Strony: [1]

ATLANTYDA.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
ATLANTYDA.
« : Listopad 11, 2010, 00:04:10 »

To niezmiernie ciekawy temat.
Zazwyczaj poszukuje sie konkretnego miejsca , ktore moglo by ja prezetowac. Ja uwazam iz to wielki blad , bowiem moim zdaniem Atlantyda to epoka. Zatem wszystko co zwiazane jest z jej czasem ( a nie miejscem) nalezy do niej.
Byla wiec na calej Ziemi nie zas w jakims konkretnym miejscu. Jednak slady ktore mozna jeszcze odnalezc sa w konkretnych miejscach.

http://www.scribd.com/doc/33893438/Atlantyda
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomo¶ci: 2458
  • Zobacz profil
Odp: ATLANTYDA.
« Odpowiedz #1 : Grudzieñ 14, 2011, 19:10:29 »

Mnie te¿ od dawna intryguje odczucie i¿ najwa¿niejsza czê¶æ Atlantydy znajdowa³a siê na Krecie i Santoryn.

Wiele jest sekretów strze¿onych przez czas , my¶lê i¿ mimo wszystko wiele jeszcze poznamy , odkryj± siê przed nami.

Kiara U¶miech U¶miech



 


Atlantyda na Krecie

Kategorie: Archeologia, HISTORIA
Tagi: Atlantyda, Echnaton, Gavin Menzies, Platon



Gavin Menzies jest emerytowanym kapitanem brytyjskiej Royal Navy. P³ywa³ na okrêtach podwodnych i zwiedzi³ wiele zak±tków ¶wiata w tym Chiny. Odkry³ m. in., ¿e Chiñczycy tak¿e mieli swój powa¿ny udzia³ w odkrywaniu ¶wiata w czasach nowo¿ytnych i odkryli Amerykê zanim zrobi³ to Kolumb. Gavin Menzies prócz innych, jest autorem ksi±¿ki po¶wiêconej genezie Atlantydy pt. „The Lost Empire of Atlantis” (Zagubione imperium Atlantydy).

Na ¶lad tego co nazywa Atlantyd± trafi³ przypadkiem podczas swojej podró¿y na Kretê. Podczas zwiedzania pa³acu w Faistos, przeczyta³ w swoim przewodniku, ¿e zosta³ on zbudowany ok 2500 r. p.n.e. Pa³ac (a w³a¶ciwie jego pozosta³o¶ci) by³ ogromny i zajmowa³ sob± spor± powierzchniê jak na mo¿liwo¶ci teoretycznie prymitywnej cywilizacji zamieszkuj±cej w tamtych czasach wyspê. Dlatego Menziesowi data jego powstania wyda³a siê mocno przesadzona, bo oznacza³oby to, ¿e cywilizacja na Krecie jest jedn± z najstarszych na Ziemi. Uda³o mu siê nawet odszukaæ autora informacji na temat pa³acu zawartej w przewodniku, którym okaza³ siê profesor z lokalnego uniwersytetu. Menzies przedstawi³ mu swoje w±tpliwo¶ci, na co profesor odpar³, ¿e cywilizacja jaka rozwija³a siê na Krecie jest byæ mo¿e nawet starsza od egipskiej. Prostym dowodem na to twierdzenie by³y choæby malowid³a z grobowców faraonów, gdzie przedstawiani byli przybysze z Krety przywo¿±cy prezenty dla faraona. Nie ma w±tpliwo¶ci co do daty powstania grobowców faraonów co oznacza ze prawie 5 tys. lat temu okrêty z Krety, z portu w Faistos by³y w stanie dop³yn±æ do Egiptu i powróciæ z powrotem. ¯eglarze na tych okrêtach musieli wiêc posiadaæ nie tylko pe³nomorskie okrêty ale i system nawigacji pozwalaj±cy im na tak± podró¿.

