Edomu", gdzie pojawia siê jako równowartoœÌ Z tym samym zwrotem, jednak w Rodzaju 32: 3 mo¿e bardziej trafnie zastosowania w zakresie Wschodniej.

Patrz ilustracja poniÂżej pustyni.

3. Pochodzenie nazwy:

Nazwa Edom, "czerwony", mog¹ pochodziÌ z czerwonego piaskowca ska charakterystycznej dla kraju. Zosta³a ona zastosowana do Ezawa z powodu koloru jego skóry ( Genesis 25:25 ), lub od koloru soczewicy, za któr¹ sprzeda³ swoje pierworództwo ( Rodzaju 25:30 ). W Ksiêdze Rodzaju 36: 8 Ezaw jest uto¿samiane z Edomu jak mieszkania w Mt. Seir; i jest on opisany jako ojciec Edomu (36: 9, hebrajski). Nazwa jest jednak prawdopodobnie znacznie starsza. To mo¿e byÌ œledzone w zapisach z XII dynastii w Egipcie. W Tell el-Amarna litery (Brit Mus nr 64) Udumu lub Edomu nazwie; i asyryjskich inskrypcjach nazwa Udumu wystêpuje z miasta i kraju. Ten ostatni mo¿e byÌ nazwany od dawna: to znowu mog³y pochodziÌ od bóstwa, Edomu, który mo¿na odnaleŸÌ w takiej nazwie jak Obed-Edom ( 2 Samuela 6:10 ).

4. Historia:

Dzieci Ezawa mĂłwi siĂŞ, Âże "zniszczone" The Horites ktĂłrzy mieszkali w Seir przed nimi ( Rodzaju 14: 6 Pwt 02:22 ). To tylko oznacza, Âże ​​Horites byÂły stonowane. Ezaw poÂślubiÂł cĂłrkĂŞ Any, a Horite ( Rodzaju 36:20 -w wers 2 nazwaÂł Chiwwity); i wymienia w tym rozdziale wskazujÂą, Âże wyÂścigi przemieszane. RzÂąd Horite byÂł w rĂŞkach "ksi¹¿¹t" ( Rodzaju 36:29 , zmienionej wersji (brytyjskich i amerykaĂąskich) "wodza"). ByÂły nastĂŞpcÂą ksi¹¿¹t z rodu Ezawa ( Genesis 36:40 ). Ta forma rzÂądu ustÂąpiÂł, Âże o planowym monarchii ( Rodzaju 36:31 ); i ten istniaÂł jakiÂś czas zanim Izrael opuÂściÂł pustyniĂŞ. Ówczesny panujÂący krĂłl nie pozwoliÂł Izraelowi przejœÌ przez ziemiĂŞ ( Liczb 20:14 ; Liczb 21: 4 ). Izrael zabrania siĂŞ "brzydziĂŚ EdomitÂą", na tej podstawie, Âże byÂł bratem; a dzieci z trzeciej generacji moÂże wejœÌ do zgromadzenia Pana ( PowtĂłrzonego Prawa 23: 7 f ). Wojna z Edom byÂł nie wchodzi w rachubĂŞ.

Niektóre trzydzieœci lat po wyjœciu z Egiptu, Ramzes III "pobi³ lud Seir." Izraelici nie mogli byÌ daleko. Pierwszy raz s³yszê o wojnie miêdzy Izraelem a Edom pod Saula ( 1 Samuela 14:47 ). David œcigane wojnê z niesamowit¹ energi¹, zabijaniu 18000 Edomici (tak czytaÌ zamiast "Syryjczyków") w Dolinie Soli ( 2 Samuela 8:13 f ); Joab pozosta³a przez szeœÌ miesiêcy w kraju, który zosta³ obsadzony przez Izraelitów, "dopóki nie odci¹³ wszystkie mê¿czyzny w Edom" ( 1 Krl 11:15 f ). Hadad królewskiej krwi Edomskiego uciek³ do Egiptu, a póŸniej sta³ siê Ÿród³em k³opotów dla Salomona ( 1 Królów 11:14, 25 ). Podbój Edomu otwarty do Izraela do portów Morza Czerwonego, sk¹d wyprawy Salomona i Jozafat okreœlone. W czasie Jehoszafata król nazywany jest "zastêpc¹" ( 1 Krl 22:47 ). Jego król uzna³ wy¿szoœÌ Judy ( 2 Królów 3: 9 , etc.). Pod Jorama, syna Jozafata, odst¹pi³ Edom. Joram pokona³ ich na Zair, ale nie by³ w stanie st³umiÌ rebeliê ( 2 Krl 8:20 ). Amaziah najecha³ kraj, zabili 10.000 w Dolinie Soli, i wzi¹³ Sela, który nazwa³ Joktheel ( 2 Królów 14: 7 ). Ozjasz przywrócony port Edomczyk z Elat ( 2 Krl 14:22 ). W wojnie syryjskiej Resin odzyska³ Elat do Syrii, i wygna³ ¯ydów. Zosta³ on nastêpnie trwale zajête przez Syryjczyków-tu tak¿e prawdopodobnie powinniœmy czytaÌ Edomitami ( 2 Krl 16: 6 ). Z napisów klinowych dowiadujemy siê, ¿e gdy Tiglath-pileser stonowane Resin, wœród królów, od którego otrzymali ho³d w Damaszku by³ Qaus-Malaka Edomu (736 pne). PóŸniej Malik-RAM ho³d Sanheryba. Aby Ezarhaddon równie¿ byli zmuszeni do pe³nienia s³u¿by. Dali jakiej pomocy mog¹ Nabuchodonozora i cieszy³ siê w zniszczeniu Jerozolimy, mieszaj¹c gorzkie oburzenie w sercach ¯ydów ( Lamentacje 4:21 Ezechiela 25:12 ; Ezechiela 35: 3 Obadyjasz 01:10 ). Edomici wt³oczona do teraz pustych ziem na po³udniu Judy. W 300 pne Mt. Seir ze stolic¹ Petra wpad³ w rêce Nabatejczyków.

5. Idumaea i Idumeans:

Na zachód od `Araby kraju zajêli sta³ siê znany przez greck¹ nazw¹ Idumaea i ludzi jako Idumeans. Hebron, ich g³ównym miastem, autorstwa Judy Machabeusza w 165 rpne (1 Machabejska 4:29, 61; 5:65). W 126 roku pne kraj zosta³ stonowane przez Johna Hyrcanus, który zmusi³ ludzi staÌ ¯ydzi i poddaÌ siê obrzezaniu. Antypater, gubernator Idumaea, zosta³ wykonany z prokuratorem Judei, Samarii i Galilei przez Juliusza Cezara. On utorowa³ drogê do tronu na rzecz swego syna Heroda Wielkiego. Wraz z upadkiem Judy pod Rzymian Idumaea znika z historii.

Nazwy wielu bóstw Edomczyk znane s¹: Hadad, Qaus, Koze, i ewentualnie Edom; ale religii Edomskiego jesteœmy bez informacji. Jêzykiem ró¿ni³y siê nieco od hebrajskiego.

W. Ewing

grecki
2401. Idoumaia - Idumea, region PoÂłudniowa Judei
... South Judei. CzêœÌ mowy: rzeczownik, kobiece Transliteracja: Idoumaia fonetyczny
Pisownia: (id-oo-mah'-yah) KrĂłtki Definicja: Idumea Edom Definicja: Idumea ...
//strongsnumbers.com/greek2/2401.htm - 6k
Strong Hebrajski
5654. Obed Edom - "sÂługa Edomu," Izraelita nazwĂŞ
Obed Edom. 5653, 5654. Obed Edom. 5655. "sÂługÂą Edomu," Izraelita
Nazwa. Transliteracja: Obed Edom fonetyczna pisownia: (o ...
/hebrew/5654.htm - 6k

123. Edom - nazwa przyprawa
... 122, 123. Edom. 124. nazwa przyprawa. Transliteracja: Edom fonetyczny
Spelling (ed-ome ') KrĂłtki Definicja:.. Rzeczy ... Edom, Edomici, Idumea ...
/hebrew/123.htm - 6k

. 112b Edom - inna nazwa dla Ezawa, starszego syna Izaaka, a takÂże jego ...
... 112a, 112b. Edom. 113. inna nazwa dla Ezawa, starszego syna Izaaka, takÂże jego
mal. a ich terytorium. Transliteracja: Edom KrĂłtki Definicja:. Edom ...
/hebrew/112b.htm - 5k

130. Adomi - potomek Edomu
... Adomi. 131. potomkiem Edomu. Transliteracja: Adomi fonetyczna pisownia:
(Ed-o-mee ") KrĂłtki Definicja: Edomczyk. SÂłowo Origin z Edomu definicji mal. ...
/hebrew/130.htm - 6k

6464. Pau - miejsce w Edom
Pau lub Pai. 6463, 6464. Pau lub Pai. 6465. miejsce w Edom. Transliteracja:
Pau lub Pai fonetyczna pisownia: (paw-oo ") KrĂłtki Definicja:. Pai ...
/hebrew/6464.htm - 6k

1224a. Botsrah - "Twierdza", miasto w Edom, takÂże jeden w Moab
... 1224, 1224a. Botsrah. 1224b. "Twierdza", miasto w Edom, a takÂże jedna
Moab. Transliteracja: Botsrah KrĂłtki Definicja: Bozrah. SÂłowo ...
/hebrew/1224a.htm - 5k

