Strony: [1]

CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« : Grudzieñ 03, 2010, 02:24:00 »


Piekne Swieto , piekna tradycja.

Swieto wiecznego swiatla.

Zapalamy te ¶wiat³a ( ha-nerot-halalu) ze wzglêdu na cuda, zwyciêstwa i wszechmocne czyny , których Ty dokona³e¶ dla naszych ojców przez Twych ¶wiêtych kap³anów. W ci±gu wszystkich o¶miu dni Chanuki ¶wiat³a te s± po¶wiêcone i nie wolno
nam ich u¿ywaæ , wolno nam tylko na nie patrzeæ , aby dziêkowaæ Imieniu Twemu za Twe cuda, Tw± pomoc i Twe wszechmocne czyny.

( Modlitewnik)


Chanuka Sameach!!!


Powy¿szy hymn , który ¶piewamy podczas zapalania ¶wiate³ek , dopiero pod koniec XIII wieku zosta³ w³±czony najpierw do modlitewników niemieckich - o co zadba³ rabbi Meir z Rotenburga (zm.1293) a nastêpnie równie¿ do sefardyjskich.

Ka¿dego roku w porze najkrótszych dni , kiedy ciemno¶æ trwa d³u¿ej ni¿ jasno¶æ , przez osiem dni zapalamy ¶wiate³ka ¶wiecznika chanukowego (chanukija) , ¶piewamy pie¶ni o ocaleniu i cudach , jakie Bóg uczyni³ naszym przodkom , gdy znalezli siê w wielkiej biedzie i niewoli. Podczas tych dni zakaz pracy nie obowi±zuje , tote¿ nie maj± one charakteru ¶wi±tecznego.
Po po³udniu jednak, o zachodzie s³oñca , gdy zapalaj± siê ¶wiece , rodzi siê i¶cie ¶wi±teczny nastrój.
Chanuka jest ¶wiêtem ¶wiat³a i radosci, cieszymy siê z tego , ¿e ¶wiat³o rozprasza ciemno¶æ.

A ¶wiat³o to przecie¿ Nauka, Prawo, wieczny ogieñ siedmioramiennego ¶wiecznika, ktory w hejchal, ¶wietym obszarze ¶wiatyni w Jerozolimie , pali siê jako znak najwy¿szej Obecno¶ci.

S³owo chanuka oznacza "inauguracjê, po¶wiêcenie" . ¦wiat³o Chanuki , ustanowiono w 164r.p.n.e. , aby upamiêtniæ
zwyciêskie powstanie Machabeuszy przeciwko hellenistycznym w³adcom , usuniêcie pogañskiego kultu ze zbezczeszczonej
¦wi±tyni w Jerozolimie i ponowne po¶wiecenie jej Jedynemu Stwórcy dwudziestego pi±tego dnia miesi±ca kislew (grudzieñ).

W II w.p.n.e.w³adzê nad Jude± sprawowa³a syryjska ga³±z helleñskich diadochów , zwanych Seleucydami. ¯ydowska ludno¶æ Judei by³a bardzo zwa¶niona , sprzeczne orientacje podzieli³y nawet ród arcykap³anów. Niektórzy z jego cz³onków podobnie jak spore grupy najwy¿szej warstwy spo³eczeñstwa , ulegli fascynacji kultur± helleñsk± , chcieli zmieniæ Jerozolimê w swojego rodzaju polis i wprowadziæ hellenistyczne nowinki, tote¿ popierali obce panowanie.
Z drugiej strony chasidim, "ludzie pobo¿ni" , i uczeni w Pi¶mie stworzyli ruch skierowany przeciw zhellenizowanym warstwom i zwalczali odszczepieñców.
Z kolei pomniejsze grupki , takie jak esseñczycy, izolowa³y siê prowadz±c surowy i czysty i ich zdaniem jedynie zgodny z Bibli± tryb ¿ycia.

Seleucydzi usi³owali narzuciæ przemoc± hellenistyczn± cywilizacjê , przy czym król Antioch IV Epifanes (175 -164 r.p.n.e.) wype³nia³ to zadanie z bezwzglêdnym okrucieñstwem, zak³adaj±c , ¿e znajdzie oparcie dla swoich dzia³añ w ¿ydowskim stronnictwie proseleuckim. Kaza³ prze¶ladowaæ i torturowaæ i zabijaæ wszystkich , ktorzy ¿yli zgodnie z nakazami ¿ydowskiego Prawa.
Kiedy Antioch zaj±³ Jerozolimê , aby wesprzeæ "stronnictwo reform" , walka religijna osi±gnê³a apogeum.
Antioch posun±³ siê jednak za daleko. Dwudziestego pi±tego dnia miesi±ca kislew zbezcze¶ci³ ¦wi±tyniê, ka¿±c rozbiæ siedmioramienny ¶wiecznik i gasz±c wieczne ¶wiat³o , Wielk± ¦wi±tyniê po¶wiêci³ Zeusowi i wprowadzi³ nowy obcy kult.
Wszystko to przyspieszy³o wybuch zbrojnego powstania .
Po latach cierpieñ poddañstwa i prze¶ladowañ ¿ydowski lud wznieci³ bunt pod przewodem rodu Hasmoneuszy nazywanych równie¿ Machabeuszami. By³o to powstanie chlopskie , które rozprzestrzeni³o sie z Modiin , wioski po³o¿onej na Nizinie Judzkiej na po³udniowy zachód od Jerozolimy.
Wywodzacy siê z rodu kap³añskiego stary Matatiasz i jego piêciu synów zorganizowali i przeprowadzili powstanie przeciw obecnej w³adzy , bêd±ce równocze¶nie wojn± domow± .
Walka o niezale¿no¶æ polityczn± trwa³a piêæ lat, ale zakoñczy³a siê zwyciêstwem: w 164 r.p.n.e. armia Machabeuszy wkroczy³a do Jerozolimy i odbi³a ¦wi±tyniê.