Gavin Menzies wyruszy³ wiêc na wêdrówkê po wszystkich kreteñskich muzeach, by znale¼æ w nich jakie¶ wskazówki, na temat wiedzy ¿eglarskiej Kreteñczyków w czasach staro¿ytnych. Szybko odkry³ wizerunki tych statków na ceramice, która niejednokrotnie datowana by³a na 3 tys. lat p.n.e. Menziesa, który sam by³ ¿eglarzem zafascynowa³a morska historia Krety. Naturalne pytanie jakie sobie postawi³, dotyczy³o tego, co spowodowa³o upadek tak zaawansowanej cywilizacji, która nieoczekiwanie zniknê³a z antycznej mapy ¶wiata. Odpowiedzi± by³ wulkan na niewielkiej wyspie Santorini, le¿±cej 70 mil morskich na pó³noc od Krety. Wulkan eksplodowa³ z mordercz± energi± ok. 3500 lat temu. Dym i popio³y zas³oni³y S³oñce i porwane si³± wybuchu oraz wiatrami pokry³y nie tylko Kretê ale tak¿e pó³nocn± czê¶æ Egiptu. Wybuch wulkanu wywo³a³ mordercze tsunami, którego fale siêga³y 30 m wysoko¶ci. Wiadomo to st±d, ¿e po dzi¶ dzieñ na klifach pó³nocnej Krety znajduje siê wbite w niego muszle morskie 30 m powy¿ej poziomu morza. Tsunami to, by³o najsilniejszym tsunami w znanej nam historii i kompletnie zniszczy³o wszystkie porty nie tylko pó³nocnej czê¶ci wyspy, ale tak¿e deltê Nilu, wywo³uj±c znane z Biblii plagi egipskie. Jest prawdopodobne, ¿e tsunami sta³o siê przyczyn± upadku potê¿nego faraona Echnatona bo zosta³o uznane za karê bosk± dla Egiptu.

Menzies wyruszy³ na Santorini aby znale¼æ ¶lady tego zdarzenia. Nie szuka³ d³ugo. Pracuj±cy na wyspie archeolodzy odkryli tam staro¿ytn± stolicê Santorini, któr± wstêpnie oszacowano na 2 tys. lat p.n.e. Miasto pokryte by³o 15 metrow± warstw± wulkanicznego b³ota. Archeolodzy przewiercili siê przez t± warstwê i za pomoc± wiert³a przebili siê do domu bogatego kupca, który by³ tak¿e ¿eglarzem. Na ¶cianach jego domu wymalowane by³y freski przedstawiaj±ce okrêty wracaj±ce z morskiej wyprawy. Wizerunki okrêtów poddano analizie i okaza³o siê, ¿e s± one zaawansowane technologicznie. Posiada³y rozmaite typy o¿aglowania, które s³u¿y³o do napêdu okrêtu w rozmaitych warunkach atmosferycznych. Do ustawiania ¿agla s³u¿y³o a¿ 18 rozmaitych lin. Wszystko to wskazywa³o, ¿e mieszkañcy Santorini byli ¿eglarskimi ekspertami a ich okrêty zdolne by³y do odbywania d³ugich, morskich podro¿y nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Okrêty te by³y tak¿e poka¼nych rozmiarów, co najmniej trzykrotnie przekraczaj±c wielko¶ci± statki jakie mia³ do swojej dyspozycji Kolumb w czasie podró¿y przez Atlantyk. Szybko przekonano siê, ¿e freski ze ¶ciany z domu kupca, w niczym nie przesadza³y prawdziwego wizerunku kreteñskich okrêtów. Na dnie morza, ok. 200 mil morskich od Krety odkryto nie jeden, a trzy wraki takich statków.