5762. Hawid - miejsce w Edom
... Hawid lub Ayyoth lub Ayyuth. 5763. miejsce w Edom. Transliteracja: Hawid lub Ayyoth
lub Ayyuth fonetyczna pisownia: (AV-veeth ') KrĂłtki Definicja:. Hawid ...
/hebrew/5762.htm - 6k

8072. Samla - krĂłl Edomu
... 8071, 8072. Samla. 8073. krĂłl Edomu. Transliteracja: Samla fonetyczny
Pisownia: (SAM-law ") KrĂłtki Definicja: Samla. SÂłowo ...
/hebrew/8072.htm - 6k

1838. Dynhaba - miasto w Edom
... 1837, 1838. Dynhaba. 1839. miasto w Edom. Transliteracja: Dynhaba
Pisownia fonetyczna: (din-Haw-Baw ') KrĂłtki Definicja:. Dynhaba ...
/hebrew/1838.htm - 5k

6811. cair - miejsce na granicy Edomu
... 6810, 6811. Hacair. 6812. miejsce na granicy Edomu. Transliteracja:
Cair fonetyczna pisownia: (tsaw-eer ') KrĂłtki Definicja:. Zair ...
/hebrew/6811.htm - 6k
Biblioteka

Arka Domu Obed- Edom
... Drugiej KsiĂŞgi Samuela ARK Izby OBED- Edomskiej. "Arka
Pan kontynuowaÂł w domu Obed- Edoma z Gat ...
/.../maclaren/expositions z Pisma ÂŚwiĂŞtego f / skrzyniÂą house.htm

Obadyjasz
... OBADIAH. KsiĂŞga Abdiasza "najkrĂłtsza ze wszystkich ksiĂŞgach prorockich" zajmuje w
g³ównym, a napis sugeruje, z losem Edomu. ...
//christianbookshelf.org/mcfadyen/introduction do Starego Testamentu / obadiah.htm

Jerozolima Wykonane m.st.
... Paùskie przychodzi do mnie? "Dawid nie chcia³ wyj¹Ì skrzyniê Jehowy
Miasto Dawida, ale prowadzono je na bok do domu Obed- Edom, z Gat ...
/.../sherman/the Childrens Bible / Jerusalem dokonaÂł city.htm kapitaÂłu

Ps LX.
... AÂż napisem tytuÂłowym jest, ku nauczaniu o samego Dawida, kiedy spaliÂł siĂŞ
Mezopotamia w Syrii, i Syria Sobal i odwrĂłciÂł Joaba, uderzyÂł Edom, w ...
/...//christianbookshelf.org/augustine/exposition nad ksi¹¿k¹ psalmów / psalm lx.htm

Proroctwo Abdiasza.
... Na pewno charakteryzuje niÂż w pierwszej czĂŞÂści Ozeasz, Joel i Amos, "Âże
W podobny sposĂłb, poganie zasilania, z ktĂłrego obalenie Edomu jest ...
/.../hengstenberg/christology Starego Testamentu / proroctwo obadiah.htm

ÂŚmierĂŚ i Âżycie z Arki
... 10. Dawid nie wyj¹Ì skrzyniê Pana do siebie do miasta Dawidowego:
ale David przeprowadza jÂą na bok do domu Obed- Edoma z Gittite.11. ...
/.../maclaren/expositions o Pismo ÂŚwiĂŞte f / ÂśmierĂŚ i Âżycie z the.htm

Amos Abdiasza.
... To byÂł bez wÂątpienia napisane po upadku Jerozolimy pod Nabuchodonozora, 587 pne
oraz przed zniszczeniem Edomu, piêÌ lat póŸniej, co sprawi, ¿e ...
/.../the droga zbawienia w luteraĂąskim koÂściele / Amos RozdziaÂł XIX i obadiah.htm

Przygotowanie do Adwentu
... W przypadku Moabu, zbrodnia kulminacjÂą byÂło obrazÂą dla zmarÂłych.
SpaliÂł koÂści krĂłla Edomu do wapna. W ...
/.../kingsley/all dzieĂą ÂświĂŞci i inne kazania / Kazanie ii przygotowanie do advent.htm

Cezarei. WieÂża Strato.
... 11: 1. ÂŻydzi, Ekron, Sofoniasza 2: 4. "R. Abhu mĂłwi:" (byÂł z Cezarei) "Ekron
zostanÂą wykorzenione "; jest to Cezarei, cĂłrka Edomu, ktĂłra jest ...
/.../lightfoot/from Talmudu i Hebraica / rozdziaÂł 57 caesarea stratos tower.htm

Poison i Antidote
... KsiĂŞdze Liczb trucizny i odtrutki. "A ruszywszy siĂŞ z uchwytu
Hor drogÂą Morza Czerwonego, aby porĂłwnaĂŚ ziemiĂŞ EdomskÂą i duszy ...
/.../maclaren/expositions ÂświĂŞtej Pismo k / trucizny i antidote.htm
SÂłownik wyrazĂłw bliskoznacznych
Edom (108 wystÂąpieĂą)
... Mnie, proszĂŞ ciĂŞ z tej czerwonej soczewicy [HebrajczykĂłw haadom, haadom, czyli `czerwonej
Pottage czerwona polewka '] ... Dlatego byÂł jego imiĂŞ nazywa Edom ", czyli Red. ...
/e/edom.htm - 53K

Obed- Edom (16 powt)
Obed- Edom. Obededom, Obed- Edom. O'bed-e'dom. Easton Biblia
SÂłownik SÂługa Edomu. (1) "z Gat" (prawdopodobnie ...
/o/obed-edom.htm - 15k

Edom (2) WystÂąpienia
... Multi-Version ZgodnoœÌ Edom (2 powt). Jeremiasza 49:22 Zobacz, on
pojawi siĂŞ jak orzeÂł w locie, wyciÂągnÂąwszy ...
/e/edom's.htm - 7k

O'bed-e'dom (14 powt)
O'bed-e'dom. Obed- Edom, O'bed-e'dom. O'bed-e'dom jest. Multi-Version
ZgodnoœÌ O'bed-e'dom (14 wyst¹pieù). 2 Samuela 06:10 Dawid ...
/o/o'bed-e'dom.htm - 10k

Teman (12 powt)
... Easton Bible Dictionary Id. (1.) wnuka Ezawa, jeden z "ksi¹¿¹t
Edomu "(Rdz 36:11, 15, 42). (2) miejsce w poÂłudniowej ...
/t/teman.htm - 12k

Dukes (14 powt)
... Genesis 36:16 Ksi¹¿ê Kore, ksi¹¿ê Gaatan, a ksi¹¿ê Amalek s¹ ksi¹¿êta, które
wyszÂło Elifaza w ziemi Edom; ci byli synowie Ady. (KJV WBS). ...
/d/dukes.htm - 10k

Obededom (15 powt)
... Easton Bible Dictionary SÂługa Edomu. ... (3) Ten, kto miaÂł za ÂświÂątyni
skarby (2 Kronik 25:24). Int. Standard Bible Encyclopedia. OBED- EDOM. ...
/o/obededom.htm - 14k

E'domites (13 wystÂąpieĂą)
... Edomici, E'domites Edom w ... 2 Samuela 08:14 PostawiÂł garnizony w Edom..; poprzez
wszystkich Edom miaÂł umieÂściĂŚ garnizonĂłw, a wszystko Edomici staÂł sÂługi Dawida. ...
/e/e'domites.htm - 9k

Elotu (3 powt)
... Elat; Elotu. e'-Âłaty lub e'-Loth ( "Elotu" Elat; Ailon (Pwt 2: Cool, Ailath
(2 Krl 16: 6)). Port morski nad Morzem Czerwonym na terytorium Edomu ...
/e/eloth.htm - 9k

Elat (6 powt)
... Elat; Elotu. e'-Âłaty lub e'-Loth ( "Elotu" Elat; Ailon (Pwt 2: Cool, Ailath
(2 Krl 16: 6)). Port morski nad Morzem Czerwonym na terytorium Edomu ...
/e/elath.htm - 10k

Biblia Concordance
Edom (108 wystÂąpieĂą)

Genesis 25:30 Ezaw rzekÂł do Jakuba: "ProszĂŞ mnie karmiĂŚ tym samym czerwonej potrawy, bo jestem gÂłodny." Dlatego nazwano go Edom.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 32: 3 JakĂłb posÂły przed sobÂą do Ezawa, brata swego, do ziemi Seir, do krainy Edomskiej.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 36: 1 Teraz jest to historia pokolenia Ezawa (czyli Edomu).
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 36: 8 Ezaw ÂżyÂł w gĂłrach Seir. Ezaw jest Edom.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 36: 9 Jest to historia pokolenia Ezawa, ojca EdomitĂłw w gĂłrach Seir:
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

Genesis 36:16 Szef Korach, g³ówny Gaatan, g³ówny Amalek s¹ wodzowie, którzy przyjechali z Elifaza w ziemi Edom; to s¹ synowie Ady.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:17 S¹ synami Reuel, syna Ezawa chief Nahat, g³ówny Zara, g³ówny Szamma, g³ówny Mizza: s¹ wodzowie, którzy przyszli Rehuelowego w ziemi Edom; S¹ synami Basematy, ¿ony Ezawa.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:19 SÂą to potomkowie Ezawa (czyli Edomu), a sÂą ich szefowie.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:21 Diszon, Ezer i Diszan. SÂą to naczelnicy, ktĂłrzy przyjechali z Horites, synĂłw Seir w kraju Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:31 Oto krĂłlowie, ktĂłrzy panowali w kraju Edom, zanim jakikolwiek krĂłl panowaÂł nad synami Izraela.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:32 Bela, syn Beora, krĂłlowaÂł Edomu. Nazwa jego miasta Dynhaba.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:43 Szef Magdiel i szef Iram. SÂą to naczelnicy Edomu wedÂług ich siedzib w ziemi ich posiadaniu. To jest Ezaw, ojciec EdomitĂłw.
 