Oto relacja przekazana w Pierwszej Ksiêdze Machabejskiej ( 4,36-39):
.......

Efrat Gal-Ed

Ksiega ¶wi±t ¿ydowskich.


Chanuka Sameach!!!

Ofra Haza on Kid's show - A Hanuka Song

http://www.youtube.com/watch?v=1ES27H2T ... re=related
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #1 : Grudzieñ 03, 2010, 02:25:40 »


Chanuka

cd.

Juda i jego bracia powiedzieli: "Oto nasi wrogowie s± starci.Chodzmy [do Jerozolimy], aby ¦wi±tyniê oczy¶ciæ i[na nowo] po¶wiêciæ!" Zebra³o siê wiêc ca³e wojsko i poszli na Górê Syjon. Tam zobaczyli , ¿e ¦wi±tynia jest spustoszona , o³tarz zbezczeszczony , bramy popalone, na dziedziñcu krzaki rozro¶niête jakby w lesie albo na jakiej¶ górze , a pomieszczenie [dla kap³anów] zamienione w ruinê. Rozdarli wiêc swoje szaty , podnie¶li ogromny p³acz , g³owy posypali popio³em i upadli twarz± na ziemiê. Potem zaczêli graæ na tr±bach sygna³owych i wo³ali do Nieba. Wtedy Juda rozkaza³ ludziom , by walczyli z tymi , co przebywali na zamku , a¿ ¦wi±tynia zostanie oczyszczona . Wybra³ kap³anów nienagannych i wiernych Prawu. Oczy¶cili oni ¦wi±tyniê i wynie¶li splugawione kamienie na nieczyste miejsce. Potem naradzili siê , co zrobiæ z o³tarzem ca³opalenia , który zosta³ zbezczeszczony. Przysz³a im dobra my¶l , ¿eby go rozwaliæ , aby nie by³o dla nich hañb± , to, ¿e poganie go zbezcze¶cili. Rozwalili wiêc o³tarz , a kamienie z³o¿yli na oznaczonym miejscu na Gorze ¦wi±tynnej , na tak d³ugo , a¿ siê ukarze prorok i nimi rozporz±dzi. Potem za¶ zgodnie z nakazami Prawa , wziêli nieociosanych kamieni i na wzór poprzedniego wybudowali nowy o³tarz. Naprawili te¿ ¦wi±tyniê i po¶wiêcili wnêtrze przybytku i dziedziniec. Wykonali tak¿e
nowe ¶wiête naczynia , a do przybytku wnie¶li ¶wiecznik , o³tarz kadzenia i stó³. Na o³tarzu palili kadzid³o , zapalili ¶wiece na ¶wieczniku, i ja¶nia³y one w przybytku. Na stole po³o¿yli chleb , zawiesili zas³ony. tak do koñca doprowadzili wszystko czego siê podjêli.
Dwudziestego pi±tego dnia dziewi±tego miesi±ca , to jest miesi±ca kislew [...] wstali wcze¶nie rano i zgodnie z Prawem z³o¿yli ofiarê na nowym o³tarzu ca³opalenia , który wybudowali. Dok³adnie w tym samym czasie i tego samego dnia ,którego poganie go zbezcze¶cili , zosta³ on nowo po¶wiêcony przy ¶piewie pie¶ni i grze na cytrach , harfach i cymba³ach. Ca³y lud upad³ na twarz , odda³ pok³on i a¿ pod niebo wys³awia³ Tego , który im zes³a³ takie szczê¶cie.
Przez osiem dni obchodzili po¶wiêcenie o³tarza , a przy tym pe³ni rado¶ci sk³adali ca³opalenia , ofiary pojednania i uwielbienia. Fasadê ¦wi±tyni ozdobili z³otymi wieñcami i ma³ymi tarczami, odbudowali bramy i pomieszczenia dla kap³anów i drzwi do nich pozamykali , a miedzy ludem panowa³a bardzo wielka rado¶æ. Z tego powodu , ¿e skoñczy³a siê hañba , któr± sprowadzili poganie.
Juda za¶ jego bracia i ca³e zgromadzenie Izraela postanowili , ¿e uroczysto¶æ po¶wiêcenia o³tarza bêd± z weselem i rado¶ci± obchodzili z roku na rok przez osiem dni, pocz±wszy od dnia dwudziestego pi±tego miesi±ca kislew.