Pierwszy z nich datowano na 1600 r. p.n.e., drugi na 1300 r.p.n.e., a trzeci na 1100 r. p.n.e. Le¿a³y na dnie morza, niedaleko wybrze¿y Turcji. Zatopione staro¿ytne okrêty wydobywano z niezwyk³± ostro¿no¶ci±, co zajê³o a¿ 10 d³ugich lat. Dwa z nich mo¿na zobaczyæ w muzeum w tureckiej miejscowo¶ci Bodrum. Okrêty te przewozi³y mied¼ a mied¼ reaguje z wod± morsk± w sposób, który zabezpieczy³ kad³ub statku przed zniszczeniem przez organizmy morskie. To dlatego wiêksza czê¶æ okrêtu le¿±cego na morskim dnie pozosta³a nietkniêta. Mied¼ szczelnie zabezpieczy³a wnêtrze statku przed pr±dem morskim, dziêki czemu jego zawarto¶æ pozosta³a nienaruszona przez 3500 lat. Towary jakie przewo¿ono na statkach pochodzi³y z sze¶ciu ró¿nych cywilizacji. Ko¶æ s³oniowa pochodzi³a z Indii, zêby hipopotama z czarnej Afryki, b³êkitne szk³o z Egiptu, z³oto z Syrii i bursztyn z nad Ba³tyku. Nieznane by³ pocz±tkowo pochodzenie miedzi. Wkrótce jednak okaza³o siê, ¿e mied¼ tej jako¶ci i próby mo¿na znale¼æ tylko w jednym miejscu na ¶wiecie, którym s±… wybrze¿a amerykañskiego Jeziora Michigan!


Wówczas Gavin Menzies dozna³ ol¶nienia i u¶wiadomi³ sobie, ¿e Santorini i cywilizacja minojska na Krecie by³y byæ mo¿e tajemnicz± i jak najbardziej realn± Atlantyda opisywan± przez Platona. Wg. Menziesa Atlantyd± by³o olbrzymie imperium, które rozci±ga³o siê od amerykañskich wybrze¿y Jeziora Michigan po Szkocjê, Francjê, Hiszpaniê granicz±c z Egiptem i Indiami na swoich wschodnich krañcach. Staro¿ytna Grecja, która jest uwa¿ana za kolebkê naszej cywilizacji odziedziczy³a po kulturze minojskiej olbrzymi dorobek tak techniczny jak i kulturalny. Mieszkañcy Krety w tamtych czasach nie byli Grekami lecz nie przetrwali do naszych czasów bo w wyniku kilku katastrof w historii wyspy, wyginêli zupe³nie a ich miejsce zajêli etniczni Grecy.

Minojczycy byli niezwykle wyrafinowan± cywilizacj±. Matematycznie byli bardziej zaawansowani ni¿ mieszkañcy Mezopotamii czy Egiptu. Posiadali jêzyk pisany a tak¿e system miar i wag. Platon w swoich dialogach Kritias i Timaios wielokrotnie dawa³ do zrozumienia, ¿e historia Atlantydy jest histori± prawdziw± a nie legend±. Pisa³, ¿e mieszkañcy Atlantydy mieszkali na wyspach – nie na jednej wyspie – ale na dwóch wyspach. Jedna mia³a byæ okr±g³a a druga pod³u¿na. Te wyspy to wg Menziesa Kreta i Santorini. Posiadali oni jêzyk pisany i byli ekspertami w metalurgii. Wzmianka o jêzyku pisanym jest niezwykle wa¿na, bo w tamtych, zamierzch³ych czasach, ¿aden inny lud na wyspach greckich nie posiada³ jêzyka pisanego. Handlowali miedzi± przez co stali siê niezwykle bogaci. Chciwo¶æ i bogactwo wywo³a³o gniew bogów. Platon na koniec pisze, ¿e Atlantyda zosta³a zniszczona w ci±gu jednego dnia i jednej nocy i taki w³a¶nie koniec spotka³ mieszkañców Santorini a pó¼niej Krety.


http://nowaatlantyda.com/2011/11/06/atlantyda-na-krecie/


« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 14, 2011, 22:56:00 wys³ane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

darzlubie poradniki rozmowcy pomorska skyworldsv