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #3 : Maj 13, 2016, 10:29:05 »

CD......

(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Exodus 15:15 Nastêpnie szefowie Edomu byli przera¿eni. Dr¿¹ce chwyta potê¿nych mê¿czyzn Moabu. Wszyscy mieszkaùcy Kanaanu stapia siê z dala.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Numery 20:14 MojÂżesz posÂły z Kades do krĂłla Edomu, mĂłwiÂąc: "Tak mĂłwi brat twĂłj Izrael: Ty wiesz o wszystkich trudnoÂściach, ktĂłre staÂło siĂŞ z nami:
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:18 Edom powiedziaÂł do niego: "Nie przechodzi przeze mnie, abym nie wyjdzie z mieczem przeciwko tobie."
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:20 On powiedzia³: "Nie powinno przejœÌ." Edom wyszed³ przeciwko niemu wielu ludzi, z siln¹ rêk¹.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:21 Tak wiĂŞc chciaÂł Edom pozwoliĂŚ Izraelowi przejÂścia przez granice swoje, wiĂŞc Izrael odwrĂłciÂł siĂŞ od niego.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:23 I rzekÂł Pan do MojÂżesza i Aarona na gĂłrze Hor, nad granicÂą ziemi Edomskiej, mĂłwiÂąc:
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 21: 4 podró¿owali z góry Hor drog¹ ku morzu czerwonemu, aby obeszli ziemiê Edomsk¹ i duszê narodu by³a bardzo zniechêceni z powodu sposobu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 24:18 Edom w opanowanie bĂŞdzie. Seir, jego wrogowie, a takÂże powinny byĂŚ posiadanie, podczas gdy Izrael robi dzielnie.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 33:37 podró¿owali z Kadesz i rozbili obóz na górze Hor, na granicy ziemi Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 34: 3 , wĂłwczas na poÂłudnie dzielnica bĂŞdzie od pustyni Sin razem przez strony Edomu, a poÂłudnie bĂŞdzie granica od koĂąca sĂłl morska na WschĂłd;
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Joshua 15: 1 Partia dla pokolenia synĂłw Judy wedÂług ich rodzin byÂło granicy Edomu, nawet na pustyni Sin na poÂłudnie, w najdalszej czĂŞÂści poÂłudniowej.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Joshua 15:21 najdalszego miasta pokolenia synĂłw Judy ku granicy Edomu na poÂłudniu byÂły Kabzeel, Eder, Jagur,
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

SĂŞdziowie 5: 4 . "Jahwe, kiedy wyszedÂł z Seir, kiedy wyszedÂł na pole Edom, ziemia siĂŞ wzruszyÂła, nieba spadÂł Tak, chmury spadÂł wody.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Sêdziowie 11:17 nastêpnie Izrael pos³y do króla Edomu, mówi¹c: "Proszê, pozwól mi przejœÌ przez ziemiê"; ale król Edomu nie s³uchaÌ. W ten sam sposób, wys³a³ do króla Moabu; ale on nie chcia³, a Izrael siedzib¹ w Kadesz.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

SĂŞdziowie 11:18 Potem przeszedÂł pustyniĂŞ i obszedÂł ziemiĂŞ Edom i ziemi Moabu, a przyszedÂł od wschodu sÂłoĂąca ziemi Moabu, i poÂłoÂżyli siĂŞ obozem po drugiej stronie Arnon; ale nie mieszczÂą siĂŞ w granicy Moabu, bo Arnon jest granicÂą Moabu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Samuela 14:47 Teraz gdy Saul wzi¹³ królestwo nad Izraelem, walczy³ przeciwko wszystkim jego wrogów z ka¿dej strony, przed Moabu, i przeciwko Ammonitów i Edomu i przeciw królom Soby i z Filistynami a tam, gdzie odwróci³ siê, po³o¿y³ je na gorsze.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Samuela 06:10 Dawid wiêc nie przenieœÌ Arkê Pana, aby byÌ z nim w mieœcie Dawida; ale David przeprowadza j¹ na bok do domu Obed- Edomu Gietejczyka.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Samuela 06:12 Zosta³ on powiedzia³ król Dawid, mówi¹c: "Pan pob³ogos³awi³ dom Obed- Edomu, i wszystko, co odnosi siê do niego z powodu Arki Bo¿ej." David poszed³ i przyniós³ Arkê Bo¿¹ z domu Obed-Edom do miasta Dawidowego z radoœci.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Samuela 08:12 Narody Edom i Moab, i Ammonitów i Filistynów i Amalekitów i towarów wzi¹³ od Hadadezera, syna Rechob, króla Soby.
(BBE RSV NIV)

2 Samuela 08:13 Dawid dostaÂł wielki zaszczyt dla siebie, kiedy wrĂłciÂł, przez zniszczenie Edomu w Dolinie Soli, w liczbie osiemnastu tysiĂŞcy ludzi.
(BBE NIV)

2 Samuela 08:14 PostawiÂł garnizony w Edom; po caÂłej Edom miaÂł umieÂściĂŚ garnizonĂłw, a wszystko Edomici staÂł sÂługi Dawida. Pan daÂł zwyciĂŞstwo Dawida gdziekolwiek siĂŞ udaÂł.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 KrĂłlĂłw 09:26 KrĂłl Salomon flotĂŞ statkĂłw w Esjon Geber, ktĂłry znajduje siĂŞ obok Elotu, nad brzegiem Morza Czerwonego w kraju Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 KrĂłlĂłw 11: 1 Teraz KrĂłl Salomon pokochaÂł teÂż wiele kobiet obcej wraz z cĂłrkÂą faraona, kobiety MoabitĂłw, AmmonitĂłw, EdomitĂłw, SydoĂączykĂłw i HetytĂłw;
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

1 KrĂłlĂłw 11:14 Pan wzbudziÂł przeciwnikiem Salomona, Hadad Edomczyk: byÂł z nasienia krĂłlewskiego w Edom.
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 KrĂłlĂłw 11:15 Bo to staÂło siĂŞ, gdy Dawid byÂł w Edom, a Joab, hetman wojska odszedÂł do pogrzebania zabitych i uderzyÂł wszystkie mĂŞÂżczyzny w Edom
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Królów 11:16 (dla Joaba i ca³ego Izraela pozosta³ tam szeœÌ miesiêcy, dopóki nie odci¹³ wszystkie mê¿czyzny w Edom);
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Krl 11:25 ByÂł kÂłopot do Izraela przez caÂły czasach Salomona. A to szkoda Hadad zrobiÂł: byÂł okrutny dla Izraela, kiedy byÂł wÂładcÂą Edomu.
(BBE)

1 KrĂłlĂłw 22:47 nie byÂło krĂłla w EdomskÂą zastĂŞpcÂą byÂł krĂłlem.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Krl 3: 8 PowiedziaÂł: "KtĂłrĂŞdy pĂłjdziemy w gĂłrĂŞ?" On odpowiedziaÂł: "Droga przez pustyniĂŞ Edomu".
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Krl 3: 9 Wiêc król izraelski poszed³, a król Judy, i król Edomu; i zrobili obwodzie podró¿ przez siedem dni. Nie by³o wody dla wojska, ani dla zwierz¹t, która im towarzyszy³a.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kings 03:12 Jozafat powiedziaÂł: "SÂłowo Pana jest z nim." WiĂŞc krĂłl izraelski i Jozafat, i krĂłl Edomu zszedÂł do niego.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 KrĂłlĂłw 3:20 StaÂło siĂŞ rano, o godzinie oferujÂąc ofiary, Âże oto przyszedÂł przez wodĂŞ drogi Edomu, a kraj zostaÂł napeÂłniony wodÂą.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 3:26 Kiedy król Moabu ujrza³, ¿e walka by³a zbyt ciê¿ka dla niego, wzi¹³ ze sob¹ siedmiuset ludzi, którzy czerpali miecza, aby przebiÌ siê do króla Edomu; ale nie mogli.
(WEB KJV JPS ASV DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 KrĂłlĂłw 8:20 Za dni jego odstÂąpiÂł Edom spod rĂŞki Judy i dokonanych krĂłla nad sobÂą.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 KrĂłlĂłw 08:21 Wtedy Joram przeszÂło do Zair, a wszystkie jego rydwany z nim, a on wstaÂł w nocy i uderzyÂł EdomitĂłw, ktĂłrzy go w otoczeniu, a dowĂłdcy rydwanĂłw; a ludzie uciekli do swoich namiotĂłw.
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Kings 08:22 WiĂŞc odstÂąpiÂł Edom spod rĂŞki Judy do dnia dzisiejszego. Potem zrobiÂł Libny rewoltĂŞ w tym samym czasie.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 14: 7 Zabi³ Edomu w Dolinie Soli dziesiêÌ tysiêcy, i wzi¹³ Sela przez wojnê, i nazwa³ jego nazwê Joktheel, do dnia dzisiejszego.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Królów 14:10 Ty rzeczywiœcie uderzy³ Edom, a serce znios³a ciebie. Ciesz chwa³ê niej i pozostaÌ w domu; dla których warto mieszaÌ siê do szkód, które nale¿y spaœÌ, nawet ci, i Juda z tob¹? "
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 KrĂłlĂłw 16: 6 w tym czasie Resin, krĂłl Aramu odzyskane Elat do Aram, i pojechaliÂśmy ÂŻydĂłw z Elat; a Edomici przyszedÂł do Elat, i mieszkaÂł tam aÂż do dnia dzisiejszego.
(Root w JPS BBE RSV NIV)