W Drugiej Ksiêdze Machabejskiej uzasadniono jednak ¶wiêto Chanuki w nieco inny sposób. Jest w niej wzmianka o tym , ¿e podczas inauguracji ¦wi±tyni ¯ydzi urz±dzili post factum (¦wiêto Sza³asów lub Namiotów) , poniewa¿ wcze¶niej , w trakcie walki nie mogli sobie pozwoliæ na tradycyjne obchody tego ¶wiêta zgodnie z nakazami:


Z rado¶ci± obchodzili uroczysto¶æ przez osiem dni na wzór ¦wiêta Namiotów , przypominaj±c sobie , jak krótko przedtem ¦wiêto Namiotów obchodzili w górach i w grotach na podobieñstwo dzikich zwierz±t. Tote¿ z wi±zankami , zielonymi ga³êziami , a do tego jeszcze palmami w rêkach ¶piewali hymn na czêæ Tego , który pozwoli³ im szczê¶liwie oczy¶ciæ swoj± ¦wi±tyniê.
Wspóln± za¶ uchwa³± i ¶lubowaniem postanowili , ¿e ca³y naród ¿ydowski bêdzie ka¿dego roku obchodzi³ ten dzieñ uroczy¶cie.

(2Mch 10,6-8)

Efrat Gal-Ed.

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.

_________________
Milosc jest szczesciem.
Kiara
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #2 : Grudzieñ 03, 2010, 02:28:05 »


Chanuka

cd.

Jak ju¿ wspomniano w ¦wi±tyni z okazji Sukot odprawiane by³y obrzêdy wody i ognia. Podczas ceremonii Simchat bet ha-szewa na dziedziñcach zapalano lampy i pochodnie. I chocia¿ ten motyw zapalania ¶wiat³a zosta³ pominiêty w legendzie o ¶wiêcie Chanuki, to wydaje siê , ¿e tradycja palenia chanukowych ¶wiate³ek wywodzi siê w³a¶nie z obrzêdu
rozniecania ognia w ¦wi±tyni. Ponadto ¦wiêto Sukot , wraz z dodatkowym dniem Szmini Aceret na zakoñczenie , trwa osiem dni. To wyja¶nia³o by identyczn± d³ugo¶æ trwania Chanuki. Dodajmy jeszcze ¿e król Salomon po¶wiêci³ zbudowan± przez siebie ¦wi±tyniê podczas Sukot.

Tradycyjna opowie¶æ podaje , ¿e Machabeusze ¶wiêtowali inauguracje ¦wi±tyni przez osiem dni. Odpowiada³o to po¶wiêceniu pierwszego o³tarza w Namiocie Spotkania przez Moj¿esza, Pierwszej ¦wi±tyni przez Salomona i Drugiej przez Nehemiasza. I podobnie jak w przypadku wcze¶niejszych po¶wiêceñ , tak te¿ tutaj zdarzy³ siê identyczny cud: ogieñ z nieba poch³on±³ ofiarê.

M³ode ¶wiêto.

Chanuka jest najm³odszym ¶wiêtem w ¿ydowskim kalendarzu i niem o nim wzmianki w Biblii Hebrajskiej. Najstarsze zród³o
wspominaj±ce o tym , ¿e Chanukê nale¿y obchodziæ równie¿ w przesz³o¶ci , stanowi± zachowane tylko w jêzyku greckim apokryfy : Pierwsza i Druga Ksiêga Machabejska, oraz napisany po hebrajsku kalendarz ¶wi±t i postów Megilat taanit.
Pierwsza Ksiêga Machabejska powsta³a , jak siê wydaje oko³o 100 r.p.n.e. , zosta³a chyba przet³umaczona z hebrajskiego , za¶ jej autor ¿y³ prawdopodobnie w kraju Izraela. Orygina³ zagina³. Czy¿by by³a to Ksiêga bez znaczenia? W ka¿dym razie nie uchodzi³a za ¦wiêt±. Druga Ksiêga Machabejska powsta³a pod koniec II w.p.n.e. , spisana zosta³a po grecku. Gdy rabini ustalili kanon ¶wiêtych ksi±g , czyli ostateczny kszta³t Biblii Hebrajskiej , nie w³±czyli do niej ksi±g Machabejskich.
Natomiast grekojêzyczni , zhellenizowani ¯ydzi z Aleksandrii uznali je za natchnione i w³±czyli do greckiej wersji Biblii , tzw. Septuaginty. Ko¶ció³ Katolicki zaliczy³ je do kanonicznych ksi±g Starego Testamentu.

Dla rabinów z pocz±tku naszej ery Ksiêgi Machabejskie nie by³y zatem ¶wiêtymi pismami , za¶ samo ¶wiêto prawdopodobnie
nie mia³o wiêkszego znaczenia. Znamienny jest bowiem fakt , ¿e o ile innym ¶wiêtom po¶wiêcano w Misznie ca³e traktaty , o tyle o Chanuka zosta³a ledwo wspomniana w traktacie Szabat.
Byæ mo¿e na takie jej potraktowanie wp³yn±³ resentyment uczonych w Pi¶mie , których stronnictwo ( peruszim, "oddzielni" , czyli faryzeusze) po wyzwoleniu Judei oko³o 150 r.p.n.e. popad³o w coraz ostrzejszy religijny i polityczny
konflikt z Hasmoneuszami. Zwyciêscy Hasmoneusze nie poprzestali na inauguracji ¦wi±tyni: w dalszym ci±gu prowadzili walkê wyzwoleñcz± i ekspansywn± , a¿ wreszcie uczynili z Judei niezale¿ne pañstwo.
W trakcie wojen wyzwoleñczych mieli poparcie ca³ego ludu. Jednak¿e oprócz w³adzy politycznej Jonatan Machabeusz ro¶ci³ sobie juz w 152 r.p.n.e. pretensje do urzêdu arcykap³ana , a oko³o 134 r.p.n.e. Jan Hyrkan mianowa³ siê podobno królem Judei , chocia¿ nie pochodzi³ z rodu Dawidowa.
Tym sposobem Hasmoneusze przejêli ca³± w³adzê religijn± i polityczn±. I chocia¿ w dalszym ci±gu uosabiali narodow± niezale¿no¶æ , to jednak ich sposób ¿ycia i rz±dzenia wykazywa³ ju¿ cechy hellenistyczne. W ¶ród ludu ros³a niechêæ i oburzenie.
Wielu preferowa³o bowiem styl ¿ycia uczonych w Pi¶mie. Za króla Janneusza ( 103 - 76 r.p.n.e.)konflikt siê zaostrzy³ i przerodzi³ w gwa³towne i krwawe potyczki.......

