Ta informacja jako ciekawostka uzupe³niaj±ca ca³o¶æ.
Papie¿: Jezus by³ esseñczykiem?Jest wielce prawdopodobne, ¿e Jezus celebrowa³ Paschê wg kalendarza i zgodnie ze zwyczajami wspólnoty z Qumran – powiedzia³ papie¿ Benedykt XVI w homilii wyg³oszonej w Wielki Czwartek. Czy Jezus by³ esseñczykiem?
Papie¿ nawi±za³ do istniej±cej w Ewangeliach "pozornej przeciwno¶ci" odnosz±cej siê do dnia ¶mierci Jezusa. Szukaj±c jej wyja¶nienia w wielkoczwartkowym kazaniu papie¿ stwierdzi³, ¿e Jezus spo¿ywa³ Ostatni± Wieczerzê wed³ug zwyczajów wspólnoty z Qumran. Dlaczego jednak postêpowa³ zgodnie z nauczaniem wspólnoty esseñczyków? Czy¿by wiêc sam równie¿ by³ jednym z nich? – pyta w hiszpañskiej gazecie "El Correo" Iñigo Dominguez
Trzy ewangelie – Mateusza, Marka i £ukasza – s± bardzo do siebie podobne, st±d nazwa "ewangelie synoptyczne" (tj. "widziane jednym okiem"). Napisana pó¼niej Ewangelia ¶w. Jana ró¿ni siê od nich. Jedna z ró¿nic dotyczy daty ¶mierci Jezusa. Synoptycy pisz± o Ostatniej Wieczerzy celebrowanej w dniu ¿ydowskiej Paschy, podczas której spo¿ywa siê miêso z baranka. Tymczasem wed³ug Ewangeli Jana, Jezus mia³ umrzeæ w dniu przygotowania Paschy, w tej samej godzinie, kiedy w ¶wi±tyni zabijano rytualnie baranki przeznaczone na paschaln± ucztê. Jezus nie móg³ wiêc ¶wiêciæ uczty paschalnej, Ostatnia Wieczerza za¶ odby³a siê dzieñ wcze¶niej.
Ta przeciwno¶æ jeszcze jaki¶ czas temu wydawa³a siê trudna do wyt³umaczenia – przypomnia³ Benedykt XVI. Egzegeci najczê¶ciej wyja¶niali, i¿ Jan nie podaje daty ¶mierci Jezusa, ale symbolicznie ukazuje prawdê o tym, ¿e to sam Jezus Chrystus jest nowym i prawdziwym barankiem. Tymczasem odkrycie w 1947 roku esseñskich zwojów w Qumran, nad Morzem Martwym, pozwoli³o daæ inne, bardziej przekonywuj±ce wyt³umaczenie.
Otó¿ esseñczycy tworzyli ¿ydowsk±, ¿yj±c± na pustyni, wspólnotê, nie uznaj±c± kultu ¶wi±tynnego. To m.in. dlatego celebrowali ¶wiêta wed³ug w³asnego kalendarza, a wieczerzê paschaln± sprawowali dzieñ wcze¶niej i to bez spo¿ywania baranka. Wed³ug Benedykta XVI "Jezus celebrowa³ Paschê prawdopodobnie wed³ug kalendarza z Qumran i bez baranka, tak jak czyni³a wspólnota w Qumran". Barankiem bowiem by³ sam Jezus, który mia³ umrzeæ na nastêpny dzieñ.
Jak jednak wskazuje Dominguez, takie wyt³umaczenie przez papie¿a sprzeczno¶ci powoduje pojawienie siê wielu innych pytañ, jak chocia¿by takich: Jaka by³a relacja Jezusa z esseñczykami? Dlaczego nic o nich nie pisze siê w Nowym Testamencie? Jaki by³ zwi±zek Jezusa z Janem Chrzcicielem, który g³osi³ w pobli¿u Qumran? Pytania te jak na razie pozostaj± bez odpowiedzi.
14.04.2007 22:36 Miros³aw Kropid³owski Katolicyzm
http://www.ekumenizm.pl/content/article/20070414223618481.htm