1 Kronik 01:43 A oto krĂłlowie, ktĂłrzy panowali w kraju Edom, zanim zrezygnowaÂł Âżadnego krĂłla nad synami Izraela: Bela, syn Beora; a imiĂŞ jego Dynhaba.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 01:51 umar³ Hadad. Szefowie Edomu byli: naczelnik Timna, g³ówny Aliah, g³ówny Jetheth,
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 01:54 Szef Magdiel, g³ówny Iram. S¹ to naczelnicy Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 18:11 Te rĂłwnieÂż nie krĂłl Dawid poÂświĂŞciĂŚ Panu, ze srebra i zÂłota, ktĂłre nosiÂł od wszystkich narodĂłw; z Edomu, a od Moabu, od AmmonitĂłw i od FilistynĂłw, i od AmalekitĂłw.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 18:12 Ponadto Abisaj syn Serui uderzyÂł z EdomitĂłw w Dolinie Soli osiemnaÂście tysiĂŞcy.
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

1 Kronik 18:13 wÂłoÂżyÂł garnizony w Edom;a wszystko Edomici staÂł sÂługi Dawida. Pan daÂł zwyciĂŞstwo Dawida gdziekolwiek siĂŞ udaÂł. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 8:17 NastĂŞpnie udaÂł siĂŞ Salomon Esjon Geber oraz Elotu, nad brzegiem morza w kraju Edomu . (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 20: 2 I doszli do Jozafata z wiadomoÂściÂą, mĂłwiÂąc wielkÂą armiĂŞ rusza na was z Edomu przez morze; a teraz sÂą one w Hazazon-Tamar (ktĂłra jest En-Gedi). (BBE RSV NIV)

2 Kronik 21: 8 Za jego czasĂłw Edom zbuntowaÂł spod rĂŞki Judy, i uczyniÂł krĂłla nad sobÂą. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 21:10 Tak Edom zbuntowaÂł spod rĂŞki Judy do tej pory: po czym zrobiÂł Libny bunt jednoczeÂśnie spod jego rĂŞki, bo opuÂścili Pana, Boga swych ojcĂłw. (WEB KJV JPS ASV BBE Dby WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 25:19 Mówisz Oto masz uderzy³ Edom ; a serce unosi ciê pochwaliÌ: przestrzegaÌ teraz w domu; Dlatego nale¿y mieszaÌ do bólu, ¿e trzeba upaœÌ, nawet ty, i Juda z tob¹? (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 25:20 Ale Amaziah nie s³ysz¹; bo by³o Boga, aby móg³ dostarczyÌ je w rêce nieprzyjació³ ich, poniewa¿ szukali po bogów Edomu . (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Ps 59:17 do ciebie, O moich si³, bêdê œpiewaÌ: Bóg jest moim wysoka wie¿a, Boga mojego mi³osierdzia. Psalm 60 Dla G³ównego Muzyk; "ustawiony na" Suzie Eduth. Michtam Dawida, uczyÌ; a kiedy stara³ siê z Aram-Naharaim iz Aram-Coby, a Joab wróci³, uderzy³ z Edomu w Dolinie Soli dwanaœcie tysiêcy. (ASV)

Psalm 60: 1 dla g³ównego muzykiem. Do melodii "The Lily Przymierza". Wiersz nauczanie przez Dawida, gdy walczy³ z Aram Naharaim iz Aram Coby i Joaba wróci³ i zabi³ dwanaœcie tysiêcy z Edomu w Dolinie Soli. Bo¿e, Ty nas odrzucone. Z³ama³eœ nas w dó³. By³aœ wœciek³a. Przywracanie nas ponownie. (WEB BBE DBY WBS YLT RSV NIV)

Psalm 60: 8 Moab jest mojÂą umywalka. RzucĂŞ moje buty na Edom . KrzyczĂŞ w triumfie nad Philistia. " (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 60: 9 Kto przyniesie mi do silnego miasta? Kto doprowadziÂł mnie do Edomu ? (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 83: 6 Namioty Edomu i Ismaelitom; Moab, a Hagrites; (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 108: 9 Moab jest mĂłj pot mycia. BĂŞdĂŞ wrzuciĂŚ moje sandaÂły na Edom . BĂŞdĂŞ krzyczeĂŚ nad Philistia. " (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 108: 10 Któ¿ miê do miasta warownego? Kto doprowadzi³ mnie do Edomu ? (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 137: 7 PamiĂŞtaj, Panie, przeciw synom Edomu , dzieĂą w Jerozolimie; ktĂłry powiedziaÂł: "Raze to! Raze go aÂż do jej powstania!" (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

Izajasz 11:14 Bêd¹ lecieÌ w dó³ na ramionach Filistynów na zachodzie. Wspólnie bêd¹ grabiÌ dzieci wschodzie. Bêd¹ one rozszerzyÌ swoj¹ w³adzê nad Edom i Moab i Ammonici bêd¹ ich przestrzegaÌ. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Izajasz 21:11 S³owo o Edomu . Jakiœ g³os przychodzi do mnie z Seir, stró¿, jak daleko ju¿ jest noc? ile ju¿ jest noc? (BBE NAS)

Izajasza 34: 5 Dla mojego miecza wypi³ jego wype³nienia na niebie. Oto przyjdzie Edom w dó³, a na ludzi w moim przekleùstwem, do wyroku.
(WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Izajasz 34: 6 Miecz Jahwe jest wype³nione krwi¹. Jest pokryte t³uszczem, krwi¹ jagni¹t i koz³ów, t³uszczem nerek baranich; bo Pan ofiarê w Bosry i wielk¹ klêskê w kraju Edomu.
(WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Izajasza 34: 9 i strumienie '' Edomu obróc¹ siê w smo³ê, a proch jej w siarkê, a ich ziemia staje p³on¹cej smo³y.
(ASV RSV NIV)

Izajasz 34:11 Ale ptaki nieuÂżytkĂłw bĂŞdÂą miaÂły swoje miejsce tam; bĂŞdzie to dziedzictwo dla bÂąka i kruka, a zostanie on zmierzyĂŚ siĂŞ z linii i wagi jako nieuÂżytki.
(Patrz NIV)

Izajasza 63: 1 Kim jest ten, który przychodzi z Edomu, z barwionych odzie¿y z Bosry? Ten, który jest wspania³y w swej odzie¿y, maszeruj¹c w wielkoœci mocy swojej? "To ja mówiê sprawiedliwoœÌ, dostateczny do wybawienia."
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Jeremiasza 09:26 Egipt, i Juda, a Edom, a synowie Ammona i Moab, i wszystko, co majÂą kÂąciki wÂłosy obciĂŞte, ktĂłrzy mieszkajÂą na puszczy; dla wszystkich narodĂłw sÂą nieobrzezanych, a caÂły dom Izraela sÂą opornych serc.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Jeremiasza 25:21 Edom i Moab, a synowie Ammona;
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Jeremiasza 27: 3 i wysy³aÌ je do króla Edomu, do króla Moabu, i do króla Ammonitów, i do króla Tyru i do króla Sydonu, przez rêkê pos³ów którzy przyje¿d¿aj¹ do Jerozolimy, do Sedecjasza, króla Judy;
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Ezechiel 35:15 Jak radowaÂł nad dziedzictwem domu Izraela, poniewaÂż byÂł opuszczony, wiĂŞc zrobiĂŞ wam: bĂŞdziecie pustyniĂŞ, gĂłry Seir, a wszystko Edom , nawet to wszystko; I poznajÂą, Âże Ja jestem Pan. (WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Ezechiela 36: 5 Dlatego tak mĂłwi Pan: Z pewnoÂściÂą w ogniu mojej zazdroÂści ja wypowiedziane przeciwko reszcie narodĂłw i wbrew wszelkim Edomu , ktĂłre mianowanego mojÂą ziemiĂŞ sobie na posiadanie z radoÂści caÂłego serca ze pomimo duszy, by go wyrzuciĂŚ na zdobycz. (WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Daniel 11:41 Potem przyciÂągnie do ziemi ozdobnej, a wiele krajĂłw zostaje obalony; ale powinny one byĂŚ dostarczane z jego rĂŞki: Edom . i Moab, i szef AmmonitĂłw (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Joel 3:19 Egipt bĂŞdzie na spustoszenie, a Edom bĂŞdzie pustyniĂŞ obrĂłci dla gwaÂłtu synom Judy, gdyÂż krew niewinnÂą przelewali w ich ziemi. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV )
Podtematy