Efrat Gal - Ed

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #3 : Grudzieñ 04, 2010, 04:10:17 »


   
Chanuka
cd.

Akt Po¶wiêcenia i inauguracji ¦wi±tyni stanowi zatem historyczne t³o ustanowienia Chanuki.
Tradycyjnie ju¿ ¶wiêto to symbolizuje wygnanie ciemno¶ci przez ¶wiat³o¶æ Boga. Historia Machabeuszy ukszta³towa³a podstawy tej symboliki : uci¶nione ¶wiat³o nielicznych zwyciê¿y³o ciemno¶æ obcego panowania. Obraz utrwali³ siê wskutek nieustannych prze¶ladowañ , które jeszcze wielokrotnie stawa³y siê udzia³em ¯ydów w dalszym toku dziejów. Z historycznego punktu widzenia metaforyka nie jest jednak ca³kiem trafna: Machabeusze zwyciê¿yli co prawda pod wzglêdem militarno-politycznym i dziêki nim znów wolno by³o praktykowaæ ¿ydowsk± religiê , ale hellenizm bynajmniej nie straci³ na sile i odcisn±³ swoje piêtno na jêzyku , obrzêdowo¶ci i architekturze.
Chocia¿ w Misznie wspomniano o Chanuce jedynie mimochodem , nie znaczy to , ¿e w ogóle jej nie obchodzono. W Talmudzie , gdzie znajduje siê omówienie odno¶nego fragmentu Miszny , przesuniêto punkt ciê¿ko¶ci ca³ej historii, jako ¿e Chanukê
uzasadniono cudem.

Kiedy Machabeusze wyzwolili ju¿ i oczy¶cili ¦wi±tyniê , nadesz³a wielka chwila ponownego zapalenia wiecznego ¶wiat³a. nie znale¿li jednak po¶wiêconej oliwy , poniewa¿ wszystko zbezcze¶cili poganie. Podczas poszukiwañ Hasmoneusze znale¿li tylko jeden jedyny zapieczêtowany przez arcykap³anów dzbanuszek z oliw± , którego zawarto¶æ wystarczy³a by zaledwie na jeden dzieñ. Tymczasem ¶wiecznik w ¦wi±tyni pali siê przez osiem dni, tyle bowiem potrzeba by³o do przygotowania nowej czystej oliwy ( Talmud Babiloñski , Szabat 21 b.
T³o historyczne zosta³o tu wyparte na rzecz cudu. Autor komentarza wyja¶nia , ¿e Chanuka nie jest obchodzona dla upamiêtnienia zwyciêstwa nielicznych nad wieloma , ani te¿ przez wzgl±d na ludzkie , acz niezwyk³e dokonania.
Uczeni ¿ydowscy tego okresu ( amoraici) najwyrazniej nie chcieli przypisywaæ politycznemu zwyciêstwu ¿adnego znaczenia religijnego , przejêli wiêc legendê o dzbanku z oliw± i w centrum zainteresowania umie¶cili cud. Jednak¿e za cud uznali nie narodowe wyzwolenie , bêd±ce Bo¿± interwencj± w dzieje , lecz kontynuacjê pos³ugi ¶wi±tynnej i ¿ycia religijnego.
Dziêki temu Chanuka bardzo wcze¶nie zyska³a charakter ¶wiêta diaspory. Dzbanek z oliw± - jako symbol czysto¶ci , ¶wiat³a i Tory , oraz cud - jako znak mi³o¶ci Bo¿ej , nios³y w pozniejszych czasach pocieszenie w niedoli i pozwala³y ¿ywiæ nadziejê na wybawienie.

W dalszej czê¶ci Talmudu zostaje postanowione , ¿e ¶wiêto inauguracji ¦wi±tyni nale¿y obchodziæ poprzez zapalenie specjalnych ¶wiate³. Pierwszego wieczoru zapala sie jedno ¶wiate³ko , drugiego nastêpne, i tak dalej, a¿ ostatniego wieczoru p³onie ich osiem.
Zamieszczona w Talmudzie legenda o dzbanku z oliw± ustanowi³a zwi±zek miêdzy historycznym t³em tego ¶wiêta - zwyciêstwem Machabeuszy - a symbolicznym obrzêdem zapalenia ¶wiate³.
Jednak¿e takie formalne wyja¶nienie nie przynosi odpowiedzi na pytanie, dlaczego do¶æ marginalnemu wydarzeniu historycznemu nadano tak± rangê , ¿e otrzyma³o ono miejsce w kalendarzu ¶wi±t ¿ydowskich.
Poni¿szy fragment Midraszu przedstawiaj±cy Chanukê jako jedno z wielu kolejnych po¶wiêceñ w dziejach ¯ydow , ¶wiadczy , ¿e pytanie to nurtowa³o równie¿ pózniejsze pokolenia uczonych.


Ile jest po¶wiêceñ? Jest siedem po¶wiêceñ. Po¶wiêcenie nieba i ziemi po stworzeniu ¶wiata i po¶wiêcenie muru , który Nechemiasz wzniós³ wokó³ Jerozolimy, i po¶wiêcenie powracaj±cych do Syjonu, i po¶wiêcenie ¦wi±tyni , i po¶wiêcenie o³tarza przez Moj¿esza i patriarchów , oraz po¶wiêcenie Pierwszej ¦wi±tyni.

(Pesikta Rabbati do Psalmu 30,I)


Efrat Gal-Ed.

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #4 : Grudzieñ 05, 2010, 02:32:26 »

   
Chanuka

cd.

Na Bliskim Wschodzie i w basenie Morza ¦ródziemnego obchodzono zazwyczaj ¶wiêta w porze zimowego przesilenia dnia z noc±. W Rzymie ¶wiêtowano dwudziestego pi±tego grudnia narodziny boga s³oñca ( Sol Invictus). W Persji odbywa³y siê tego dnia uroczysto¶ci z okazji narodzin Mitry , wszechwiedz±cego boga ¶wiat³a , którego kojarzono z niepokonanym s³oñcem , ale równie¿ z cia³ami niebieskimi ¶wiec±cymi w nocy. Chrze¶cijañstwo zaadoptowa³o tê tradycjê do swoich potrzeb i ustanowi³o ¶wiêto narodzin Zbawiciela. Tak¿e pocz±tków Chanuki wspó³cze¶ni badacze upatruj± w uroczysto¶ci obchodzonej z okazji zimowego przesilenia dnia z noc± , najkrótszego i najciemniejszego dnia w roku , a polegaj±cej na zapaleniu lamp i pochodni. Takie ¶wiêto musia³o byæ bardzo popularne i rozpowszechnione w¶ród ludu , dlatego te¿ w³±czono je do kalendarza ¿ydowskiego. Dopiero pózniej nast±pi³a zasadnicza zmiana , gdy ¶wiêto maj±ce zwi±zek z obiegiem S³oñca otrzyma³o ¿ydowskie tre¶ci poprzez skojarzenie daty ze zwyciêstwem Machabeuszów.
Nowo narodzone ¶wiat³o sta³o siê odt±d ogniem siedmioramiennego ¶wiecznika , który znów móg³ paliæ siê w ¦wi±tyni.
Tym sposobem coroczne zimowe przesilenie dnia z noc± zosta³o powi±zane z wiecznym ¶wiat³em.

W niczym nie przeszkadza fakt , ¿e dwudziesty pi±ty dzieñ miesi±ca kislew nie przypada dok³adnie na moment zimowego przesilenia , bo przecie¿ tak¿e Pesach i Sukot , ¶wiêta typowo solarne , wypadaj± mniej wiêcej w czasie zrównania dnia z noc±.

Malej±cy Ksiê¿yc jest dwudziestego pi±tego kislew ledwo widoczny , a nastêpnie , podczas trwania ¶wiêta , ca³kowicie znika. Dlatego Chanukowe noce s± nie tylko d³ugie , lecz równie¿ bardzo ciemne. A kiedy na niebie pojawia siê nowy sierp Ksiê¿yca , p³onie tak¿e wiêcej ¶wiate³ek w ¶wieczniku chanukowym , nios±c wiêcej nadziei na wybawienie.
W tradycji chasydzkiej chanukowe ¶wiece powi±zane zosta³y z kosmicznym ¶wiat³em , spadaj±cym na ziemiê w ci±gu najciemniejszych dni.
Interpretacjê tak± przypisuje siê rabbiemu Aaronowi z ¯ytomierza ( zm. 1817):

Nadmiar ¶wietlistej jasno¶ci któr± Stwórca spuszcza na Izrael , zaczyna siê od Chanuki [....] w dzieñ Chanuki zaczyna opadaæ na duszê Izraela nowy strumieñ ¶wietlistej jasno¶ci. I dlatego w ¶wiêta chanukowe zapala siê ¶wiece, [....] aby zwróciæ uwagê na ¶wiat³a jasno¶ci , które zaczynaj± promieniowaæ w owych dniach.

G³ównym nakazem podczas Chanuki jest zapalanie ¶wi±tecznych ¶wiate³ek , co nawi±zuje do historycznego aktu zapalenia siedmioramiennego ¶wiecznika w nowo po¶wiêconej ¦wi±tyni. Talmud precyzuje , ¿e ¶wiate³ka powinny staæ obok wej¶cia do domu, aby dziêki nim wie¶æ o cudzie zyska³a rozg³os. Dodaje jeszcze , ¿e ¶wiate³ka maj± byæ jednakowej wielko¶ci i p³on±æ oddzielnie.
W kodeksie prawa religijnego (Szulchan Aruch 139,6) zaleca sie z kolei:


[....] ci, którzy starannie przestrzegaj± przykazañ , [ka¿±] ka¿demu mieszkañcowi domu zapaliæ pierwszego wieczoru jedno ¶wiate³ko [....] drugiego wieczoru dwa ¶wiate³ka, i czyni± tak a¿ ósmego wieczoru pali siê osiem ¶wiate³ek.
I nale¿y uwa¿aæ ,aby ka¿dy zapala³ swoje ¶wiate³ko w specjalnym miejscu, ¿eby by³o widaæ , ile jest ogó³em zapalonych ; nie nale¿y ich przy tym zapalaæ w miejscu , gdzie ¶wiat³o ¶wieci siê przez ca³y rok, aby by³o widaæ , ¿e s± ¶wiate³ka chanukowe......