Edom

Edom: A Nazwa Ezawa, prawdopodobnie ze wzglĂŞdu na jego zaspokajane z czerwonymi wÂłosami

Edom: a Nazwa grunty zajĂŞte przez potomkĂłw Ezawa: Postacie z wrogami Syjonu

Edom: a Nazwa grunty zajĂŞte przez potomkĂłw Ezawa: znany z MĂŞdrcĂłw

Edom: a Nazwa grunty zajĂŞte przez potomkĂłw Ezawa: Prophecies chodzi

Edom: a Nazwa grunty zajĂŞte przez potomkĂłw Ezawa: Grzechy

Edom: a Nazwa grunty zajĂŞte przez potomkĂłw Ezawa puszczy

Edom: To Rozszerzona z Elanitic zatokÂą Morza Czerwonego, i byÂł nazywany takÂże Idumea
Zobacz teÂż

Obed-Edom (16 powt)

Edom (2) WystÂąpienia

O'bed-e'dom (14 powt)

Teman (12 powt)

Dukes (14 powt)

Obededom (15 powt)

E'domites (13 wystÂąpieĂą)

Elotu (3 powt)

Elat (6 powt)

Edomici (22 wystÂąpieĂą)

Duke (14 powt)

Gat (10 powt)

Chiefs (227 wystÂąpieĂą)

Uz (8 powt)

Na poÂłudnie (42 powt)

Victory (71 powt)

RadujÂąc (90 powt)

Joram (27 powt)

SĂłl (45 powt)

PomogÂły (64 wystÂąpieĂą)

Ezaw (89 powt)

OdmĂłwili (89 wystÂąpieĂą)

Zdanie (53 powt)

WybrzeÂże (70 powt)

WystĂŞpki (64 wystÂąpieĂą)

Amaziah (41 powt)

Wykwalifikowani (5) WystÂąpienia

62 (1 WystĂŞpowanie)
Spinki do mankietĂłw
Biblia ZgodnoœÌ • Bible Dictionary • Bible Encyclopedia • Miejscowe Biblii • Biblia Thesuarus

http://biblehub.com/topical/e/edom.htm


https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=http://biblehub.com/topical/e/edom.htm&prev=search
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 10:31:03 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #4 : Maj 13, 2016, 12:07:14 »

EDOM...... ziemie heroda Wielkiego i Marii Magdaleny... zapisane jej TESTAMENTEM PRZEZ OJCA HERODA WIELKIEGO.

http://www.bibleplaces.com/edom/

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.bibleplaces.com/edom/&prev=search
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #5 : Maj 13, 2016, 15:42:09 »

[Syria-Palestine g³ówna]    Inne krĂłlestwa i miasta:
Edomici    [kluczowe KrĂłli]
[Do³¹cz do nas]                [OgĂłlna mapa witryny]       

Musimy ciĂŞ

 

streszczenie
 

▪ Origin
▪ Lokalizacja
▪ Firma i handlu
▪ Religia
▪ Historia
▪ Archeologia
▪ Bibliografia
   Wadi Zered, granicznym
miĂŞdzy Moabu i Edomu    

 

pochodzenie

 
dom e (lub hebrajski : אֱדוֹם Edom "czerwone lub czerwone", w Syryjski: ܐ ܕ ܘ ܡ w jĂŞzyku greckim : "lδουμαία IdoumaĂ­a w jĂŞzyku ÂłaciĂąskim: Idumaea lub Idumea lub Edomu) byÂła nazwa nadana Ezawa w Tanach ( albo Biblia hebrajska), a narĂłd, nieistniejÂącego juÂż, kto byÂł w dó³. Region z du¿¹ iloÂściÂą czerwonego piaskowca, skutkowaÂłoby nazwÂą "Edom?". Inny wariant pochodzenia tej nazwy pochodzi Ezaw, pierworodny bliÂźniakĂłw z Izaaka i Rebeki, urodzonych pokryta czerwonÂą polaru. Wreszcie, zgodnie z innÂą etymologiĂŞ, Ezaw otrzymaÂłby ten przydomek po sprzedaÂży jego pierworĂłdztwo przeciwko danie z czerwonej soczewicy. WÂśrĂłd AsyryjczykĂłw , Edomici jego mianowany Udumi i sÂą czasami nazywane Edomici w tekstach grecko-rzymskich.
 

lokalizacja

 
T o jest obecny ziemia Izraela. Edomici mówi³ jêzyk semicki. Byli plemienny grupa ¿yj¹cych na pustyni Negew i Araby Valley, która jest obecnie po³udniowa Martwe morze i s¹siednie Jordan. Zajêli regionu le¿¹cego na po³udnie od Morza Martwego do brzegów Zatoki Akaba. Specjaliœci zgadzaj¹ siê, ¿e Edomici przyszed³ zaj¹Ì miejsce dalej na po³udnie od Petra od pierwszego tysi¹clecia. Jednak niewiele wiemy o ich zajêciu miasta. Zajêli tak¿e szczyty Umm el Biyara gdzie znaleziono szcz¹tki domów i czo³gów z okresu od VII wieku pne narodu Edomskiego wiadomo, ¿e istnia³ w IX wieku pne, Biblia przed daty jego istnienia wieków. Jednak ostatnie dowody archeologiczne pokazuje œlady Edomitów w XIII wieku pne, ale problem pozostaje kontrowersyjne. Naród przesta³ istnieÌ jako paùstwo z ¿ydowsko-rzymskiej wojen. To by³ historyczny wróg Izraela z Moab i Ammon . Kilka fragmentów Starego Testamentu potwierdzaj¹ upartego nienawiœci miêdzy tymi dwoma narodami (II Królów, II Ksiêga Kronik, Psalmy CXXXVII, Obadyjasz Jeremiasza).
 

[Kliknij aby powiĂŞkszyĂŚ obrazek]
 

Edomici groby przy wejÂściu do Petra

Trade Company

 
T on lista królów Edomu wymienionych w Ksiêdze Rodzaju sugeruje, ¿e jest to wiêcej ni¿ konfederacj¹ ka¿dy ksi¹¿¹t panuj¹cych nad ich miasta jako linii monarchów w sobie. Niewiele wiemy o Edomitów, ale opuœcili wspomnienie niewojenne ludzi, znanych ze swej m¹droœci, której g³ównym przedmiotem dzia³alnoœci by³a produkcja jakoœci tkanin i ceramiki. Mieli tak¿e pewn¹ kontrolê w obróbce metali. Królestwo Edomu zwróci³ du¿o jego utrzymania karawan handlowych miêdzy Egipcie , na Bliskim Wschodzie, w Mezopotamii , Arabii i na trasie kadzenia. Jest równie¿ zaœwiadcza siê, ¿e szlaki handlu morskiego a¿ do Indii, opuœci³ port Esjon-Geber.

Edomici prawdopodobnie równie¿ eksportowane sól i balsamea balsam (drzewa i krzewy pochodz¹ce z obszaru Morza Martwego) wykorzystywane do perfum i kadzid³a œwi¹tyù staro¿ytnego œwiata. Najbardziej znanym zabytkiem pozostawione przez ten lud jest twierdza Sela. S³owo hebrajskie "Sela lub Selah" oznacza "kamieù" i odnosi siê w Biblii (II Królów, XIV, 7; Iz XVI, 1) twierdza Edomczyk ¿e historycy od dawna uznaje miejsce Petra gdzie Bosra (lub Bostra, na po³udniu Syrii, stolica regionu Chauranu). Eksperci s¹ teraz jednomyœlni wesz Sela zlokalizowaÌ dalej na pó³noc, oko³o 10 km. Na po³udnie od Tafila.
 

[Kliknij aby powiĂŞkszyĂŚ obrazek]
 

Edomici grobĂłw na drodze do Petry.

religia

 
T on charakter Edomczyków religia jest w du¿ej mierze nieznane. Podobnie jak jego bliskich krewnych innych królestwach Lewantyùskim Semitów czcili bogów, takich jak El, Baal i lokalna bogini Athirat (lub Aszery). Wiemy, ¿e od VIII wieku pne, Edomici narodowego imienia Bo¿ego, JRD (QoS lub Qaush lub QoS qaus lub Kaush lub KO). Jest mo¿liwe, ¿e kobieta bogini Astarte byÌ mo¿e, by³ obiektem kultu, a Sin Bóg (lub Sin) z Harran (lub Carrahes lub Karrami). Odwo³anie do kultowego Edomczyk pojawia siê w Drugiej Ksiêdze Kronik 14 wersecie 25, ale ten sk³ad jest póŸno, a autor tego tekstu by³ na pewno trochê wiedzy o religiach praktykowany dwa wieki temu.

Bóg Kaus (QoS lub Qaush lub QoS qaus lub Kaush lub KO), pojawia siê w tekstach zarówno Edomici i Asyryjczyków . By³ g³ównym Edomczyk bóstwem. Nazwa jego ma³¿onka nie jest znane. ChoÌ Tanach (Biblia Hebrajska lub) potêpia bogom narodów Moabicki i amonit s¹siadów, Bóg Kaus nie pojawia siê jako takie. W królestwie cieszy³ oficjalny status i jest obecny jako element imion. Tak wiêc wydaje siê w nazwach Królów i zwrotów takich jak "B³ogos³awiê Ciê kaus" zawarte w korespondencji administracyjnej szóstego wieku pne Znamy kilka uszczelnienia nale¿¹ce do Ksiê¿y JRD i co najmniej jedna uszczelka potwierdzaj¹ce kult Baala. VIII wieku pne w okresie perskim Achemenidów , nazwa pojawia siê w piêÌdziesiêciu Kaus imion na tabliczkach glinianych, fok i ostraca w Tanach (Biblii Hebrajskiej lub). Kult kaus dominowa³ a¿ do ówczesnego Persji .

W rzeczywistoœci Kaus by³ Bóg z pó³nocnej Arabii. Przed pojawieniem siê królestwa Edomu, ¿e pojawi³y siê ju¿ w XIII wieku, w wykazie nazw Egipski klany Beduinów Shasous (lub Shasus, Beduin Pierwszy znajduje siê w Transjordanii, które nastêpnie s¹ wymieniane jako Po³udniowej Palestyny ). Kaus jest bogiem wojny i burzy. Jego rosn¹ca popularnoœÌ w Edom wydaje siê pokrywaÌ z pojawieniem Królestwa Edomczyk w ósmym wieku. Warunki wprowadzenia kultu w kraju s¹ dobrze znane. Wed³ug W.Porter Beniamina, jego kult jako krajowy bóstwa zosta³y wykorzystane do konsolidacji politycznej organizacji paùstwa Edomczyk w populacji z³o¿onej z niezale¿nych klanów. Odt¹d Persji , odniesienia do JRD s¹ jeszcze bardziej liczne. Eksperci podkreœlaj¹, pewn¹ bliskoœÌ miêdzy nim a Izraelita Boga Jahwe. Ten ostatni jest opisane jako pochodz¹ce od Edom, Paran lub Temanu. Ta bliskoœÌ wyjaœnia non potêpienie kaus przez Tanach (Biblii Hebrajskiej lub). W trzecim wieku, zosta³ nawet wspomniany w literaturze rabinackiej.
 

Historia .......

 
T on Edomici lub Edomici s¹ potomkowie Ezawa, brata bliŸniaka Jakuba , grand-syn Abraham . Jakuba sp³odzi³ Izraelitów po Bogu (Rodzaju 35:10) i przemianowany na "Izrael". Tak wiêc Ezaw by³ za³o¿ycielem narodu izraelskiego. Oko³o 1300 roku pne, osiedlili siê w po³udniowej czêœci Morza Martwego. Dokumenty Egipcjanie z koùca XIII i na pocz¹tku XII wieku wspominaj¹c o ich istnieniu. Wydaje siê, ¿e by³y one zwi¹zane z Shasous (lub Shasus, Beduina najpierw umieszczony w Transjordanii, które nastêpnie s¹ wymieniane jako Po³udniowej Palestyny) i Shutu, koczownicze Raiders wzmianka w Ÿród³ach egipskich . List od pisarza egipskiego z XIX dynastii znaleziony w twierdzy Wadi Tumilat (Delta Nilu), pochodz¹cy z czasów panowania faraona Merenptah (lub Merenptaha, 1213-1203), donosi kr¹¿enie nomadów " Shasous pokolenia Edom ".

 
Kliknij na wybrane miasto lub region


Kraj pochodzenia EdomczykĂłw wedÂług Tanach (Biblii Hebrajskiej lub) rozciÂągaÂło siĂŞ od Pó³wyspu Synaj do miasta Kadesz-Barnea (South staroÂżytnego Izraela). Na poÂłudniu dotarÂł Eilat (od Morza Czerwonego, Zatoki Akaba), ktĂłry port Edomu. Na pó³nocy terytorium Edomu wzruszony, Âże z Moabu i Judy . Granica miĂŞdzy Moabu i Edom byÂł Wadi Zered. W staroÂżytnej stolicy Edom byÂł Bozrah (Bozrah lub Botzrah lub w jĂŞzyku hebrajskim : בצרה) w poÂłudniowej Jordanii dziÂś, na poÂłudniowy wschĂłd od Morza Martwego. KrĂłlewskoÂści Edomu, przynajmniej na poczÂątku, nie byÂł dziedziczny.

Kroniki wspomnieÌ zarówno seriê Królów i Ksi¹¿¹t szefów (lub). Nazwy Edomici Królów wymienionych w Tanach (Biblii Hebrajskiej OR): Bela, Jobab Chuszam, Hadad, Samla Saula, Baal-Hanan Hadad, s¹ uwa¿ane przez wielu badaczy za w¹tpliwe i prawdopodobnie wynikaj¹ z pomylenia Edomici i nazwy Aramejczycy . Rzeczywiœcie, wiele z tych nazw s¹ Syryjczycy i ¿aden zawiera nazwê narodowego bóstwa Edomitów, JRD (QoS lub Qaush lub QoS qaus lub Kaush lub Kos), dobrze potwierdzone element epigrafice asyryjskiej szczególnoœci.

Pierwszy cytuje Tory (KsiĂŞga Rodzaju 36) jest Bela ben Beor (W jĂŞzyku hebrajskim : בלע). "Syn Bela Beor" Jego daty jego panowania, a jego nastĂŞpcy nie sÂą znane, ale caÂły okres istnienia krĂłlestwa Edomu trwaÂła podobno okoÂło 150 lat, aÂż do jej podboju przez krĂłla Dawida ( 1010-970). PanowaÂł w Edom, zanim wiĂŞc nie jest krĂłlĂłw Izraela . ByÂł rodem z Dynhaba. Jego nastĂŞpcÂą zostaÂł (Rodzaju 36:33) przez Jobab ben Zary (W jĂŞzyku hebrajskim : יובב) "Jobab syna Zare", ktĂłry zostaÂł od niego Bozrah (Bosry lub Botzrah lub w jĂŞzyku hebrajskim : בצרה). ChociaÂż Adam Clarke utrzymuje siĂŞ na innÂą pozycjĂŞ, wiele znaczÂących bibliÂści identyfikowaĂŚ z Jobab biblijne postaci Hioba. David J.Gibson zawiera szczegó³owy obronie tej teorii, w oparciu o wiele pism KsiĂŞgi Hioba, nazw osobowych, geografii, zawodĂłw i jego wspó³czesnych.

Jego nastĂŞpcÂą zostaÂł (Rodzaju 36:34 31-43) przez Chuszam ktĂłry jest wymieniony jako "krainy TemanitĂłw", ktĂłre mogÂą odnosiĂŚ siĂŞ do klanu Edomczyk Teman (W jĂŞzyku hebrajskim : תמין). Jego nastĂŞpcÂą zostaÂł (Rodzaju 36:35; 1 Kronik 01:46) przez Hadad ben Bedada (W jĂŞzyku hebrajskim : חדד "ostroœÌ") "Hadad, syn Bedada". On jest opisany jako Âże przeniĂłsÂł stolicĂŞ do Edomu Hawid (Jego lokalizacja nie jest znana, ale prawdopodobnie byÂło to, co jest teraz poÂłudniowym Izraelu i Jordanii), a on pobiÂł Madianici (Tribe zainstalowany na wschĂłd od Jordanu miĂŞdzy morza Martwego iw gĂłrĂŞ pó³wyspu Synaj na poÂłudnie) od Moabu . Jego nastĂŞpcÂą zostaÂł (Rodzaju 36:36) przez Samla z Masrekah nie zlokalizowanej. Jego nastĂŞpcÂą zostaÂł (Rodzaju 36:37) Saula (Sha'ul lub lub lub Šā'ûl Szaul hebr שאול "Desire"). On jest opisany jako "Rechobot rzeki" (lub Rehovot, hebrajski : רְחוֹבוֹת), ktĂłrych lokalizacja jest wci¹¿ dyskutowane. MoÂże rzeka Zered (lub Wadi al-Hasa). To byÂł chyba mu krĂłl Edomu, ktĂłry odmĂłwiÂł synowie Izraela , aby przejœÌ przez jego ziemiĂŞ w drodze do Kanaanu . On stworzyÂł pierwszy konflikt miĂŞdzy dwoma narodami, choĂŚ nie zaatakuje IzraelitĂłw, ale on gotĂłw oprzeĂŚ siĂŞ agresji od nich.


 

ceramiki Edomczyk znaleŸÌ pod adresem
W Haẕeva - Izrael


Jego nastĂŞpcÂą zostaÂł (Rodzaju 36:38) przez Balanan ben Achborowy (lub Baal Hanan w jĂŞzyku hebrajskim : בָּעַל חָנָן "Baal jest miÂłosierny") "Baal-Hanan syn Achborowy". ByÂł synem Achborowy i Mehetabel cĂłrkÂą Matredy i wnuczka Mezahaba (lub Me-Zahab). NaleÂży pamiĂŞtaĂŚ, Âże istniejÂą dwa ludzie z tÂą nazwÂą w Tanach (Biblii Hebrajskiej lub). Jest on rĂłwnieÂż wymieniony w wykazie KrĂłlĂłw w pierwszej KsiĂŞdze Kronik, gdzie znajduje siĂŞ rĂłwnieÂż drugi mĂŞÂżczyzna nazwy, z miasta Gederu. Nie znamy nazwy swojego rodzinnego miasta. Z tego powodu, Joseph Marquart (lub Josef Markwart) zakÂłada, Âże "syn Achborowy" jest duplikatem "syn Beorowego" (Rodzaju 36:32) i Baal-Hanan w oryginalnym tekÂście podano jako imiĂŞ ojca nastĂŞpny krĂłl Hadad. W pierwszej KsiĂŞdze Kronik, jest opisany jako odpowiedzialny krĂłla Dawida (1010-970), pielĂŞgnacji drzew oliwnych i jawory.
cd...
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #6 : Maj 13, 2016, 15:42:52 »


cd....