Efrat Gal-Ed.

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #5 : Grudzieñ 06, 2010, 03:20:48 »


Chanuka

cd.

Przepisy dotycz±ce ¶wiate³ek sprawi³y , ¿e z czasem powsta³ specjalny ¿ydowski przedmiot kultu - ¶wiecznik chanukowy , nazywany obecnie chanukija. sk³ada siê on z o¶miu ¶wieczek i jednej dodatkowej zwanej "pos³ugaczem" ( szamasz) , poniewa¿ s³u¿y ona do zapalania pozosta³ych. Pierwotnie u¿ywano oddzielnego naczynia na ka¿de ¶wiate³ko
, ale w ¶redniowieczu wprowadzono do synagog du¿e ¶wieczniki , dla których wzorzec stanowi³ wielki ¶wiecznik ze ¦wi±tyni. Pierwowzorem by³ oczywi¶cie biblijny opis menory , ¶wiecznika , który Moj¿esz kaza³ wykonaæ dla Namiotu Spotkania
( Wj 37,17 - 23). Menora sk³ada siê z podstawy , trzonu z sze¶cioma ramionami , ³±cznie z trzonem mia³a wiêc siedem ramion, ozdobionych kielichami w kszta³cie kwiatów migda³owych z p±kami i kwiatostanem.
Od XVIII wieku zw³aszcza w Niemczech , na wzór menory wytwarzano równie¿ ma³e srebrne ¶wieczniki do u¿ytku domowego.

Niektóre ¶wieczniki przedstawia³y ¦wi±tyniê mo¿na w nich rozpoznaæ postaæ arcykap³ana Aarona , który zapala wieczne ¶wiat³o.
Chanuka trwa wprawdzie osiem dni , ale jest stosunkowo uboga je¶li chodzi o symbole. Tym wa¿niejsze wydawa³o siê zatem zapalanie ¶wiate³ek i tym istotniejsza estetyka ¶wiecznika.

Sk³ania³o to rzemie¶lników artystycznych wszystkich epok do projektowania nowych wzorów. ¦wieczniki wykonywano z br±zu , mosi±dzu , srebra , cyny i bardzo rzadko z gliny. Na ogó³ mia³y one kszta³t lampek z zapleckami, w których na pod³u¿nej listwie umieszczano osiem naczynek na oliwê i knot, osobne miejsce pozostawiaj±c na szamasz.
Z biegiem czasu ¶wiece zast±pi³y ¶wiat³o oliwne.

¦wiecznik chanukowy w ¦wi±tyni.

W domu rabbiego z Kosowa ( Menachem Mendel, zm. 1827.) znajdowa³ siê ¶wiecznik chanukowy , z którym rabbi zaszywa³ siê gdzie¶ przed ¶wiêtem.
Pewnego razu wyzna³ rabbi jednemu ze swoich domowników tajemnicê; " W tym ¶wieczniku chanukowym widzê postaæ siedmioramiennego ¶wiecznika , ca³± ¦wi±tyniê i ¦wiête ¦wiêtych". Po czym doda³ ; "Ten ¶wiecznik chanukowy kaza³ wykonaæ Wielki Magid, rabbi Dow Ber z Miêdzyrzecza ( ok. 1704 - 1772). Udzieli³ z³otnikowi dok³adnych wskazówek , ile razy ma stukaæ m³otkiem, i zabroni³ mu stukaæ choæby jeden raz wiêcej.
Magid nie odstêpowa³ z³otnika na krok , póki ten nie ukoñczy³ pracy.


Symbol ukrytego ¶wiat³a.

W ksiêdze Rokeach Eliezera ben Jehudy z Wormacji (ok. 1165 - 1230) znajduje siê wyja¶nienie ³±cznej liczby ¶wiec , zapalanych przez kolejne osiem dni;
Trzydzie¶ci sze¶æ ¶wiec , które zapala siê z okazji Chanuki , odpowiada trzydziestu sze¶ciu godzin± , w których ¶wiat³o s³u¿y³o pierwszemu cz³owiekowi, zanim zosta³o ukryte.

W symbolice kaba³y i chasydyzmu ¶wiate³ka Chanuki symbolizuj± wieczne ¶wiat³o ¦wi±tyni , najwy¿sze ¶wiat³o kosmiczne , ¶wiat³o Tory , ¶wiat³o duszy. W imieniu cadyka rabbiego Pinchasa z Korca ( 1726 - 1791) zosta³o przekazane;

Podczas ka¿dej Chanuki w porze zapalania ¶wiate³ek objawia siê ukryte ¶wiat³o , a jest to ¶wiat³o króla Mesjasza.


Efrat Gal - Ed.

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.

Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #6 : Grudzieñ 06, 2010, 20:23:21 »

   
Chanuka

cd.


Kobiety i Chanuka.