ZostaÂł on zastÂąpiony przez Hadad (lub Hadar, w jĂŞzyku hebrajskim: חדד "ostroœÌ"). PanowaÂł z Pau (lub PAI), Âże niektĂłrzy bibliÂści zidentyfikowaĂŚ jako miasto egipskiej . W staroÂżytnych ÂźrĂłdeÂł w regionie i Tanach, nic nie jest zapisywane na EdomczykĂłw aÂż do ich poraÂżki w King HebrajczykĂłw , Saula (1030-1010) pod koniec swego panowania. Jego nastĂŞpca, krĂłl Dawid i jego bratanek Joab ogĂłlne a takÂże pokonaĂŚ Edomici w "dolinie soli", prawdopodobnie w pobliÂżu Morza Martwego. Hadad uciekÂł i uciekÂł do Egiptu . Po Âśmierci Dawida , staraÂł siĂŞ wrĂłciĂŚ i podsycana bunt przeciwko Izraelitom , ale nie udaÂło mu siĂŞ w Syrii. Od tego czasu krĂłlestwo Edomu pozostawaÂł wasalem Izraela i Edomici staÂł siĂŞ staÂłym wrogiem.

David szuka szefa rzÂądu Edomczyk gubernatora (lub prefekta lub gÂłowy lub ksiĂŞcia) IzraelitĂłw . Pierwszym z nich byÂł z pewnoÂściÂą Tamna (lub Tamna). Ta forma rzÂądu wydaje siĂŞ nadal w okresie panowania jego nastĂŞpcy, Salomona (970-931). Po schizmie z HebrajczykĂłw , kiedy kraj zostaÂł podzielony na dwa krĂłlestwa, Izraela i Judy , a Edom staÂła zaleÂżna KrĂłlestwa Judy i dÂługo pozostawaÂł ich krĂłlĂłw wasali. W czasie jednej z nich, Jozafat (lub Jozafat, 870-845), Tanach wspomina krĂłla Edomu, ale to chyba Izraelita mianowany przez krĂłla Judy . Stwierdza rĂłwnieÂż, Âże mieszkaĂący gĂłry Seir najechali JudeĂŞ , wspomagany przez KrĂłlestwo Moab i Ammon i najeÂźdÂźcĂłw po czym zwrĂłciÂł siĂŞ o siebie, a wszystkie zostaÂły zniszczone przez Jozafata w dolinie, ktĂłra nosi jego imiĂŞ. Edom, jednak kontynuowaÂł swojÂą walkĂŞ o jego uwolnienie. OkoÂło 845 koalicji z innych plemion arabskich, Edomici splÂądrowali paÂłac Jerozolimy i zbuntowaÂł siĂŞ przeciw krĂłlowi Judy nastĂŞpujÂące, Joram (lub Joram, 851-843), ale rĂłwnieÂż mata.

PóŸniej król Judy Amazjasza (lub Amaziah, 802-776) zaatakowa³ Edomitami. S³owo hebrajskie "Sela lub Selah" oznacza "kamieù" i odnosi siê do twierdzy Edomczyk który od dawna uto¿samiana z miasta Petra . Amazjasza zdobyli twierdzê. Zrobi³ 10.000 wiêŸniów, rzuci³ swoich ludzi ¿yje ze szczytu góry. Jednak Sela chwytania Amazjasza nigdy ca³kowicie nie da³ mu kontrolê nad Edomu. W tym czasie, Sela by³ g³ównym bastionem Edomu i Eilat i Esjon-Geber swoich portów morskich. Ku 735, ¿e uwolni³ siê od izraelskiego okiem, tylko podlega ¿e z Asyryjczyków , silny New Empire regionu.

Edom jest wymieniony w napisach klinowych asyryjskich jak "Udumi" lub "Udumu". Cztery jego "Królów" (lub szefów lub Ksi¹¿¹t) znane s¹ z tego samego Ÿród³a: Aiarammu (oko³o 740). Jest to nazwa asyryjski , Edomczyk jego nazwisko nie jest znane. By³ wspó³czesny cesarza Tiglath Pileser III (745-727) Kaus-Malaka (lub Qôsmalka), a tak¿e wspó³czesny Tiglath Pileser III , w którym wyla³ ho³d sam czas, ¿e król Judy , Achaza (742 -726). Jego nazwa oznacza "[Bóg] Kaus is King" czy "Kaus królowaÌ" Malik Rammu (lub Melek Ram do 700), który by³ wspó³czesnym Sennacheryba (705-681), w którym przelewa ho³d wzd³u¿ król Judy , Ezechiasza (lub Ezechiasza, 726-697) Kaus-Gabri (lub Geber lub Qôsgabar Kaus, oko³o 680). Jego nazwa oznacza "[Bóg] Kaus jest potê¿ny." Jest on wymieniony w kronikach Asarhaddona (lub Asarhaddona, 681-669) do 673-672, wraz z królem Judy , Manassesa (lub Manassesa lub Menasheh, 697-642). Jest on równie¿ wymieniony w pierwszej kampanii Assurbanipal (669-631 lub 626) w stosunku do Egiptu w 667. Znany jest równie¿ przez foki znalezione w Umm el-Biyara i Babilonu .

Edomici pozostanie wasalami Asyryjczyków do ich upadku przed inwazj¹ z Neo-Babiloùczyków z Nabopolassara (626-605). W 586, Edomici bra³ udzia³ w inwazji na Jerozolimie i masakry ¯ydów, prowadzone przez króla babiloùskiego Nabuchodonozora II (Nabu-lub-Kudur Ousour lub Nabuchodonozora, 605-562). W Judejczycy brane pod wygnaniu w Babilonie , Edomici zosta³o zatwierdzone przez Babiloùczyków osiedlaÌ siê w rejonie Hebronu i porzucili swoje by³e terytorium, w tym miejscu Petra na korzyœÌ Nabatejczyków . Z tego powodu prorocy gwa³townie potêpi³ Edom. Chocia¿ Edomici kontrolowane ziemie na wschodzie i po³udniu Morza Martwego, zosta³ znienawidzony przez swych ludzi Izraelitów. Wed³ug Tory, zgromadzenie nie mo¿e otrzymaÌ potomstwo ma³¿eùstwa miêdzy Izraelity i Edomczyk do czwartego pokolenia. Ustawa ta by³a przedmiotem kontrowersji miêdzy Szimon ben Yohai, który mówi, ¿e stosuje siê jedynie do mêskich potomków i innych talmudystów, którzy twierdz¹, ¿e kobiety potomkowie s¹ równie¿ wy³¹czone.

KrĂłlestwo nie trzeba byÂło dÂługo trzymaÂł swobodĂŞ dziaÂłania, do 550 roku zostaÂła zredukowana do rangi prowincji przez BabiloĂączykĂłw , ale rozwijaÂła siĂŞ w tym kraju, gdy byÂł ÂświeÂżo zainstalowany i byÂł nazywany przez GrekĂłw i Rzymian "Idumaea" lub "Idumea" (Edomczyk), przez ponad cztery wieki. Podczas rewolty Machabeuszy (lub Machabeuszy) wobec 165 pne, z czasĂłw krĂłlestwa SeleucydĂłw , Juda Machabeusz (ArcykapÂłana ÂŻydĂłw, 165-160) walczyli i odnosi siĂŞ do Walnego Seleucid mianowany Gorgiasz (lub Gor 'ji-jak V.160) w sÂłuÂżbie krĂłla Seleucid , Antioch IV Epifanes (175-164) jako "gubernator Idumaea". Nadal nie wiem, czy dziÂś Gorgiasz byÂł greckim lub zhellenizowane Edomczyk.


 

Tabletka klinowym na nagranie
Umowa pomiĂŞdzy dwoma SyryjczykĂłw i Edomczyk -
Quas-Shama.

Niektórzy badacze twierdz¹, ¿e odniesienie do Idumaea przez Judy Machabeusza (165-160) jest b³êdem, bo przej¹³ ich terytoria bardzo szybko, oko³o 163. Po podbojach Hasmonean (lub Hasmonean) i Arcykap³ana Etnarcha od Judy , John Hyrcanus i (134-104), Edomitów / Edomici by³y stonowane i judaizm przez nowe w³adze, najwyraŸniej pod przymusem. Zosta³y one nastêpnie w³¹czone do narodu ¿ydowskiego, a konwersja wydaje siê byÌ w koùcu szczery.

Strabon (Geograf grecki , V.23 V.63 BC-AD) pisa³ w czasach Chrystusa, Edomitów uwa¿a³ Nabatejczycy pochodzenia, stanowili wiêkszoœÌ ludnoœci Zachodniej Judei , gdzie miesza³y siê z Judejczyków i przyjê³a ich zwyczaje. Zabrali siê oficjalnie z Antypater I , Wojewody i Regent i prokuratorem Judei Judei 47-43, pochodzenie Edomczyk i za³o¿y³ dynastii Heroda , który rz¹dzi³ w regionie a¿ 92 naszej ery, koniec panowanie Herod Agryppa II (król ¯ydów w Judei , 54-92).