Tradycyjne przekazy mówi± o udziale kobiet w ¶wiêcie machabejskim :siostra Hasmoneuszy by³a zarêczona , a wiêc zgodnie z Prawem nale¿a³o j± najpierw - jak ka¿d± dziewicê przed ¶lubem - doprowadziæ przed oblicze namiestnika. Ona jednak nie chcia³a dopu¶ciæ do tej hañby i dlatego namówi³a braci , ¿eby wywo³ali powstanie. Z tej okazji wspomina siê tak¿e dzieln± wdowê Judytê , która zamordowa³a Holoferesa dowódcê wojska Nabuchodonozra , oraz pobo¿n± niewiastê Chanê , na której oczach na której oczach zamordowano siedmiu synów poniewa¿ nie chcieli odst±piæ od wiary ojców.
Z tego wzglêdu kobiety surowiej przestrzegaj± Chanuki ni¿ mê¿czyzñi ,i chocia¿ podczas ¶wiêta wolno pracowaæ , to nie imaj± siê pracy , dopóki w domu pal± siê ¶wiate³ka.

W ¶redniowieczu u³o¿ono w Niemczech szeroko pozniej rozpowszechniony pijut ( hymn), ¶piewany po zapaleniu ¶wiate³ek chanukowych , który zaczyna siê od s³ów ; Maoz cur jeszuati - Ska³o i twierdzo mojego wybawienia" ( wed³ug Iz17,10).

Autor hymnu nazywa³ siê Mordechaj , co wynika z pocz±tkowych liter piêciu strof ( akrostych), lecz poza tym nic wiêcej o nim nie wiadomo. Poniewa¿ w ostatniej strofie jest mowa o rudow³osym w³adcy , dabacze uwa¿aj± ¿e chodzi tu o rudobrodego cesarza Fryderyka Barbarosê i dlatego datuj± Moaz na XII wiek.

Obyczaje ludowe.

Nawet ludzie nie religijni odczuwaj± rado¶æ , gdy w najciemniejszej porze roku zapalaj± siê ¶wiate³ka. Byæ mo¿e dlatego Chanuka jest jednym z najbardziej lubianych ¶wi±t ¿ydowskich.
O ile religijna postaæ ¶wiêta jest do¶æ prosta , o tyle zwi±zne z ni± obyczaje - bardzo urozmaicone.

Gdy tylko dziecko nauczy siê odmawiaæ b³ogos³awieñstwa , wolno mu zapalaæ ¶wiate³ka chanukowe. Do radosnego nastroju ¶wiêta przyczyniaj± siê liczne piosenki oraz s³odkie potrawy sma¿one na oleju - p±czki , racuchy i nale¶niki , które w ka¿dej gminie smakuj± i wygl±daj± inaczej.
Dzieci dostaj± prezenty lub pieni±dze z okazji Chanuki i bawi± siê w grê zwan± "b±czkiem". B±czek zazwyczaj wykonany z o³owiu lub drewna , ma kszta³t kostki osadzonej na osi. Ka¿da z jej czterech ¶cianek opatrzona jest jedn± z liter; n, g h, sz, stanowi±ce pierwsze litery hebrajskiego wyra¿enia nes gadol haja szam - dos³ownie "cud wielki zdarzy³ siê tam".
Na potrzeby gry w jidysz przypisano im nastêpuj±ce znaczenia ; niszt - nic , ganc - ca³o¶æ , wszystko , halb - pó³ ( stawki) , szteln - postawiæ ( wk³ad). W zale¿no¶ci od tego jaka litera wypadnie gdy b±k siê zatrzyma , gracz nie wygrywa nic , zbiera wszystko, bierze pó³ puli lub te¿ musi do³o¿yæ ca³y swój pocz±tkowy wk³ad.

Z up³ywem stuleci wokó³ samego ¶wiêta i jego symboli zrodzi³y sie liczne legêdy , na przyk³ad;

Chanuka w Maroku.

Nadesz³o ¦wiêto Chanuki , a król Maroka , okrutny i z³y, nie pozwoli³ ¯ydom zapaliæ ¶wiate³ek lampy w synagodze.
¯ydzi jednak nie ulêkli siê i zaufali Stwórcy.
Król kaza³ postawiæ stra¿ników przed wej¶ciem do synagogi , aby nikomu nie pozwolili przekroczyæ jej progu..
Ale - co za cud! - ¶wiate³ka chanukowe w tajemniczy sposób zapala³y siê same. ¯o³nierze nie kryli zdumienia. Opowiadali o wszystkim królowi , przysiêgaj±c ¿e nikogo nie wpu¶cili do synagogi, ani te¿ nie widzieli by kto¶ z niej wychodzi³.

S³ysz±c tê opowie¶æ król tak¿e zdumia³ siê i rozkaza³ im dalej strzec synagogi.
Gdy dni ¶wi±teczne dobieg³y koñca , otworzy³y siê drzwi synagogi i wyszed³ z niej ma³y ch³opiec , syn pos³ugacza synagogalnego. ¯o³nierze czym prêdzej go pojmali i zaprowadzili przed oblicze króla.
Ch³opiec opowiedzia³ królowi ¿e przez wszystkie dni ukrywa³ siê w synagodze i nic nie jad³ i nie pi³ od o¶miu dni i o¶miu nocy.
Odwaga ch³opca wzruszy³a króla i od tej pory pozwala³ ¯ydom zapalaæ ¶wiate³ka podczas Chanuki.