Za panowania Heroda Wielkiego (TetrarchÂą Judei 41-40, krĂłl Judei 40-37 i KrĂłl Izraela 37-4) zostaÂł wyznaczony przez szereg Edom GubernatorĂłw, ktĂłre obejmowaÂły: jego brat Joseph ben Antypatra (43-35 pne) i brat-in-law Costobar (lub Costobarus, 35-30 pne). Podczas wojna Âżydowska (66-70 ne), przed oblĂŞÂżenia Jerozolimy przez Rzymian, 20.000 Edomici pod przewodnictwem Johna, Symeon, Pinchas i Jakuba, by przy³¹czyÂł siĂŞ do ÂŻydĂłw, by walczyĂŚ z Rzymianami, dla zelotĂłw (grupowanie religijnych judaizmu), ktĂłrzy byli oblĂŞÂżonych w ÂświÂątyni. Po tej dacie, teksty nie zdobyĂŚ wiĂŞcej ró¿nic miĂŞdzy ÂŻydami i EdomitĂłw, ktĂłrzy nie sÂą juÂż wymienione w historii, choĂŚ obszar geograficzny "Idumea" nadal istniaÂły w momencie St Jerome (w jĂŞzyku ÂłaciĂąskim Euzebiusza Sophronius Hieronymus w jĂŞzyku greckim : Ευσέβιος Σωφρόνιος Ιερώνυμος, znany rĂłwnieÂż jako Jerome Stridonensis, 347-420) byÂł chrzeÂścijaninem apologetÂą, najlepiej znany tÂłumaczeniu Wulgaty, popularnej ÂłaciĂąskiej edycji Biblii.
 

archeologia

 
T on wykopaliska w poÂłudniowej Jordanii odkryli dziesiÂątki stron pochodzÂących z VI i VII wieku pne, ktĂłre sÂą obecnie przypisane przez ekspertĂłw EdomitĂłw. W nowoczesnym mieÂście Buseirah ktĂłry jest czĂŞsto utoÂżsamiany z Bosry (Bosry lub Botzrah lub w jĂŞzyku hebrajskim : בצרה) Biblii w poÂłudniowej Jordanii dzisiaj, na poÂłudniowy wschĂłd od Morza Martwego. ByÂł to prawdopodobnie kapitaÂł Edomczyk. Jednak wiĂŞkszoœÌ stron sÂą Edomici maÂłe wioski, farmy lub naczepy witryn. Zazwyczaj sÂą one zwiÂązane z EdomczykĂłw poprzez znalezionego ceramiki i ceramiki zostaÂły wyprodukowane w poÂłudniowej Jordanii i Negev.

[Kliknij aby powiĂŞkszyĂŚ obrazek]
 

Inne groby dla EdomczykĂłw

Przez ponad sto lat, specjalizuje siê w archeologów Bliskiego Wschodu twierdz¹, ¿e nie ma dowodów na istnienie zorganizowanej stanu spo³eczeùstwa Edomczyk lat przed 800 lub 700 pne, to nawet pierwsze Uwa¿a siê, ¿e Edom nie istnieje w ogóle. Teoria ta zosta³a wyprzedza bo jedynym dowodem pochodzi z Biblii, a ich awaryjnoœÌ nie mo¿e byÌ traktowana jako Ÿród³o historyczne. Jednak niedawno projekt i wykopaliska archeologiczne, jak te w UCSD (University of California, San Diego), 2004-2003, wykonane w Khirbat an-Nahas i czêœÌ Jabal Hamrat Fidan Jordanii rzucaj¹ nowe œwiat³o na historiê Edomu.

Stwierdzono, przedmiotĂłw i dowodĂłw na istnienie paĂąstwa i spoÂłeczeĂąstwa zorganizowanego w X wieku pne, chociaÂż w pewnym stopniu fakt, Âże miejsca te odzwierciedlajÂą stan Edomczyk wszystko jest nadal przedmiotem dyskusji , Thomas E.LĂŠvy, wÂśrĂłd innych badaczy, znajdujÂąc siĂŞ w swoich badaniach na miejscu Edomczyk An-Nahas, Edomczyk byÂł zurbanizowany i wyrafinowany spoÂłeczeĂąstwo w ​​XI wieku pne (data pierwszego izraelskiego monarchii, zgodnie z Biblia), a nawet miaÂł swoje wÂłasne prace miedzi. Testy radiowĂŞglowych w miejscu potwierdziÂły, Âże jej obszary przemysÂłowe sÂą z XI i X wieku pne.
 

bibliografia

 
F lub dalsze szczegó³y dotycz¹ce Królestwa zobaczyÌ prace:

John R.Bartlett:
- - Edom i Edomici, JSOT, Sheffield 1989.
Piotr BieĂąkowski:
- WczeÂśnie Edom i Moab: PoczÂątek epoki Âżelaza w poÂłudniowej Jordanii, JR Collis: Muzea i galerie narodowe na Merseyside, Sheffield, 1992.
Pierre Bordreuil:
- Eine Geschichte mit Lange Gemeinsame Izraela, P: 22, Umwelt und Welt der Bibel, Heft 7, 1. Quartal 1978.
Trevor Bryce:
- The Routledge Handbook of ludĂłw i miejsc staroÂżytnej Azji Zachodniej: Od wczesnej epoki brÂązu do upadku imperium perskiego, Routledge, London, New York, 2009.
- StaroÂżytna Syria: Historia trzy tysiÂące lat, Oxford University Press, New York, 2014.
Jason i Joel C.Dykehouse S.Burnett:
- To zabytkowy rekonstrukcja Edomczyk traktatowej zdrady w VI wieku pne na podstawie danych biblijnych, epigraficznych i archeologicznych, Baylor University, Department of Religion, 2008.
Ralph Earle:
- Komentarz Adama Clarke'a na Biblii, Baker Book House, Grand Rapids, 1967 1977.
Robert Gordis:
- Edom, Izrael i Amos: nierozpoznany ÂźrĂłdÂłem dla historii Edomczyk, Dropsie University, Philadelphia, 1979.
Richard Gottheil:
- Edom Edom, Encyklopedia Âżydowskich, Funk i Wagnalls, 1901/06.
Richard John Hawes:
- Judy i Edomici: dochodzenie w sprawie dziaÂłalnoÂści Edomczyk w Negev na koniec Iron II, University of Sheffield, WydziaÂł Nauk Biblijnych, 2009/2010.
Charles-François Jean ::
- W kraju Edom i Moab w staroÂżytnoÂści: rolnictwie i przemyÂśle, Etnografii 45, 1947-1950.
Arie Kasher:
- ÂŻydzi, Idumaeans i staroÂżytni Arabowie: Relacje ÂŻydĂłw w Ziemi Izraela z narodami granicy i na pustyni podczas hellenistycznego i rzymskiego epoki (332 pne-70 ne), JCB Mohr, TĂźbingen 1988.
Horst Klengel ::
- Syria, 3000 do 300 BC: PodrĂŞcznik historii politycznej, Akademie Verlag, Berlin, 1992.
Manfred Lindner:
- Die Edomiter w SĂźdjordanien, s: 57-58, Umwelt und Welt der Bibel, Heft 7, 1. Quartal 1978.
Joseph Marquart (lub Josef Markwart)
- Fundamente Israelitischer Judischer und Geschichte, Dieterich, GĂśttingen, 1896.
Benjamin W.Porter:
- Autorytet, Polity i epoki Âżelaza sÂłabymi cnotami elity w Edomu (Jordania), s: 373-395, Oxford Journal of Archaeology 23, nr 4, 2004.
John i David FASawyer JAClines:
- Midian, Moab i Edom: Historia i archeologia póŸnej epoki br¹zu i ¿elaza Jordanii i pó³nocno-zachodniej Arabii, JSOT Prasowej, Sheffield, 1983.
Margreet L.Steiner i Ann E.Killebrew:
- The Oxford Handbook of archeologii Bliskiego Wschodu: c. 8000-332 pne, Oxford University Press, Oxford, 2014.
Juan Manuel Tebes:
- Ty `nie powinien brzydziĂŚ EdomitÂą, bo jest twoim bratem: Tradycja Ezawa i genealogie Edomczyk z antropologicznego punktu widzenia, The Journal of hebrajskiego Pisma 6, 2006.
Max Van Berchem:
- W krainie Moabu i Edomu, ParyÂż, 1909.
Charlotte M.Whiting:
- Z³o¿onoœÌ i ró¿norodnoœÌ w póŸnej epoce ¿elaza po³udniowego Lewantu: The badaù archeologii "Edomczyk 'i dyskursu naukowego, Archaeopress, Oxford 2007.
Neal D.Williams:
- Katalog i bibliografia Moabicki, Ammonite i napisami Edomczyk, Dallas Theological Seminary, Dallas, 1980.
Mary LTWitter:
- Edom und die ganze Edomiter ihre Geschichte gemäß dem Zeugnis der heiligen Schrift, Bohmeier-Verlag, Leipzig, 2005.

 
[PoczÂątek strony]
[Syria-Palestine g³ówna]    Prawa autorskie © Antikforever.com

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=fr&u=http://antikforever.com/Syrie-Palestine/Divers/edomite.htm&prev=search

http://antikforever.com/Syrie-Palestine/Divers/edomite.htm
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 15:45:59 wysłane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wrzeciono pomorska homofriends voters skyworldsv