Byæ mo¿e dlatego , ¿e w ¿ydowskim kalendarzu ¶wi±t Chanuka nie mia³a pocz±tkowo sta³ego miejsca , w Talmudzie Jerozolimskim ( Taanit 2 , 12) zamieszczono nastêpuj±c± uwagê;

Choæby zniesiono wszystkie ¶wiêta - nikt nigdy nie odwo³a Chanuki ani Purim.....

Efrat Gal -Ed.

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY...
« Odpowiedz #7 : Grudzieñ 07, 2010, 22:45:47 »

Chanuka

cd.

Znaczenie ¶wiêta w ostatnim stuleciu.

Kiedy pod koniec XIX wieku  ¿ydowscy pionierzy w Palestynie  zaczêli k³a¶æ podwaliny przysz³ego Pañstwa Izrael
, a ruch syjonistyczny  zapocz±tkowa³  gruntowne zmiany w ¶wiadomo¶ci  europejskich ¯ydów , znaczenie tego ¶wiêta znowu uleg³o przesuniêciu. Chanuka sta³a siê symbolem ¿ydowskiej odwagi , uosabia³a bowiem  zwyciêstwo  garstki  bezbronnych nad rzesz± potê¿nych. Nie bez powodu ¿ydowskie grupy sportowe  przyjmowa³y  nazwê "Makabi" - od bohaterskich Machabeuszy. D±¿enia do niezale¿no¶ci  narodowej  i politycznego  samostanowienia  kierowa³y uwagê na narodowo-polityczne tre¶ci  wydarzeñ historycznych , do których przez ca³e wieki  nikt nie przywi±zywa³ wagi.
Religijny trzon ¶wiêta stanowi³a  wprawdzie  inauguracja ¦wi±tyni , lecz Chanuka  upamiêtnia³a tak¿e wojowników  i ich zwyciêstwa. Od czasu budowy  Pañstwa Izrael usi³owano  - aby podkre¶liæ ten aspekt - uczyniæ z Chanuki ¶wiêto publiczne, i organizowano pochody dzieci  nios±cych ¶wiate³ka. Ciche domowe ¶wiêto  ¶wiêto ¶wiate³ek  zamieni³o siê w g³o¶ne ¶wiêto machabejskie. Z jego okazji pisano nowe pie¶ni i sztuki sceniczne.

W szkole podstawowej co roku organizowano tê sam± ceremoniê. Pierwszego dnia Chanuki zbierali¶my siê na dziedziñcu  szkolnym, ka¿de z nas trzyma³o w rêku swoje magiczne ¶wiate³ko i  pilnowa³o , ¿eby nie zgas³o na wietrze. ¦piewali¶my ; Przybyli¶my wypêdziæ ciemno¶æ , w rêkach niesiemy ¶wiat³o i ogieñ.
Precz , precz z tob± ciemno¶ci!" By³o popo³udnie , zapada³ ju¿ prawdziwy mrok , a przede wszystkim by³o zimno. Przy ka¿dym "Precz z tob± ciemno¶ci!"  tupali¶my jak najg³o¶niej nogami , co mia³o podkre¶liæ  nasze zamiary,
 zgodnie ze wskazówkami  dotycz±cymi wykonywania piosenki. Dalej ¶piewali¶my , ¿e niegdy¶ Machabeusze byli  wybawcami i bohaterami , a dzisiaj ca³y lud Izraela jednoczy siê , podnosi i wybawia.
Punkt kulminacyjny  uroczysto¶ci  stanowi³a dramatyczna scena , kiedy przebrani za ¶wiece , opowiadali¶my historiê , jak Machabeusze  wyg³aszali ¿arliwe mowy zagrzewaj±ce do walki o wolno¶æ, i by³o jasne  ¿e zwyci꿱 z³ego  Antiocha.
Kiedy ju¿ nieco podro¶li¶my , ruszyli¶my z pochodniami w pochód przez miasto.

W czasie Chanuki odbywa³a siê te¿ wycieczka klasowa  domniemanych ogrodów  Machabeuszy w Modiin.
Ze staro¿ytnej miejscowo¶ci pozosta³ jedynie do¶æ surowy krajobraz pe³en skal i pieczar ,  które w staro¿ytno¶ci  s³u¿y³y  za kryjówki i naturalne spichlerze.
W okresie budowania Pañstwa Izrael pionierzy zasadzili  na wzgorzach pinie i cytrusy, drzewa ju¿ urosly, tworz±c niezbyt jeszcze gêsty las.
Przed wieloma wiekami wykuto  prostok±tne otwory  , to by³y " groby" , lecz na nas , którzy¶my  wcze¶niej s³yszeli wielkie s³owa o bohaterach i walkach  o wolno¶æ , sprawi³y one wra¿enie pustych i nic nie mówi±cych.

Dzisiaj okolica jest poro¶niêta gêstym lasem , a rekonstrukcja staro¿ytnej wsi  daje wgl±d w historiê  i sposób ¿ycia jej dawnych mieszkañców.
Jeszcze obecnie organizuje siê  w pierwszy dzieñ Chanuki  bieg z pochodniami  z Modiin do Jerozolimy.

Chanuka symbolizuje zatem zwi±zek z ziemi± i krajobrazem. Cud który dokona³ Stwórca , ust±pi³y miejsca  czynom bohaterów.


Efrat Gal - Ed.

Ksiêga ¶wi±t ¿ydowskich.
 





















« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 07, 2010, 23:00:49 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

homofriends rozmowcy pomorska meute-de-loups voters